گودی ها فرورفتگی های کوچکی هستند که می توانند روی پوست شما پیدا شوند. آنها می توانند در نقاط مختلف بدن از جمله گونه ها، چانه و کمر ایجاد شوند.

گودی گونه را می توان در کناره های دهان یافت. می توانید گودی در دو طرف دهان یا فقط در یک طرف داشته باشید.

احتمالاً متوجه شده اید که برخی از افراد گودی گونه دارند و برخی دیگر اینطور نیستند. به این دلیل که گودی گونه به دلیل تفاوت در عضلات و پوست صورت ایجاد می شود.

اغلب اعتقاد بر این است که آنها به روشی ژنتیکی غالب به ارث می رسند، اگرچه بحث هایی در این مورد وجود دارد.

پس چند نفر گودی دارند؟ در حالی که ممکن است شیوع گودی بر حسب جمعیت متفاوت باشد، یک مطالعه روی بیش از ۲۳۰۰ نفر نشان داد که حدود ۳۷ درصد از شرکت کنندگان چال گونه داشتند. برای کشف بیشتر به خواندن ادامه دهید.

گودی گونه: چگونه تشکیل می شود و چگونه به Themhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

چال گونه چگونه تشکیل می شود

گودی ها گاهی اوقات به دلیل تغییر در عضله صورت به نام zygomaticus major ایجاد می شوند. این عضله در حالت چهره نقش دارد. این همان چیزی است که به بالا بردن گوشه های دهان شما هنگام لبخند زدن کمک می کند.

در افراد بدون فرورفتگی، عضله زیگوماتیکوس ماژور معمولاً از استخوانی در گونه شما به نام استخوان زیگوماتیک شروع می شود. سپس به سمت پایین می رود و به گوشه دهان شما متصل می شود.

بیشتر بخوانید
علت خارش انگشتان چیست و چه کاری می توانم انجام دهم؟

در افراد مبتلا به گودی، زیگوماتیکوس ماژور ممکن است در مسیر پایین به سمت دهان به دو دسته عضلانی جداگانه تقسیم شود. یک بسته نرم افزاری در گوشه دهان متصل می شود. دسته دیگر زیر گوشه دهان متصل می شود و همچنین به پوست بالای آن متصل می شود.

این شکاف در عضله را می توان به عنوان یک عضله زایگوماتیکوس ماژور دوتایی یا دوتایی نامید. حرکت پوست روی عضله دوگانه زیگوماتیکوس ماژور هنگام لبخند زدن باعث ایجاد گودی می شود.

از آنجایی که گودی گونه می تواند ناشی از تغییرات عضلانی باشد که در طول رشد جنین رخ می دهد، گاهی اوقات به اشتباه به عنوان نقص مادرزادی شناخته می شود.

مهم است که به یاد داشته باشید که گودی گونه نه تنها شایع است، بلکه هیچ گونه تأثیر منفی بر سلامتی ندارد.

ژنتیک

شما یک سری ژن را از مادر و دیگری را از پدرتان به ارث می برید. بیشتر ژن ها حداقل دو تغییر دارند که به آنها آلل می گویند. آلل ها می توانند غالب یا مغلوب باشند.

صفات غالب دقیقاً همین هستند – آنها تمایل دارند بر صفات مغلوب “تسلط” داشته باشند. اگر هر دو والدین یک ویژگی غالب را نشان دهند، احتمال اینکه فرزندشان نیز همان ویژگی را نشان دهد بسیار زیاد است.

بیشتر بخوانید
نحوه درمان ریزش موی زنانه

این برای گودی گونه چه معنایی دارد؟

اغلب گفته می شود که گودی گونه یک ویژگی غالب ارثی است. با این حال، تحقیقات بسیار کمی در مورد ژنتیک واقعی گودی گونه انجام شده است. معلوم نیست که گودی ها واقعا ارثی هستند یا خیر.

افرادی که گودی گونه دارند معمولاً فرزندانی با گودی گونه دارند. این نشان می دهد که این یک صفت غالب ارثی است. با این حال، هر زوجی که گودی دارند، فرزندی با فرورفتگی ندارند.

علاوه بر این، در حالی که برخی از افراد ممکن است در تمام طول عمر خود گودی داشته باشند، در برخی دیگر گودی ها می توانند در طول زمان تغییر کنند. فردی که در کودکی دارای گودی است ممکن است در بزرگسالی آنها را نداشته باشد. علاوه بر این، کودکی که بدون فرورفتگی به دنیا می‌آید ممکن است بعداً در دوران کودکی خود به آن فرورفته تبدیل شود.

از آنجایی که الگوی توارث گودی گونه می تواند غیرقابل پیش بینی باشد، برخی از محققان آنها را به عنوان یک صفت غالب نامنظم طبقه بندی می کنند. این بدان معنی است که گودی گونه اغلب، اما نه همیشه، به عنوان یک ویژگی غالب به ارث می رسد.

همچنین، توارث گودی ممکن است به سادگی یک مجموعه از آلل ها نباشد. ژن های متعدد در واقع می توانند بر روی گودی گونه تاثیر بگذارند. برای یافتن پاسخ واقعی باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

بیشتر بخوانید
نیش ساس: آنچه باید بدانید

آیا گودی ها جذاب تلقی می شوند؟

اگر از گروهی از افراد بپرسید که آیا گودی ها را جذاب می دانند، احتمالاً پاسخ ها یا نظرات مختلفی دریافت خواهید کرد. برخی ممکن است بگویند که فرورفتگی ها باعث می شود افراد جوان تر یا نزدیک تر به نظر برسند.

گودی در برخی با زیبایی و حتی خوش شانسی همراه است فرهنگ ها. اما تحقیقات در مورد درک فرورفتگی چه می گویند؟ در واقع تعداد محدودی از مطالعات در مورد این موضوع وجود دارد.

یک مطالعه دریافتند که مردان زنانی را ترجیح می‌دهند که ویژگی‌های صورتشان شبیه به خودشان باشد، از جمله رنگ چشم، رنگ مو و گودی چانه. گودی گونه در این مطالعه مورد ارزیابی قرار نگرفت، اما شاید افراد دارای گودی، افراد دیگری را که گودی دارند ترجیح دهند.

گودی ها همچنین ممکن است به ما در برقراری ارتباط با دیگران کمک کنند. آ مطالعه روی ویژگی‌های صورت انسان نشان می‌دهد که وجود ویژگی‌هایی مانند گودی ممکن است بیان یا لبخند را قابل توجه‌تر کند یا ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد شدت بیان یک فرد منتقل کند.

اگر می خواهید گودی گونه داشته باشید چه؟

آیا با وجود نداشتن گودی گونه می خواهید؟ در حال حاضر نوعی جراحی پلاستیک موجود است که گودی گونه ایجاد می کند. به آن گودی پلاستیکی می گویند.

بیشتر بخوانید
چه مدت طول می کشد تا یک خالکوبی به طور کامل بهبود یابد؟

در حین عمل گودی، یک برش کوچک در محلی که گودی در آن قرار دارد ایجاد می شود. سپس، مقدار کمی از بافت به دقت برداشته می شود. یک بخیه کوچک به نام اسلینگ از روی پوست و ماهیچه دو طرف ناحیه کشیده می شود. این کار پوست و ماهیچه را به هم نزدیک می کند و گودی ایجاد می کند.

اگر به این روش علاقه دارید، یک قرار ملاقات با جراح پلاستیک بگذارید تا در مورد مزایا و خطرات آن صحبت کنید.

خلاصه

گودی گونه ممکن است ناشی از تفاوت در ساختار یکی از عضلات صورت شما باشد. آنها احتمالاً یک صفت ژنتیکی هستند، اگرچه جزئیات نحوه به ارث بردن آنها هنوز مشخص نیست.

بسیاری از مردم ممکن است گودی گونه را زیبا یا جذاب بدانند. با این حال، دلایل علمی به طور کامل شناخته نشده است.

افرادی که خواهان گودی گونه هستند، اکنون می توانند آن را از طریق جراحی پلاستیک ایجاد کنند. اگر به دنبال جراحی گودی چال هستید، حتما با پزشک خود صحبت کنید و از قبل خطرات و مزایای احتمالی آن را بسنجید.
Source link