چرا ساق پا من خارش می کند؟

خارش ساق پا و پاها یک مشکل غیر معمول نیست، اما می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. خشکی پوست، محرک‌ها، هوای سرد یا تعدادی از بیماری‌های زمینه‌ای همگی می‌توانند شما را به خاراندن ساق پا وادار کنند.

این مقاله به بررسی برخی از علل شایع تر و کارهایی که می توانید برای تسکین آن بپردازید، می پردازیم.

علل شایع خارش ساق پا

دلایل زیادی برای خارش پوست وجود دارد، چه روی ساق پا یا هر قسمت دیگری از بدن. در زیر برخی از شایع ترین دلایل خارش آورده شده است.

پوست خشک

پوست خشک می تواند در هر جایی از بدن شما ایجاد شود و می تواند باعث خارش شدید شود. اگر شلوارک، دامن یا لباس هایی بپوشید که پاهایتان را در معرض هوای سرد، باد و آفتاب قرار می دهند، ممکن است بیشتر در معرض خطر خشک شدن باشند.

چرا ساق پا من خارش می کند؟

شلوار و سایر پوشش های پا می توانند با ایجاد اصطکاک پوست خشک را تحریک کنند. رسوبات روی لباس ها از مواد شوینده یا صابون هایی که استفاده می کنید نیز می تواند کمک کند.

هوای سرد

هوای سرد می تواند گردش خون را کند کند و این به تنهایی می تواند باعث خارش شما شود.

برخی از افراد نسبت به سرما واکنش شدید نشان می دهند و پاهای آنها محل رایج این واکنش است. کهیر سرد شرایطی است که در آن ممکن است در معرض دمای سرد کهیر ایجاد شود. علاوه بر خارش شدید، این کهیرها می توانند با علائم زیر ظاهر شوند:

 • سوزش
 • تورم
 • سرخی
 • سبکی سر
 • تورم روی لب ها یا گلو

سن

خارش مزمن یک مشکل رایج در افراد بالای ۶۵ سال است. با افزایش سن، پوست شما تغییر می کند و راه های مختلفی وجود دارد که می تواند منجر به افزایش خارش شود، از جمله:

 • تغییر در آرایش ساختاری (فیزیولوژی) خود پوست
 • کاهش سدی که به پوست شما کمک می کند رطوبت را حفظ کند
 • تغییرات عصبی و ایمونولوژیکی که باعث خارش می شود
 • داروهای متعددی که به عنوان یک عارضه جانبی باعث خارش می شوند
 • کاهش توانایی های خود مراقبتی، از جمله مرطوب کردن پوست

یائسگی

تغییرات هورمونی نقش زیادی در ایجاد خارش دارد. این ممکن است در دوران بارداری و یائسگی اتفاق بیفتد. کاهش استروژن بیشتر مقصر است، اما تغییرات در سایر هورمون ها و سیستم های بدن در این مرحله زندگی نیز می تواند به خارش کمک کند.

بیشتر بخوانید
آکنه بزرگسالان: من یک دهه از بلوغ می گذرم - چرا من هنوز جوش میزنم؟

مسائل زیست محیطی

عوامل محیطی زیادی وجود دارد که باعث ایجاد آلرژن یا محرک می شود. این مواد را می توان تقریباً در هر جایی از جمله در خانه، محل کار و بیرون از منزل مشاهده کرد. آلرژن ها و محرک های موجود در این مکان ها می توانند باعث شعله ور شدن آن شوند که باعث خارش در افراد خاص می شود.

آگاهی از تحمل شما در برابر محرک هایی مانند شوره حیوانات یا گرده های فصلی می تواند به شما کمک کند تا از واکنش هایی که ممکن است باعث خارش شود جلوگیری کنید.

با این حال، افرادی که در مشاغل خاصی مشغول به کار هستند یا در مناطق بسیار آلوده زندگی می کنند، ممکن است اجتناب از محرک های خاصی که باعث خارش می شوند، دشوار باشد. این امر به ویژه در مورد افرادی که هنگام کار در فضای باز، مانند محوطه سازی و ساخت و ساز، لباس محافظ نمی پوشند، صادق است.

درمان خارش ساق پا

چند راه برای درمان خارش ساق پا وجود دارد و آنها همان اقداماتی هستند که می توانید برای جلوگیری از سایر واکنش های آلرژیک انجام دهید.

ابتدا باید مشخص کنید که چه مواد یا شرایطی مانند سرما ممکن است باعث بدتر شدن خارش شما شود. در صورت امکان، قرار گرفتن در معرض خود را کاهش دهید یا از آن جلوگیری کنید. زمانی که امکان پذیر نیست، می توانید آنتی هیستامین های بدون نسخه (OTC) یا کرم های تسکین خارش را امتحان کنید. در برخی موارد، ممکن است نیاز به تجویز داروهای قوی باشد.

مرطوب کردن نیز مهم است. استفاده از لوسیون روی دست ها و بازوها آسان است، اما به راحتی می توان پاهای خود را فراموش کرد. کمی مرطوب کننده می تواند کمک زیادی به کاهش خشکی کند.

علل کمتر شایع برای خارش ساق پا

اغلب خشکی، محرک ها یا مسائل موقتی باعث خارش ساق پا می شود. با این حال، در برخی موارد، خارش در ساق پا یا جاهای دیگر روی پاها می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل عمیق‌تر باشد.

اگر خارش پا دارید که از بین نمی رود، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. ممکن است نیاز به غربالگری یا آزمایش برای شرایط زمینه ای داشته باشید. برخی از این موارد در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد اگزمای کشاله ران بدانید

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید وضعیتی است که زمانی ایجاد می شود که غده تیروئید شما هورمون تیروئید کمی تولید کند یا اصلاً تولید نکند. این هورمون نقش مهمی در متابولیسم شما ایفا می کند، اما می تواند بر بسیاری از نواحی بدن تأثیر بگذارد.

مشکلات پوستی زیر همگی با کم کاری تیروئید مرتبط هستند:

 • کهیر
 • کندوها
 • خارش
 • پوست خشک
 • سرخ پوست

علائم دیگری که ممکن است نشانه کم کاری تیروئید باشد عبارتند از:

 • خستگی
 • گفتار یا حرکت آهسته
 • عدم تحمل سرما
 • افزایش وزن
 • سستی
 • یبوست
 • تنگی نفس در حین ورزش
 • ناخن های شکننده
 • تورم دست و صورت

دیابت

دیابت وضعیتی است که در آن بدن شما قادر به تنظیم سطح قند خون شما نیست.

در دیابت نوع ۱، یک نقص خودایمنی توانایی پانکراس را برای تولید انسولین کاهش می دهد. در دیابت نوع ۲، بدن شما نسبت به سطوح طبیعی انسولین تحمل می کند و به انسولین بسیار بیشتری از آنچه بدن شما به طور معمول می سازد نیاز دارد.

انسولین ماده ای است که بدن شما برای انتقال قند به سلول های شما برای تامین مواد مغذی به آن نیاز دارد. بدون انسولین، سلول های شما گرسنگی می کشند در حالی که قند در جریان خون شما جمع می شود.

این می تواند منجر به تعدادی از عوارض مانند گردش خون ضعیف و بیماری کلیوی شود. مرحله نهایی بیماری کلیوی اغلب به همودیالیز نیاز دارد تا به فیلتر کردن مواد مختلف از خون شما در غیاب کلیه‌ها کمک کند. دیالیز و بیماری کلیوی هر دو منجر به خارش شدید می شوند، اما عوارض کمتری برای دیابت وجود دارد که اثر مشابهی ایجاد می کند.

خشکی پوست، عفونت های قارچی و باکتریایی و گردش خون ضعیف همگی از عوارض شایع دیابت هستند و هر کدام می توانند منجر به خارش و سایر مشکلات پوستی شوند.

بیماری وریدی

“بیماری وریدی” اصطلاحی است که برای توصیف هرگونه از دست دادن عملکرد در رگ های شما استفاده می شود.

این سیستم رگ های خونی است که خون را برای دوباره سازی به قلب و ریه های شما باز می گرداند. در حالی که ضربان قلب شما خون را از طریق شریان‌های شما برای رساندن خون غنی از اکسیژن به بافت‌های شما نیرو می‌دهد، مجموعه‌ای از دریچه‌ها در سرتاسر رگ‌های شما به عقب بردن آن کمک می‌کنند. هنگامی که عروق و/یا دریچه هایی که رگ های شما را تشکیل می دهند نتوانند خون را به طور موثر حرکت دهند، بیماری وریدی می تواند ایجاد شود.

بیشتر بخوانید
کوتیکول: چیست، مراقبت، برداشتن، علائم عفونت

یکی از انواع بیماری های وریدی که به ویژه در ایجاد خارش پاها و ساق پا موثر است، استاز وریدی یا درماتیت استازی است. در این حالت، گردش خون ضعیف در پاهای شما می تواند باعث نشت خون از عروق شما و تجمع در پاهای شما شود. ممکن است تورم و التهاب به دنبال داشته باشد و این شرایط همراه با گردش خون آهسته می تواند منجر به خارش شود.

به غیر از تورم و خارش، در صورت استاز وریدی یا درماتیت استاز ممکن است علائم پوستی زیر را نیز مشاهده کنید:

 • تغییرات در رنگ پوست
 • مقیاس بندی
 • خشکی
 • درد یا سنگینی در پاها پس از ایستادن طولانی مدت
 • زخم یا زخم

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

ممکن است وسوسه شوید که برای «فقط یک خارش» از سفر برای ملاقات با پزشک خود اجتناب کنید، اما خارشی که از بین نمی‌رود یا باعث ایجاد زخم یا زخم‌های باز در اثر خاراندن شما می‌شود، می‌تواند بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که به نظر می‌رسد.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا متخصص پوست (متخصصی که شرایط پوست، مو و ناخن را تشخیص داده و درمان می‌کند) می‌تواند دلایل دیگر را آزمایش کند، یا حداقل، درمانی را به شما پیشنهاد دهد که می‌تواند باعث تسکین شما شود.

در صورتی که:

 • خارش داشته باشید که بیش از شش هفته طول بکشد
 • علائم دیگری همراه با خارش خود دارید
 • ایجاد بثورات یا تورم
 • ایجاد تب
 • ایجاد زخم های باز یا زخم در اثر خاراندن
 • دچار سرگیجه یا غش شوید

خلاصه

شرایط، محرک ها و بیماری های مختلفی وجود دارد که می تواند باعث خارش ساق پا شود. یافتن درمان مناسب به تشخیص درست بستگی دارد.

اگر خارش پاهای شما با داروهای خانگی مانند مرطوب کننده ها و مراقبت خوب پوست بهتر نشد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد راه حل های احتمالی دیگر صحبت کنید. گاهی اوقات، خارش ساق پا ممکن است با شرایط جدی تری از جمله دیابت و کم کاری تیروئید مرتبط باشد.

بیشتر بخوانید
چرا روی گردنم جوش است؟

احساس خارش در ساق پا می تواند ناامید کننده باشد. مرطوب نگه داشتن پوست ممکن است به کاهش حس کمک کند. با این حال، تمام خارش های روی ساق پا فقط یک خارش نیست.

خارش در پاهای شما می تواند نشانه تعدادی از مشکلات پزشکی زمینه ای دیگر باشد. اگر خارش دارید که از بین نمی رود، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد علل احتمالی و کارهایی که می توانید برای یافتن تسکین انجام دهید صحبت کنید.

سوالات متداول

  • چرا ساق پای من در شب اینقدر خارش دارد؟

   افراد مبتلا به خارش مزمن اغلب گزارش می دهند که خارش آنها در شب بدتر می شود. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد، یکی از این دلایل افزایش توجه شما به خارش هنگام دراز کشیدن برای خواب شبانه است. سایر علل احتمالی شامل تغییرات هورمونی و تعریق است.

  • چه زمانی باید نگران خارش ساق پا باشم؟

   اگر خارش دارید که با مراقبت های دقیق پوست از بین نمی رود، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. برخی از اشکال خارش مزمن وجود دارد که بی ضرر هستند، اما اگر خارش شما ناشی از شرایطی مانند دیابت یا بیماری تیروئید باشد، قبل از اینکه تسکین پیدا کنید به درمان بیشتری نیاز خواهید داشت.

  • خارش دیابتی چه احساسی دارد؟

   خارش دیابتی مانند سایر انواع خارش است، اما در صورت بروز نوروپاتی محیطی نیز ممکن است متوجه بی حسی یا گزگز شوید. گردش خون و آسیب عصبی در دیابت درمان‌نشده یا کنترل‌نشده رایج است، و همچنین اگر خاراندن شما باعث ایجاد زخم باز شود، در خطر بهبودی خوب نیستید.

Source link

۴.۲/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «چرا ساق پا من خارش می کند؟;

 1. سلام، این دلایلی که گفتید باید باعث خارش هردو پا بشه، اگر فقط ساق پای راست خارش داشته باشه و اونم بیشتر روش یعنی روی قسمت استخوانی و خارش شدید هست و مدتیه که همینجوره و رفع نشده ولی در طول روز دائما نیست، از چی میتونه باشه؟ درضمن قبل از ایجاد این خارش، هر دو ساق پام دچار کبودی در نقاط مختلف میشد که خودبخود یا در اثر کار و فعالیت میاد و خودبخود محو میشه؟ هردو اینها میتونه بخاطر غلظت خون باشه؟

  پاسخ
 2. قبلا پاهایم متورم میشدهردکترنوعی نظرمیدادندکه عفونت داربدبسری وتجویزآنتی بیوتیک دیگری اعلام داشت واریس دارید دیگری گفت ازکلیه است کم کارشده فوروزمایددادندروزی ده سیزده بارمیررفتم دستشوئی وتالحال دست مان به پا گرفتاره غیرازدکترهاازداروهای گیاهی هم استفاه کردم افاقه ائی نکرده
  ولی کم کاری تیروئید داذم داروهم مصرف میکنم دیگری گفت ورید پامشکل دارددیگری گفت ازقلب است تمام این راه رارفتم وفایده
  نداسته است !

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه