چاقی و سوزش سر دل: آنچه باید بدانید

تحقیقات نشان می دهد چاقی یک عامل خطر اصلی برای سوزش سر دل است که زمانی اتفاق می افتد که اسید معده از معده به مری نشت کند.

ممکن است فکر نکنید که چاقی و سوزش سر دل با هم مرتبط هستند، اما راهنمایی‌های بالینی و تحقیقات نشان می‌دهد که اگر با چاقی زندگی کنید، ممکن است با شانس بیشتری برای تجربه سوزش سر دل مواجه شوید.

این مقاله ارتباط بین چاقی و سوزش سر دل و اینکه چگونه کاهش وزن ممکن است به کاهش این عارضه کمک کند را شرح می دهد. همچنین می‌توانید فهرستی از داروها را پیدا کنید تا با یک تیم مراقبت‌های بهداشتی برای کمک به سوزش سر دل صحبت کنید.

آیا چاقی می تواند منجر به سوزش سر دل شود؟

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)  وضعیتی است که در آن محتویات معده به مری، لوله ای که دهان و معده را به هم متصل می کند، نشت می کند. پزشکان  ممکن است   اصطلاح “GERD” مترادف با سوء هاضمه اسیدی یا  سوزش سر دل استفاده کنند ، اما آنها مسائل بهداشتی جداگانه ای هستند.

چاقی و سوزش سر دل: آنچه باید بدانیدhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

یک  بررسی در سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که GERD با چاقی  مرتبط است   و خطر ابتلا به GERD را به دلیل موارد زیر افزایش می دهد:

 • افزایش احتمال فتق هیاتال (HH):  افراد چاق در معرض افزایش خطر ابتلا به  فتق هیاتال (HH) هستند . این وضعیتی است که در آن بخش فوقانی معده از طریق ضعف در دیافراگم، عضله بزرگی که شکم و قفسه سینه را جدا می کند، برآمده می شود.
 • افزایش فشار داخل شکمی (IAP):  حمل وزن اضافی در اطراف شکم باعث افزایش IAP می شود. این افزایش فشار  بیشتر  محتویات معده را وادار به بازگشت به مری می کند.
 • افزایش ترشح مواد شیمیایی عامل GERD:  افراد چاق دارای سطوح بالاتری از چربی احشایی هستند، یعنی چربی هایی که در اطراف اندام های داخلی قرار دارند. دانشمندان دریافته‌اند که چربی احشایی مواد شیمیایی به نام آدیپوسیتوکین‌ها ترشح می‌کند و برخی از این مواد شیمیایی ممکن است در GERD و سرطان‌های مری نقش داشته باشند.

کاهش وزن چگونه به سوزش سر دل کمک می کند؟

انجمن  گوارش آمریکا  توضیح می دهد که از دست دادن وزن اضافی می تواند چربی شکم را کاهش دهد و در نتیجه فشار روی معده و اسفنکتر تحتانی مری را کاهش دهد. این فشار کاهش یافته به نوبه خود ممکن است علائم GERD را کاهش دهد.

کاهش وزن همچنین ممکن است باعث کاهش ذخایر چربی احشایی شود، که باید منجر به کاهش ترشح آدیپوسیتوکین و کاهش خطر GERD و بیماری‌های مربوط به مری شود.

مطالعه‌ای  در سال ۲۰۱۶ بر روی  ۱۵۲۹۵ نفر با علائم GERD که قبلاً گزارش شده بود، تأثیر کاهش وزن را بر این علائم بررسی کرد.

محققان دریافتند که کاهش وزن یا کاهش دور کمر با بهبود علائم GERD مرتبط است، اما فقط در بین افراد مبتلا به چاقی عمومی یا شکمی. محققان به این نتیجه رسیدند که کاهش وزن یا کاهش وزن یک گزینه درمانی مهم برای افراد چاق است.

چه داروهایی می توانند به سوزش سر دل کمک کنند؟

سازمان غذا و دارو (FDA)  گزینه های درمانی بدون نسخه (OTC) زیر را  برای سوزش سر دل فهرست می کند:

 • آنتی اسیدها:  این داروها اسید معده را که باعث سوزش سر دل می شود خنثی می کنند. نمونه هایی از  آنتی اسیدها  عبارتند از:
  • میلانتا
  • رولید
  • تومز
 • مسدود کننده های هیستامین ۲ (H2):  این  داروها  تولید و ترشح اسید معده را کاهش می دهند. آنها معمولاً در عرض  ۱ تا ۳ ساعت شروع به کار می کنند  . مثالها عبارتند از:
  • سایمتیدین (به عنوان مثال، تاگامت HB)
  • فاموتیدین  (به عنوان مثال، پپسید کامل، و پپسید AC)
  • نیزاتیدین (به عنوان مثال، Axid AR)
 • مهارکننده های پمپ پروتون:  این داروها همچنین تولید و ترشح اسید معده را کاهش می دهند. مدت زمان بیشتری نسبت به مسدودکننده های H2 کار می کنند، معمولاً حدود  ۱ تا ۴ روز  . مثالها عبارتند از:
  • لانزوپرازول  (به عنوان مثال، Prevacid)
  • اسموپرازول  (به عنوان مثال، Nexium)
  • امپرازول  منیزیم (به عنوان مثال، پریلوسک)
  • امپرازول و بی کربنات سدیم (به عنوان مثال، Zegerid)

اگر یک داروی OTC سوزش سر دل شما را برطرف نکرد، با پزشک مشورت کنید. آنها ممکن است  داروهای قوی تر از طریق نسخه توصیه کنند .

سوالات متداول

در زیر چند پاسخ به سوالات متداول در مورد چاقی و GERD آورده شده است.

چاقی چگونه شما را مستعد ابتلا به GERD می کند؟

چاقی می تواند تغییرات مختلفی ایجاد کند که فرد را مستعد ابتلا به GERD می کند. این تغییرات شامل افزایش خطر HH، افزایش IAP، و افزایش چربی احشایی و ترشح هورمون‌های ایجادکننده GERD و سایر مواد شیمیایی است.

آیا اضافه وزن می تواند باعث مشکلات گوارشی شود؟

اضافه وزن علاوه بر سوزش سر دل می تواند باعث ایجاد طیفی از مشکلات گوارشی شود.

بر اساس  بررسی  بیماری‌های گوارشی مرتبط با چاقی در سال ۲۰۱۷، محققان چاقی را با مشکلات گوارشی زیر مانند GERD، مری بارت، ازوفاژیت فرسایشی، سنگ‌های صفراوی و پانکراتیت مرتبط دانسته‌اند. آن تحقیق همچنین چاقی را با برخی سرطان های دستگاه گوارش (GI) مرتبط دانست.

اگر چاقی دارید، چه تفاوتی بین سوزش سر دل و حمله قلبی وجود دارد؟

 انجمن  قلب آمریکا (AHA)  اشاره می کند که مردم معمولاً سوزش سر دل را با درد قلب یا “آنژین” اشتباه می گیرند زیرا هر دو بیماری می توانند باعث درد قفسه سینه شوند که به گردن، گلو یا فک تابش می کند.

اگر در مورد علت درد قفسه سینه سردرگم هستید، بهتر است فورا به پزشک مراجعه کنید.

AHA به مردم توصیه می کند که برای درمان درد قفسه سینه یا سایر علائم مرتبط با قلب که می تواند نشان دهنده حمله قلبی باشد، با ۹۱۱ یا خدمات اورژانس محلی تماس بگیرند.

اگر اضافه وزن داشته باشید، احتمال سوزش سر دل بیشتر است؟

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر فردی اضافه وزن داشته باشد، به خصوص اگر وزن اضافی در اطراف شکم خود داشته باشد، احتمال بیشتری دارد که دچار سوزش سر دل شود. این ارتباط به این دلیل وجود دارد که اضافه وزن باعث افزایش فشار روی معده می شود که احتمال نشت اسید معده به مری را افزایش می دهد.

خلاصه

تحقیقات نشان می دهد که چاقی یک عامل خطر برای سوزش سر دل و GERD است. افراد چاق همچنین دارای سطوح بالایی از چربی احشایی هستند که هورمون های ایجاد کننده ریفلاکس و سایر مواد شیمیایی ترشح می کند.

چاقی نه تنها یک عامل خطر برای GERD است، بلکه خطر سایر مشکلات گوارشی مانند سنگ کیسه صفرا، پانکراتیت و برخی سرطان های دستگاه گوارش را افزایش می دهد.

ممکن است بخواهید در مورد هر گونه نگرانی در مورد وزن خود و تأثیری که ممکن است بر سلامت شما داشته باشد، با یک تیم مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه