چرا ادرار من کف آلود است؟

رنگ ادرار معمولاً زرد کم رنگ تا کهربایی تیره است و همچنین صاف است. عوامل مختلفی، از رژیم غذایی گرفته تا داروها و بیماری ها، می توانند باعث تغییر در رنگ و کف ادرار شما شوند.

اگر ادرار شما کف آلود به نظر می رسد، ممکن است به این دلیل باشد که مثانه شما پر است و ادرار آنقدر سریع به توالت برخورد می کند که آب را تکان می دهد. اما شرایطی که می‌توانند باعث کف‌آلود شدن ادرار نیز شوند، دلایلی هستند که باید به پزشک مراجعه کنید.

دریابید که چه چیزی باعث کف شدن ادرار شما می شود و در صورت بروز آن چه باید بکنید.

چرا ادرار من کف آلود است؟

چه علائم دیگری ممکن است در ادرار کف آلود رخ دهد؟

ادرار ممکن است هر چند وقت یکبار برای مدت کوتاهی کف کند. این معمولا به دلیل سرعت جریان ادرار است.

ادرار کف آلود اگر اغلب اتفاق بیفتد یا با گذشت زمان بدتر شود، احتمالاً نشانه بیماری است.

اگر ادرار شما کف آلود است، به دنبال علائم دیگر نیز باشید. این علائم می تواند سرنخ هایی باشد که یک وضعیت پزشکی باعث ایجاد این مشکل شده است:

 • تورم در دست‌ها، پاها، صورت و شکم، که می‌تواند نشانه تجمع مایع در کلیه‌های آسیب‌دیده باشد.
 • خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • مشکل خواب
 • تغییر در میزان ادراری که تولید می کنید
 • ادرار کدر
 • ادرار تیره تر
 • اگر مرد هستید، در طول ارگاسم به ارگاسم خشک می رسید یا منی ترشح نمی کنید
 • اگر مرد هستید، نابارور هستید یا برای باردار شدن شریک زن مشکل دارید

علل کف آلود ادرار چیست؟

بارزترین علت ادرار کف آلود، سرعت ادرار است. همانطور که آب وقتی به سرعت از شیر خارج می شود کف می کند، ادرار نیز اگر سریع به توالت برخورد کند کف می کند. این نوع کف نیز باید به سرعت پاک شود.

بیشتر بخوانید
نفرکتومی لاپاروسکوپی: مزایا، خطرات و بهبودی

گاهی اوقات، زمانی که ادرار غلیظ است، ممکن است کف کند. اگر آب زیادی برای نوشیدن نداشته باشید و دچار کم آبی شده باشید، ادرار شما غلیظ تر است.

ادرار کف آلود همچنین می تواند نشان دهنده این باشد که شما پروتئین زیادی مانند آلبومین در ادرار خود دارید. پروتئین موجود در ادرار شما با هوا واکنش می دهد و کف ایجاد می کند.

به طور معمول، کلیه های شما آب اضافی و مواد زائد را از خون شما به ادرار شما فیلتر می کنند. پروتئین و سایر مواد مهمی که بدن شما به آن‌ها نیاز دارد، آنقدر بزرگ هستند که در فیلتر کلیه‌ها جای نمی‌گیرند، بنابراین در جریان خون شما باقی می‌مانند.

اما وقتی کلیه های شما آسیب می بینند، آنطور که باید فیلتر نمی شوند. کلیه های آسیب دیده می توانند باعث نشت پروتئین بیش از حد به ادرار شما شوند. به این حالت پروتئینوری می گویند. این نشانه بیماری مزمن کلیوی یا مرحله پایانی آسیب کلیه است که به آن بیماری کلیوی مرحله نهایی می گویند.

یکی از علل کمتر شایع ادرار کف آلود، انزال رتروگراد است، که وضعیتی است که در مردان زمانی اتفاق می‌افتد که منی به جای آزاد شدن از آلت تناسلی به داخل مثانه برمی‌گردد.

آمیلوئیدوز یک بیماری نادر است که همچنین می تواند باعث کف آلود شدن ادرار، تجمع مایعات و مشکلاتی برای کلیه ها شود. این به دلیل تجمع یک پروتئین خاص ایجاد می شود و می تواند بسیاری از اندام ها را تحت تاثیر قرار دهد.

مصرف داروی فنازوپیریدین (Pyridium، AZO Standard، Uristat، AZO) یکی دیگر از علل کمتر شایع ادرار کف آلود است. افراد این دارو را برای درمان درد ناشی از عفونت های دستگاه ادراری مصرف می کنند.

بیشتر بخوانید
کتون در ادرار: علل و آزمایشات

و گاهی اوقات، مشکل در واقع فقط توالت شماست. برخی از مواد شیمیایی پاک کننده توالت می توانند ادرار شما را کف آلود جلوه دهند. اگر علت این موضوع باشد، به محض بیرون کشیدن تمیزکننده از توالت، کف باید متوقف شود.

عوامل خطر چیست؟

در صورت پر بودن مثانه ممکن است احتمال بیشتری برای داشتن ادرار کف آلود داشته باشید که می تواند جریان ادرار شما را قوی تر و سریع تر کند.

اگر ادرار غلیظ تر باشد، ممکن است کف کند، که می تواند به دلیل کم آبی یا بارداری رخ دهد.

پروتئین موجود در ادرار نیز می تواند باعث ایجاد کف شود و معمولاً به دلیل بیماری کلیوی است. در صورت داشتن موارد زیر احتمال ابتلا به بیماری کلیوی بیشتر است:

 • دیابت
 • سابقه خانوادگی بیماری کلیوی
 • فشار خون بالا

علل انزال رتروگراد عبارتند از:

 • دیابت
 • داروهایی که برای درمان فشار خون بالا، بزرگی پروستات یا خلق و خوی استفاده می شود
 • آسیب عصبی ناشی از آسیب نخاعی، دیابت یا مولتیپل اسکلروزیس
 • جراحی روی پروستات یا مجرای ادرار

اگر مشکوک به بیماری کلیوی یا انزال رتروگراد هستید یا اگر ادرار شما همچنان کف آلود به نظر می رسد با پزشک خود تماس بگیرید.

علت کف آلود بودن ادرار چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما احتمالاً یک نمونه ادرار برای آزمایش سطح پروتئین در ادرار شما می گیرد. یک آزمایش ادرار که در یک دوره ۲۴ ساعته انجام می‌شود، سطح آلبومین را با سطح کراتینین مقایسه می‌کند، که ماده‌ای است که هنگام تجزیه عضلات تولید می‌شود.

این نسبت آلبومین به کراتینین ادرار (UACR) نامیده می شود. این نشان می دهد که کلیه های شما چقدر خون شما را فیلتر می کنند. اگر UACR شما بالاتر از ۳۰ میلی گرم در گرم (mg/g) باشد، ممکن است بیماری کلیوی داشته باشید. پزشک آزمایش‌های دیگری را برای بررسی میزان عملکرد کلیه‌ها انجام می‌دهد.

اگر انزال رتروگراد یک علت مشکوک برای ادرار کف آلود شما باشد، پزشک شما اسپرم را در ادرار شما بررسی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
10 غذایی که در بیماری کلیوی و دیابت باید از آنها اجتناب کرد
علل کف آلود ادرار چگونه درمان می شود؟

درمان ادرار کف آلود به علت آن بستگی دارد. اگر ادرار شما غلیظ است، نوشیدن آب و مایعات بیشتر باعث رفع کم آبی و توقف کف می شود.

درمان دیابت و فشار خون بالا

زمانی که ادرار کف آلود ناشی از آسیب کلیه باشد، باید علت آن را درمان کنید. اغلب دیابت و فشار خون بالا باعث بیماری کلیوی می شوند. با مدیریت خوب این شرایط می توانید پیشرفت آسیب کلیه را کاهش دهید.

پزشک به شما توصیه می کند که یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و برای کمک به درمان دیابت، ورزش زیادی داشته باشید. شما باید قند خون خود را اغلب آزمایش کنید تا مطمئن شوید که در محدوده سالم باقی می ماند.

قند خون بالا می تواند به کلیه های شما آسیب برساند. همچنین ممکن است نیاز به مصرف داروهایی داشته باشید که قند خون شما را کاهش می دهد.

برای فشار خون بالا، باید مراقب رژیم غذایی خود باشید و فعال بمانید. محدود کردن نمک و پروتئین در رژیم غذایی می‌تواند هم فشار خون را پایین بیاورد و هم از کار سخت کلیه‌ها جلوگیری کند.

پزشک شما می‌تواند مسدودکننده‌های کانال کلسیم، دیورتیک‌ها یا سایر داروهای کاهش دهنده فشار خون را تجویز کند. مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین و مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین دو دارویی هستند که فشار خون را کاهش داده و از کلیه‌ها در برابر آسیب‌های اضافی محافظت می‌کنند.

درمان انزال رتروگراد

انزال رتروگراد نیازی به درمان ندارد مگر اینکه بخواهید صاحب فرزند شوید یا ارگاسم های خشک شما را آزار دهند. پزشک شما می‌تواند این بیماری را با داروهایی که برای سایر بیماری‌ها استفاده می‌شوند، اما گردن مثانه را می‌بندند تا مایع منی نتواند به داخل مثانه شما نفوذ کند، درمان کند.

استفاده خارج از برچسب از داروهای زیر می تواند به درمان این بیماری کمک کند:

 • برومفنیرامین
 • کلرفنیرامین (آلرژی ۱۲ ساعته کلر-تریمتون، کلرفن SR)
 • افدرین
 • ایمی پرامین (توفرانیل)
 • فنیل افرین (نازال ۴ طرفه، نئو سینفرین، نئو سینفرین خفیف، نئو سینفرین با قدرت اضافی)
 • سودوافدرین (Sudafed Congestion، Nexafed، Zephrex-D)
بیشتر بخوانید
چرا ادرار من بوی آمونیاک می دهد؟

“مصرف داروی خارج از برچسب” به این معنی است که دارویی که توسط FDA برای یک هدف تایید شده است برای اهداف متفاوتی استفاده می شود که تایید نشده است. با این حال، پزشک همچنان می تواند از دارو برای این منظور استفاده کند.

این به این دلیل است که FDA آزمایش و تأیید داروها را تنظیم می کند، اما نه نحوه استفاده پزشکان از داروها برای درمان بیماران خود. بنابراین، پزشک شما می‌تواند دارویی را هر طور که فکر می‌کند برای مراقبت شما بهترین است، تجویز کند.

چشم انداز چیست؟

ادرار کف آلود اگر هر چند وقت یکبار اتفاق بیفتد ممکن است مشکلی ایجاد نکند. اگر ادامه یابد، می تواند نشانه ای از آسیب کلیه باشد. معمولاً این علامت در اواخر بیماری کلیوی ظاهر می شود، بنابراین درمان فوری مهم است.

در موارد کمتر، اگر مرد هستید، می تواند نشانه ای از انزال رتروگراد باشد، یا می تواند اثر دارویی باشد که مصرف می کنید. درمان این بیماری یا توقف دارویی که باعث آن شده است باید کف را متوقف کند.

در اکثر مواقع، ادرار کف آلود جای نگرانی ندارد. اغلب، می توانید کف ادرار را به سادگی با نوشیدن آب بیشتر تسکین دهید.

اما اگر:

 • ادرار کف آلود ظرف چند روز از بین نمی رود
 • شما همچنین علائمی مانند تورم، تهوع، استفراغ، کاهش اشتها و خستگی دارید
 • ادرار شما نیز کدر یا خونی است
 • اگر مرد هستید، ارگاسم های شما مایعات کمی تولید می کند یا اینکه یک سال یا بیشتر تلاش کرده اید همسرتان را باردار کنید بدون اینکه موفقیت آمیز باشد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه