چرا استیک من سفت است؟

آخرین چیزی که هنگام صرف زمان برای پختن یک استیک خوب می خواهید، گوشت سفت و جویدنی است. با این حال، همیشه مشخص نیست که آیا استیک شما به دلیل گوشت، طرز پخت آن، یا به طور کلی عوامل دیگری سفت است. آخرین باری که پشت میز شام نشستی و فکر کردی کی بود “چرا استیک من سفت است؟”

استیک دنده گوشت گاو

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا یک استیک می تواند سفت باشد. رایج ترین آنها به دلیل روش پخت، کیفیت و برش گوشت یا قدیمی بودن آن است. اگر مطمئن نیستید که با کدام یک از دلایل بالا سر و کار دارید، راهنمای کامل ما را بررسی کنید.

روش پختن

پختن استیک ممکن است آسان به نظر برسد، اما در واقع چیزهای زیادی در پخت کامل آن وجود دارد. اگر مطمئن نیستید که کجا اشتباه می کنید، حتما به تمام مراحل زیر دقت کنید.

چاشنی

نحوه چاشنی استیک شما می تواند تاثیر زیادی بر طعم آن و همچنین لطافت آن داشته باشد. نمک و فلفل ساده می تواند این کار را انجام دهد، اما اگر نگران سفت بودن استیک خود هستید، یک روز قبل آن را امتحان کنید. بگذارید یک شب در یخچال بماند. زمان استراحت به گوشت اجازه می‌دهد تا مقداری از رطوبتی را که نمک بیرون می‌کشد دوباره جذب کند و آن را نرم‌تر کند.

همچنین می توانید گوشت خود را با استفاده از مرکبات یا مواد اسیدی دیگر برای تجزیه الیاف قبل از پختن، مرینیت کنید.

نرم شدن

ماریناد برای نرم کردن استیک گوشت گاو

شاید بهترین راه برای اطمینان از اینکه استیک شما سفت نمی شود این است که از قبل آن را نرم کنید. همانطور که در بالا ذکر شد، ماریناد می تواند کار کند، اگرچه طعم گوشت را تغییر می دهد.

بیشتر بخوانید
نخود سبز فواید تغذیه ای

گزینه دیگر استفاده از چکش یا چکش گوشت برای نرم کردن آن با دست است. مانند ماریناد عمل می‌کند و الیاف گوشت را می‌شکند تا جویدن آن آسان‌تر شود. فقط حواستان باشد که این روی طعم، عطر و بافت گوشت تاثیر می گذارد.

پخت و پز

هنگام پختن استیک، مهم است که حرارت تابه و همچنین دمای داخلی گوشت را کنترل کنید.

اکثر آشپزهای با تجربه استیک ها توصیه می کنند که روی یک تابه چدنی روی حرارت زیاد یا متوسط ​​کار کنید. این اطمینان حاصل می کند که تابه داغ شروع می شود و در طول فرآیند پخت داغ باقی می ماند و طعم بیشتری را اضافه می کند و از جویدن گوشت اطمینان می دهد. پختن طولانی مدت روی حرارت کمتر باعث سفت شدن آن می شود.

همچنین کمپختن استیک به گوشت بافت جویدنی ناخوشایندی می دهد یا حتی خطر مسمومیت غذایی را به همراه دارد. بهترین راه برای جلوگیری از این امر استفاده از دماسنج گوشت است. به سادگی آن را در مرکز استیک خود قرار دهید و بپزید تا به دمای داخلی ۱۳۵ درجه فارنهایت برسد.

استراحت کردن

فراموش کردن آن یک مرحله آسان است، اما به اندازه خود آشپزی مهم است! استراحت تضمین می کند که آب گوشت پس از برش روی تخته برش نریزد و تا حد امکان لطیف و خوشمزه باقی بماند. پنج تا ده دقیقه پس از خارج کردن گوشت از ماهیتابه کافی است و به شما زمان می دهد تا مخلفات خود را بچینید و میز را بچینید.

بیشتر بخوانید
اسفناج و فواید آن برای سلامتی

برش دادن

برخی از تکه های گوشت سخت تر و سفت تر از بقیه هستند. اگر برش سخت تری دارید، سعی کنید قبل از سرو، آن را روی دانه برش دهید. این کار جویدن را بسیار آسان تر می کند.

نوع و کیفیت گوشت

خام، گوشت، گونه، دنده، چشم، نوار، تاماهاوک، تی استخوان، ریبی، و

اگر مطمئن هستید که روش پخت شما درست است، ممکن است مشکل از خود گوشت باشد. ببینید چگونه برش ها و درجه های مختلف گوشت می تواند بر شام شما تأثیر بگذارد.

پیدا کردن تناسب مناسب

اگر فقط یک استیک قدیمی را از قفسه فروشگاه مواد غذایی بیرون می آورید، ممکن است تعجب کنید که بدانید بین برش های مختلف گوشت تفاوت زیادی وجود دارد. هر کدام از قسمت‌های مختلف گاو با نسبت‌های مختلف ماهیچه، چربی و استخوان می‌آیند. مقدار بافت همبند که گوشت را در کنار هم نگه می‌دارد بر سختی آن هنگام رسیدن به میز تأثیر می‌گذارد.

به طور کلی، ماهیچه هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، قوی ترین هستند. استیک گچ بری، استیک کناری، استیک و بریسکت از جویدنی ترین آنها هستند. آنها همچنین به همین دلیل ارزان تر هستند.

اگر به دنبال گوشت لطیف تری هستید، از فیله مینیون یا فیله تندر استفاده کنید. سایر برش‌های مناقصه عبارتند از: porterhouse، tri-tip، New York Strip و T-bone.

ضعف

احتمالاً بافت همبند بیشترین تأثیر را بر لطافت یک قطعه گوشت گاو دارد، اما مهمترین آن محتوای چربی است. به طور کلی، برش هایی با محتوای چربی بالاتر آبدارتر، طعم دارتر و لطیف تر خواهند بود. چیزی که واقعاً می‌خواهید مراقب آن باشید، سنگ مرمر است، یعنی چربی که روی سطح گوشت پخش می‌شود و به لطیف ماندن آن کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید
فواید نوشیدن آب لیمو

استیک بدون چربی نیز می تواند لطیف باشد اما برای پختن به ظرافت بیشتری نیاز دارد. اگر به توانایی های خود اطمینان ندارید، بهتر است به گوشتی بچسبید که نوارهای سفید زیادی دارد.

کیفیت

آویز استیک خام روی میز قصابی

گاهی اوقات حتی یک برش مناسب استیک با مقدار زیادی چربی مرمری بدون تقصیر آشپز می تواند لطیف شود. اگر اینطور است، احتمالاً به کیفیت گوشت مربوط می شود. نحوه بزرگ شدن گاوها، آنچه که می خوردند، سن حیوان و سایر عوامل همگی می توانند در این امر نقش داشته باشند.

بنابراین یک کاربر معمولی چه کاری باید انجام دهد؟ اولین نکته این است که به درجه گوشت گاو توجه کنید. سه مدرک در ایالات متحده وجود دارد: پایه، انتخابی و انتخابی. پرایم بالاترین کیفیت تولید شده از گاوهای جوانی است که با رژیم غذایی مناسب پرورش یافته اند. تمایل دارد گران ترین باشد.

اگر نمی خواهید روی گوشت گاو اصلی سرمایه گذاری کنید، انتخاب نیز می تواند گزینه خوبی باشد. فقط به یاد داشته باشید که هنگام پختن استیک از گوشت گاو انتخابی خودداری کنید، زیرا برای غذاهایی که نقش اصلی را بازی نمی کند، بهتر است.

تازه در مقابل پیر

اگرچه تازگی آن مهم است، اما برای خوشمزه شدن، لازم نیست استیک تازه قصابی شود. برخی از بهترین استیک ها کهنه هستند، که می تواند طعم عمیق تری به گوشت بدهد و همچنین آن را لطیف تر کند. اگر برایتان مهم نیست که کمی بیشتر خرج کنید، یک استیک کهنه می تواند راه خوبی برای لطافت بیشتر باشد.

بیشتر بخوانید
شیر قلیایی است یا اسیدی؟

اگر استیک شما کم سن است، می خواهید استیکی را پیدا کنید که در اسرع وقت ذبح شده باشد. برای دریافت تازه ترین گوشت ممکن، می توانید تاریخ انقضا را در فروشگاه مواد غذایی محلی خود بررسی کنید، اگرچه قصابی احتمالاً گزینه بهتری است.

به طور کلی بهتر است از استیک هایی که قبلا یخ زده اند خودداری کنید. در حالی که انجماد و ذوب لزوماً استیک را سفت‌تر نمی‌کند، اما کیفیت کلی پایین‌تری را به همراه خواهد داشت. اگر استیک منجمد می‌خرید، حتماً آنها را به آرامی آب کنید و یک شب در یخچال بگذارید.

سخت ترین برش استیک چیست؟

استیک ساق سخت ترین برش گوشت گاو است و به همین دلیل اغلب در سوپرمارکت ها یافت نمی شود. هنگام استفاده، معمولاً در خورش وجود دارد، جایی که فرآیند پخت طولانی می تواند بافت همبند آن را از بین ببرد.

اگر استیک من جویدنی است چه باید بکنم؟

یکی از شایع ترین دلایل جویدن استیک، پختن کم است. بنابراین اگر استیک شما سفت است، سعی کنید آن را برای یک یا دو دقیقه دیگر در تابه بریزید.

کلمات مرتبط

  • آیا استیک سفت اسا
۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه