چرا بعد از چند لقمه احساس سیری می کنم؟

خوردن وعده های غذایی مورد علاقه شما اخیراً تلاش زیادی می کند. فقط بعد از چند لقمه احساس سیری می کنید. وقتی سعی می‌کنید به هر نحوی یک قسمت معمولی را تمام کنید، حالت تهوع پیدا می‌کنید و می‌خواهید استفراغ کنید.

ممکن است شما یک اشکال را برداشته باشید، اما ممکن است علائم بیماری دیگری را نیز داشته باشید. این ناتوانی در خوردن یک وعده غذایی کامل یا احساس سیری معده پس از مقدار کمی غذا، سیری زودرس نامیده می شود. سیری زودهنگام می تواند شما را دچار سوءتغذیه کند، چیزی که باید برای جلوگیری از آن اقدامات لازم را انجام دهید.

شایع ترین علت سیری زودرس وضعیتی به نام گاستروپارزی است. هنگامی که معده شما درست کار می کند، منقبض می شود تا غذا را خرد کند و سپس به روده شما می فرستد. اما با گاستروپارزی، معده شما نمی تواند آنطور که باید منقبض شود، بنابراین غذا در آنجا جمع می شود. گاستروپارزی می تواند در اثر دیابت، سرطان و سایر بیماری ها، عفونت ها و جراحی ایجاد شود.

به غیر از احساس سیری بعد از یک وعده غذایی معمولی، اغلب با گاستروپازیس احساس نفخ (سفت یا متورم در معده) خواهید داشت. سایر علائم رایج عبارتند از:

 • دل درد.
 • تهوع و استفراغ. ممکن است چند ساعت پس از آخرین باری که خورده اید، نیاز به استفراغ داشته باشید.
 • لرزش، عصبی بودن و تحریک پذیری. این احساسات ممکن است ناشی از کاهش سطح قند خون شما باشد زیرا غذا در معده شما باقی می ماند.
 • یبوست. مدفوع کمتری دارید و ممکن است باعث درد شود.
 • سوزش سردل. این مانند یک احساس سوزش در سینه شما است.
 • اشتهای ضعیف. شما در حال حاضر احساس سیری می کنید، بنابراین اغلب گرسنه نیستید.
 • کاهش وزن. بقیه بدن شما مواد مغذی و کالری کافی دریافت نمی کند.
بیشتر بخوانید
آلوپاتیک چیست؟

اگر این علائم برای روزها یا هفته ها بدون بهبود باقی ماند، باید با پزشک تماس بگیرید. یکی از اولین گام هایی که آنها برمی دارند این است که علت آن را کشف کنند تا بتوان آن را درمان کرد. ممکن است لازم باشد رژیم غذایی یا برنامه غذایی خود را تغییر دهید یا دارو مصرف کنید.

گاهی اوقات اسید معده می تواند بخشی از پوشش روده کوچک یا معده شما را از بین ببرد. سپس یک دهانه کم عمق می تواند در پوشش تشکیل شود. این دهانه زخم معده نامیده می شود و می تواند در هضم طبیعی شما اختلال ایجاد کند. زخم معده اغلب به دلیل عفونت ایجاد می شود و با افزایش سن ایجاد می شود. مردان بیشتر از زنان آنها را دریافت می کنند.

بیشتر بخوانید
سندرم آخنباخ چیست؟
زخم های گوارشی ممکن است در طول سال ها ظاهر شوند و از بین بروند حتی اگر آنها را درمان کنید. هنگامی که آنها شعله ور می شوند، ممکن است استفراغ کنید یا احساس خستگی و ضعف کم خونی کنید. با این شرایط، بدن شما آهن مورد نیاز برای ایجاد گلبول های قرمز خونی که اکسیژن را حمل می کنند، ندارد. اما جای تعجب نیست که شایع ترین علامت زخم معده درد است. ممکن است این درد را تجربه کنید:

 • در قسمت مرکزی بالای شکم
 • در پشت شما
 • به عنوان احساسی که ممکن است با معده خالی بدتر شود و گاهی با غذا خوردن بهبود یابد
 • وقتی سعی می کنید شب ها بخوابید
 • به عنوان سوء هاضمه یا سوزش سر دل

اگر به‌درستی درمان نشوند، زخم‌های گوارشی می‌توانند تا انتها از دیواره روده بخورند یا در دیواره رگ خونی تا زمانی که ترکیده شوند، از بین بروند. این یک اورژانس پزشکی است، بنابراین اگر یک دوره دردناک دارید، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

نوعی ناراحتی که برخی افراد پس از غذا خوردن تجربه می کنند، که به عنوان بیماری ریفلاکس معده به مری یا GERD نیز شناخته می شود، یکی دیگر از دلایل سیری زودرس است. غذا یا اسیدهایی که معده شما برای تجزیه آن استفاده می کند می تواند به مری شما برگردد، که لوله ای است که گلو و معده را به هم متصل می کند. پوشش آن لوله ممکن است به طرق مختلف تحریک شده و باعث ناراحتی شود.

بیشتر بخوانید
مواد تشکیل دهنده نوشابه و نوشیدنی های گازدار و اثرات آنها

شایع ترین علامت ریفلاکس اسید، سوزش سر دل است، به خصوص پس از خوردن یک وعده غذایی بزرگ یا غذاهای خاص. شما همچنین ممکن است با:

 • یک مزه تلخ یا ترش
 • درد قفسه سینه (اگر به طور همزمان تنگی نفس یا درد در فک خود را تجربه می کنید، باید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید، زیرا این علائم می تواند نشان دهنده حمله قلبی باشد.)
 • سرفه خشک، گرفتگی صدا یا گلودرد
 • احساس یک توده در گلو
 • مشکل در بلع

پزشکان می‌توانند درمان‌های مختلفی را برای رفلاکس اسید، از اصلاح رژیم غذایی و زمان غذا خوردن تا جراحی در بدترین موارد، توصیه کنند. همچنین ممکن است پزشک کاهش وزن را به عنوان راه دیگری برای درمان آن پیشنهاد کند.

فکر کردن به آن سخت است، اما وجود تومور در یکی از اندام های شکم شما نیز ممکن است باعث سیری زودرس شود. برای مثال، زمانی که سرطان معده بدتر می‌شود، احساس سیری بیش‌تر از حد طبیعی برای فردی رایج است. سایر علائم سرطان در پوشش معده شامل سوء هاضمه شدید، حالت تهوع و استفراغ و احساس نفخ بعد از غذا خوردن است.

بیشتر بخوانید
15 بهترین میان وعده سالم آخر شب

تومورهای روده کوچک نیز می توانند علیرغم نخوردن زیاد، احساس سیری کنند. علائم این سرطان ها شامل درد در شکم، حالت تهوع، کاهش وزن و خونریزی در داخل روده است.

سرطان لوزالمعده گاهی باعث سیری زودرس می شود. لوزالمعده عضوی در پشت پایین معده است که به هضم غذا کمک می کند. درد شکمی که به پشت شما می رسد، از دست دادن اشتها، کاهش وزن و زردی در پوست و چشم می تواند نشانه وجود تومور در پانکراس باشد.

اگر هر یک از این علائم درست زمانی که اشتهایتان کم می شود شما را آزار می دهد، بهتر است فوراً با پزشک مشورت کنید. می توانید برنامه درمانی را شروع کنید که به علائم یک بیماری مرتبط با سیری زودرس کمک می کند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه