به دلیل اصطکاک و فشار مکرر، پینه کف پا می تواند در پایین پای شما ایجاد شود. خیساندن پای خود در آب گرم و استفاده از مرطوب کننده یا قرار دادن پد کفش می تواند کمک کننده باشد، اما ممکن است در موارد خاصی بخواهید به پزشک مراجعه کنید.

پینه های پلانتار پوستی سخت و ضخیم هستند که در سطح قسمت پایینی پای شما (سمت کف پا) تشکیل می شوند. پینه های کف پا معمولاً روی فاسیای کف پا ایجاد می شوند. این نوار ضخیم بافتی است که استخوان پاشنه شما را به انگشتان پا و توپی پا متصل می کند. آنها می توانند ناراحت کننده باشند، اما بسیار قابل درمان هستند.

پینه های کف پا بسیار رایج هستند. آنها دلیلی برای نگرانی نیستند مگر اینکه علائم مشکل ساز خاصی در کنار آنها ظاهر شوند.

علائم کالوس کف پا چیست؟

پوست پینه پلانتار خاکستری یا مایل به زرد است. همچنین ممکن است پوست سخت، زبر، خشک و پوسته پوسته شود. زمانی که فشار مستقیم به آن ناحیه وارد شود ممکن است دردناک باشد.

پینه پلانتار: آنچه باید بدانیدhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

پینه‌های کف پا می‌توانند بزرگ باشند و پهنه وسیعی از پاشنه یا توپ پا را بپوشانند.

تفاوت پینه های کف پا با سایر رشدهای پوستی

از آنجایی که ما روزانه از پاهای خود استفاده می کنیم، آنها مستعد رشدهای مختلف هستند. ممکن است مطمئن نباشید که به جای پینه، در پای خود زگیل میخچه یا کف پا ایجاد شده است یا خیر.

ذرت یک تکه کوچک از پوست ضخیم با یک پلاگین در مرکز است. میخچه ها معمولاً در قسمت بالایی و کناری انگشتان پا ایجاد می شوند.

بیشتر بخوانید
تاول: علل، درمان، و پیشگیری

از طرف دیگر زگیل های کف پا اغلب در پایین پا دیده می شوند. زگیل ها ظاهری شبیه گل کلم دارند و در مرکز آن نقاط کوچک سیاه رنگی دیده می شود. زگیل کف پا ممکن است هنگام راه رفتن روی آن خونریزی کند.

زگیل های کف پا وقتی روی پا ایجاد می شوند، خطوط پوستی (شیارهای حکاکی شده) ندارند. زگیل های کف پا زمانی که فشار از پهلو به پهلو اعمال می شود بیشترین درد را دارند، در حالی که پینه های کف پا با اعمال فشار مستقیم به آن ناحیه می توانند باعث درد شوند.

علت ایجاد پینه کف پا چیست؟

پینه ها زمانی ایجاد می شوند که فشار یا اصطکاک مکرر به یک منطقه خاص اعمال شود. به همین دلیل است که پینه در پاهای ما بسیار رایج است که وزن بدن ما را تحمل می کند. پینه ها به عنوان محافظی برای پوست در برابر این فشار ایجاد می شوند.

برای مثال، پوشیدن کفش‌های نامناسب با جوراب نازک یا بدون جوراب، می‌تواند باعث ایجاد فشار بیش از حد به پاها شود. کفش‌های پاشنه بلند که اغلب برای مد طراحی شده‌اند و نه برای راحتی یا کاربردی بودن، اغلب بدترین متخلفان هستند.

سطوح بالای فعالیت، به ویژه آنهایی که به پاها فشار وارد می کنند نیز می توانند در ایجاد پینه کف پا نقش داشته باشند. به عنوان مثال، دوندگان و ورزشکاران یا کسانی که به جای رانندگی راه می روند، بیشتر در معرض پینه های کف پا هستند.

بیشتر بخوانید
برای سوختگی با آب جوش چه کنیم

شواهدی وجود دارد که سیگار کشیدن می تواند احتمال ایجاد پینه را افزایش دهد روی پا. تصور می شود که این به دلیل انقباض عروق در اندام ها است که در اثر سیگار کشیدن ایجاد می شود. این می تواند منجر به کاهش یا آتروفی بافت زیر جلدی شود. در نهایت، این ممکن است باعث افزایش تماس بین استخوان و پوست و ایجاد پینه های بیشتر شود.

ناهنجاری‌های استخوانی نیز می‌توانند عامل این مشکل باشند. گاهی اوقات، تغییر شکل استخوان منجر به اعمال فشار بیش از حد به نواحی خاصی از پا می شود، به خصوص اگر راه رفتن فرد در نتیجه تغییر شکل تغییر کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

پینه های کف پا، اگرچه ناراحت کننده هستند، به طور خودکار نیاز به مراجعه به پزشک ندارند. با این حال، در برخی موارد، باید با پزشک عمومی یا متخصص پا قرار ملاقات بگذارید. این موارد عبارتند از:

  • اگر دیابت، بیماری قلبی یا مشکلات گردش خون دارید. اگر یکی از این شرایط را دارید، خطر ابتلا به عفونت در شما بیشتر است. اگر آسیب عصبی ناشی از دیابت دارید، این می تواند خطرناک باشد. اگر یکی از این شرایط را دارید و هر گونه تغییر در پاهای خود را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.
  • پینه شما مایع شفاف یا ترشح چرکی دارد. این نشانه آن است که کالوس عفونی یا زخمی شده و نیاز به درمان فوری دارد.
  • اگر پینه های کف پا شما عود می کنند. متخصص پا یا جراح ارتوپد ممکن است به شما کمک کند تا دریابید که چرا پینه های شما همچنان باز می گردند.
  • اگر متوجه شدید که پینه شما قرمز، مخصوصاً دردناک است یا در لمس گرم است. این علائم می تواند نشانه عفونت باشد.
بیشتر بخوانید
وقتی هر روز کره بادام زمینی می خورید چه اتفاقی برای پوست شما می افتد؟

کالوس کف پا چگونه درمان می شود؟

اکثر پینه های کف پا را می توان در خانه درمان کرد. خیساندن پاها در آب گرم حداقل به مدت ده دقیقه و استفاده از مرطوب کننده ها و لوسیون های غلیظ پس از خشک شدن پوست می تواند به نرم شدن پینه کمک کند. همچنین می‌توانید از سنگ‌های پوکه یا فایل‌های فلزی برای کوتاه کردن پینه استفاده کنید. این درمان بیشترین تاثیر را دارد بعد از خیساندن پاها در آب گرم

برای کاهش فشار روی نواحی مشکل دار نیز می توان از درج پد کفش و کفش با ساپورت و پد بیشتر استفاده کرد.

اگر درمان‌های خانگی مؤثر نباشند، پزشک می‌تواند به شما در درمان پینه کف پا کمک کند. پزشک شما دو روش اصلی برای درمان پینه کف پا دارد. اولین مورد این است که پوست ضخیم پینه را با چاقوی جراحی جدا کنید. دوم این است که چسب ها یا کرم های حاوی ۴۰ درصد اسید سالیسیلیک را روی پینه بمالید. دومی زمانی موثرتر است که دوباره روزانه استفاده شود، و پس از استفاده از سنگ پا یا سوهان فلزی برای از بین بردن پینه استفاده شود.

بیشتر بخوانید
آیا می توانید در حین شنا به تبخال مبتلا شوید؟

برای جلوگیری از پینه کف پا در دراز مدت، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از نوع دیگری از کفش بپوشید که مناسب تر با شکل پا و قوس پای شما باشد. آنها همچنین ممکن است بتوانند به راه رفتن شما نگاه کنند و تشخیص دهند که آیا به همین دلیل است که پینه ایجاد می کنید یا خیر.

اگر تغییر شکل استخوان باعث ایجاد پینه و سایر علائم شود، پزشک می تواند جراحی را برای اصلاح آن توصیه کند.

چشم انداز کالوس کف پا چیست؟

پینه های کف پا در بین افراد در هر سنی بسیار شایع است. اگر پینه بر نحوه راه رفتن شما تأثیری نداشته باشد یا علائم عفونت را نشان دهد، جای نگرانی نیست.

در بیشتر موارد، درمان های خانگی باید به شما در مدیریت آنها کمک کند.

اگر پینه های کف پایی منظم را در همان مکان تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید تا علت آن را بیابید.

اگر دیابت دارید و کالوس کف پا جدیدی ایجاد کردید، یا متوجه تغییراتی در یکی از کالوس‌های موجود شدید، به پزشک مراجعه کنید. دیابت می تواند باعث آسیب عصبی و از دست دادن حس در پا شود. این می تواند به این معنی باشد که عفونت می تواند بدون توجه بماند تا زمانی که بسیار خطرناک شود.

Source link