چرا ادرار من داغ می شود؟

ادرار به دو دلیل ممکن است داغ شود – یا به این دلیل که دمای ادرار گرمتر از حد معمول است یا اینکه ادرار باعث احساس سوزش می شود.

هر دو علامت به یک عفونت احتمالی اشاره دارند، بنابراین مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید، به خصوص اگر علائم دیگری نیز وجود داشته باشد.

در این مقاله به بررسی دمای طبیعی می‌پردازیم که چه چیزی باعث گرم شدن یا سوزش غیرعادی ادرار در مردان و زنان می‌شود. ما همچنین به زمانی که فرد باید به پزشک خود مراجعه کند و درمان های احتمالی برای این علامت را بررسی می کنیم.

چه چیزی طبیعی است؟

ادرار به طور کلی همان دمای بدن است – به طور متوسط ​​۳۷ درجه.

این بدان معناست که وقتی ادرار از مجرای ادراری که مجرای ادرار نامیده می شود خارج می شود، روی پوستی که لمس می کند، از جمله اندام تناسلی، دست ها یا پاها احساس گرما می کند. در دمای سرد، فرد ممکن است بخار خروجی از ادرار را مشاهده کند.

توجه به اینکه ادرار گرم یا داغ می شود کاملا طبیعی است. اگر بدن یا دست فرد سرد باشد، ممکن است ادرار به خصوص گرم شود.

با این حال، اگر فردی متوجه شود که ادرارش گرمتر از حد معمول است، یا وقتی از مجرای ادرار بیرون می‌آید، احساس گرمی می‌کند، ممکن است به این معنی باشد که عفونت یا آسیبی وجود دارد. احساس گرما، سوزش یا درد در هنگام ادرار کردن، سوزش ادرار نامیده می شود.

علائم

احساس گرما در هنگام ادرار کردن می تواند احساس درد داشته باشد و حتی ممکن است باعث شود فرد ادرار خود را متوقف کند. والدین کودکان خردسال که نمی خواهند ادرار کنند باید احتمال سوزش در هنگام ادرار را در نظر بگیرند.

اکثر افرادی که هنگام ادرار احساس گرما می کنند، متوجه علائم دیگری نیز می شوند. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تورم در اندام تناسلی یا مجرای ادرار
 • ترشح از واژن یا آلت تناسلی
 • تب
 • ادرار بدبو
 • ادرار تیره
 • ادرار کدر
 • افزایش نیاز به ادرار کردن
 • مشکل در ادرار کردن
 • تهوع و استفراغ
 • درد در پشت یا شکم
بیشتر بخوانید
ادرار تیره: علل، پیشگیری و زمان مراجعه به کمک

علل داغ شدن ادرار در هر دو جنس

بسیاری از شرایط زمینه ای وجود دارد که ممکن است باعث تغییر دمای ادرار یا ایجاد احساس سوزش در هنگام ادرار شود.

اگر دمای داخلی بدن فرد افزایش یابد – به عنوان مثال، اگر تب ناشی از عفونت داشته باشد یا به تازگی ورزش شدید انجام داده باشد – ممکن است ادرار او نیز گرمتر از حد معمول باشد.

در زیر، فهرستی از دلایل داغ شدن ادرار یا سوزش ادرار را ارائه می دهیم.

عفونت دستگاه ادراری (UTIs)

عفونت های دستگاه ادراری یکی از شایع ترین دلایلی است که باعث می شود ادرار هنگام بیرون آمدن احساس گرما یا سوزش می کند. UTI زمانی رخ می دهد که باکتری های مضر، اغلب E. coli، وارد مجاری ادراری شود.

UTI معمولاً مثانه را تحت تأثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به UTI ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

 • درد سوزش هنگام ادرار کردن
 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • میل شدید به ادرار کردن حتی بلافاصله پس از رفتن
 • ادرار بدبو
 • خون در ادرار

در بیشتر موارد، درمان با آنتی بیوتیک به سرعت عفونت ادراری را درمان می کند. در صورت عدم درمان، عفونت می تواند به کلیه ها یا سایر نواحی بدن سرایت کند. UTI می تواند هر دو جنس را درگیر کند، اما اینطور است بیشتر رایج در زنان نسبت به مردان

عفونت دیگر

یکی از راه هایی که بدن با عفونت مبارزه می کند، گرم کردن بدن است. به همین دلیل است که افراد اغلب هنگام بیماری تب می کنند. وقتی دمای ادرار بالاتر از حد معمول باشد، این می تواند به این معنی باشد که فرد تب دارد.

تب می تواند به دلیل عفونت در هر نقطه از بدن باشد، بنابراین مهم است که علائم را پیگیری کرده و در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه کنید.

وقتی ادرار از نظر فیزیکی گرم می شود و برای دفع ادرار می سوزد، این ممکن است به این معنی باشد که فردی عفونت ادراری یا عفونت در کلیه ها دارد.

بیشتر بخوانید
دیورتیک چیست؟ موارد استفاده، هشدارها، عوارض جانبی و ...

صدمات نزدیک مجرای ادرار

ادرار اسیدی است. این بدان معناست که هنگام تماس با یک آسیب، حتی یک آسیب کوچک، فرد ممکن است احساس گرما و سوزش داشته باشد. آسیب در مجرای ادرار یا اطراف آن می تواند باعث شود ادرار احساس گرما کند.

افرادی که اندام تناسلی خود را می تراشند ممکن است بریدگی های ریز نزدیک مجرای ادرار داشته باشند. صدمات ناشی از اصطکاک ناشی از مقاربت جنسی، جوش‌های ریز، بریدگی‌ها و خراش‌ها همگی می‌توانند ادرار را داغ کنند.

آسیب های کوچک معمولاً خود به خود از بین می روند. اگر مجرای ادرار درد می کند، تب رخ می دهد یا زخم بزرگی وجود دارد، فرد باید به پزشک خود مراجعه کند.

عفونت های مقاربتی (STIs)

عفونت های مقاربتی می تواند باعث مشکلات دستگاه ادراری شود. آنها همچنین ممکن است به اندام تناسلی یا ناحیه اطراف مجرای ادرار آسیب برسانند و باعث ایجاد درد در هنگام ادرار شوند.

هر کسی که از نظر جنسی فعال است یا بوده است، می تواند به STI مبتلا شود، حتی اگر قبلاً آزمایشش منفی بوده باشد. برخی از بیماری های مقاربتی برای مدت طولانی بدون علامت هستند، بنابراین یک دوره طولانی بدون علائم لزوماً به این معنی نیست که فرد مبتلا به STI نیست.

کلامیدیا یک بیماری مقاربتی است که معمولاً باعث درد سوزش هنگام ادرار می شود. همچنین می تواند باعث ترشح از واژن یا آلت تناسلی شود و در مردان ممکن است باعث تورم یا درد بیضه ها شود.

سیستیت بینابینی

سیستیت بینابینی یک بیماری مزمن ناشناخته است که باعث علائم UTI می شود، حتی زمانی که UTI وجود ندارد.

این شرط است بیشتر رایج در زنان نسبت به مردان

محققان به طور کامل درک نمی کنند که چه چیزی باعث آن می شود، اما یک علت بالقوه آسیب به بافت مثانه است. افراد مبتلا به سیستیت بینابینی ممکن است هنگام ادرار کردن دچار سوزش یا سایر احساسات غیرعادی مانند احساس گرم شدن بیش از حد ادرار شوند.

علل در زنان

علل خاص زنان عبارتند از:

درد بعد از زایمان

پس از زایمان، بسیاری از زنان دچار پارگی در ناحیه بین واژن و مقعد می شوند که به پارگی پرینه معروف است. پارگی می تواند در نزدیکی مجرای ادرار یا داخل واژن ایجاد شود.

بیشتر بخوانید
آیا چغندر باعث قرمز شدن ادرار می شود؟

اگر ادرار با این صدمات تماس پیدا کند، می تواند باعث درد سوزشی در هفته های بعد از تولد شود.

اسپری کردن ناحیه با یک بطری آب گرم پرینه در هنگام ادرار می تواند درد را کاهش دهد.

عفونت واژن

عفونت واژن می تواند بافت واژن و فرج را تحریک کند. هنگامی که این بافت تحریک شده با ادرار تماس پیدا می کند، ممکن است بسوزد و احساس گرما کند.

تشخیص عفونت واژن صرفاً بر اساس سوزش غیرممکن است، بنابراین هنگام سوزش ادرار مراجعه به پزشک ضروری است. این علامت می تواند ناشی از عفونت هایی مانند:

 • عفونت قارچی واژن
 • واژینوز باکتریال
 • واژینیت
 • ولوودینیا

تغییرات واژن پس از یائسگی

پس از یائسگی، بدن استروژن کمتری تولید می کند. این می تواند بافت واژن را تغییر داده و باعث کوچک شدن و ضعیف شدن آن شود. واژن همچنین ممکن است احساس خشکی داشته باشد، که می تواند پوست و سایر بافت ها را حساس و دردناک کند.

هنگامی که ادرار با واژن یا مجرای ادرار تماس پیدا می کند، ممکن است به دلیل این تغییرات نسبت به قبل احساس گرمی بیشتری داشته باشد.

علل در مردان

علل خاص مردان عبارتند از:

پروستاتیت

پروستاتیت تورم، درد و التهاب در پروستات است که اغلب به دلیل عفونت باکتریایی است. مردان مبتلا به پروستات ممکن است هنگام ادرار کردن دچار درد یا سوزش و همچنین تغییراتی در جریان ادرار شوند.

آنها همچنین ممکن است حالت تهوع و استفراغ یا درد در هنگام انزال داشته باشند. تشخیص علت پروستاتیت بسیار مهم است، بنابراین مردانی که مشکوک به مشکل پروستات هستند باید به پزشک مراجعه کنند.

اپیدیدیمیت

اپیدیدیم لوله ای است که حاوی اسپرم در بالای بیضه است. عفونت یا التهاب در این لوله می تواند باعث سوزش دردناک هنگام ادرار شود. مردان مبتلا به اپیدیدیمیت همچنین ممکن است تورم اطراف بیضه ها، درد در آلت تناسلی یا بیضه ها و تب را تجربه کنند.

این وضعیت دردناک معمولاً در اثر عفونت باکتریایی یا جراحی ایجاد می شود و به آنتی بیوتیک ها و استراحت به خوبی پاسخ می دهد.

بیشتر بخوانید
گرفتگی مجاری ادراری: نحوه مقابله با درد معده

درمان

درمان ادرار داغ به علت آن بستگی دارد. از آنجایی که ادرار به دلایل زیادی می تواند احساس گرما کند و از آنجا که بسیاری از تشخیص ها علائم مشابهی دارند، مهم است که قبل از شروع درمان خانگی به پزشک مراجعه کنید.

بسیاری از علل ادرار دردناک یا گرم را می توان به راحتی با آنتی بیوتیک درمان کرد.

نوشیدن آب زیاد همچنین می تواند به دفع باکتری ها از سیستم ادراری کمک کند و ادرار را کمی کمتر اسیدی کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هنگامی که تنها علامت ادرار داغ است و ادرار درد ندارد، اغلب بی خطر است که برای مراجعه به پزشک صبر کنید. فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بسیار بالا
 • درد در پشت، زیرا این می تواند نشان دهنده عفونت کلیه باشد
 • استفراغ کنترل نشده

برای موارد زیر ظرف یک یا دو روز به پزشک مراجعه کنید:

 • ادرار دردناک
 • ادرار بدبو
 • تکرر ادرار

چشم انداز

ادرار به طور طبیعی گرم است، اما پس از خروج از بدن به سرعت سرد می شود. افرادی که به طور ناخواسته دستی را در جریان ادرار خود قرار می دهند ممکن است از احساس گرمی ادرار متعجب شوند.

بیشتر علل ادرار داغ به راحتی قابل درمان هستند و علائم معمولاً ظرف چند روز بهبود می یابند. با این حال، پروستاتیت ممکن است دشوار باشد و سیستیت بینابینی یک سندرم درد مزمن است.

برای کاهش شدت علائم و تصمیم گیری در مورد درمان مناسب، مراجعه به پزشک متخصص در درمان اختلالات ادراری مهم است.

در بیشتر موارد، هیچ چیز اشتباه نیست. با این حال، زمانی که ادرار گرم یا دردناک است، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. اکثر مشکلات ادراری رایج هستند و به راحتی قابل درمان هستند، بنابراین نیازی به احساس اضطراب یا شرم نیست. در بسیاری از موارد، تشخیص فقط نیاز به نمونه ادرار و تاریخچه پزشکی دارد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «چرا ادرار من داغ می شود؟;

 1. باسلام من ادرار رم خیلی داغ است وعرق هم از زیر سینه تا سرم خیلی زیاد میکنم یک سره عرق میریزم چکار کنم وبه چه دکتری مراجعه کنم ممنون

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه