دودسته بودن به چه معناست؟

اصطلاح «دست‌دستی» به تمایل به استفاده از یک دست بر دست دیگر، مانند چپ‌دستی یا راست‌دستی اشاره دارد. همچنین به عنوان ترجیح دست شناخته می شود.

بنابراین، اگر به طور طبیعی از دست راست خود برای انجام وظایف استفاده می کنید، راست دست هستید. اگر به طور طبیعی از دست چپ خود استفاده می کنید، چپ دست هستید. اما اگر بتوانید از هر دو دست برای انجام وظایف استفاده کنید، دوسویه هستید.

دوسوتوانی، یا دودسته، گاهی اوقات دستی مختلط نامیده می شود، اگرچه اصطلاحات کمی متفاوت هستند. دودسته توانایی استفاده از هر دو دست برای انجام ماهرانه وظایف است. دست‌های مختلط تمایل به استفاده از دست‌های مختلف برای کارهای مختلف است. معمولاً به ترجیح اشاره دارد، نه مهارت.

تحقیقات کمتری در مورد دودسته نسبت به دو دستی انجام شده است. با این حال، از آنجایی که هر دو شامل استفاده از هر دو دست هستند، تحقیقات در مورد دست‌های مختلط ممکن است تا حدودی بر دودسته نیز روشن شود.

چرا برخی افراد دوسویه هستند؟

برای آشنایی با علل احتمالی و خطرات مرتبط با دوسویه بودن، ادامه مطلب را بخوانید.

آیا می دانیم چه چیزی باعث دودسته برخی می شود؟

علت دقیق دودسته ناشناخته است، اما چندین نظریه وجود دارد.

ترجیح فرهنگی برای راست دست

تصور می‌شود که بسیاری از افراد مبتلا به دودسته در واقع چپ دست‌هایی هستند که به خود یاد داده‌اند چگونه از دست راست خود استفاده کنند.

این به دلیل ترجیح فرهنگی برای راست دستی است.

از لحاظ تاریخی، اشیاء زیادی برای افراد راست دست طراحی شده است. برخی از نمونه ها عبارتند از:

  • درب بازکن قوطی
  • قیچی
  • صفحه اعداد روی صفحه کلید
  • میز صندلی کلاس درس
بیشتر بخوانید
آگنوزیا چیست؟

بنابراین، یک نظریه این است که دودسته زمانی به وجود می آید که افراد چپ دست از اشیاء راست دست استفاده می کنند.

در واقع، بسیاری از افرادی که خود را دوسویه می دانند، تمایل دارند با دست راست خود بنویسند. این ممکن است تأکید کند که چگونه جامعه راست دست را ترجیح می دهد.

درد در دست چپ

توضیح احتمالی دیگر مربوط به جراحات یا درد است.

اگر یک فرد چپ دست به دست غالب خود آسیب برساند، ممکن است مجبور شود وظایف خود را با دیگری انجام دهد. در نتیجه، آنها می توانند دوسویه شوند. همین امر می تواند در مورد یک فرد راست دستی که به دست غالب خود آسیب می رساند و یاد می گیرد از سمت چپ خود استفاده کند نیز صادق باشد.

ژنتیک

این احتمال وجود دارد که ژنتیک نقشی داشته باشد.  مطالعه ۲۰۲۱ هفت نوع ژن مرتبط با دودسته را پیدا کرد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک این انواع مورد نیاز است.

هماهنگی نامتعادل بین نیمکره های مغز

مغز از نیمکره چپ و راست تشکیل شده است. این نیمکره ها با هم کار می کنند تا وظایف مختلفی مانند به خاطر سپردن اطلاعات را انجام دهند.

دودسته ممکن است به دلیل عدم تعادل در این هماهنگی باشد. اما باز هم مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

چند نفر دودسته هستند؟

دودسته واقعی نادر است. تقریبا ۱ درصد از جمعیت دوسویه است.

دودسته نیز در مردان شایع تر از زنان است مطالعه ۲۰۲۱ قبلا ذکر شد پیشنهاد می کند.

دودسته در مقابل جاه طلب

مردم برای توصیف سطوح مختلف دودسته از اصطلاحات “دوسوگرا” و “آمبیسینسترال” استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث سرگیجه هنگام بیدار شدن از خواب شود؟

Ambidextral به افراد دودست اطلاق می شود که از هر دو دست مانند دست راست یک فرد راست دست استفاده می کنند. به همین ترتیب، ambisinistral به افراد دودسته اطلاق می شود که از هر دو دست مانند دست چپ افراد چپ دست استفاده می کنند.

اگرچه این اصطلاحات به طور گسترده در علم استفاده نمی شوند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا واقعاً انواع مختلفی از دودسته وجود دارد و تفاوت آنها با یکدیگر مورد نیاز است.

آیا دودسته بودن خطراتی دارد؟

باز هم، تحقیق در مورد دودسته وجود ندارد. هیچ مطالعه ای به صراحت ارتباط بین دودسته و خطرات سلامتی را بررسی نکرده است.

با این حال، محققان خطرات مربوط به دست‌های مختلط را که شامل استفاده از دست‌های مختلف برای کارهای خاص می‌شود، بررسی کرده‌اند. همچنین تحقیقاتی در مورد چپ دستی و خطرات آن وجود دارد که ممکن است در مورد افراد دو دست و پا که واقعاً چپ دست هستند صدق کند.

این چیزی است که علم تاکنون می گوید:

اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)

جانبی مغزی به این واقعیت اشاره دارد که یک طرف مغز در عملکردهای خاصی تخصص دارد، در حالی که طرف دیگر در برخی دیگر تخصص دارد. همچنین به عنوان جانبی سازی عملکرد مغز شناخته می شود.

با توجه به مطالعه ۲۰۱۰، دستهای مختلط با جانبی غیر معمول مغز همراه است. همچنین با ADHD در کودکان و نوجوانان مرتبط است.

محققان در  مطالعه ۲۰۱۵ همچنین توجه داشته باشید که راست دستی با علائم ADHD مرتبط است. غیرراست دستی شامل افراد دودسته می شود که ممکن است شامل کسانی باشد که در اصل چپ دست بوده اند.

بیشتر بخوانید
چرا در شب بازوهایم بی حس می شوند؟

روان‌گسیختگی

برخی گمانه زنی ها وجود دارد مبنی بر اینکه افراد دو دستی یا مختلط در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اسکیزوفرنی هستند.

با توجه به  مطالعه ۲۰۲۱دودسته  با واریانت هایی در ژن مرتبط است VRK2. این ژن همچنین در ایجاد اسکیزوفرنی و همچنین اختلال افسردگی اساسی نقش دارد. مطالعه ۲۰۱۸.

علاوه بر این، مطالعه ۲۰۱۳ ارتباطی بین چپ دستی و اسکیزوفرنی پیدا کرد. این ارتباط ممکن است برای افراد دودست که در واقع چپ دست هستند نیز صدق کند.

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

مطالعه ۲۰۰۷ دریافتند که جانبازانی که از هر دو دست در جنگ استفاده می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به PTSD هستند. این یک وضعیت سلامت روان است که پس از تجربه یک رویداد ترسناک یا تکان دهنده رخ می دهد.

طبق این مطالعه، جانبی غیر معمول مغزی ممکن است با PSTD مرتبط باشد. تصور می شود که حساسیت فرد به تهدیدات را افزایش می دهد و به طور بالقوه خطر PTSD را افزایش می دهد.

همانطور که قبلا ذکر شد، جانبی غیر طبیعی مغز با استفاده از هر دو دست همراه است. این ممکن است ارتباط بین PTSD و دودسته یا دستکاری مختلط را توضیح دهد، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

مشکلات یادگیری

جانبی غیر معمول مغز، که در دودسته و دست‌های مختلط نقش دارد، ممکن است باعث مشکلات یادگیری در کودکان شود.

با توجه به  مطالعه ۲۰۱۵، این ممکن است به مشکل در مهارت هایی مانند:

  • روانی کلامی
  • سرعت نوشتن
  • بازیابی اطلاعات

این مطالعه همچنین خاطرنشان می‌کند که کودکانی که تمایل به دست‌های ناسازگار دارند نسبت به کودکانی که فقط راست دست یا چپ دست هستند، هماهنگی کمتری دارند. این ممکن است بر یادگیری در مدرسه تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید
چرا انگشت شست من تکان می خورد و چگونه می توانم آن را متوقف کنم؟

آیا افرادی که دودسته هستند، سینستزی هم دارند؟

سینستزی یک وضعیت عصبی است که در آن یک حس مانند شنوایی با حس دیگری مانند بینایی درک می شود. برای مثال، یک فرد مبتلا به سینستزی ممکن است با شنیدن صداها رنگ ها را ببیند.

در حال حاضر، هیچ تحقیقی وجود ندارد که مستقیماً دودسته را با سینستزیا مرتبط کند. اما گفته می شود که افراد چپ دست بیشتر در معرض سینستزی هستند. بنابراین، یک فرد دوسویه که در واقع چپ دست است ممکن است بیشتر به این عارضه مبتلا شود.

خلاصه

دودسته توانایی استفاده ماهرانه از هر دو دست است. این شبیه به دست‌های مختلط است که شامل استفاده از دست‌های مختلف برای کارهای مختلف می‌شود.

محققان هنوز در حال یادگیری در مورد دودسته هستند. علت دقیق آن ناشناخته است، اما تصور می شود که بسیاری از افراد دوسویه افراد چپ دستی هستند که یاد گرفته اند چگونه از دست راست خود استفاده کنند. برخی از انواع ژنتیکی نیز ممکن است نقش داشته باشند.

دوسویه بودن ممکن است با ADHD، اسکیزوفرنی و PTSD همراه باشد. مطالعات بیشتری برای درک علل و خطرات دودسته ضروری است.

Source link