رگ به رگ شدن چیست؟

رگ به رگ شدن آسیبی است که هنگام پاره شدن یا کشیده شدن رباط ها ایجاد می شود. رباط ها نوارهای بافتی هستند که مفاصل را به هم متصل می کنند.

رگ به رگ شدن آسیب های بسیار شایعی هستند. در حالی که آنها به ویژه در ورزشکارانی که در ورزش هایی مانند گرفتن یا پرتاب توپ شرکت می کنند رایج هستند، هر کسی می تواند انگشت خود را نسبتاً به راحتی رگ به رگ شود.

علائم پیچ خوردگی چیست؟

علائم عمومی رگ به رگ شدن درد، تورم، محدودیت حرکتی و کبودی است. رگ به رگ شدن در سه درجه مختلف وجود دارد. هر درجه دارای نسخه خاص خود از این علائم است.

پیچ خوردگی انگشت: علائم، درمان های خانگی و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › spr...

پیچ خوردگی درجه یک

پیچ خوردگی درجه یک خفیف ترین است. این شامل رباط هایی است که کشیده می شوند اما پاره نمی شوند. علائم عبارتند از:

  • مقداری درد و تورم موضعی در اطراف مفصل
  • محدودیت در توانایی خم کردن یا دراز کردن انگشت

قدرت و ثبات انگشت و مفصل تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

پیچ خوردگی درجه دو

رگ به رگ شدن درجه دو یک پیچ خوردگی متوسط ​​در نظر گرفته می شود که در آن آسیب بیشتری به رباط وارد می شود. ممکن است به کپسول مفصلی نیز آسیب وارد شود. این ممکن است شامل پارگی جزئی بافت باشد. علائم عبارتند از:

  • درد شدیدتر
  • تورم قابل توجه تر، که ممکن است تا تمام انگشت گسترش یابد
  • دامنه حرکت محدودی که ممکن است کل انگشت را تحت تاثیر قرار دهد، نه فقط یک مفصل
  • ناپایداری خفیف مفصل
بیشتر بخوانید
درد اسکولیوز: کمر، تسکین و علائم

پیچ خوردگی درجه سه

پیچ خوردگی درجه سوم شدیدترین نوع پیچ خوردگی است. نشان دهنده پارگی یا پارگی شدید رباط است. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • دررفتگی کامل یا جزئی انگشت
  • درد شدید و تورم
  • بی ثباتی انگشت پر
  • تغییر رنگ انگشت

علل رگ به رگ شدن انگشت چیست؟

رگ به رگ شدن انگشتان در اثر ضربه فیزیکی به انگشت ایجاد می شود. در بیشتر موارد، رگ به رگ شدن در اثر ضربه ای به انتهای انگشت ایجاد می شود که تا مفصل طنین انداز می شود و باعث افزایش بیش از حد آن می شود. این باعث کشیدگی یا پارگی رباط ها می شود.

بیشتر بخوانید
تاندونیت چیست؟

آسیب های ورزشی از علل بسیار شایع رگ به رگ شدن انگشتان هستند. این به ویژه برای ورزش هایی مانند بسکتبال صادق است. اگر بازیکن به سختی توپ را با نوک انگشتان خود از دست بدهد، می تواند آن را رگ به رگ شود. همانطور که گفته شد، هر کسی می تواند انگشت خود را فقط با زدن اشتباه روی پیشخوان یا شکستن یک انگشت، رگ به رگ شود.

رگ به رگ شدن انگشت چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید که پیچ خوردگی خفیف دارید، در ابتدا نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اگر درمان خانگی کمکی نکرد و بعد از سه یا چهار روز تحرک بهتری نداشتید، فقط برای بررسی مجدد یک وقت ملاقات بگیرید.

پیچ خوردگی درجه دو و سه ممکن است نیاز به توجه پزشک داشته باشد. آنها مفصل را بازرسی می کنند و از شما می خواهند که انگشت خود را خم کنید و دراز کنید تا بتوانند عملکرد و تحرک آن را ارزیابی کنند. آنها ممکن است برای بررسی شکستگی ها و ارزیابی میزان آسیب، عکس اشعه ایکس را درخواست کنند.

بیشتر بخوانید
درد مفاصل: آیا تستوسترون پایین علت آن است؟
رگ به رگ شدن انگشتان چگونه درمان می شود؟

برای درمان رگ به رگ شدن انگشت در خانه، RICE اولین قدمی است که باید بردارید. RICE مخفف استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع است. شما باید به مفصل استراحت دهید و کیسه های یخ را به مدت ۲۰ دقیقه روی آن قرار دهید (و سپس خاموش کنید). هرگز یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید. کیسه یخ را در یک حوله بپیچید. همچنین می توانید مفصل را در آب خنک غوطه ور کنید. سرما می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند.

مفصل آسیب دیده را با پیچاندن آن فشرده کنید و آن را بالا نگه دارید. فشرده سازی و بالا بردن هر دو به کاهش تورم کمک می کنند. ارتفاع به خصوص در شب مهم است.

علاوه بر RICE، می‌توانید مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) یا استامینوفن (تیلنول) را هر هشت ساعت مصرف کنید.

اگر پیچ خوردگی به اندازه کافی شدید باشد، پزشک ممکن است انگشت را با یک آتل بی حرکت کند، که می تواند به اطمینان از بهبود صحیح آن کمک کند. در موارد نادرتر که شامل پارگی شدید رباط‌ها می‌شود، ممکن است پزشک برای ترمیم رباط‌تان نیاز به جراحی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
شکستگی

چشم انداز رگ به رگ شدن انگشت چیست؟

پس از پیچ خوردگی های جزئی و حتی متوسط، باید بتوانید دوباره با دقت استفاده از انگشت را شروع کنید و به آرامی تحرک را افزایش دهید. پیچ خوردگی های خفیف و متوسط ​​معمولاً طی سه تا شش هفته به طور کامل بهبود می یابند.

پیچ خوردگی می تواند دردناک باشد، اما خوشبختانه، بسیار قابل درمان است. آنها همچنین قابل پیشگیری هستند. اگر قبل از ورزش کشش دهید و عضلات اطراف را تقویت کنید، کمتر مستعد رگ به رگ شدن خواهید شد. همچنین هنگام انجام هر نوع ورزش یا فعالیت بدنی که به آن نیاز دارد، همیشه باید از وسایل حفاظتی مناسب استفاده کنید.

Source link