زبان سیاه ممکن است به دلیل مصرف برخی داروها یا نوشیدنی ها ایجاد شود. همچنین می تواند نشانه ای از تجمع سلول های مرده پوست روی زبان شما باشد.

در حالی که دیدن آن ممکن است نگران کننده باشد، زبان سیاه به طور کلی نشانه چیز جدی نیست. همچنین ممکن است متوجه شوید که زبان شما کمی مودار به نظر می رسد. اما مطمئن باشید اینها مو نیستند. این هر دو نشانه یک بیماری موقتی به نام زبان مودار سیاه هستند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چرا این اتفاق می افتد و چگونه می توانید آن را درمان کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

علائم

زبان شما در صدها برآمدگی کوچک به نام پاپیلا پوشیده شده است. معمولاً زیاد متوجه آنها نمی شوید. اما زمانی که سلول های مرده پوست شروع به جمع شدن در نوک خود می کنند، ظاهرشان طولانی تر می شود.

این پاپیلاهای بلند به راحتی توسط باکتری ها و مواد دیگر لکه دار می شوند و به زبان شما ظاهری سیاه و پشمالو می بخشند.

چرا زبانم سیاه است؟healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

در بیشتر موارد، ظاهر سیاه تنها علامت است، اما گاهی اوقات زبان مودار سیاه می‌تواند با احساس سوزش، گزگز و گزگز همراه باشد. همچنین ممکن است بوی بد دهان یا طعم غیرعادی را در دهان خود تجربه کنید.

علل

متخصصان مطمئن نیستند که چرا زبان گاهی اوقات از ریختن سلول های مرده پوست خودداری می کند، اما ممکن است به موارد زیر مرتبط باشد:

 • بهداشت ضعیف دهان و دندان. اگر به طور مرتب دندان ها و زبان خود را مسواک نمی زنید یا دهان خود را شستشو نمی دهید، سلول های مرده پوست روی زبان انباشته می شوند.
 • تولید بزاق کم. بزاق به شما کمک می کند تا سلول های مرده پوست را ببلعید. وقتی بزاق کافی تولید نمی کنید، این سلول های مرده پوست می توانند روی زبان شما آویزان شوند.
 • رژیم مایعات خوردن غذاهای جامد به خراش دادن سلول های مرده پوست از روی زبان شما کمک می کند. اگر از رژیم غذایی مایع پیروی کنید، این اتفاق نمی افتد.
 • عوارض دارویی. برخی از داروها خشکی دهان را به عنوان یک عارضه جانبی دارند که باعث می‌شود سلول‌های پوست روی پاپیلاها راحت‌تر جمع شوند.
بیشتر بخوانید
علت برآمدگی سقف دهان چیست؟

هنگامی که زبان شما از ریختن سلول های مرده پوست خودداری می کند، مواد دیگر می توانند آن را لکه دار کنند. برخی از این مواد عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک ها. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد را در بدن شما از بین می برند. این می تواند بر تعادل ظریف باکتری ها در دهان شما تأثیر بگذارد و به مخمرها و باکتری های خاصی اجازه رشد دهد.
 • تنباکو. چه سیگار می کشید و چه آن را می جوید، تنباکو یکی از بزرگترین عوامل خطر زبان سیاه است. تنباکو به راحتی پاپیلاهای کشیده روی زبان شما را لکه دار می کند.
 • نوشیدن قهوه یا چای. قهوه و چای همچنین می توانند به راحتی پاپیلاهای کشیده را لکه دار کنند، به خصوص اگر مقدار زیادی از هر کدام از آنها را بنوشید.
 • مقداری دهانشویه برخی از دهانشویه های خشن که حاوی عوامل اکسید کننده مانند پراکسید هستند، می توانند بر تعادل باکتری ها در دهان شما تأثیر بگذارند.
 • بیسموت ساب سالیسیلات (Pepto-Bismol). بیسموت ساب سالیسیلات یک عنصر رایج در برخی از داروهای دستگاه گوارش بدون نسخه است. هنگامی که با اثری از گوگرد در دهان شما واکنش نشان می دهد، می تواند زبان شما را لکه دار کند و سیاه به نظر برسد.
بیشتر بخوانید
۴ تفاوت ایمپلنت و لمینت دندان چیست؟+ معرفی بهترین دندانپزشکی لمینت و ایمپلنت در تهران

تشخیص

اگر علائم شما پس از چند روز و با درمان خانگی از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند با معاینه چشمی زبان و در نظر گرفتن سابقه پزشکی شما، زبان مودار سیاه را تشخیص دهد.

پزشک ممکن است زبان شما را بتراشد تا ببیند آیا رنگ شروع به محو شدن می کند یا خیر. اگر اینطور باشد، نشان می دهد که ممکن است زبان پرموی سیاهی داشته باشید.

پزشک شما می تواند به شناسایی علت سیاهی زبان شما و از بین بردن سایر شرایطی که ممکن است باعث تغییر رنگ شوند، مانند عفونت قارچی یا باکتریایی کمک کند.

درمان

زبان سیاه معمولاً به درمان زیادی نیاز ندارد. در بیشتر موارد، مسواک زدن منظم زبان با مسواک به حذف سلول‌های مرده و لکه‌های پوست در عرض چند روز کمک می‌کند.

اگر مشکوک هستید که دارو یا رژیم غذایی مایعات تجویز شده باعث سیاهی زبان شما شده است، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. آنها ممکن است بتوانند دوز شما را تنظیم کنند یا یک داروی ضد قارچ یا ضد باکتری برای کمک به مدیریت مخمر یا باکتری در دهان شما تجویز کنند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث درد دهان شما شود و چه کاری می توانید انجام دهید؟

پزشک شما همچنین ممکن است یک داروی موضعی رتینوئید برای کمک به افزایش گردش سلولی در زبان شما تجویز کند.

برای پاپیلاهای دراز سرسخت، پزشک می تواند آنها را با استفاده از لیزر دی اکسید کربن یا الکترودسیکاسیون که به طور همزمان پاپیلاها را بریده و مهر و موم می کند، خارج کند.

با این حال، معمولاً می توانید خودتان از این وضعیت مراقبت کنید:

 • زبانت را مسواک بزن با استفاده از یک مسواک نرم، زبان خود را دو بار در روز به آرامی مسواک بزنید تا به صورت دستی سلول‌های مرده و باکتری‌های پوست را پاک کنید.
 • از یک خراش دهنده زبان استفاده کنید. استفاده از سوهان زبان در هر بار مسواک زدن به جلوگیری از تجمع سلول های پوست روی پاپیلای شما کمک می کند. می توانید یکی را در آن بخرید آمازون.
 • بعد از غذا مسواک بزنید. مسواک زدن دندان ها و زبان بعد از هر وعده غذایی به جلوگیری از گیر افتادن بقایای غذا و باکتری ها در پاپیلا کمک می کند.
 • بعد از نوشیدن مسواک بزنید. مسواک زدن مدت کوتاهی پس از نوشیدن قهوه، چای و الکل به جلوگیری از لک کمک می کند.
 • استفاده از محصولات تنباکو را متوقف کنید. ترک سیگار یا جویدن تنباکو بهترین کاری است که می توانید برای خود و زبان خود انجام دهید. اگر آمادگی ترک سیگار را ندارید، دندان ها و زبان خود را بعد از هر بار مصرف دخانیات یا تقریباً هر ۲ ساعت یکبار مسواک بزنید.
 • قبل از خواب نخ دندان بکشید. نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز از تجمع مواد غذایی و پلاک در دهان جلوگیری می کند.
 • برای نظافت برنامه ریزی کنید تمیز کردن در مطب دندانپزشک به شما کمک می کند تا سلامت دهان و دندان خود را حفظ کنید.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب. این به مرطوب نگه داشتن دهان شما کمک می کند که به شما امکان می دهد سلول های مرده پوست را ببلعید. مطمئن نیستید که چقدر باید بنوشید؟ دریابید.
 • ادامس جویدن. جویدن یک آدامس بدون قند یا آدامس طراحی شده برای افرادی که دهان خشک دارند، به شما کمک می کند بزاق بیشتری تولید کنید تا سلول های مرده پوست را بشویید. در حین جویدن، آدامس به جدا شدن سلول های به دام افتاده پوست نیز کمک می کند.
 • یک رژیم غذایی متعادل بخورید. رژیم غذایی پر از میوه ها، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی و غلات کامل به شما کمک می کند تا تعادل سالمی از باکتری ها را در دهان خود حفظ کنید.
بیشتر بخوانید
18 علت احتمالی خونریزی گلو و زمان مراجعه به پزشک

خلاصه

داشتن زبان سیاه بی ضرر و موقتی است. با چند تغییر سبک زندگی، باید شاهد بهبود سریع باشید.

اگر بعد از یک یا دو هفته همچنان متوجه رنگ مشکی شدید، با پزشک قرار ملاقات بگذارید. ممکن است لازم باشد دوز داروی خود را تنظیم کنید یا پاپیلاهای کشیده را بردارید.