چای و تکرر ادرار

اگر با خود فکر می کنید “چای باعث ادرار کردن من می شود” خوب، شما تنها نیستید. بر اساس کلینیک مایو، برخی از مواد غذایی وجود دارند که ممکن است مثانه را تحریک کنند، از جمله چای. چای نه تنها مثانه را تحریک می کند، بلکه بسیاری از چای ها حتی حاوی ترکیبات دیورتیک هستند که احتمالاً باعث ادرار بیشتر شما می شوند.

غذاهایی که مثانه را تحریک می کنند

چای یکی از گروهی از غذاها و نوشیدنی ها است که حاوی یک ماده شیمیایی یا ماده ای است که مثانه را تحریک می کند. به عنوان مثال، چای اغلب حاوی کافئین و دیورتیک های گیاهی خاصی است که هر دوی آنها ممکن است شما را بیشتر به دستشویی بفرستند. غذاهای دیگر که مثانه را تحریک می کنند عبارتند از:

 • قهوه
 • گوجه فرنگیها
 • الکل
 • سرکه
 • میوه های اسیدی و آب میوه ها
 • شکلات
 • نوشابه و سایر نوشابه های گازدار

اگر متوجه شدید که به دفعات زیاد نیاز به ادرار کردن دارید یا با مشکلات مکرر مثانه مانند التهاب مثانه دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که این محرک های مثانه را برای مدت معینی از رژیم غذایی خود حذف کنید. تحریک مثانه شما باید پس از چند روز به میزان قابل توجهی کاهش یابد. وقتی مثانه شما آنقدر تحریک نشده باشد، ممکن است متوجه شوید که نیازی به دفع ادرار ندارید.

بیشتر بخوانید
دیورز: تعریف، علل، درمان، چشم انداز، و بیشتر

یک پزشک نیز ممکن است به شما پیشنهاد دهد مصرف مایعات خود را افزایش دهید اگر متوجه شدید که علائم تحریک مثانه را دارید. در حالی که این ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما اگر بدن شما کم آب باشد، مواد زائد موجود در ادرار شما غلیظ تر خواهند شد. مواد زائد غلیظ تر در دستگاه ادراری می تواند مثانه شما را تحریک کند و به شما میل به دفع مکرر ادرار کند.

بسیاری از چای ها حاوی کافئین هستند که یک ادرار آور طبیعی است که استفاده از آن می تواند منجر به تکرر ادرار شود. را USDA گزارش می دهد که چای فوری و شیرین نشده حاوی ۲۶ میلی گرم کافئین در هر فنجان ۸ اونس است، در حالی که چای سیاه دم کرده حاوی تقریباً دو برابر، با ۴۷ میلی گرم در هر فنجان.

در حالی که محتوای کافئین چای متفاوت است، هر مقداری که باشد می‌تواند باعث شود که شما به دفعات بیشتر ادرار کنید. بر اساس کلینیک کلیولند، کافئین وقتی مثانه شما کمتر از مایع پر باشد منقبض می شود. از آنجایی که کافئین مثانه شما را بیشتر منقبض می کند، این انقباضات را به عنوان نیاز به ادرار احساس خواهید کرد. حذف کافئین از رژیم غذایی یا محدود کردن قابل توجه مصرف کافئین می تواند به کاهش میل به ادرار مکرر کمک کند.

بیشتر بخوانید
10 غذایی که در بیماری کلیوی و دیابت باید از آنها اجتناب کرد

همچنین توجه داشته باشید که چای هایی که بیان می کنند فاقد کافئین هستند، ممکن است حاوی مقادیر کمی باشند، به اندازه ای که اگر به کافئین بسیار حساس هستید، مثانه شما را تحریک کنند. علاوه بر این، برخی از چای ها ترکیبات دیگری نیز در خود دارند که می توانند اغلب شما را به حمام بدوند.

بیشتر بخوانید
چه داروهای خانگی برای مثانه بیش فعال موثر است؟

بسیاری از دمنوش‌های گیاهی ممکن است بدون کافئین باشند، اما همچنان می‌توانند شما را مجبور به ادرار کردن مکرر کنند، زیرا بسیاری از آنها از دیورتیک‌های طبیعی تهیه می‌شوند. به عنوان مثال، برخی از چای‌ها از برگ‌های قاصدک یا گزنه دم می‌شوند که هر دو خاصیت ادرارآوری ثابتی دارند.

سایر علل تکرر ادرار

در حالی که نوشیدن چای می تواند منجر به تکرر ادرار شود، سایر دلایل خوش خیم افزایش ادرار ممکن است دلیلی باشد که شما نیاز دارید که اغلب از حمام استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر چای می نوشید، ممکن است متوجه شوید که به طور ناخواسته مایعات اضافی مصرف می کنید. این ممکن است باعث شود که بیش از حد معمول نیاز به تسکین خود داشته باشید.

سایر علل تکرر ادرار ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی سلامتی باشد. برخی از شرایط سلامتی که ممکن است باعث ادرار بیش از حد در شما شود عبارتند از:

بیشتر بخوانید
راه های طبیعی برای کاهش اسید اوریک در بدن
 • دیابت
 • کلسیم خیلی زیاد یا خیلی کم در بدن شما
 • عفونت های دستگاه ادراری
 • نارسایی کلیه
 • بزرگ شدن غده پروستات
 • سایر داروهایی که خاصیت ادرارآوری دارند

کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده ادرار اضافی را ۲.۵ لیتر یا بیشتر در روز تعریف می کند. با این حال، بسته به مقدار مایعی که در روز می نوشید، مقدار مشخص متفاوت است.

اگر در مورد سطح ادرار خود نگران هستید، میزان ادرار و دفعات ادرار خود را به همراه مقادیر تخمینی ادرار کنترل کنید. ردیابی وزن نیز می تواند به شما در تعیین میزان مایع خروجی کمک کند. اگر در طول چند روز متوالی دچار تکرر ادرار شدید، با پزشک خود صحبت کنید.

Source link

۲.۷/۵ - (۶ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه