پیچ خوردگی تخمدان: علائم، علل و درمان

پیچ خوردگی تخمدان زمانی است که تخمدان به دور رباط هایی که آن را در جای خود نگه می دارند بپیچد. این پیچ خوردگی می تواند جریان خون به تخمدان و لوله فالوپ را قطع کند و منجر به حالت تهوع، استفراغ و درد شود.

پیچ خوردگی تخمدان می تواند باعث درد شدید و سایر علائم شود زیرا تخمدان خون کافی دریافت نمی کند. اگر این وضعیت برای مدت طولانی بدون درمان ادامه یابد،  می تواند منجر به نکروز تخمدان با منبع معتبر  (مرگ بافت)، از دست دادن تخمدان، و در موارد نادر،  ناباروری شود .

پیچ خوردگی تخمدان معمولاً فقط یک تخمدان را تحت تأثیر قرار می دهد. پزشکان ممکن است این وضعیت را پیچ خوردگی آدنکس نیز بنامند.

این مقاله در مورد تخمدان ها و پیچ خوردگی تخمدان با جزئیات بیشتری از جمله علائم، زمان مراجعه به پزشک، علل و درمان صحبت می کند. همچنین پیچ خوردگی تخمدان، کمک باروری و عوارض را بررسی می کند.

پیچ خوردگی تخمدان: علائم، علل و درمانmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

یادداشتی در مورد جنسیت و جنسیت

جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. این مقاله از عبارات «مرد»، «مونث» یا هر دو برای اشاره به جنسیت تعیین شده در بدو تولد استفاده می‌کند. 

تخمدان چیست؟

تخمدان ها دو  اندام کوچک تولید مثل زنانه هستند  که در دو طرف لگن قرار دارند. آنها  تقریباً  به همان اندازه و شکل بادام هستند .

تخمدان ها حاوی تخمک هایی هستند که هر ماه یکبار پس از بلوغ آزاد می شوند. این فرآیند  تخمک گذاری نامیده می شود . فرد در  دوران بلوغ شروع به تخمک گذاری می کند . این بخشی از  چرخه قاعدگی است  که  بارداری را قادر می سازد .

تخمدان ها همچنین  هورمون هایی تولید می کنند  که طیف وسیعی از فرآیندها را در بدن تسهیل می کنند.

علائم پیچ خوردگی تخمدان

علائم پیچ خوردگی تخمدان  می تواند شامل  زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • درد شدید  لگن
 • استفراغ
 • تب
 • خونریزی غیر طبیعی

با این حال، تشخیص پیچ خوردگی تخمدان می تواند چالش برانگیز باشد زیرا علائم مشابه علائم سایر شرایط است، از جمله:

 • سنگ کلیه
 • آپاندیسیت
 • عفونت مجاری ادراری
 • گاستروانتریت
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورتی که فردی علائم پیچ خوردگی تخمدان را داشته باشد، مراجعه به پزشک ضروری است.

برای تشخیص پیچ خوردگی تخمدان، پزشک  ممکن است از آزمایشات  زیر استفاده کند :

 • سونوگرافی ترانس  واژینال ، که شامل قرار دادن یک پروب سونوگرافی کوچک در واژن است.
 • سونوگرافی شکم که از یک پروب اولتراسوند در قسمت بیرونی شکم استفاده می کند
 • سایر آزمایشات تصویربرداری مانند  سی تی اسکن  یا  اسکن MRI
 • آزمایش  شمارش کامل خون  (CBC ) که می تواند تعداد گلبول های سفید خون را در بدن اندازه گیری کند

با این حال، پزشک نمی تواند پیچ ​​خوردگی تخمدان را بدون انجام جراحی برای دیدن تخمدان به طور کامل تایید کند.

علل پیچ خوردگی تخمدان

افراد بین  ۲۰ تا ۴۰  سال بیشتر در معرض پیچ خوردگی تخمدان هستند.

با این حال، افراد در هر سنی، از نوزادی تا  یائسگی ، می توانند پیچ ​​خوردگی تخمدان را تجربه کنند.

گاهی اوقات وجود  کیست  یا توده بافتی دیگر در تخمدان می تواند آن را جابجا کند. وزن یا جرم اضافی روی تخمدان  می تواند باعث شود که شروع به چرخش و چرخش در اطراف رباط های نگهدارنده خود کند.

یکی دیگر از علل شایع رباط تخمدان است که تخمدان را به رحم وصل می کند که طولانی تر از حد معمول است. رباط تخمدان بلندتر احتمال پیچ خوردگی تخمدان را بیشتر می کند.

فناوری های کمک باروری (ART) ، مانند القای  تخمک گذاری ، عامل دیگری است که ممکن است  خطر ابتلا  به پیچ خوردگی تخمدان را افزایش دهد.

افراد باردار می توانند پیچ ​​خوردگی تخمدان را تجربه کنند، مانند کسانی که باردار نیستند. در سه ماهه اول، فرد ممکن است کیست جسم زرد داشته باشد که باعث پیچ خوردن تخمدان می شود.

سطوح بالاتر هورمون در دوران بارداری همچنین می تواند بافت های بدن، از جمله رباط هایی که تخمدان ها را در جای خود نگه می دارند، شل کند. اگر رباط ها کشیده نباشند، ممکن است بیشتر در معرض پیچ خوردگی باشند.

درمان پیچ خوردگی تخمدان

جراحی  تنها راهی است که  برای باز کردن تخمدان است. پزشک همچنین ممکن است داروهایی را برای کاهش درد و حالت تهوع برای راحتی قبل از جراحی تجویز کند.

پزشک اغلب انجام عمل جراحی را در سریع ترین زمان ممکن توصیه می کند. اگر پیچ خوردگی تخمدان جریان خون را برای مدت طولانی محدود کند، بافت تخمدان ممکن است بمیرد و جراح باید تخمدان را خارج کند. برداشتن یک یا هر دو تخمدان با جراحی به نام  اوفورکتومی شناخته می شود .

لاپاراسکوپی

در حالت ایده آل، پزشک می تواند این روش را با استفاده از  لاپاراسکوپی انجام دهد . لاپاراسکوپی شامل ایجاد برش های کوچک و شبیه سوراخ کلید در شکم است.

پزشک چندین ابزار پزشکی از جمله دوربین فیلمبرداری را در شکم و لگن قرار می دهد و سعی می کند تخمدان را باز کند.

لاپاراتومی

گاهی اوقات، اگر پزشک نتواند تخمدان را به اندازه کافی ببیند یا اگر خونریزی شدید باشد، ممکن است نیاز به انجام لاپاراتومی داشته  باشد . این به معنای ایجاد یک برش بزرگ در زیر ناف است تا تخمدان در معرض دید قرار گیرد و آن را باز کند.

در حین جراحی

پزشک به مشاهده تخمدان ادامه خواهد داد تا مطمئن شود که جریان خون کافی برای “زندگی” دارد. تخمدان پس از باز شدن باید صورتی از بنفش یا سیاه شود. اگر بعد از بازکردن علائمی از مرگ بافت ظاهر شود، ممکن است پزشک مجبور به برداشتن تخمدان شود.

مراقبت های بعد

بیشتر اوقات، فرد می تواند در همان روز پس از لاپاراسکوپی به خانه بازگردد.

پزشک ممکن است توصیه هایی در مورد مراقبت های بعدی مانند پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت بدنی شدید برای چند هفته ارائه دهد.

فرد می تواند با مصرف داروهای بدون نسخه (OTC) مانند  ایبوپروفن  یا  استامینوفن به تسکین درد و ناراحتی کمک کند . افراد باید قبل از مصرف داروهای OTC بعد از جراحی با پزشک صحبت کنند.

افراد باید علائم عفونت یا عارضه دیگری را در اسرع وقت به پزشک گزارش دهند. علائم عفونت عبارتند از:

 • تب
 • قرمزی و  التهاب  در محل برش
 • ترشحات بدبو 
 • زخمی که خوب نمی شود
 • افزایش درد لگن
 • خون ریزی

پیچ خوردگی تخمدان و کمک باروری

افرادی که تحت ART قرار می گیرند  در مقایسه با افرادی که این کار را  نمی کنند، خطر بیشتری برای تجربه پیچ خوردگی تخمدان دارند.

افزایش خطر معمولاً به دلیل هورمون های مورد نیاز برای لقاح آزمایشگاهی یا القای تخمک گذاری است.

این هورمون ها ممکن است باعث بزرگ شدن تخمدان ها، ایجاد کیست های متعدد یا هر دو شوند. در حالی که  کیست های تخمدان  معمولا بی ضرر هستند، می توانند خطر پیچ خوردگی تخمدان را افزایش دهند.

در حالی که ART می‌تواند یک درمان موفقیت‌آمیز باشد، اما افراد باید همیشه در مورد خطرات احتمالی با پزشک صحبت کنند و در صورت تجربه علائم پیچ خوردگی تخمدان، به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشند.

عوارض ناشی از پیچ خوردگی تخمدان

یکی از عوارض احتمالی پیچ خوردگی تخمدان نکروز است. نکروز تخمدان به مرگ بافت تخمدان در اثر از دست دادن خون اشاره دارد. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک تخمدان آسیب دیده را با جراحی خارج می کند.

جراحی برای نکروز تخمدان می تواند بر باروری تأثیر بگذارد، زیرا تخمدان ها تخمک هایی را برای لقاح تولید و آزاد می کنند.

با این حال، اگر پزشک تخمدان را خارج نکند، فرد در معرض خطر عفونت تخمدان قرار می گیرد که می تواند باعث آبسه یا  پریتونیت شود .

برای هرکسی که پیچ خوردگی تخمدان را تجربه می کند ضروری است به نوبت های بعدی مراجعه کند تا اطمینان حاصل شود که تخمدان به خوبی بهبود می یابد و خون کافی دریافت می کند.

چشم انداز

پیچ خوردگی تخمدان می تواند بدون مداخله فوری پزشکی منجر به نکروز تخمدان و سایر عوارض شود.

اگر فردی به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشد و تحت عمل جراحی برای کاهش پیچ خوردگی قرار گیرد، بعید است که عوارض بعدی وجود داشته باشد.

با این حال، اگر پیچ خوردگی تخمدان جریان خون به تخمدان را برای مدت طولانی محدود کرده باشد یا فرد دارای کیست یا  تومور باشد ، ممکن است به درمان بیشتری نیاز داشته باشد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه