خارش روی یا اطراف بیضه ها یا کیسه بیضه، کیسه ای از پوست که بیضه ها را در جای خود نگه می دارد، غیر معمول نیست. این می تواند در اثر تعریق، تحریک یا یک وضعیت پزشکی مانند عفونت قارچی ایجاد شود.

برخی از این شرایط ممکن است به شما نیاز داشته باشد که با پزشک خود در مورد برنامه درمانی یا دارویی صحبت کنید تا از منشا خارش مراقبت کنید.

علت خارش بیضه چیست؟

علل احتمالی خارش بیضه عبارتند از:

چروک یا تحریک

اگر در گرمای خشک قدم بزنید، خشکی پوست اطراف ناحیه تناسلی شما شایع است. ورزش برای مدت طولانی نیز می تواند باعث تحریک یا کدر شدن پوست شما شود. در برخی موارد، پوست را می توان به اندازه ای مالش داد که باعث خونریزی شود.

چرا بیضه های من خارش دارند؟healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

برخی از نشانه‌های رایج کبودی و تحریک عبارتند از:

 • احساس خامی پوست در لمس
 • قرمزی یا بثورات روی پوست
 • بریدگی ها یا سوراخ های سطحی در پوست شما

عفونت قارچی

بسیاری از قارچ ها با چشم غیر مسلح تقریباً نامرئی هستند. قارچ‌ها معمولاً در کلنی‌های غول‌پیکر زندگی می‌کنند که حتی زمانی که روی بدن شما زندگی می‌کنند به سختی قابل مشاهده هستند. در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا بهداشت نامناسب، عفونت های قارچی می توانند به راحتی در اطراف ناحیه تناسلی و بیضه ها ایجاد شوند.

یکی از شایع ترین عفونت های قارچی اندام تناسلی کاندیدیازیس است. کاندیدا قارچ ها در داخل یا روی بدن شما در روده و پوست شما زندگی می کنند. اگر خارج از کنترل رشد کنند، می توانند باعث عفونت شوند. این می تواند باعث خارش بیضه های شما شود.

نوع دیگری از قارچ به نام درماتوفیت نیز می تواند منجر به عفونت مشابهی به نام خارش جوک شود.

علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد هنگام ادرار کردن
 • سوزش در اطراف کیسه بیضه و آلت تناسلی شما
 • تورم کیسه بیضه یا پوست آلت تناسلی
 • پوست قرمز در اطراف کیسه بیضه یا آلت تناسلی
 • بوی غیر طبیعی
 • پوست خشک و پوسته پوسته شده

تب خال ناحیه تناسلی

تبخال تناسلی نوعی عفونت ویروسی است که می تواند در حین رابطه جنسی یا تماس فیزیکی با پوست آلوده منتشر شود.

در صورت شیوع این ویروس، بیضه‌های شما می‌توانند به شدت خارش یا ناراحتی داشته باشند. سایر علائم تبخال تناسلی عبارتند از:

 • احساس خستگی یا بیماری
 • سوزش یا خارش در اطراف بیضه ها و آلت تناسلی شما
 • تاول هایی در اطراف ناحیه تناسلی شما که می توانند ظاهر شوند و به زخم های باز تبدیل شوند
 • درد هنگام ادرار کردن
بیشتر بخوانید
 جلکینگ تمرین ماساژ برای بزرگ کردن آلت تناسلی

سوزاک

سوزاک یک عفونت مقاربتی (STI) است که اغلب به عنوان یک بیماری مقاربتی (STD) شناخته می شود که توسط باکتری ایجاد می شود. می تواند ناحیه تناسلی و همچنین دهان، گلو و راست روده شما را آلوده کند. به راحتی از طریق رابطه جنسی محافظت نشده منتقل می شود.

سوزاک می تواند بیضه های شما را خارش و متورم کند. سایر علائم رایج سوزاک عبارتند از:

 • درد یا سوزش هنگام ادرار کردن
 • ترشحات بی رنگ (سبز، زرد یا سفید) از آلت تناسلی
 • درد بیضه، به خصوص فقط در یک بیضه در یک زمان

زگیل ناحیه تناسلی

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. شما ممکن است متوجه زگیل تناسلی نشوید، حتی در صورت شیوع، زیرا ممکن است بسیار کوچک باشند.

مانند زگیل های سایر قسمت های بدن، زگیل تناسلی معمولاً مانند برجستگی های کوچک و تغییر رنگی به نظر می رسد که ممکن است خارش داشته باشد یا نباشد. آنها اغلب به شکل گل کلم هستند و در گروه های بزرگ همراه با زگیل های دیگر ظاهر می شوند. آنها ممکن است درست روی کیسه بیضه شما یا تا دور ران های داخلی شما ظاهر شوند. هنگامی که زگیل تناسلی دارید، ممکن است در حین رابطه جنسی متوجه تورم آن ناحیه شوید یا خونریزی کنید.

کلامیدیا

کلامیدیا یک بیماری مقاربتی است که توسط یک عفونت باکتریایی منتشر می شود. حتی اگر در حین رابطه جنسی انزال نکنید، می تواند پخش شود. مانند بسیاری دیگر از بیماری های مقاربتی، می تواند از طریق رابطه جنسی تناسلی و همچنین رابطه جنسی دهانی و مقعدی نیز منتقل شود.

کلامیدیا می تواند بیضه های شما را خارش و حتی متورم کند. کلامیدیا معمولاً تنها یک بیضه را احساس درد و تورم می کند که یکی از مشخص ترین نشانه هایی است که شما ممکن است عفونت داشته باشید. علائم دیگر عبارتند از:

 • ترشحات تغییر رنگ (سبز، زرد یا سفید) از آلت تناسلی
 • درد یا سوزش هنگام ادرار کردن
 • درد، خونریزی یا ترشح از رکتوم یا مقعد
بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث درد پرینه می شود؟

شپش ناحیه تناسلی

شپش تناسلی (Pthirus pubisکه اغلب به سادگی به عنوان “خرچنگ” شناخته می شود) نوعی شپش است که در موهای ناحیه تناسلی اطراف ناحیه تناسلی شما یا در مناطقی با موهای ضخیم مشابه زندگی می کند.

مانند سایر انواع شپش، شپش شرمگاهی از خون شما تغذیه می کند و نمی تواند پرواز کند یا بپرد. آنها فقط از طریق تماس با کسی که آنها را دارد، منتقل می شوند. این می تواند با لمس کردن شخصی در منطقه ای که به شپش آلوده شده است، اتفاق بیفتد.

شپش‌های تناسلی وقتی از خون شما تغذیه می‌کنند نمی‌توانند بیماری یا عفونت را گسترش دهند، اما می‌توانند هنگام خزیدن در موهای ناحیه تناسلی، بیضه‌ها و ناحیه تناسلی شما احساس خارش کنند. همچنین ممکن است متوجه یک ماده پودر مانند در لباس زیر یا لکه های کوچک قرمز یا آبی ناشی از نیش شپش شوید.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس (که اغلب به آن تریچ گفته می شود) یک بیماری مقاربتی است که در اثر این بیماری ایجاد می شود تریکوموناس واژینالیس انگل

تریچ بیشتر زنان را مبتلا می کند، اما اگر در حین رابطه جنسی از کاندوم یا دم های خوراکی استفاده نشود، می تواند به مردان نیز منتقل شود.

بسیاری از افرادی که به عفونت های تریک مبتلا می شوند هرگز علائمی ندارند، اما تریک می تواند باعث تحریک یا التهاب شود که می تواند باعث ناراحتی ناحیه تناسلی شما شود و رابطه جنسی را دردناک تر کند.

تریچ می تواند باعث ایجاد احساس خارش در بیضه ها شود و علائم دیگری مانند:

 • احساس خارش در داخل آلت تناسلی شما
 • ترشحات تغییر رنگ (سبز، زرد یا سفید) از آلت تناسلی
 • درد یا سوزش هنگام ادرار کردن یا هنگام انزال در حین رابطه جنسی

گال

گال یک عفونت پوستی است که توسط کنه ایجاد می شود. کنه میکروسکوپی گال یا Sarcoptes scabiei، در صورت تماس مستقیم پوست با فرد آلوده منتقل می شود.

ممکن است چند هفته طول بکشد تا علائم پس از عفونت ظاهر شوند. علائم شایع شامل خارش و بثورات پوستی است. افراد مبتلا به گال نیز علائم خارش شدید را در شب تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید
آیا حلقه اختلال نعوظ می تواند ناتوانی جنسی را درمان کند؟

خارش بیضه چگونه درمان می شود؟

درمان خارش بیضه بستگی به این دارد که چه چیزی باعث خارش شده است.

برای درمان کبودی و سوزش

چروکیدگی و تحریک را می توان با استفاده از لوسیون یا پودری که از مالش پوست شما بر روی سطح دیگری از پوست جلوگیری می کند، درمان کرد. استفاده از بانداژ یا گاز برای پوشاندن ناحیه کاهنده و تحریک شده نیز می تواند به کاهش خارش بیضه ها کمک کند.

برای درمان عفونت های قارچی

عفونت های قارچی می توانند خود به خود از بین بروند، اما ممکن است نیاز به درمان با داروهای ضد قارچ یا کرم ها و پمادهای ضد قارچ داشته باشید. اگر فکر می‌کنید عفونت قارچی باعث خارش بیضه‌ها می‌شود، برای دریافت داروهای ضد قارچ به پزشک مراجعه کنید.

برای درمان تبخال تناسلی

برای شیوع تبخال تناسلی ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد ویروسی مانند والاسیکلوویر (والترکس) یا آسیکلوویر (زویراکس) داشته باشید. درمان حدود یک هفته طول می‌کشد، اما در صورت شیوع مکرر ممکن است به داروی طولانی‌مدت نیاز داشته باشید.

برای درمان سوزاک

عفونت سوزاک را می توان با داروهای تجویزی درمان و درمان کرد. به محض مشاهده علائم با پزشک خود در مورد دریافت درمان صحبت کنید. عوارض طولانی مدت سوزاک، مانند ناباروری، پس از ایجاد آسیب قابل درمان نیستند.

برای درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی را می توان با پمادهای دارویی برای پوست، مانند ایمیکویمود (آلدارا) و پودوفیلوکس (کوندیلوکس) درمان کرد. در برخی موارد، پزشک ممکن است نیاز به برداشتن زگیل با انجماد آنها (کرایوتراپی) یا انجام جراحی برای برداشتن آنها داشته باشد.

برای درمان کلامیدیا

کلامیدیا را می توان با داروهایی مانند آزیترومایسین (زیتروماکس) یا داکسی سایکلین (Acticlate، Doryx) درمان کرد. شما باید حداقل یک هفته بعد از درمان صبر کنید تا دوباره رابطه جنسی داشته باشید.

برای درمان شپش شرمگاهی

شپش ناحیه تناسلی را می توان با داروهای تجویز شده توسط پزشک یا با درمان های بدون نسخه درمان کرد. شستن کامل ناحیه آسیب دیده و استفاده از دارو به از بین بردن بسیاری از شپش ها کمک می کند، اما همچنان باید موهای خود را شانه کنید تا بقیه شپش ها را خودتان از بین ببرید.

شما می توانید کیت های حذف شپش را در بسیاری از داروخانه ها خریداری کنید.

بیشتر بخوانید
پروستاتیت - علائم و علل

برای درمان تریکومونیازیس

تریک را می توان با چندین دوز تینیدازول (تینداماکس) یا مترونیدازول (Flagyl) درمان کرد. پس از مصرف دارو، حداقل تا یک هفته دیگر رابطه جنسی نداشته باشید.

برای درمان گال

پزشک شما می تواند پمادها، کرم ها و لوسیون هایی را تجویز کند که می توانند از شر گال خلاص شوند و بثورات و خارش را درمان کنند. بیشتر درمان‌های موضعی برای گال در شب زمانی که کنه‌ها بیشترین فعالیت را دارند انجام می‌شود. سپس صبح شسته می شود.

چشم انداز خارش بیضه چیست؟

حمام کردن یا دوش گرفتن منظم می تواند از شایع ترین علل خارش بیضه ها از جمله تحریک و عفونت های قارچی جلوگیری کند. حداقل یک بار در روز یا بعد از اینکه برای مدت طولانی بیرون بودید، دوش بگیرید، به خصوص اگر زیاد عرق کرده اید.

پوشیدن کاندوم یا استفاده از بند دهان در حین رابطه جنسی می تواند به جلوگیری از گسترش تقریباً هر بیماری مقاربتی کمک کند. انجام آزمایشات منظم برای بیماری های مقاربتی، به خصوص اگر از نظر جنسی فعال هستید، می تواند به شما کمک کند تا از سلامت جنسی خود آگاه شوید و از انتقال عفونت ها بدون اطلاع جلوگیری کنید.

اگر متوجه شدید که به STI مبتلا هستید، با شریک جنسی خود ارتباط برقرار کنید. این احتمال وجود دارد که شما یا بیماری را به آنها منتقل کرده باشید یا از آنها گرفتار شده باشید، بنابراین مطمئن شوید که شما و شرکایتان برای جلوگیری از گسترش بیشتر عفونت تحت درمان قرار گرفته اید.

خلاصه

شایع ترین علل خارش بیضه ها، تحریک و عفونت های قارچی ناشی از عدم رعایت بهداشت یا تعریق بیش از حد است. استحمام منظم و استفاده از لوسیون و پودر می تواند از اکثر موارد پیشگیری کند.

خارش همچنین می تواند توسط بیماری های مقاربتی مانند تبخال تناسلی، سوزاک و کلامیدیا ایجاد شود. این عفونت ها ممکن است نیاز به داروهای تجویزی داشته باشند.