چرا بعد از پر کردن دندان من هنوز درد می کند؟

برخی از افراد پس از پر کردن دندان درد یا ناراحتی را تجربه می کنند. دندان‌های فرد ممکن است به دلیل تحریک عصبی، واکنش آلرژیک یا تراز نادرست بایت آسیب ببینند.

حساسیت بعد از پر کردن دندان رایج است و معمولاً با گذشت زمان از بین می‌رود.

با این حال، اگر فرد دچار درد شدید یا ناراحتی همراه با علائم دیگر مانند تب یا تورم شد، باید فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرد.

در این مقاله به این می پردازیم که چرا ممکن است فردی پس از پر کردن دندان دچار حساسیت شود، چگونه آن را درمان کند و چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کند. ما همچنین سایر علل احتمالی حساسیت دندان را بررسی می کنیم.

چرا بعد از پر کردن دندان من هنوز درد می کند؟

بعد از پر کردن چه انتظاری باید داشته باشم؟

پر کردن یک روش دندانپزشکی است که در آن دندانپزشک هر گونه پوسیدگی را از روی دندان تمیز می کند و سپس فضا را با دندان پر می کند. مواد جدید.

پس از تزریق ماده بی حس کننده در اطراف دندان، دندانپزشک ناحیه پوسیده دندان را معمولاً با مته دندان تمیز می کند. سپس فضا را با آمالگام طلا، نقره، کامپوزیت یا چینی پر می کنند.

هنگامی که عامل بی حس کننده از بین رفت، ممکن است فرد در اطراف ماده پرکننده حساسیت داشته باشد.

حساسیت بعد از پر شدن چه احساسی دارد؟

هنگامی که فردی دندان حساس دارد، ممکن است متوجه شود که محرک های خاصی باعث ایجاد یک احساس موقت و ناراحت کننده در دندان پر شده یا ناحیه اطراف آن می شود. ممکن است مانند شوک سرماخوردگی یا درد ناگهانی باشد که به سرعت ایجاد می شود و سپس از بین می رود.

بیشتر بخوانید
چگونه از شر دندان درد در شب خلاص شویم

محرک های احتمالی حساسیت دندان پس از پر کردن عبارتند از:

 • غذاها یا نوشیدنی های سرد
 • نوشیدنی های گرم
 • برخورد هوا با دندان، مانند هنگام تنفس از طریق دهان
 • غذاهای شیرین
 • غذاها و نوشیدنی های اسیدی، از جمله میوه، آب میوه و قهوه
 • گاز گرفتن هنگام غذا خوردن

چرا پر کردن دندان باعث حساسیت دندان می شود؟

برخی از حساسیت های موقت پس از پر کردن دندان رایج است. با این حال، حساسیت مداوم یا شدید پس از پر کردن احتمالاً به دلایل دیگری است که نیاز به درمان دارند.

در زیر به علل احتمالی این علامت می پردازیم و توضیح می دهیم که چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

یک عصب تحریک شده

حساسیت کوتاه مدت دندان پس از پر کردن معمولاً به این دلیل رخ می دهد که عمل پرکردن باعث تشدید یا ایجاد التهاب در عصب داخل دندان شده است.

معمولاً لایه های بیرونی دندان که مینا و سیمان هستند محافظت از عصب از قرار گرفتن در معرض با این حال، پرکردگی ها – به ویژه پرکردگی های عمیق – می توانند به انتهای عصب نزدیک شوند و باعث تحریک و احساسات ناراحت کننده شوند.

با بهبودی عصب، حساسیت از بین خواهد رفت. این ممکن است طول بکشد چند روز یا چند هفته. هنگامی که عصب به طور کامل بهبود یافت، فرد نباید تفاوتی بین دندان پر شده و دندان های دیگر احساس کند.

بیشتر بخوانید
زخم دهان (علل، علائم و درمان)

تراز نادرست بایت

دندانپزشک باید اطمینان حاصل کند که پرکننده دندان با سایر دندان‌های داخل دهان همخوانی دارد.

افراد معمولاً در روزهای بعد از عمل، هنگام گاز گرفتن، حساسیت جزئی را تجربه می کنند. این حساسیت معمولاً خود به خود از بین می رود.

با این حال، هنگامی که پر کردن بیش از حد بلند است، می تواند فشار اضافی را به عنوان یک فرد گاز می گیرد. این می تواند باعث درد و حساسیتی که اغلب شدیدتر از حساسیت معمول پس از پر کردن است.

اگر فردی دچار حساسیت شدید یا مشکل در خوردن یا کنار هم قرار دادن دندان های خود است، باید از دندانپزشک خود بخواهد تا بایت را بررسی کند. دندانپزشک ممکن است تصمیم بگیرد که نقطه اوج پرکردگی را صاف کند تا به درستی روی بایت قرار بگیرد و ناراحتی را از بین ببرد.

پالپیت

پالپیت التهاب پالپ در عمق دندان است. آی تی می تواند باعث حساسیت و درد دندان شود.

پالپیت به طور منظم با پر کردن جزئی رخ نمی دهد، اما ممکن است در موارد زیر رخ دهد:

 • دندان آسیب دیده است، مانند تصادفی که منجر به ترک خوردگی یا شکستگی دندان شده است
 • حفره بسیار عمیق بود و به لایه پالپ داخلی می رسید
 • دندان چندین پرکردن یا عمل انجام داده است

دو نوع پالپیت وجود دارد. پالپیت برگشت پذیر به التهاب خفیف اشاره دارد که در آن پالپ سالم می ماند و دندان به طور مستقل بهبود می یابد. پالپیت برگشت ناپذیر زمانی رخ می دهد که یک عصب آسیب دیده وجود داشته باشد که شروع به مرگ می کند. در این موارد برای نجات دندان نیاز به روت کانال است.

بیشتر بخوانید
کشیدن دندان: روش، خطرات، و ریکاوری

دندانپزشک معمولاً می تواند پالپیت را با یک پرکردن جدید یا یک روش ترمیمی مانند کانال ریشه برطرف کند. همچنین ممکن است فرد برای از بین بردن عفونت باکتریایی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشد.

واکنش آلرژیک

برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک به پر کردن را تجربه کنند. آ بررسی ۲۰۱۵ دریافتند که آمالگام ماده پرکننده ای است که اغلب باعث واکنش آلرژیک می شود.

افراد همچنین ممکن است نسبت به سایر مواد دخیل در این روش، مانند لاتکس موجود در دستکش دندانپزشک، واکنش آلرژیک داشته باشند.

چگونه از حساسیت دندان جلوگیری کنیم

تاثیر پر کردن دندان بدون توجه به آمادگی فرد می تواند باعث حساسیت دندان شود.

با این حال، رعایت بهداشت دهان و دندان خوب است بهترین راه برای جلوگیری از حساسیت دندان

پس از پر کردن، فرد می تواند با پرهیز از غذاها و نوشیدنی های خیلی گرم یا خیلی سرد و غذاهایی که برای جویدن تلاش می کند، ناراحتی را به حداقل برساند.

نحوه درمان دندان حساس

ممکن است شخص نیز امتحان کند روش های زیر در خانه برای کمک به از بین بردن حساسیت دندان:

 • مصرف مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن
 • با استفاده از پماد بی حس کننده موضعی طراحی شده برای دهان
 • مسواک زدن با ضربه های آرام و دایره ای روی دندان ها و لثه ها
 • اجتناب از خمیر دندان و محصولات سفید کننده، که می تواند حساسیت را بدتر کند
 • شستشوی دهان با آب پس از مصرف غذاها یا نوشیدنی های اسیدی
 • از مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن غذاهای اسیدی خودداری کنید، زیرا انجام این کار ممکن است مینای دندان را از بین ببرد.
بیشتر بخوانید
علت طعم شوری در دهان

اگر حساسیت دندان در روزهای بعد از پرکردن بهبود نیافت، مهم است که با دندانپزشک صحبت کنید. دندانپزشک باید سایر علل بالقوه حساسیت را که ممکن است به پرکردگی مرتبط نباشد رد کند.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم

اگر دندانی در روزهای بعد از پر کردن دندان کمی حساس باشد، مردم نباید نگران باشند. آنها معمولاً با استفاده از داروهای خانگی و خمیردندان های حساسیت زدا می توانند این ناراحتی را تسکین دهند.

در صورت بدتر شدن حساسیت، مشکل در خوردن، یا علائم دیگری مانند دندان درد یا تب، فرد باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کند.

خلاصه

پر کردن روشی مطمئن و موثر برای درمان حفره های دندانی است. بیشتر پرکردن ها ماندگار خواهند بود خیلی سال. مراقبت از دندان ها با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و معاینات منظم دندانپزشکی می تواند به پیشگیری از پوسیدگی در آینده کمک کند.

برخی از حساسیت ها پس از پر کردن، رایج و مورد انتظار است. با این حال، در صورت بروز حساسیت یا درد شدید یا بروز علائم دیگر مانند تب، مهم است که با دندانپزشک صحبت کنید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه