چرا رابطه جنسی به تقویت خلق و خو و کاهش استرس کمک می کند؟

اخیراً کمی احساس ناراحتی می کنید یا استرس دارید؟ راه حل ممکن است در اتاق خواب باشد.

به گفته کارشناسان، داشتن رابطه جنسی – یا حتی فقط تماس صمیمی با شریک زندگی – می تواند خلق و خوی شما را تقویت کند و به کاهش استرس کمک کند. و شما می توانید از این فواید حتی بدون ارگاسم بهره مند شوید.

ارگاسم به تنهایی کافی است تا مغز را پر از اکسیژن و مواد شیمیایی احساس خوب مانند اکسی توسین، معروف به “هورمون عشق” و دوپامین، یک انتقال دهنده عصبی احساس خوب که در تسکین درد نیز نقش دارد، کافی است. ربکا کوپرسمیت، LCSW، یک درمانگر کارمند و مربی رسمی مسایل جنسی در موسسه خانواده در دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو.

اما در حالی که رابطه جنسی به طور ایده آل شامل “تجربه معنی دار لذت” است، همیشه به ارگاسم منجر نمی شود. راشل رایت، یک درمانگر ازدواج و خانواده دارای مجوز در شهر نیویورک. و خوشبختانه، تقویت خلق و خوی مرتبط با غوغا نیازی به داشتن آن ندارد.

مطالب مرتبط: زنان و ارگاسم: حقایقی در مورد اوج زن

جین فلیشمن، یک مربی رسمی جنسی در نورث همپتون، ماساچوست، می گوید که رسیدن به مرحله برانگیختگی می تواند مفید باشد. او توضیح می‌دهد: «برای افرادی که ممکن است همیشه برایشان ارگاسم در دسترس نباشد، این مرحله برانگیختگی ممکن است نه تنها دوپامین، بلکه اکسی توسین و سایر هورمون‌ها را نیز افزایش دهد.»

کوپراسمیت می‌گوید صرف وقت باکیفیت با یک شریک زندگی – به خصوص اگر در آغوش می‌گیرید – می‌تواند باعث شود برخی از این مواد شیمیایی خوشحال کننده نیز از مخفیگاه خارج شوند.

به زبان سوئدی مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۲۳دانشمندان دریافتند که وقتی مردان بازوهای همسرشان را نوازش می‌کنند، سطح اکسی توسین زنان افزایش می‌یابد، سپس کاهش می‌یابد، سپس دوباره افزایش می‌یابد، وقتی که یک مرد غریبه غیرتهدیدکننده بازو را نوازش می‌کند. به جای آن، زنان وقتی ابتدا توسط یک غریبه لمس شدند، واکنش مشابهی را تجربه نکردند، که نشان می‌دهد زمینه اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید
آیا هنگام ابتلا به عفونت ادراری می توانید رابطه جنسی داشته باشید؟

در دیگری مطالعه محققان از ۵۸ زن میانسال خواستند تا خلق و خوی و زندگی عاشقانه خود را به مدت ۳۶ هفته ثبت کنند و دریافتند که رفتار جنسی یا محبت فیزیکی در یک روز خلق و خوی بهتر و استرس کمتری را در روز دیگر پیش بینی می کند. و اثرات آن می‌تواند گلوله برفی باشد: خلق و خوی بهتر یک روز و سپس منجر به عاشقانه‌های بیشتر می‌شود. همچنین قابل توجه: حضور شریک زندگی مهم بود – ارگاسم انفرادی (از طریق خودارضایی) اثرات مشابهی نداشت.

رایت می گوید: «زندگی جنسی ما بر سلامت روان ما تأثیر می گذارد و سلامت روانی ما بر زندگی جنسی ما تأثیر می گذارد. “کلید یافتن آن نقطه هموستاز است.”

رابطه جنسی یک کاهش دهنده استرس طبیعی است

سکس نه تنها این پتانسیل را دارد که خلق و خوی خوب را به حالت عالی برساند، بلکه از برخی جهات می تواند به عنوان یک کاهش دهنده استرس عمل کند که حال بد را بهبود می بخشد. البته این به شرطی است که رابطه جنسی سالمی داشته باشید، به این معنی که تعاملات شما ایمن، مثبت و توافقی باشد.

رایت اثرات استرس‌زا و تقویت‌کننده خلق و خوی رابطه جنسی را اینگونه توصیف می‌کند: «وقتی کورتیزول بیش از حد، که هورمون استرس ماست، داریم، مانند Pac-Man می‌چرخد و سروتونین تنظیم‌کننده خلق و خوی ما را می‌خورد. بنابراین وقتی کارهایی را انجام می دهیم که تحقیقات نشان می دهد استرس را کاهش می دهند، به طور طبیعی سطح کورتیزول را کاهش می دهیم و با Pac-Man مبارزه می کنیم.

کوپراسمیت خاطرنشان می کند که روشی که رابطه جنسی می تواند خواب را بهبود بخشد نیز می تواند یک تقویت کننده خلق و خو باشد. که در یک مطالعه اخیرمتخصصان سلامت روان، خاطرات جنسی ۲۵۶ نفر را طی دو هفته پیگیری کردند. آنها دریافتند که رابطه جنسی همراه با ارگاسم – اما نه عاشقانه یا خودارضایی غیر ارگاسم – با سریعتر به خواب رفتن و بهتر خوابیدن مرتبط است و همچنین ممکن است به بهبود “بهزیستی کلی” کمک کند. این تأثیرات برای مردان و زنان وجود دارد.

بیشتر بخوانید
سکس بهتر: تمریناتی برای تقویت عملکرد شما

کوپراسمیت می‌گوید، رابطه جنسی به‌ویژه «شدید» ممکن است برای تسکین استرس مفید باشد، زیرا ورزش روشی شناخته شده برای خروج از چرخه استرس است.

با این حال، افرادی که با استرس، خلق و خوی ضعیف یا اضطراب سر و کار دارند، نباید تنها به رابطه جنسی – یا هر ابزاری – برای تسکین تکیه کنند.

کوپراسمیت می گوید: «برای من این یک سراشیبی لغزنده است. اگر کسی خارج از سه کارکرد اصلی آن که توسط درمانگر جنسی تعریف شده است، رابطه جنسی دارد ایان کرنر، دکترا – زایشی، رابطه‌ای یا تفریحی – “من می‌توانم مشکلات را در حال توسعه ببینم.”

وقتی رابطه جنسی خلق و خو را تقویت نمی کند

با همه فوایدش، رابطه جنسی نوشدارویی برای همه بیماری های روانی نیست. کوپراسمیت می گوید: «برای افرادی که افسردگی دارند، ممکن است تمایل زیادی به رابطه جنسی نداشته باشند، و اینطور نیست که فقط داشتن رابطه جنسی بتواند آنها را از افسردگی نجات دهد. این خیلی پیچیده تر از این است.»

افرادی که در آن موقعیت قرار دارند باید به دنبال کمک حرفه ای باشند – سعی نکنید آن را جعل کنند تا زمانی که آن را در اتاق خواب درست کنند. «منتظر دریافت کمک نباشید. برای رفتن به درمان صبر نکنید. کوپرسمیت می گوید: هر چه بیشتر صبر کنید، افسردگی بیشتر می تواند جای پای شما را بگیرد.

بیشتر بخوانید
علت خارش آلت تناسلی من چیست و چگونه آن را درمان کنم؟

اختلالات خلقی تنها دلیل بالقوه ای نیست که ممکن است فرد از رابطه جنسی بهبود نیابد. تروما نیز می تواند یک عامل باشد. حتی تماس ملایم و رضایت‌بخش با یک شریک عاشق می‌تواند برای کسی که با واکنش‌های پس از سانحه خاصی سروکار دارد واقعاً چالش برانگیز باشد.

همچنین مسائل پزشکی وجود دارد که می تواند برخی از اشکال صمیمیت را ناخوشایند کند، مانند کمبود روغن کاری طبیعی، یا حتی دردناک، مانند آندومتریوز، کلینیک مایو.

افزایش سن همچنین می تواند احتمال برخی از شرایط را که با رابطه جنسی تداخل دارند افزایش دهد. به عنوان مثال، محققان و ارائه دهندگان تخمین می زنند که اختلال نعوظ بیش از ۵۰ درصد از مردان بین ۴۰ تا ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد، اگرچه درمان هایی در دسترس هستند، کلینیک کلیولند می گوید. در همین حال، تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی می تواند میل و راحتی در طول رابطه جنسی را کاهش دهد پزشکی جان هاپکینز، اما محصولات بدون نسخه، داروها و امتحان راه های جدید ارتباط می تواند کمک کننده باشد.

پزشکان، از جمله متخصصین زنان و زایمان، اورولوژیست ها و فیزیوتراپیست های کف لگن، می توانند به تشخیص و درمان بیماری هایی که ممکن است مانع زندگی جنسی رضایت بخش شوند، کمک کنند.

دکتر فلیشمن می گوید: «این مهم است که به سراغ کسی بروید که طب جنسی را می فهمد. “همچنین درمانگران جنسی بسیار آموزش دیده ای وجود دارند که به شما کمک می کنند تا بفهمید پویایی بین شما یا بین شما چیست و سپس برخی از مسائل پزشکی که ممکن است نیاز به اشاره داشته باشند چیست.”

اما فلیشمن هشدار می دهد که میل جنسی کسل کننده را خیلی سریع پزشکی نکنید. در کار خود با افراد مسن، او به آنها کمک می کند تا تفاوت بین میل خود به خودی و میل پاسخگو را درک کنند – و راه هایی برای ایجاد جرقه دومی در زمانی که اولی از بین رفت، بیابند.

بیشتر بخوانید
علت خارش بعد از رابطه جنسی چیست؟

او می‌گوید: «محرک‌های حسی و جنسی مختلفی وجود دارد که اغلب باید قبل از بروز آن احساس برانگیختگی مورد توجه قرار گیرند. «به آنچه شما را هیجان زده می کند فکر کنید. آیا این یک قطعه موسیقی است؟ آیا عطر است؟ آیا لمس است؟ آیا این یک ماده غذایی است؟ به این فکر کنید که چه چیزی برای شما مفید است.»

و فقط به این دلیل که قبلاً چیزی برای شما کار می کرد، به این معنی نیست که اکنون برای شما کار خواهد کرد. ادامه آزمایش در طول زندگی می تواند زندگی جنسی شما را زنده نگه دارد و روحیه شما را بالا نگه دارد. فلیشمن می‌گوید: «ما باید از تغییرات بدن خود آگاه باشیم تا بتوانیم به طور مداوم آنچه را که مغز می‌خواهد انجام دهیم، و مغز عاشق چیزهای بدیع است.

و اگر رابطه جنسی دارد هرگز رایت می‌گوید که بررسی غیرجنسی ممکن است پاسخ‌هایی به شما بدهد. این گرایش جنسی که کمتر مورد بحث قرار گرفته است، افرادی را توصیف می کند که جاذبه جنسی را تجربه نمی کنند شبکه دید و آموزش غیرجنسی.

رایت می‌گوید: «اگر تعمیم دهیم و بگوییم که رابطه جنسی برای شما عالی است، در آن صورت فردی که غیرجنسی است واقعاً احساس سردرگمی می‌کند و کنار گذاشته می‌شود. “پی بردن به آن به زمان و آزمایش نیاز دارد.”

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه