بسته به علت، خارش ممکن است محدود به قفسه سینه بماند یا کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی اوقات ممکن است فرد این احساس را داشته باشد که داخل قفسه سینه خود احساس خارش می کند. خارش می تواند با یا بدون بثورات ایجاد شود.

در این مقاله، علل مختلف خارش قفسه سینه را توضیح می دهیم و در مورد درمان ها و درمان های خانگی صحبت می کنیم.

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی می تواند باعث ایجاد بثورات خارش دار شود.

درماتیت تماسی نوعی اگزما است که زمانی ظاهر می شود که پوست فرد به یک ماده خاص یا محرک واکنش نشان می دهد.

چرا سینه ام خارش دارد؟

علاوه بر خارش، علائم درماتیت تماسی شامل بثورات پوستی، احساس سوزش یا سوزش، قرمزی و تورم است.

محرک های درماتیت تماسی در قفسه سینه در بین افراد متفاوت است اما اغلب شامل موارد زیر است:

 • مواد شیمیایی یا رنگ در لباس
 • پودر لباس شویی
 • ورقهای خشک کن
 • جواهرات به خصوص نیکل
 • محصولات آرایشی پوست
 • عطرها

افراد می توانند با شناسایی و اجتناب از محرک های آن از درماتیت تماسی جلوگیری کنند. استروئیدهای موضعی و آنتی هیستامین ها می توانند به تسکین علائم کمک کنند.

پوست خشک

خشکی بیش از حد پوست در هر نقطه از بدن می تواند منجر به احساس خارش ناخوشایند شود. پوست خشک می تواند به دلیل هوای بسیار سرد یا گرم با رطوبت کم ایجاد شود. شستن بیش از حد پوست یا با مواد شیمیایی خشن نیز می تواند باعث خشک شدن آن شود.

بیشتر بخوانید
بیماری مورژلون: مدیریت یک بیماری پوستی غیر قابل توضیح

علائم خشکی پوست عبارتند از:

 • پوسته پوسته شدن یا پوسته پوسته شدن
 • ترک در پوست
 • پوست خاکستری، که ممکن است در افراد با پوست تیره تر، خاکستری به نظر برسد

افرادی که دارای خارش پوست خشک هستند باید از خاراندن آن اجتناب کنند زیرا این کار می تواند باعث شکستگی در پوست شود که منجر به خونریزی و افزایش خطر عفونت های پوستی می شود. مرطوب کننده های موضعی معمولا می توانند خشکی پوست را تسکین دهند.

درماتیت تماسی که باعث خارش پوست در قفسه سینه می شود

نیش حشرات

نیش حشرات یکی از دلایل بسیار شایع خارش پوست است. مردم ممکن است همیشه متوجه نباشند که یک حشره آنها را گاز گرفته است.

نیش ساس ها، پشه ها و سایر حشرات گزنده می تواند باعث ایجاد بثورات بسیار خارش دار، برجسته و متورم در اطراف محل نیش شود. به این بثورات کهیر یا کهیر می گویند.

اگر فردی هنگام خواب قفسه سینه خود را نپوشاند، خارش مکرر در این قسمت از بدن می تواند نشان دهنده ساس باشد.

زونا

زونا می تواند باعث احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش در قفسه سینه شود.

زونا وضعیتی است که می تواند افرادی را که قبلا آبله مرغان داشته اند را تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری زمانی ایجاد می شود که ویروس واریسلا زوستر که به دنبال آبله مرغان در بدن نهفته است، دوباره فعال شود.

اولین علامت زونا اغلب یک درد سوزش یا گزگز است که گاهی همراه با بی حسی یا خارش رخ می دهد. این علائم تمایل دارند فقط در یک طرف بدن ظاهر شوند و معمولاً پهلوها، پشت، قفسه سینه و سر را تحت تأثیر قرار می دهند.

بعد از ۱-۵ روز، فرد دچار بثورات قرمز در نواحی آسیب دیده می شود. پس از چند روز دیگر، این به تاول تبدیل می شود. هنگامی که بثورات از بین رفت، افراد ممکن است درد پایداری به نام نورالژی پس از هرپس را در همان نواحی بدن تجربه کنند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث راش و تورم غدد لنفاوی می شود؟

افرادی که مشکوک به زونا هستند باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنند.

داروهای خاص

خارش می تواند یکی از عوارض جانبی مصرف دارو باشد. در این موارد، معمولاً یک عارضه جانبی خفیف است و لزوماً به این معنا نیست که فرد باید مصرف دارو را قطع کند.

نمونه‌هایی از داروهایی که پزشکان می‌دانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث خارش پوست می‌شوند، داروهایی برای درمان فشار خون و کلسترول بالا هستند.

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری التهابی پوستی است که باعث ایجاد نواحی پوسته پوسته می شود. گاهی اوقات ممکن است خارش داشته باشد.

نوعی پسوریازیس به نام پسوریازیس معکوس در مناطقی که پوست چین خورده است، مانند زیر بازوها، زیر سینه ها و اطراف اندام تناسلی رخ می دهد.

درمان پسوریازیس شامل کرم های استروئیدی و داروهای ضد التهابی است.

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی باعث التهاب پوست و لایه برداری پوست می شود. پوست ممکن است احساس خارش، درد و گرما کند. افراد می توانند از مرطوب کننده های تسکین دهنده و حمام های خنک برای کاهش این علائم استفاده کنند.

بیماری کلیوی

مرحله پایانی بیماری کلیه می تواند نوعی خارش پوست به نام خارش اورمیک یا خارش مزمن مرتبط با بیماری کلیوی (خارش مرتبط با CKD) ایجاد کند.

در افراد مبتلا به این بیماری، خارش معمولا تاثیر می گذارد پشت، سر، شکم و بازوها، اما می تواند قفسه سینه را نیز درگیر کند.

اگر فردی زمان بین درمان های دیالیز خود را افزایش دهد، ممکن است متوجه شود که خارش پوست بارزتر می شود.

اختلال تیروئید

اختلالات تیروئید، از جمله کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید، می تواند باعث خارش پوست بدون بثورات شوند.

بیشتر بخوانید
بهترین راه حل برای خشکی پوست پا

اختلالات تیروئید اغلب روی پوست، مو و ناخن ها تأثیر می گذارد. بسته به نوع اختلال، علائم دیگر ممکن است شامل حساسیت به دمای سرد یا گرم، خستگی، خشکی پوست و موهای زبر و خشک باشد.

پزشکان می توانند اختلالات تیروئید را با استفاده از داروهایی که سطح هورمون ها را متعادل می کنند، درمان کنند.

سرطان پستان

در موارد بسیار نادر، خارش قفسه سینه می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی‌تر باشد. یک مثال سرطان سینه است.

در موارد نادر، سرطان سینه التهابی – نوعی سرطان سینه که به سرعت رشد می کند – می تواند باعث قرمزی پوست، التهاب و خارش پوست شود. همچنین می تواند پوست را شبیه پوست پرتقال به نظر برساند. اگر فردی نگران ظاهر پوست خود است، باید با پزشک خود صحبت کند.

علل دیگر

بر اساس انجمن متخصصین پوست بریتانیا، مواردی وجود دارد که خارش پوست علت مشخصی ندارد. این وضعیت در بزرگسالان بالای ۶۵ سال بیشتر دیده می شود.

درمان ها

پزشک ممکن است داروهای موضعی را برای درمان علت خارش قفسه سینه توصیه کند.

گزینه های درمانی برای خارش قفسه سینه به علت زمینه ای این بیماری بستگی دارد.

اگر فردی مشکوک به واکنش آلرژیک به ماده ای است که با پوست خود تماس می گیرد، می تواند آنتی هیستامینی مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) مصرف کند و از پزشک خود در مورد مصرف استروئیدهای موضعی سوال کند. بنادریل باعث خواب آلودگی می شود، بنابراین فرد باید آن را فقط در شب مصرف کند.

اگر خارش ناشی از کهیر باشد، یک آنتی هیستامین غیر خواب‌آلود مانند زیرتک (ستیریزین) ممکن است مفیدتر باشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است پس از مصرف زیرتک همچنان خواب‌آلود شوند، بنابراین مراقبت در هنگام استفاده از آن ضروری است.

اگر علت خارش قفسه سینه احتمالاً دارویی باشد که فرد مصرف می کند، باید با پزشک صحبت کند. پزشک می تواند در مورد اینکه آیا آنها باید مصرف دارو را به طور کامل قطع کنند یا یک گزینه دارویی جایگزین را بررسی کنند، توصیه می کند.

بیشتر بخوانید
دلایل زردی پا

پزشکان می توانند پمادهایی را برای شرایط خارش پوست مانند پسوریازیس و داروهایی برای کمک به مدیریت سایر شرایط پزشکی تجویز کنند.

درمانهای خانگی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

افرادی که دارای یک بیماری مزمن مانند بیماری کلیوی یا کبدی هستند و خارش پوستی شدید دارند باید به پزشک مراجعه کنند. این علامت می تواند نشان دهد که وضعیت آنها به خوبی کنترل نمی شود.

فرد مبتلا به خارش قفسه سینه در صورت داشتن علائم و نشانه های زیر باید به پزشک مراجعه کند:

 • ظاهری شبیه پوست پرتقال در پوست سینه یا سایر تغییرات سینه، از جمله توده های جدید و ترشحات نوک سینه
 • لایه برداری شدید پوست
 • قرمزی یا التهاب ناگهانی روی پوست
 • کاهش یا افزایش وزن ناخواسته
 • تعریق شبانه، تب و لرز

اگر علائم فردی با درمان های خانگی بهبود نیافت، باید با پزشک خود در مورد علل احتمالی زمینه ای صحبت کنند.

خلاصه

در بیشتر موارد، خارش پوست قفسه سینه دلیلی برای نگرانی نیست. قطع استفاده از عطرها، لوسیون ها یا مواد شوینده محرک بالقوه ممکن است کمک کننده باشد.

اگر علایم با وجود درمان‌های خانگی ادامه یا بدتر شد، فرد باید با پزشک مشورت کند. پزشک ممکن است بتواند درمان ها یا داروهای جایگزین را برای درمان خارش پوست توصیه کند.