پیتریازیس آلبا یک اختلال پوستی است که بیشتر کودکان و بزرگسالان جوان را تحت تاثیر قرار می دهد. علت دقیق آن ناشناخته است. با این حال، اعتقاد بر این است که این بیماری ممکن است با اگزما، یک اختلال رایج پوستی که باعث ایجاد بثورات پوسته‌دار و خارش‌دار می‌شود، مرتبط باشد.

افراد مبتلا به پیتریازیس آلبا لکه های قرمز یا صورتی روی پوست خود ایجاد می کنند که معمولاً گرد یا بیضی هستند. لکه ها معمولا با کرم های مرطوب کننده پاک می شوند یا خود به خود از بین می روند. با این حال، اغلب پس از محو شدن قرمزی، علائم کم رنگی روی پوست باقی می‌گذارند.

علائم

افراد مبتلا به پیتریازیس آلبا لکه های گرد، بیضی شکل یا نامنظم پوست صورتی کم رنگ یا قرمز دارند. لکه ها معمولاً پوسته پوسته و خشک هستند. آنها ممکن است در موارد زیر ظاهر شوند:

پیتریازیس آلبا
  • صورت که رایج ترین مکان است
  • بازوهای بالایی
  • گردن
  • قفسه سینه
  • بازگشت
بیشتر بخوانید
بوی بد زیر بغل: علل، درمان، پیشگیری

لکه های صورتی یا قرمز کم رنگ ممکن است پس از چند هفته به تکه های رنگ روشن محو شوند. این لکه‌ها معمولاً در عرض چند ماه از بین می‌روند، اما در برخی موارد می‌توانند چندین سال باقی بمانند. آنها در ماه های تابستان که پوست اطراف برنزه می شود بیشتر قابل توجه هستند. این به این دلیل است که لکه های پیتریازیس برنزه نمی شوند. استفاده از کرم ضد آفتاب ممکن است باعث شود لکه ها در ماه های تابستان کمتر دیده شوند. لکه های روشن در افرادی که پوست تیره تر دارند نیز بیشتر قابل توجه است.

علل

علت دقیق پیتریازیس آلبا مشخص نیست. با این حال، معمولا به عنوان یک نوع خفیف درماتیت آتوپیک، نوعی اگزما در نظر گرفته می شود.

بیشتر بخوانید
شوره سر - تشخیص و درمان

اگزما ممکن است ناشی از فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی باشد که به محرک ها به شدت پاسخ می دهد. توانایی پوست برای عمل به عنوان یک مانع در افراد مبتلا به اگزما کاهش می یابد. به طور معمول، سیستم ایمنی پروتئین های معمولی را نادیده می گیرد و فقط به پروتئین های مواد مضر مانند باکتری ها و ویروس ها حمله می کند. با این حال، اگر اگزما دارید، سیستم ایمنی بدن شما ممکن است همیشه بین این دو تمایز قائل نشود و در عوض به مواد سالم بدن شما حمله کند. این باعث التهاب می شود. این شبیه به داشتن یک واکنش آلرژیک است.

بیشتر بخوانید
آیا آفتاب گرفتن برای شما مفید است؟ مزایا، عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی

اکثر افراد در اوایل بزرگسالی از اگزما و پیتریازیس آلبا رشد می کنند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به پیتریازیس آلبا هستند

پیتریازیس آلبا در کودکان و نوجوانان شایع است. تقریباً در آن رخ می دهد ۲ تا ۵ درصد از کودکان بیشتر در کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال دیده می شود. همچنین در کودکان مبتلا به درماتیت آتوپیک، التهاب خارش دار پوست، بسیار شایع است.

پیتریازیس آلبا اغلب در کودکانی که به طور مکرر حمام آب گرم می گیرند یا بدون کرم ضد آفتاب در معرض نور خورشید هستند ظاهر می شود. با این حال، مشخص نیست که آیا این عوامل باعث ایجاد بیماری پوستی می شوند یا خیر.

پیتریازیس آلبا مسری نیست.

گزینه های درمان

هیچ درمانی برای پیتریازیس آلبا لازم نیست. لکه ها معمولا با گذشت زمان از بین می روند. پزشک ممکن است یک کرم مرطوب کننده یا کرم استروئیدی موضعی مانند هیدروکورتیزون برای درمان این بیماری تجویز کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است یک کرم غیر استروئیدی مانند پیمکرولیموس تجویز کند. هر دو نوع کرم می توانند به کاهش تغییر رنگ پوست و از بین بردن هرگونه خشکی، پوسته پوسته شدن یا خارش کمک کنند.

بیشتر بخوانید
ملانوم آملانوتیک: علائم، چشم انداز، و درمان.

حتی اگر تحت درمان قرار گرفته‌اید، پچ‌ها می‌توانند در آینده بازگردند. ممکن است لازم باشد دوباره از کرم ها استفاده کنید. با این حال، در بیشتر موارد، پیتریازیس آلبا در بزرگسالی از بین می رود.