پیش دیابت چیست؟

آیا در مورد پیش دیابت چیزی شنیده اید؟ بسیاری از آن‌ها اخیراً در مراقبت‌های بهداشتی تشخیص داده نشده و علیرغم اینکه تبدیل به یکی از سریع‌ترین اپیدمی‌های بهداشتی در حال رشد ما شده است، توسط نهادهای بهداشتی حاکم ما تأیید شده است. در این مقاله یاد می گیرید که پیش دیابت چیست، چرا مهم است و برای جلوگیری از آن چه کاری می توانید انجام دهید.

پیش دیابت چیست؟

پیش دیابت، همانطور که به نظر می رسد، پیش ساز دیابت نوع ۲ است. زمانی که افراد نشانگرهای متابولیک کمتر از حد مطلوب را نشان می دهند، اما آنقدر بد نیستند که به طور کامل دیابتی در نظر گرفته شوند، مبتلا به پیش دیابت تشخیص داده می شوند.

بر اساس CDC، پیش دیابت بیش از ۱ نفر از هر ۳ بزرگسال آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد. حتی نگران‌کننده‌تر این است که بیش از ۸۴ درصد از آن ۸۸ میلیون بزرگسال حتی نمی‌دانند که آن را دارند! از آنجایی که پیش دیابت به معنای خطر دیابت است، این یک مشکل بزرگ است.

در حالی که دیابت نوع ۲ به عنوان مقدمه تشخیص دیابت نوع ۲ در نظر گرفته می شود، لازم نیست یکی به دیگری منجر شود. برای درک چگونگی جلوگیری از این تشخیص، اجازه دهید ابتدا کمی بیشتر در مورد پیش دیابت بیاموزیم.

7 Best Antioxidant Drinks for 2023

چه چیزی باعث پیش دیابت می شود؟

پیش دیابت، مانند دیابت نوع ۲، به دلیل اختلال در عملکرد متابولیک و هورمونی ایجاد می شود. هورمون اصلی در اینجا انسولین است، به همین دلیل است که ممکن است پیش دیابت را به عنوان مقاومت به انسولین نیز بشنوید.

انسولین هورمونی است که توسط پانکراس ما در پاسخ به افزایش قند خون تولید می شود. هنگامی که ما کربوهیدرات می خوریم، بدن ما آنها را به قند تجزیه می کند که در خون آزاد می شود. وظیفه انسولین این است که به سلول های ما بگوید درهای خود را باز کنند و اجازه دهند قند خون وارد شود تا از خون خارج شود و برای انرژی مصرف شود.

این فرآیند ذاتا بد نیست، اما هنگامی که بیش از حد تحریک شود، می تواند منجر به آنچه به عنوان مقاومت به انسولین یا پیش دیابت شناخته می شود، شود.

در حالی که مقاومت به انسولین محرک اصلی این بیماری است، در اینجا برخی از عوامل خطر وجود دارد که نقش دارند.

عوامل خطر پیش دیابت

 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • شیوه زندگی کم تحرک
 • مصرف کربوهیدرات بالا
 • افزایش سطح گلوکز خون
 • HDL پایین/تری گلیسیرید بالا
 • سن (اگرچه لازم نیست عاملی باشد)
 • سابقه خانوادگی / استعداد ژنتیکی
 • مصرف الکل
 • سندرم متابولیک
 • تشخیص قبلی دیابت بارداری

علائم پیش دیابت چیست؟

به یاد داشته باشید که نزدیک به ۸۸ درصد از افراد مبتلا به پیش دیابت حتی نمی دانند که به آن مبتلا هستند. این تا حدی به دلیل عدم وجود علائمی است که این بیماری ایجاد می کند. در حالی که می توانید به دنبال علائمی مانند لکه های تیره پوست، مشکلات هیدراتاسیون و مشکلات بینایی باشید، شاخص بهتر سلامت متابولیک است.

پیش دیابت مرحله ابتدایی اختلال عملکرد متابولیک است، بنابراین علائم مشکلات سلامت متابولیک مانند چاقی، افزایش قند خون صبح ناشتا، HbA1c بالا و چربی های خون ناسالم همگی از نشانه های پیش دیابت هستند.

پیش دیابت همچنین می تواند از طریق سایر شرایطی که با مقاومت به انسولین مشخص می شوند مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نشان داده شود.

تشخیص پیش دیابت:

از آنجایی که پیش دیابت وضعیتی است که با مقاومت به انسولین مشخص می شود، اندازه گیری سطح قند خون یک ارزیابی عالی برای تعیین تشخیص است. ۳ آزمایش اولیه وجود دارد که می تواند برای تشخیص پیش دیابت استفاده شود:

 • هموگلوبین A1c (HbA1c): میانگین قند خون در چند ماه گذشته
 • آزمایش گلوکز پلاسمای ناشتا (FPG): آزمایش قند خون صبح ناشتا
 • تست تحمل گلوکز خوراکی: پاسخ گلوکز خون بدن شما به کربوهیدرات ها را اندازه گیری کنید

چیزی که در مورد FPG و OGTT عالی است این است که می‌توانید این آزمایش‌های خون را به طور مرتب توسط خودتان با دستگاه قند خون یا مانیتور مداوم قند خون (CGM) انجام دهید. توجه به گلوکز ناشتا و پاسخ شما به غذاها یک استراتژی عالی برای حفظ نبض بر وضعیت سلامتی شما است. حتی اگر این کار را انجام می‌دهید، انجام یک آزمایش منظم a1c برای دریافت تصویری از وضعیت سلامت کلی شما در چند ماه گذشته بسیار ارزشمند است.

درمان پیش دیابت

به یاد داشته باشید که پیش دیابت شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار می دهد، بنابراین درمان مهم است. در اینجا چیزی است که باید در مورد درمان بدانید:

جلوگیری:

همانطور که می گویند بهترین درمان پیشگیری است. برنامه های پیشگیری از دیابت وجود دارد، اما می توان با داشتن یک سبک زندگی سالم از پیش دیابت جلوگیری کرد. رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی بیشتر و انجام هر کاری که می توانید برای جلوگیری از عوامل خطری که قبلا ذکر شد، برای جلوگیری از پیش دیابت لازم است. محدود کردن مصرف غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه است که می توانید انجام دهید. سایر تغییرات سبک زندگی مانند مدیریت استرس و کیفیت خواب نیز می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند!

رژیم کم کربوهیدرات:

خبر خوب این است که اگر پیشگیری را جدی نگرفتید، کاری وجود دارد که می توانید برای معکوس کردن پیش دیابت انجام دهید. پیش دیابت یک مشکل متابولیک است که با مصرف بیش از حد کربوهیدرات ها تشدید می شود. بنابراین، یک رژیم کم کربوهیدرات یک استراتژی موثر برای از بین بردن این مشکل است که اجازه می دهد سطح قند خون و انسولین ما عادی شود و متابولیسم ما بهبود یابد و وزن کاهش یابد.

اگر منطق رژیم غذایی کم کربوهیدرات جواب نداد، یک مطالعه جدید از Virta Health باید این کار را انجام دهد. Virta در آخرین کارآزمایی خود دریافت که رژیم غذایی کم کربوهیدرات قادر است ۹۷ درصد از بیماران مبتلا به پیش دیابت را از پیشرفت به دیابت کامل باز دارد.[*]. ۹۷%… این چندان شگفت‌انگیز نیست، زیرا Virta قبلاً نتایجی را ارائه کرده است که نشان می‌دهد با استفاده از همین استراتژی‌ها، دیابت نوع ۲ معکوس می‌شود. [*].

اسیدهای چرب امگا ۶

تحقیقات جدید در حال ظهور نشان می دهد که فقط کربوهیدرات ها نیستند که باعث افزایش تعداد بیماران دیابتی می شوند. تحقیقات در حال حاضر نشان می دهد که برخی از اسیدهای چرب امگا ۶ مانند اسید لینولئیک نیز ممکن است در مقاومت به انسولین نقش داشته باشند. با توجه به این واقعیت که روغن های گیاهی حاوی امگا ۶ در اکثر غذاهای بسته بندی شده وجود دارد و در اکثر رستوران ها استفاده می شود، منطقی است.

بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل، حذف روغن های گیاهی مانند روغن کانولا، گلرنگ، ذرت و سویا است که معمولا در بسیاری از غذاهای بسته بندی شده، به ویژه سس های سالاد و آجیل بوداده یافت می شود.

خلاصه

پیش دیابت یک بیماری جدی برای سلامتی است که روز به روز شایع تر می شود. برای جلوگیری از این تشخیص، سلامت متابولیک مناسب را حفظ کنید. اگر قبلاً یک تشخیص پیش دیابت دریافت کرده اید، تحقیقاتی را در مورد حمایت از استفاده از رژیم غذایی کم کربوهیدرات با راهنمایی یک پزشک مجاز در نظر بگیرید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه