چانکا پیدرا چیست؟

چانکا پیدرا یک گیاه استوایی است که به عنوان یک درمان سنتی برای سنگ‌های کلیه شناخته می‌شود. همچنین برای مشکلات کبد، زخم، کنترل دیابت، فشار خون، سنگ کیسه صفرا و نقرس استفاده شده است.

چانکا پیدرا که به‌عنوان سنگ‌شکن، بادگیر، و دانه‌های زیر برگ نیز شناخته می‌شود، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان هیچ بیماری تایید نشده است. تحقیقات محدود است. این عوارض جانبی شناخته شده کمی دارد اما ممکن است با چندین داروی رایج تداخل داشته باشد.

این مقاله به تحقیقات پشت سر chanca piedra، فواید و عوارض جانبی آن می پردازد. همچنین جزئیات تداخلات دارویی، چه کسانی نباید چانکا پیدرا مصرف کنند و چه مواردی را در هنگام خرید آن باید بررسی کرد.

حقایق مکمل

What Is Chanca Piedra?
 • ترکیبات فعال: آلکالوئیدها، کومارین ها، فلاونوئیدها، لیگنان ها، تانن ها
 • نام(های) جایگزین: جمعه مقدس، طوفان باد، سنگ شکن، دانه در برگ، دانه من را ببر، سنا کرئول، داون ماریسان، گیاه سان پابلو، علف جوجه
 • وضعیت حقوقی: مکمل گیاهی
 • دوز پیشنهادی: ۱۰-۲۰ میلی لیتر سه بار در روز، ۱۰ گرم پودر، ۴۵-۵۰ میلی لیتر آب گیاه، ۴.۵ گرم در یک کیسه برای چای.
 • ملاحظات ایمنی: دیابت، سطح پتاسیم/شرایط قلبی، اختلالات لخته شدن خون

موارد استفاده از Chanca Piedra

Chanca piedra برای سنگ کلیه، سنگ کیسه صفرا، هپاتیت B، زخم معده، نقرس و مشکلات گوارشی استفاده می شود.

در اینجا نگاهی دقیق تر به تحقیقاتی که در پشت فواید سلامتی و استفاده از chanca piedra وجود دارد، است. به خاطر داشته باشید که مصرف مکمل باید توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بررسی شود.

سنگ کلیه

بیشترین استفاده از chanca piedra برای سنگ کلیه است. اینجاست که نام آن “سنگ شکن” است.

یک مطالعه بالینی در سال ۲۰۱۸ روی ۵۶ فرد مبتلا به سنگ کلیه نشان داد که استفاده از chanca piedra به از بین بردن سنگ های کوچک (کمتر از ۱۰ میلی متر) کلیه کمک می کند.

زمانی که سطح اگزالات یا اسید اوریک بیش از حد بالا می‌رود، سنگ‌های کلیه بیشتر مستعد تشکیل می‌شوند. Chanca piedra اگزالات ادرار و اسید اوریک (مواد زائدی که از طریق ادرار از بدن شما خارج می شوند) را کاهش داد. تحقیقات بیشتری برای تایید این اثر مورد نیاز است.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۰، chanca piedra “در مراحل مختلف تشکیل سنگ [کلیه] تداخل داشت.” این مطالعه نشان داد که chanca piedra ممکن است با شل کردن حالب ها (توبول هایی که ادرار و سنگ های کلیه از آن عبور می کنند) عمل کند. این به دفع سنگ و قطعات آن پس از سنگ شکنی کمک می کند ، درمانی که با استفاده از امواج ضربه ای سنگ های کلیه را تجزیه می کند.

سنگ کیسه صفرا

در طب سنتی از چانکا پیدرا برای درمان سنگ کیسه صفرا استفاده می شود. به نظر می‌رسد که روی سنگ‌های صفراوی کار می‌کند، دقیقاً به همان روشی که به شکستن سنگ‌های کلیه کمک می‌کند. Chanca piedra دارای خواص قلیایی است که ممکن است از سنگ کیسه صفرا پیشگیری و درمان کند.

با این حال، هیچ تحقیق علمی فعلی از استفاده Chanca piedra برای سنگ کیسه صفرا پشتیبانی نمی کند.

نقرس

نقرس زمانی اتفاق می افتد که اسید اوریک اضافی در خون در مفاصل جمع می شود و باعث تشکیل کریستال های دردناک می شود. Chanca piedra ممکن است به کاهش سطح اسید اوریک و جلوگیری از نقرس کمک کند.

در مطالعات حیوانی، مکمل چاندرا پیدرا می تواند سطح اسید اوریک را کاهش دهد. با این حال، مطالعات انسانی محدود است و هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد واقعاً در افراد کار می کند.

هپاتیت B

هپاتیت B یک بیماری جدی کبدی است. فقط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دارای مجوز باید آن را مدیریت کند.

مطالعات پتانسیل chanca piedra را برای کمک به درمان اختلالات کبدی، از جمله هپاتیت B، یک عفونت ویروسی کبد، نشان داده‌اند.

طبق یک بررسی در سال ۲۰۱۶، در مطالعات آزمایشگاهی، chanca piedra کاهش آنتی ژن هپاتیت B را نشان داد که نشانه عفونت است. نویسندگان مطالعه گفتند که chanca piedra ممکن است با کند کردن تکثیر (رشد) ویروس هپاتیت B در برابر هپاتیت B موثر باشد.

برای حمایت از این ادعاها، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

سلامت دستگاه گوارش

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که chanca piedra دارای فعالیت ضد میکروبی (توانایی کشتن یا جلوگیری از میکروب ها) در برابر هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) است. هلیکوباکتر پیلوری ارگانیسمی است که نقش مهمی در ایجاد اختلالات گوارشی مانند زخم دارد. همچنین تصور می شود که خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهد.

این مطالعه همچنین نشان داد که chanca piedra رشد باکتری های خوب در روده (مانند لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ) را مهار نمی کند.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، سایر کاربردهای سنتی چانکا پیدرا عبارتند از:

با این حال، مطالعات در حال حاضر شواهد باکیفیت مورد نیاز برای تایید هرگونه ادعای سلامت دستگاه گوارش را ارائه نکرده اند.

دیابت

Chanca piedra حاوی آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیبات مفید برای افراد مبتلا به دیابت است. مطالعات حیوانی نشان داد که این گیاه می تواند سطح گلوکز خون ناشتا را کاهش دهد، مشکلی رایج در افراد مبتلا به دیابت.

قبل از اینکه بتوان برای مدیریت قند خون توصیه کرد، مطالعات انسانی مورد نیاز است. با این حال، محققان هشدار می دهند که ممکن است باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود. همچنین می تواند با داروهای دیابت تداخل داشته باشد. افراد مبتلا به دیابت باید قند خون خود را هنگام مصرف chanca piedra کنترل کنند.

استفاده های دیگر

کاربردهای سنتی اضافی Chanca Piedra عبارتند از:

با این حال، مطالعات شواهدی با کیفیت بالا برای تأیید استفاده از این شرایط بهداشتی ارائه نکرده اند.

عوارض جانبی Chanca Piedra چیست؟

عوارض جانبی کمی از chanca piedra وجود دارد. مانند تمام مکمل ها، خطر واکنش آلرژیک وجود دارد.

عوارض جانبی رایج

شایع ترین عوارض جانبی chanca piedra عبارتند از:

 • درد شکم
 • حالت تهوع
 • خون در ادرار

یک مطالعه بالینی روی افراد مبتلا به سنگ کلیه به این عوارض اشاره کرد. اشاره شد که اینها هم از علائم سنگ کلیه است. مشخص نیست که آیا این عوارض جانبی مستقیماً ناشی از استفاده از chanca piedra است یا خیر.

عوارض جانبی شدید

Chanca piedra ممکن است دفع الکترولیت هایی مانند پتاسیم را افزایش دهد. دفع بیش از حد پتاسیم می تواند پتاسیم را به سطوح غیر ایمن کاهش دهد و باعث عدم تعادل الکترولیت شود. این می تواند بر ریتم قلب تأثیر بگذارد.

موارد احتیاط

استفاده از مکمل های chanca piedra با احتیاط ضروری است. در صورت داشتن هر گونه بیماری از جمله:

 • اختلالات لخته شدن خون: Chanca piedra ممکن است لخته شدن خون را کند کند و خطر خونریزی را در افراد مبتلا به اختلالات لخته شدن افزایش دهد.
 • دیابت: Chanca piedra ممکن است قند خون را کاهش دهد.
 • سطح پتاسیم: Chanca piedra ممکن است سطح پتاسیم را از طریق دفع کاهش دهد.

اطلاعات کمی در مورد اثرات چانکا پیدرا بر بارداری، کودکان و افراد بالای ۶۵ سال وجود دارد. قبل از مصرف چانکا پیدرا یا هر مکمل یا داروی گیاهی، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید، به خصوص اگر از داروهای نسخه ای استفاده می کنید.

مقدار مصرف: چه مقدار Chanca Piedra باید مصرف کنم؟

همیشه قبل از مصرف مکمل با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا مطمئن شوید که مکمل و دوز برای نیازهای فردی شما مناسب است.

شواهد کافی از تحقیقات بالینی برای نشان دادن دوز دقیق، ایمن و مؤثر chanca piedra وجود ندارد. با این حال، دوزهای ثبت شده در استفاده سنتی وجود دارد.

در استفاده از درمان بیماری های خاص، دوز سنتی متفاوت است. مقدار مصرف آب گیاه چانکا پیدرا از ۱۰ تا ۲۰ میلی لیتر سه بار در روز تا ۵۰-۴۵ میلی لیتر هر روز صبح متغیر است. دیگری پیشنهاد می کند ۱۰ گرم پودر از ریشه را با شیر تازه مخلوط کرده و هر روز صبح بنوشند. استفاده از ۴.۵ گرم در یک کیسه خیسانده شده در آب جوش برای چای نیز پیشنهاد شده است.

هیچ مطالعه بالینی این دوزها را تایید نمی کند. دوز مناسب هر مکمل به عوامل زیادی از جمله سن، وزن بدن و سلامت کلی بستگی دارد. به همین دلیل، برای محققان دشوار است که یک دوز مناسب را برای اطمینان از ایمنی و اثربخشی توصیه کنند.

اگر چانکا پیدرا بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

مصرف بیش از حد chanca piedra اثرات ناشناخته ای دارد. مطالعات بالینی کمی روی chanca piedra کامل شده است. در نتیجه، اطلاعات کمی در مورد محدودیت دوز بالایی وجود دارد. در صورت مصرف بیش از حد chanca piedra ممکن است تعادل الکترولیت ها مختل شود.

یک مطالعه بالینی در مورد chanca piedra و اثرات آن بر سنگ کلیه افزایش دفع پتاسیم را هنگام مصرف نشان داد. در صورت مصرف بیش از حد چانکا پیدرا، خطر کاهش سطح پتاسیم در بدن وجود دارد.

اگر از دیورتیک ها استفاده می کنید یا در مورد سطح پتاسیم خود نگرانی دارید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد مصرف chanca piedra صحبت کنید.

فعل و انفعالات

Chanca piedra می تواند با برخی از داروهای تجویزی تداخل داشته باشد. نشانه‌های دارویی خاص شامل داروهایی است که بیماری‌های قلبی، دیابت، فشار خون بالا و سایر شرایط را درمان می‌کنند.

توجه: این لیست کاملی از تعاملات نیست. اگر دارویی مصرف می کنید، قبل از استفاده از chanca piedra با داروساز خود صحبت کنید.

داروهای ضد انعقاد

Chanca piedra ممکن است لخته شدن خون را کند کند. در صورت مصرف با داروهای ضد انعقاد، که از لخته شدن خون جلوگیری می کنند، ممکن است خطر خونریزی افزایش یابد.

داروهای ضد انعقاد عبارتند از:

 • آسپرین
 • وارفارین
 • تیکلوپیدین
 • پلاویکس (کلوپیدوگرل بی سولفات)

داروهای ضد دیابت

تصور می شود که Chanca piedra سطح قند خون را کاهش می دهد.  هنگام مصرف داروهای ضد دیابت، سطح قند خون ممکن است بسیار پایین باشد.

برخی از داروهای دیابت که ممکن است با chanca piedra تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • انسولین
 • دیابتا (گلیبورید)
 • دیابینیز (کلرپروپامید)
 • سایر داروهای کاهنده قند خون

داروهای ضد فشار خون

Chanca piedra ممکن است فشار خون را کاهش دهد. مصرف داروهایی که فشار خون را کاهش می دهند و chanca piedra ممکن است باعث کاهش بیش از حد فشار خون شود.

نمونه هایی از داروهای فشار خون که ممکن است با chanca piedra تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • وازوتک (انالاپریل)
 • نورواسک (آملودیپین)
 • هیدرودیوریل (هیدروکلروتیازید)

دیورتیک ها

Chanca piedra باعث از دست دادن آب بدن و دفع پتاسیم می شود. هنگامی که با قرص های آب مصرف می شود، chanca piedra می تواند فشار خون شما را بسیار پایین بیاورد.

دیورتیک ها عبارتند از:

 • لازیکس (فروزماید)
 • دیوریل (کلروتیازید)
 • کربنات کلسیم
 • ملین های محرک مانند سنوزیدها و بیزاکودیل

لیتیوم

Chanca piedra ممکن است به عنوان یک دیورتیک (قرص آب) عمل کند و بر میزان کارآمدی بدن برای خلاص شدن از شر لیتیوم تأثیر بگذارد.  این می تواند بر سطوح درمانی لیتیوم تأثیر منفی بگذارد. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که آیا دوز لیتیوم شما باید تنظیم شود یا خیر.

مکمل

Chanca piedra ممکن است به دلایل مشابه با داروهای فوق با مکمل های گیاهی تداخل داشته باشد. فعل و انفعالات گیاهی با چانکا پیدرا عبارتند از:

 • کوهوش سیاه ( Cimicifuga racemosa ) و زالزالک ( گونه Crataegus ) فشار خون را کاهش می دهند.
 • تب ( Tanacetum parthenium ) و زنجبیل با لخته شدن خون تداخل دارند.
 • آلوئه می تواند سطح پتاسیم را کاهش دهد.

خواندن برچسب مکمل ها ضروری است. لیست مواد تشکیل دهنده و پانل حقایق تغذیه را به دقت بخوانید تا بدانید کدام مواد موجود است و چه مقدار از هر کدام در مکمل گنجانده شده است. لطفاً برچسب مکمل را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مرور کنید تا در مورد تداخلات احتمالی با غذاها، سایر مکمل ها و داروها صحبت کنید.

نحوه نگهداری Chanca Piedra

هنگام نگهداری مکمل های گیاهی، بهتر است به دستورالعمل بسته بندی مراجعه کنید. دستورالعمل های بسته را برای زمان دور انداختن مکمل نیز دنبال کنید.

یک مطالعه بالینی اشاره کرد که chanca piedra در یک فضای خشک در دمای ۵۹-۹۵ درجه فارنهایت ذخیره شده بود.

مکمل های مشابه

 • سیترات پتاسیم
 • کوهوش سیاه ( Cimicifuga racemosa )
 • زالزالک ( گونه Crataegus )
 • تب ( Tanacetum parthenium )
 • زنجبیل
 • آلوئه
 • گزنه 

استفاده سنتی از چانکا پیدرا برای کاهش فشار خون است. مکمل هایی با اثرات مشابه کوهوش سیاه و زالزالک هستند. هر دوی این مکمل ها فشار خون را کاهش می دهند. مصرف این مکمل ها با هم توصیه نمی شود زیرا این ترکیب ممکن است فشار خون شما را به سطوح ناامن کاهش دهد.

همچنین اعتقاد بر این است که Chanca piedra بر انعقاد پلاکت ها در خون تأثیر می گذارد. یعنی توانایی لخته شدن بدن را کاهش می دهد. تب و زنجبیل نیز بر توانایی بدن در لخته شدن خون تأثیر می گذارد. از مصرف چانکا پیدرا با سایر گیاهانی که ممکن است باعث ضد انعقاد شوند، مانند تب و زنجبیل، باید اجتناب شود. اگر مشکل لخته شدن خون دارید یا در حال حاضر هر یک از این مکمل ها را مصرف می کنید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد مصرف این مکمل ها صحبت کنید.

آلوئه، زمانی که به صورت خوراکی مصرف شود، می تواند سطح پتاسیم را در بدن کاهش دهد. در یک کارآزمایی بالینی که شامل سنگ کلیه بود، chanca piedra همین اثر را نشان داد. استفاده از آلوئه با چانا پیدرا توصیه نمی شود.

همین مطالعه نشان داد که chanca piedra ممکن است اندازه و تشکیل سنگ کلیه را کاهش دهد. اعتقاد بر این است که مکمل گیاهی گزنه با سنگ کلیه نیز مبارزه می کند.

منابع Chanca Piedra و آنچه باید به دنبال آن باشید

راه های مختلفی برای مصرف چانکا پیدرا وجود دارد. می توان آن را با نوشیدن آب گیاه، پودر ریشه یا با مصرف چای مصرف کرد. Chanca piedra به راحتی در اشکال مختلف در دسترس است. این شامل:

 • چای گیاهی
 • عصاره ها (به صورت مایع)
 • کپسول
 • قرص

FDA مکمل ها را به عنوان غذا تنظیم می کند، نه به عنوان دارو.  در حالی که FDA صلاحیت تایید مکمل های غذایی برای ایمنی و اثربخشی یا تایید برچسب آنها را قبل از فروش به عموم ندارد، FDA برچسب مکمل ها را برای هرگونه ادعای سلامتی پس از عرضه به بازار ارزیابی می کند. همچنین تولید کنندگان مکمل را بازرسی می کند.

به دلیل این فقدان مقررات، هنگام جستجوی یک محصول ایمن و موثر باید احتیاط کنید.

به دنبال محصولات تایید شده توسط آژانس های شخص ثالث مانند US Pharmacopeia، NSF، یا ConsumerLab.com باشید. این آژانس ها محصولات را ارزیابی کرده و در مورد ایمنی، خلوص و قدرت محصولات گیاهی و طبیعی گزارش می دهند.

مکمل

مکمل های Chanca piedra به شکل پودر، آب میوه یا چای در دسترس هستند. فرمت های دیگر نیز شامل قرص و کپسول است.

مکمل های غذایی در ایالات متحده تنظیم نمی شوند، به این معنی که FDA آنها را برای ایمنی و اثربخشی قبل از عرضه به بازار تایید نمی کند. در صورت امکان، مکملی را انتخاب کنید که توسط یک شخص ثالث قابل اعتماد آزمایش شده است، مانند USP، ConsumerLab.com یا NSF International. با این حال، حتی اگر مکمل ها توسط شخص ثالث آزمایش شوند، به این معنی نیست که برای همه بی خطر هستند یا به طور کلی موثر هستند. شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد مکمل هایی که قصد مصرف آنها را دارید صحبت کنید و در مورد هرگونه تداخل احتمالی با سایر مکمل ها یا داروها بررسی کنید.

خلاصه

Chanca piedra مکملی است که تصور می شود یک درمان طبیعی برای سنگ کلیه، مشکلات گوارشی و سایر شرایط سلامتی باشد.

برخی تحقیقات نشان داده اند که می تواند سنگ کلیه را کاهش دهد، باکتری هایی که باعث زخم می شوند را کاهش دهد و عفونت هپاتیت B را کند کند. با این حال، تحقیقات هنوز محدود است و داده های بیشتری برای حمایت از ادعاهای سلامت مورد نیاز است.

مانند سایر مکمل ها و داروهای گیاهی، ضروری است قبل از مصرف در مورد استفاده از چانکا پیدرا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. این مکالمه مخصوصاً در صورت داشتن شرایط سلامتی یا مصرف هر گونه دارو، سایر داروهای گیاهی یا مکمل های غذایی بسیار مهم است.

سوالات متداول

  • آیا می توان خطر ابتلا به سنگ های اگزالات کلسیمی را کاهش داد؟

   رژیم های غذایی مختلفی برای پیشگیری از انواع مختلف سنگ کلیه وجود دارد. مؤسسه ملی بهداشت خاطرنشان می کند که رژیم غذایی رویکردهای غذایی برای توقف فشار خون (DASH) می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد. در اینجا چند دستورالعمل اساسی وجود دارد:

   • مقدار زیادی آب (و مایعات دیگر) بنوشید.
   • نوشیدنی های کافئین دار را محدود کنید.
   • سطح نمک مصرفی را در رژیم غذایی کاهش دهید.
   • مصرف پروتئین حیوانی را محدود کنید.
   • شکر تصفیه شده و شربت ذرت با فروکتوز بالا را حذف کنید.

   برای جلوگیری از سنگ های اگزالاتی، مصرف آب میوه غلیظ، چغندر، اسفناج، ریواس، چای، سبزیجات سبز تیره، آبجو و شکلات (غذاهای حاوی اگزالات بالا) را محدود کنید.

   هنگام خوردن غذاهای غنی از اگزالات، غذاهای غنی از کلسیم را بخورید یا بنوشید. هنگامی که اگزالات و کلسیم در معده ترکیب می شوند، احتمال کمتری برای تشکیل سنگ های اگزالاتی وجود دارد.

  • برای کاهش خطر سنگ اسید اوریک چه بخورم؟

   برای جلوگیری از سنگ کلیه با اسید اوریک، میزان مصرف گوشت، تخم مرغ، ماهی و مرغ را کاهش دهید. سعی کنید بیشتر پروتئین روزانه خود را از منابع گیاهی دریافت کنید. کار با تیمی را در نظر بگیرید که شامل یک متخصص تغذیه متخصص تغذیه (RD یا RDN) است تا به بررسی و تغییر رژیم غذایی شما کمک کند.

  • چرا منابع حیوانی پروتئین خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهند؟

   خوردن بیش از حد پروتئین حیوانی باعث افزایش سطح اسید اوریک و کاهش سیترات در ادرار می شود. سیترات یک ماده شیمیایی است که به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک می کند.

  • آیا chanca piedra باعث کاهش وزن می شود؟

   هیچ مدرکی برای حمایت از استفاده از chanca piedra برای کاهش وزن وجود ندارد. با این حال، این گیاه دارای خواص ادرار آور و ملین است که می تواند باعث کاهش عدد روی ترازو شود. با این حال، به نظر نمی رسد که متابولیسم را افزایش دهد یا باعث کاهش چربی شود.

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بیشتر بخوانید
نمودار هیدراتاسیون
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه