چرا ادرار من بوی پاپ کورن می دهد؟

ادرار معمولاً بوی ملایمی دارد، اما عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد بویی متفاوت از معمول شوند. فردی ممکن است نگران باشد اگر ادرارش بوی پاپ کورن بدهد. با این حال، این ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که بیشتر آنها جای نگرانی ندارند.

علل رایج ادرار داشتن بوی پاپ کورن شامل دیابت، بارداری و رژیم غذایی سرشار از پروتئین است.

این مقاله به برخی از دلایلی که باعث می‌شود ادرار افراد بوی ذرت بوداده بدهد، توضیح می‌دهد و توضیح می‌دهد که چه زمانی باید در مورد تغییر بوی ادرار به پزشک مراجعه کنید.

اگر ادرارشان بوی پاپ کورن بدهد، ممکن است نگران باشند، اما این امر غیرمعمول نیست و در بیشتر موارد، تغییر بو موقتی است. با این حال، اگر بوی غیرمعمول باقی بماند، برای تعیین علت اصلی، ارزش دارد که به پزشک مراجعه کنید.

ادرار عمدتاً از آب تشکیل شده است. هنگامی که ظاهر یا بوی آن متفاوت از حد معمول است، این به دلیل مواد زائد است که از بدن خارج می شود. بنابراین ظاهر و بوی ادرار می تواند چیزهای زیادی در مورد سلامت فرد به پزشکان بگوید.

دلایل رایج برای بوییدن ادرار شبیه ذرت بو داده عبارتند از:

بیشتر بخوانید
تمرینات کگل

دیابت

افراد مبتلا به دیابت ممکن است سطح بسیار بالایی از کتون در جریان خون خود داشته باشند. وقتی بدن این مواد را از طریق ادرار دفع می‌کند، ادرار را بویی شبیه ذرت بوداده می‌دهد. زمانی که فرد وارد کتوز می شود، سطح بالای کتون در ادرار یا خون اتفاق می افتد.

بدن زمانی کتون تولید می کند که قند یا گلوکز کافی برای سوخت نداشته باشد. این ممکن است یک شبه یا زمانی که فرد روزه می‌گیرد اتفاق بیفتد.

داشتن تعداد کمی کتون در جریان خون طبیعی استبه خصوص برای افرادی که زیاد ورزش می کنند یا فعالیت های دیگری انجام می دهند که بدن را به سوزاندن چربی تشویق می کند. با این حال، اگر فرد مبتلا به دیابت وضعیت خود را کنترل نکند، سطح خطرناکی از کتون ها در خون او ایجاد می شود.

این حالت متابولیک تهدید کننده زندگی کتواسیدوز نامیده می شود و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. برای برخی افراد این اولین علامت دیابت است.

در بیشتر موارد، افراد مبتلا به کتواسیدوز ادرار شیرین و با بوی قوی دارند. کتواسیدوز می توانددر طی ۲۴ ساعت ایجاد شود  داشتن سطوح بالای گلوکز خون که هیپرگلیسمی نامیده می شود.

بیشتر بخوانید
چرا مدام ادرار می کنم؟ دلیل تکرر ادرار

اندازه گیری کتون های ادرار با استفاده از نوارهای کتون امکان پذیر است.

علائم و نشانه های اضافی کتواسیدوز عبارتند از:

 • افزایش ادرار
 • کم آبی بدن
 • تشنگی بیش از حد و رفع نشدنی
 • نفس خوشبو یا “میوه ای”.
 • ضربان قلب سریع
 • استفراغ
 • اسهال
 • سردرگمی و سردرگمی
 • تنفس بیش از حد تهویه یا کوسمال که تنفس عمیق و پر زحمت است
 • غش کردن

کتواسیدوز یک اورژانس پزشکی است، بنابراین اگر کسی به این وضعیت مشکوک است، باید فورا با اورژانس تماس بگیرد.

به غیر از دیابت، شایع ترین علل کتواسیدوز گرسنگی و مصرف مزمن و بیش از حد الکل است.

خوردن پروتئین زیاد

راه دیگر ورود به کتوز خوردن پروتئین زیاد است. وقتی فردی به جای کربوهیدرات، مقدار زیادی پروتئین مصرف می کند، بدن او به جای استفاده از کربوهیدرات، مانند معمول، از پروتئین و چربی ذخیره شده برای انرژی استفاده می کند.

در نتیجه سطح کتون در خون افزایش می یابد. هنگامی که این کتون ها از بدن در ادرار خارج می شوند، ادرار ممکن است بوی شیرین یا شبیه ذرت بو داده بدهد.

بارداری

در دوران بارداری، بوی ادرار ممکن است به چند دلیل تغییر کند، از جمله:

 • تغییر حس بویایی: از آنجایی که حس بویایی فرد در دوران بارداری کمی تغییر می کند، بوهای روزمره ممکن است متفاوت از حد معمول باشد.
 • تغییرات هورمونی: در مراحل اولیه بارداری، افزایش سطح هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در خون گردش می کند که می تواند باعث بوی متفاوت یا شدیدتر ادرار شود.
 • دیابت بارداری: تحقیقات نشان می دهد که در ایالات متحده، حدود ۱ در ۱۳ افراد باردار بالای ۲۰ سال دچار نوعی دیابت موقتی می شوند که به دیابت بارداری معروف است. کتواسیدوز یک عارضه جدی اما نادر در مبتلایان به دیابت بارداری است.
بیشتر بخوانید
چگونه سطح کراتینین را کاهش دهیم

کم آبی بدن

وقتی فردی کم آب می شود، بدن آب کمتری از طریق ادرار دفع می کند. در نتیجه ادرار غلیظ تر، تیره تر و بوی قوی تر از حد معمول اگر مواد زائد موجود در ادرار بوی پاپ کورن داشته باشند، پس از غلیظ تر شدن ادرار ممکن است بویی شبیه ذرت بو داده شود.

به غیر از ادرار با بوی قوی، علائم اضافی کم آبی بدن عبارتند از:

 • فرسودگی
 • سرگیجه
 • دهان خشک
 • کاهش ادرار
 • سردرد
 • ضعف

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

اگر افراد برای یک یا دو روز بوی ادرارشان کمی متفاوت از حد معمول است، معمولاً نیازی به نگرانی ندارند.

بیشتر بخوانید
چای سبز و سنگ کلیه

با این حال، اگر آنها متوجه شدند که ادرارشان بوی شیرینی شبیه بوی پاپ کورن به مدت چند روز می دهد، باید با پزشک صحبت کنند تا علت اصلی آن مشخص شود.

به ویژه، افرادی که دیابت دارند یا باردار هستند، باید در مورد هرگونه تغییر در بوی ادرار خود با پزشک صحبت کنند، به خصوص اگر بوی قوی و شیرین داشته باشد.

خلاصه

ادرار معطر پاپ کورن معمولاً در نتیجه عوامل رژیم غذایی یا کم آبی بدن ایجاد می شود و جای نگرانی نیست.

با این حال، اگر این بو بیش از چند روز طول بکشد و رژیم غذایی یا مصرف مایعات بعید است علت آن باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

افراد باردار و مبتلایان به دیابت یا سایر علائم دیابت در صورت مشاهده بو باید با پزشک مشورت کنند. در این شرایط، ادرار معطر پاپ کورن ممکن است نشانه یک مشکل پزشکی جدی باشد.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «چرا ادرار من بوی پاپ کورن می دهد؟;

 1. سلام، من هم برای جمع کردن قارچ به سالن قارچ رفتم چند تا قارچ شاه صدف خوردم ، روز بعد کف دستهام بوی پاپ کورن میداد☺️.

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه