چرا بعد از نوشیدن الکل صورت قرمز می شود؟

صورت برخی افراد پس از نوشیدن الکل سرخ می شود. اگر بدن نتواند الکل را به طور موثر متابولیزه کند، ماده ای به نام استالدئید بیش از حد ممکن است ایجاد شود. این سمی است و می تواند باعث آزاد شدن هیستامین و در نتیجه گرگرفتگی و سایر علائم شود.

افراد با ویژگی های ژنتیکی خاص دارای یک شانس بالاتر از گرگرفتگی

گرگرفتگی باعث مشکلات فوری سلامتی نمی شود، اما ممکن است نشان دهنده افزایش خطر برخی از مشکلات جدی سلامتی، مانند فشار خون بالا و انواع خاصی از سرطان باشد.

در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که چرا برخی افراد دچار گرگرفتگی صورت ناشی از الکل می شوند، در حالی که برخی دیگر چنین نمی کنند. همچنین خطرات این عارضه جانبی و نحوه پیشگیری از آن را بررسی می کنیم.

چرا بعد از نوشیدن الکل صورتم قرمز می شود؟

چرا این اتفاق می افتد؟

قرمز شدن صورت پس از نوشیدن الکل ممکن است از علائم حساسیت بالای الکل باشد.

برافروختگی صورت پس از نوشیدن الکل از علائم حساسیت بالای الکل است، به این معنی که بدن کمتر الکل را تحمل می کند.

تمام نوشیدنی های الکلی – از جمله آبجو، شراب و مشروبات الکلی – حاوی ماده ای به نام اتانول هستند.

پس از نوشیدن نوشیدنی، بدن شروع به تجزیه اتانول به سایر مواد یا متابولیت ها می کند تا راحت تر از بدن خارج شود. یکی از این متابولیت ها، استالدئید، برای بدن بسیار سمی است.

بیشتر بخوانید
آیا الکل برای قلب شما مفید است؟

وقتی در حد اعتدال نوشیدنی مصرف شود، بدن معمولاً می تواند این متابولیت ها را نسبتاً خوب پردازش کند. با این حال، اگر فردی به الکل حساس باشد یا نوشیدنی های زیادی داشته باشد، بدن او ممکن است نتواند تمام آن سموم را مدیریت کند و استالدئید می تواند شروع به انباشته شدن در بدن کند.

گرگرفتگی قرمز صورت به این دلیل اتفاق می افتد که رگ های خونی صورت در پاسخ به این سموم گشاد می شوند. در برخی افراد، این ممکن است پس از مصرف بسیار کم الکل اتفاق بیفتد.

تجمع استالدئید همچنین می تواند باعث تهوع و ضربان قلب سریع شود. این علائم ممکن است نوشیدن الکل را به یک تجربه ناخوشایند تبدیل کند و باعث شود افراد کمتر الکل مصرف کنند.

آیا این خطرناک است؟

در حالی که گرگرفتگی قرمز به خودی خود خطرناک نیست، افرادی که به آن مبتلا می شوند بیشتر در معرض خطر فشار خون بالا و سایر مشکلات سلامتی هستند.

مطالعه ۲۰۱۳ از مردان کره ای به تفاوت فشار خون بین مردانی که گرگرفتگی صورت را هنگام نوشیدن الکل تجربه می کردند و نداشتند، بررسی کردند.

پس از در نظر گرفتن عواملی مانند سن، وزن، سیگار کشیدن و ورزش، محققان دریافتند مردانی که بعد از نوشیدن الکل سرخ می‌شوند، با مصرف چهار یا بیشتر نوشیدنی در هفته، به طور قابل‌توجهی در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند.

بیشتر بخوانید
آیا مخلوط کردن استامینوفن و الکل بی خطر است؟

در مقابل، مردانی که بعد از نوشیدن الکل سرخ نشدند، تا زمانی که ۸ نوشیدنی یا بیشتر در هفته ننوشیدند، خطر افزایش فشار خون را مشاهده نکردند.

مطالعات همچنین نوشیدن الکل را با انواع خاصی از سرطان مرتبط کرده اند. برخی از محققان معتقدند که این افزایش خطر ابتلا به سرطان می تواند به دلیل افزایش سطح استالدئید در بدن باشد. سطوح بالای استالدئید می تواند به DNA در سلول های بدن حمله کند که می تواند باعث رشد سلول های سرطانی شود.

در یک مطالعه ۲۰۱۷محققان ارتباط بین سرطان و گرگرفتگی صورت پس از نوشیدن الکل را در مردم شرق آسیا بررسی کردند. مردان مبتلا به برافروختگی صورت در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان گلو، که سرطان مری نیز نامیده می شود، داشتند. محققان ارتباط مشابهی را در زنان پیدا نکردند.

چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

قرمز شدن صورت افراد پس از نوشیدن به نظر می رسد که به ساختار ژنتیکی آنها مرتبط است.

یک آنزیم کبدی به نام آلدهید دهیدروژناز ۲ (ALDH2) استالدئید را به مواد سمی کمتری تجزیه می کند. برخی از افراد یک بیماری ژنتیکی دارند که به این معنی است که آنها این آنزیم را نمی سازند.

بیشتر بخوانید
بهترین نوشیدنی های الکلی برای افراد مبتلا به GERD

در نتیجه، استالدئید پس از مصرف الکل در بدن انباشته می شود که باعث برافروختگی قرمز مشخصه صورت می شود.

اگرچه هرکسی ممکن است فاقد این ژن باشد، اما برای افراد اهل آسیای شرقی رایج‌تر است که این ژن را نداشته باشند.

آیا می توانید از آن جلوگیری کنید؟

پوست برافروخته معمولاً سیگنالی برای کاهش سرعت و آبرسانی مجدد با آب است.

هیچ راهی برای تغییر ژن یا کمبود آنزیم وجود ندارد. تنها راه برای جلوگیری از این قرمزی و خطر ابتلا به فشار خون بالا، پرهیز یا محدود کردن مصرف الکل است.

برخی افراد از آنتی هیستامین های بدون نسخه برای کاهش تغییر رنگ استفاده می کنند. با این حال، این توصیه نمی شود. اگرچه ممکن است برخی از افراد پوست برافروخته را خجالت آور بدانند، اما این سیگنالی است که بدن سطوح سمی استالدئید را جمع می کند و زمان آن رسیده است که سرعت خود را کاهش داده و با آب دوباره آبرسانی کنید.

مهم است که بدانیم حتی افرادی که این نوع واکنش را هنگام نوشیدن الکل نشان نمی دهند، هنوز در معرض خطر عوارض سلامتی ناشی از مصرف الکل از جمله فشار خون بالا، بیماری کبد، سرطان و مشکلات معده هستند.

خلاصه

گرگرفتگی قرمزی که برخی افراد هنگام نوشیدن الکل به آن مبتلا می‌شوند ممکن است جدی به نظر نرسد، اما می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که فردی حساسیت بیشتری به الکل دارد و ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا و برخی سرطان‌ها را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید
ویاگرا، اختلال نعوظ و نوشیدنی های الکلی

در حالی که مصرف آنتی هیستامین ها می تواند به کاهش قرمزی کمک کند، این داروها فقط علائم را پنهان می کنند و علت اصلی را برطرف نمی کنند.

این مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کنیم که اگر مردم نوشیدنی را انتخاب کردند، این کار را در حد اعتدال انجام دهند. آنها مقدار متوسط ​​را به عنوان یک نوشیدنی در روز برای زنان و دو نوشیدنی در روز برای مردان تعریف می کنند.

اگر فردی حساسیت به الکل بالا داشته باشد، یعنی تحمل کمی نسبت به الکل داشته باشد، ممکن است اثرات الکل را قوی‌تر و سریع‌تر احساس کند و از نوشیدن کمتر الکل سود ببرد.

افرادی که نگران این علامت هستند می توانند برای مشاوره با پزشک خود صحبت کنند.
Source link

دیدگاهتان را بنویسید

3 دیدگاه دربارهٔ «چرا بعد از نوشیدن الکل صورت قرمز می شود؟;

  1. سلام من وقتی الکل مصرف میکنم انقدر صورتم قرمز میشه چشمام قرمز میشه که همه تعجب میکنن راهکاری دارین بهم بدین

    پاسخ
  2. سلام من وقتی الکل مصرف میکنم حتی خیلی کم .صورت خیلی خیلی قرمز میشود به طوری که همه با تعجب نگاه میکنن میشه لطف کنین بگین مشکل اصلی من چیه ؟

    پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه