چرا ادرار من بوی آمونیاک می دهد؟

ادرار معمولاً بوی شدیدی ندارد، اما ممکن است فرد گاهی متوجه بوی آمونیاک شود. علل احتمالی عبارتند از برخی غذاها، مصرف مکمل، عفونت دستگاه ادراری، مشکل کبد یا کلیه یا کم آبی بدن.

ادرار مواد زائد مایع بدن است. این توسط کلیه ها ساخته می شود که سموم را از خون تصفیه می کنند.

ادرار عمدتاً حاوی آب، نمک، اوره و اسید اوریک است. اوره به شکل عرق از طریق بدن دفع می شود، در حالی که اسید اوریک نتیجه متابولیسم ادرار است.

تغییرات در بو و رنگ ادرار بینشی را در مورد سلامت، رژیم غذایی و انتخاب های سبک زندگی فرد ارائه می دهد. این انتخاب ها ممکن است به بوی آمونیاک کمک کنند، اما تنها علت نیستند.

چرا ادرار من بوی آمونیاک می دهد؟

حقایق سریع در مورد ادرار با بوی آمونیاک

  • ادرار بیشتر آب است و معمولا فقط بوی ضعیفی دارد.
  • دلایل مختلفی برای بوی آمونیاک از ادرار وجود دارد.
  • ادرار با بوی آمونیاک شایع و بیشتر بی ضرر است.

علل ادرار با بوی آمونیاک

اغلب اوقات، این اتفاق چیزی برای ایجاد هشدار نیست. با این حال، مواقعی وجود دارد که ادرار با بوی آمونیاک نشان دهنده یک مشکل سلامتی است.

کم آبی بدن

کم آبی بدن می تواند باعث بوی آمونیاک کم آبی زمانی رخ می دهد که فردی مایعات کافی نمی نوشد یا به دلیل استفراغ یا اسهال مایعات زیادی از دست می دهد.

بوی آمونیاک زمانی اتفاق می‌افتد که مواد شیمیایی در ادرار به دلیل کمبود آب جمع شوند.

علاوه بر بوی آمونیاک مانند، یکی دیگر از نشانه های بارز کم آبی، وجود حباب در ادرار فرد است. و اگر کسی کم آب باشد، او ادرار تیره است رنگ عسلی یا قهوه ای، به جای رنگ زرد کم رنگ یا طلایی.

عفونت های دستگاه ادراری

بر اساس تحقیقات دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، میسوری، عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) شایع ترین عفونت های باکتریایی در سراسر جهان هستند تا ۱۵۰ میلیون نفر هر ساله.

بیشتر بخوانید
هیدرونفروز جنینی: علل و درمان

ارقام بیشتر برای ایالات متحده شامل ۱۰.۵ میلیون ویزیت پزشک و تا ۳ میلیون بازدید از اورژانس برای علائم UTI است.

عفونت های دستگاه ادراری در زنان بیشتر رخ میدهد. این عفونت ها نتیجه ورود باکتری ها به دستگاه ادراری هستند. این باکتری بوی نامطبوع ادرار را ایجاد می کند و باعث کدر یا خونی شدن آن می شود.

بارداری

افراد باردار در معرض خطر بالاتری برای عفونت های ادراری هستند و شانس داشتن ادرار با بوی آمونیاک در آنها افزایش می یابد. یکی از گزارش‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) نشان می‌دهد ۸% زنان باردار عفونت ادراری را تجربه می کنند.

عفونت های دستگاه ادراری می تواند باعث عوارض جدی بارداری، از جمله زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و سپسیس. از این رو، افراد باردار باید در صورت تجربه ادرار با بوی نامطبوع به پزشک خود اطلاع دهند، به خصوص اگر بوی آن شبیه آمونیاک باشد.

ویتامین های دوران بارداری نیز می توانند بوی آمونیاک را در ادرار ایجاد کنند. ادرار بدبو ناشی از مصرف ویتامین ها معمولا پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

در غیاب علائم دیگر، مانند درد همراه با ادرار، رنگ ادرار کدر یا تیره، یا تکرر غیرمعمول ادرار، معمولاً دلیل کمی برای نگرانی وجود دارد. اما عود بوی آمونیاک در بارداری همچنان باید مورد توجه پزشک قرار گیرد.

یائسگی

یائسگی همچنین می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های ادراری و بوی بد آمونیاک را در فرد افزایش دهد که ناشی از افت هورمون زنانه استروژن و از بین رفتن فلور واژن است که باکتری‌های طبیعی و سالم در واژن هستند. هر دوی این تغییرات ممکن است باعث ادرار با بوی آمونیاک شوند.

بیشتر بخوانید
چرا ادرار من زرد روشن است؟

یک احتمال دیگر تغییر رژیم غذایی در دوران یائسگی است که می تواند باعث بوی آمونیاک شود.

رژیم غذایی

رژیم غذایی شایع ترین علت ادرار با بوی آمونیاک در همه افراد است. برخی غذاها، داروها و ویتامین ها می تواند باعث تغییر در بو و رنگ ادرار شود.

مارچوبه و مقادیر زیادی ویتامین B6 معمولا با بوی آمونیاک مانند مرتبط است. به طور مشابه، غذاهای سرشار از پروتئین می توانند خواص اسیدی ادرار را افزایش دهند و باعث ایجاد بوی آمونیاک در آن شوند.

زمانی که رژیم غذایی علت ادرار بدبوی آمونیاک باشد،  فرد باید محرک های غذایی را از رژیم غذایی خود حذف کند،تا  بو از بین رود. بوی ناشی از چیزی که شخص خورده است معمولاً جای نگرانی ندارد.

سنگ کلیه یا مثانه

هر فردی که دچار سنگ کلیه یا مثانه می شود ممکن است ادرار با بوی آمونیاک را تجربه کند.

وقتی سنگ ها از مجرای ادراری عبور می کنند، خطر ابتلا به عفونت های ادراری افزایش می یابد و می توانند باعث ایجاد بوی آمونیاک در ادرار شوند.

بیماری کلیوی

بیماری کلیوی باعث می شود مواد شیمیایی موجود در ادرار غلیظ شده و بویی شبیه آمونیاک ایجاد کند. اختلال عملکرد کلیه همچنین می تواند باعث افزایش سطح باکتری و پروتئین در ادرار شود که به بوی بد آمونیاک کمک می کند.

بیماری کبد

مانند کلیه ها، کبد نیز مسئول حذف سموم از بدن و کمک به هضم غذا است. عفونت ها و بیماری های کبدی می توانند باعث ایجاد آمونیاک زیاد در ادرار و بوی تند همراه آن شوند.

هنگامی که کبد آنطور که باید کار نکند، سطح آمونیاک در خون و ادرار افزایش می یابد. هر گونه ادامه بوی آمونیاک در ادرار باید توسط پزشک بررسی شود.

بیشتر بخوانید
ادرار تیره: علل، پیشگیری و زمان مراجعه به کمک

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر هر چند وقت یکبار ادرار با بوی آمونیاک ایجاد می شود، به ندرت دلیلی برای نگرانی است. با این حال، اگر بوی آمونیاک با درد یا علائم عفونت از جمله تب همراه باشد، زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده است.

یک پزشک می خواهد بداند:

  • چند وقت است که ادرار بو دارد
  • هر چند وقت یکبار بوی آمونیاک ایجاد می شود
  • علائم دیگر، از جمله وجود خون در ادرار، کمردرد، تب، درد همراه با ادرار و فوریت

پزشک احتمالاً یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و نمونه ادرار و آزمایش خون را درخواست می کند.

ادرار از نظر خون، باکتری و سنگ کلیه یا مثانه بررسی می شود. معمولاً آزمایش ادرار و آزمایش خون می تواند به پزشک در تشخیص کمک کند.

همچنین ممکن است پزشک برای آزمایش ناهنجاری های کلیه، مثانه یا کبد، مطالعات تصویربرداری را درخواست کند.

درمان ادرار با بوی آمونیاک

درمان ها به علت کمک کننده بستگی دارد. هنگامی که رژیم غذایی باعث ایجاد بو می شود، تغییر شیوه زندگی می تواند بوی ادرار را حفظ کند و ظاهری سالم داشته باشد.

هیدراته بمانید

نوشیدن بین ۹-۱۳ فنجان آب روزانه می تواند احتمال کم آبی بدن را کاهش دهد.

افرادی که متوجه می شوند ادرارشان تیره رنگ است و بوی آمونیاک می دهد باید برای اطمینان از کم آبی بدنشان آب بنوشند.

اطمینان از جلوگیری از علل شایع کم آبی بدن، مانند گرما و تعریق، می تواند به افراد کمک کند هیدراته بمانند.

محرک های رژیم را کاهش دهید

هرکسی که غذاهای محرک زیادی مصرف می‌کند، می‌تواند با حذف این غذاها از رژیم غذایی خود ادرار دارای بوی آمونیاک را متوقف کند.

کاهش مصرف ویتامین ها و داروهای آزاردهنده نیز می تواند بوی ادرار را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
10 غذایی که در بیماری کلیوی و دیابت باید از آنها اجتناب کرد

دفع ادرار اغلب

اکثر افراد زمانی که مثانه پر است ادرار می کنند. اما ادراری که در آن نگه داشته می شود می تواند غلیظ تر شود و بوی بدی داشته باشد. عدم نگهداری در ادرار بوی آمونیاک و عفونت را به حداقل می رساند.

پاک بودن

هنگام تجربه بوی قوی آمونیاک، بهداشت فردی ناحیه تناسلی حیاتی است. اطمینان از تمیز کردن اندام تناسلی در حین حمام کردن و خشک شدن کامل بعد از آن ضروری است.

همچنین ایده خوبی است که هنگام ادرار کردن، مثانه را به طور کامل تخلیه کنید تا بقایای ادرار روی لباس نریزد. خوب پاک کردن و شستشو با آب، در صورت نیاز، پس از ادرار نیز می تواند باکتری های ایجاد کننده عفونت و ادرار با بوی آمونیاک را به حداقل برساند.

خلاصه

شایع ترین علل بوی آمونیاک در ادرار افراد رژیم غذایی، عفونت های ادراری، کم آبی بدن و هورمون ها هستند. مهم است که علت اصلی را پیدا کنید، به خصوص اگر پزشکی باشد.

در بیشتر مواقع، هیدراته ماندن، کاهش مصرف غذاهای محرک، ویتامین ها و داروها، دفع مکرر ادرار و رعایت بهداشت خوب می تواند بوی آمونیاک را در ادرار مدیریت کند.

مهم است که ادرار با بوی آمونیاک نادیده گرفته نشود، به خصوص اگر پس از تلاش برای رفع آن ادامه یابد. بوی آمونیاک ممکن است نشان دهنده یک مشکل سلامتی باشد و نباید آن را نادیده گرفت.

منابع

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/67/wr/mm6701a4.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7649145/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4457377

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537047/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279393/

https://www.poison.org/articles/is-smelly-urine-anything-to-worry-about

https://www.nhs.uk/conditions/kidney-stones

https://www.bmj.com/content/355/bmj.i6071

https://dl.acm.org/doi/abs/10.1145/3163080.3163118

https://www.nhs.uk/conditions/smelly-urine/

https://www.unitypoint.org/article.aspx?id=e3fb7065-bbb0-48d9-b85a-b4b430e91f91

Source link

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه