الکل می تواند باعث پف صورت و التهاب در دستگاه گوارش شود. نفخ ممکن است زمانی بدتر شود که الکل با مخلوط کن های قندی و گازدار ترکیب شود.

نفخ الکل چیست؟

آیا تا به حال پس از یک شب طولانی نوشیدن الکل متوجه پف کردن صورت و بدن خود شده اید؟ نفخ یکی از رایج ترین اثراتی است که نوشیدن الکل می تواند بر بدن داشته باشد.

بیشتر مردم با اصطلاح «شکم آبجو» آشنا هستند، نام چربی سرسختی که اگر به طور مکرر مشروب می‌نوشید، در اطراف وسط شما تشکیل می‌شود.

همه انواع الکل – آبجو، شراب، ویسکی – نسبتاً پر کالری هستند و حدود ۷ کالری در هر گرم دارند. سایر مواد را به الکل اضافه کنید – مانند شکر – و کالری شمارش حتی بیشتر می شود.

چه چیزی باعث نفخ الکل می شود؟

همه این کالری ها به این معنی است که نوشیدن مکرر می تواند منجر به افزایش وزن نسبتا آسان شود. بسته به چیزی که سفارش می دهید یا می ریزید، فقط یک نوشیدنی ممکن است از پنجاه تا چند صد کالری داشته باشد.

چرا الکل من را نفخ می کند؟healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

علاوه بر افزایش وزن، الکل همچنین می تواند منجر به تحریک دستگاه گوارش شما شود که می تواند باعث نفخ شود.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث درد زیر سینه راست شود؟

الکل یک ماده التهابی است، به این معنی که تمایل به ایجاد تورم در بدن دارد. این التهاب ممکن است با موادی که اغلب با الکل مخلوط می شوند، مانند مایعات قندی و گازدار، که می تواند منجر به گاز، ناراحتی و نفخ بیشتر شود، بسیار بدتر شود.

پس از یک شب نوشیدن، ممکن است متوجه نفخ در صورت خود شوید که اغلب با قرمزی همراه است. این به این دلیل است که الکل بدن را کم آب می کند.

هنگامی که بدن کم آب می شود، پوست و اندام های حیاتی سعی می کنند تا حد ممکن آب را در خود نگه دارند که منجر به پف کردن صورت و جاهای دیگر می شود.

نفخ الکل چگونه درمان می شود؟

اگر متوجه شده اید که هنگام نوشیدن الکل وزن اضافه کرده اید یا تمایل به نفخ دارید، ممکن است بخواهید مصرف الکل خود را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید
علل چرب شدن پوست و 6 درمان خانگی

بر اساس ۲۰۲۰-۲۰۲۵ دستورالعمل های رژیم غذایی ایالات متحدهمقدار توصیه شده الکل برای آقایان تا دو نوشابه در روز و برای خانم ها حداکثر یک نوشیدنی در روز می باشد. نوشیدنی به این صورت تعریف می شود:

 • ۱۲ اونس آبجو (با ۵ درصد الکل)
 • ۸ اونس مشروب مالت (با ۷ درصد الکل)
 • ۵ اونس شراب (با ۱۲ درصد الکل)
 • ۱.۵ اونس مشروب یا الکل (با الکل ۸۰ یا ۴۰ درصد).

بدن فقط می تواند هر ساعت مقدار معینی الکل را متابولیزه کند. میزان الکلی که می توانید متابولیزه کنید به سن، وزن، جنس و عوامل دیگر بستگی دارد.

توجه به نوشیدنی خود، همراه با تغذیه سالم و ورزش کافی، می تواند به شما در جلوگیری از شکم آبجو کمک کند.

آیا نفخ الکل قابل پیشگیری است؟

اگر الکل مصرف کرده اید، باید آب بنوشید تا به سرعت از نفخ صورت و معده خلاص شوید.

در واقع، نوشیدن آب قبل، حین و بعد از نوشیدن الکل می تواند از اثرات التهابی آن بر بدن جلوگیری کند. اگر در هنگام نوشیدن الکل احساس نفخ می کنید، به نوشیدن آب بروید.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد استخوان ماهی در گلو باید بدانید

راه های دیگر برای جلوگیری از نفخ عبارتند از:

 • آهسته تر خوردن و آشامیدن، که می تواند میزان هوایی را که ممکن است بلعید کاهش دهد. بلع هوا می تواند نفخ را افزایش دهد.
 • دوری از نوشیدنی‌های گازدار و آبجو که گاز دی‌اکسید کربن را وارد بدن می‌کنند و نفخ را افزایش می‌دهند.
 • اجتناب از آدامس یا آب نبات سفت. این چیزها باعث می شود که هوا بیش از حد معمول مکش کنید.
 • ترک سیگار، که باعث استنشاق و بلع هوا نیز می شود.
 • اطمینان حاصل کنید که پروتزهای خود به خوبی جا می شوند، زیرا دندان مصنوعی نامناسب می تواند باعث بلع هوای اضافی شود.
 • انجام ورزش بعد از خوردن یا نوشیدن، که می تواند به کاهش نفخ کمک کند.
 • درمان هرگونه مشکل سوزش سر دل سوزش سر دل می تواند نفخ را افزایش دهد.
 • حذف یا کاهش مواد غذایی ایجاد کننده گاز از رژیم غذایی خود مانند لبنیات، غذاهای چرب، غذاهای پرفیبر، قندهای مصنوعی، لوبیا، نخود، عدس، کلم، پیاز، کلم بروکلی، گل کلم، غذاهای غلات کامل، قارچ، برخی میوه ها، آبجو و نوشیدنی های گازدار.
 • سعی کنید داروی گاز بدون نسخه را امتحان کنید، که می تواند نفخ را کاهش دهد.
 • آزمایش آنزیم های گوارشی و/یا پروبیوتیک ها برای کمک به تجزیه غذا و نوشیدنی ها و حمایت از باکتری های سالم روده، که هر دو ممکن است به کاهش نفخ کمک کنند.
بیشتر بخوانید
کالری موجود در ودکا: کالری، کربوهیدرات، و حقایق تغذیه

سایر عوارض مصرف الکل چیست؟

علاوه بر نفخ، مطمئن شوید که به یاد داشته باشید الکل باید در حد اعتدال مصرف شود. نوشیدن بیش از حد الکل می تواند به بدن شما آسیب برساند.

این می تواند باعث آسیب مغزی و کبدی شود و خطر ابتلا به سرطان و همچنین خطر مرگ ناشی از تصادفات اتومبیل، جراحات، قتل و خودکشی را افزایش می دهد. اگر باردار هستید، نوشیدن الکل می تواند به کودک شما آسیب برساند.

Source link