پیزوتیفن

درباره پیزوتیفن

نوع دارو داروی ضد میگرن
استفاده برای برای پیشگیری از میگرن و سردردهای میگرنی (در بزرگسالان و کودکان بزرگتر)
همچنین به نام پیزوتیلین (در ایالات متحده)
موجود به عنوان قرص

پیزوتیفن برای جلوگیری از سردردهای مزاحم مانند میگرن و سردردهای ضربان دار مکرر مصرف می شود. همچنین برای درمان سردردهای خوشه ای استفاده می شود. اینها سردردهایی هستند که پشت سر هم در زمان های خاصی از سال رخ می دهند و معمولاً بین ۶ تا ۱۲ هفته طول می کشند.

بدن شما مواد شیمیایی تولید می کند که در برخی موارد ممکن است در ایجاد سردرد نقش داشته باشد. این مواد شیمیایی «سروتونین»، «تریپتامین» و «هیستامین» هستند. پیزوتیفن به توقف اثر این مواد شیمیایی کمک می کند.

برای جلوگیری از شروع حملات میگرنی، پیزوتیفن باید هر روز مصرف شود. ممکن است هر حمله میگرنی را به طور کامل متوقف نکند، اما تعداد و شدت حملات شما باید کاهش یابد. اگرچه می تواند به کاهش تعداد حملات شما کمک کند، اما در تسکین حمله میگرنی که قبلاً شروع شده است مؤثر نیست.

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر می توان از دارو استفاده کرد. به این دلایل، قبل از شروع مصرف پیزوتیفن، مهم است که پزشکتان بداند:

 • اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید.
 • اگر فشار چشم شما افزایش یافته است، وضعیتی به نام گلوکوم.
 • اگر در دفع ادرار مشکل داشتید.
 • اگر تا به حال دچار حملات یا صرع شده اید.
 • اگر در عملکرد کبد خود مشکلی دارید یا در عملکرد کلیه ها مشکلی دارید.
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید. این شامل هر دارویی است که بدون نسخه قابل خرید است و همچنین داروهای گیاهی و مکمل.
 • اگر تا به حال به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید.
بیشتر بخوانید
ال تیانین: آنچه باید در مورد این نوتروپیک طبیعی بدانید
 • قبل از شروع درمان، بروشور اطلاعات چاپ شده سازنده را از داخل بسته مطالعه کنید. اطلاعات بیشتری در مورد پیزوتیفن به شما می دهد و همچنین لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است از مصرف آن تجربه کنید را در اختیار شما قرار می دهد.
 • قرص ها را دقیقا همانطور که پزشک به شما گفته است مصرف کنید. دستورالعمل مصرف قرص ها را روی برچسب بسته پیدا خواهید کرد تا به شما یادآوری کند که دکتر به شما چه گفته است. دو قوت قرص وجود دارد: ۵۰۰ میکروگرم و ۱.۵ میلی گرم. معمولاً با مصرف یک قرص ۵۰۰ میکروگرمی در روز قبل از خواب شروع می شود. سپس ممکن است دوز شما به تدریج به دوز نگهدارنده معمولی ۱.۵ میلی گرم در روز افزایش یابد (به عنوان یک دوز روزانه قبل از خواب مصرف شود یا به سه دوز کوچکتر تقسیم شود).
 • قرص را با یک نوشیدنی آب ببلعید. سعی کنید دوزهای خود را هر روز در زمان(های) یکسانی از روز مصرف کنید، زیرا این به شما کمک می کند مصرف منظم پیزوتیفن را به خاطر بسپارید. می توانید قرص را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.
 • اگر فراموش کردید که یک نوبت را در زمان معمول خود مصرف کنید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید (مگر اینکه زمان مصرف نوبت بعدی نزدیک است، در این صورت دوز فراموش شده را رها کنید و نوبت بعدی را طبق معمول مصرف کنید). دو دوز را با هم مصرف نکنید تا دوز فراموش شده را جبران کنید.
بیشتر بخوانید
تداخلات کلونازپام یا کلونوپین: الکل، داروها و موارد دیگر
 • سعی کنید قرارهای منظم خود را با پزشک خود نگه دارید. این به این دلیل است که پزشک شما بتواند پیشرفت شما را بررسی کند.
 • برای برخی افراد ممکن است مواردی وجود داشته باشد که باعث حمله شود. اینها می تواند شامل برخی از غذاها (به عنوان مثال، پنیر، شکلات و شراب قرمز)، نگرانی، نور شدید خورشید، خواب زیاد یا خیلی کم، و حذف وعده های غذایی باشد. سعی کنید از چیزهایی که مشکوک به سردرد شما هستند اجتناب کنید.
 • پیزوتیفن می تواند باعث خواب آلودگی شود. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که در حین مصرف قرص ها الکل ننوشید، زیرا الکل باعث افزایش خواب آلودگی می شود.
 • بعید است که پیزوتیفن به طور کامل سردرد شما را متوقف کند. ممکن است برای شما مفید باشد که یک دفترچه خاطرات میگرن برای نظارت بر عملکرد آن مفید باشد. یادداشت کنید هر حمله چه زمانی و کجا شروع شد، چه می‌کردید و چه چیزی در آن روز خورده‌اید. ممکن است الگویی ظاهر شود و ممکن است شما از برخی مواردی که باعث حملات شما می شود اجتناب کنید.
 • اگر با وجود مصرف پیزوتیفن، حمله میگرنی رخ داد، همچنان می‌توانید از مسکن یا داروی تریپتان برای کاهش درد و بیماری استفاده کنید.
بیشتر بخوانید
تداخلات آگمنتین (آموکسی سیلین و کلاولانات): الکل، داروها، و دیگران

بیشتر داروها علاوه بر اثرات مفیدشان، می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند، اگرچه همه آنها را تجربه نمی کنند. جدول زیر شامل برخی از رایج ترین موارد مرتبط با پیزوتیفن است. فهرست کاملی را در بروشور اطلاعات سازنده که همراه با داروی شما ارائه می شود، خواهید دید. اثرات ناخواسته اغلب با سازگاری بدن شما با داروی جدید بهبود می یابند، اما اگر هر یک از موارد زیر ادامه یافت یا دردسرساز شد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض جانبی بسیار شایع پیزوتیفن (این عوارض بیش از ۱ نفر از هر ۱۰ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)
اگر این را تجربه کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟
افزایش اشتها و افزایش وزن سعی کنید از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید
عوارض جانبی رایج پیزوتیفن (این موارد کمتر از ۱ نفر از هر ۱۰ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد) اگر این را تجربه کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟
احساس خواب آلودگی، یا خستگی در هنگام آسیب رانندگی نکنید و از ابزار یا ماشین آلات استفاده نکنید. الکل ننوشید
دهان خشک سعی کنید آدامس های بدون قند بجوید یا شیرینی های بدون قند بمکید
احساس بیماری (تهوع) به غذاهای ساده پایبند باشید – از غذاهای چرب یا تند پرهیز کنید
بیشتر بخوانید
آیا قرص کرن بری خوب است؟ فواید، عوارض جانبی و مقدار مصرف

اگر علائم دیگری را تجربه کردید که فکر می کنید ممکن است به دلیل مصرف قرص باشد، برای مشاوره بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

 • تمام داروها را دور از دسترس و دید کودکان نگهداری کنید.
 • در جای خشک و خنک، دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری شود.
هرگز بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید. اگر مشکوک هستید که ممکن است شما یا شخص دیگری بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشید، فوراً به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنید. ظرف را حتی اگر خالی باشد با خود ببرید.

اگر در حال انجام عمل جراحی یا هر گونه درمان دندانپزشکی هستید، به فردی که درمان را انجام می دهد بگویید چه داروهایی مصرف می کنید.

در صورت خرید هر دارویی، با یک داروساز مشورت کنید که برای مصرف با سایر داروهای شما مناسب است.

این دارو برای شماست. هرگز آن را به افراد دیگر ندهید، حتی اگر به نظر می رسد که شرایط آنها مانند شما باشد.

داروهای تاریخ گذشته یا ناخواسته را نگه ندارید. آنها را به داروخانه محلی خود ببرید تا آنها را برای شما دفع کند.

اگر در مورد این دارو سوالی دارید از داروساز خود بپرسید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه