عضله به نصف تقسیم می شود و هر نیمه به سه بخش از بافت همبند تقسیم می شود که به آن شش تکه نیز می گویند.

اگر برای به دست آوردن سیکس پک سخت کار کرده اید، متوجه شدن کج بودن شکم شما می تواند کمی ناامید کننده باشد. مسئله این است که شکم نامتقارن کاملاً طبیعی است و افرادی که دارای ویژگی های کاملاً متقارن از هر نوعی هستند تعداد کمی هستند.

اگرچه دلایل احتمالی دیگری نیز وجود دارد، اما اغلب اوقات ناهمواری شکم جای نگرانی ندارد و فقط یک موضوع ژنتیکی است.

علل ناهمواری شکم

چند توضیح مختلف در مورد اینکه چرا عضلات شکم شما ممکن است ناهموار باشد وجود دارد.

ژنتیک

ژنتیک محتمل‌ترین علت ناهمواری شکم است که به آن‌ها شکم نامطلوب نیز گفته می‌شود.

با شکم های تکان دهنده، هر دو طرف عضله راست شکمی به یک اندازه هستند، اما سه بخش در هر طرف که سیکس پک را تشکیل می دهند، در یک راستا قرار نمی گیرند و جلوه ای ناهموار ایجاد می کنند.

پژوهش نشان می دهد که ژنتیک نیز در توزیع چربی بدن نقش دارد. رسوبات ناهموار چربی در شکم ممکن است به ظاهر نامتقارن کمک کند، اگرچه ممکن است بتوانید با تمرین آن را برطرف کنید.

بیشتر بخوانید
رگ برآمده بازو

عضلانی ناکارآمد

ظاهر شکم کج ممکن است کمتر به عضلات شکم شما مربوط باشد و بیشتر مربوط به سایر عضلات بدن شما باشد. به عنوان مثال، عضلات پشت، ثبات ستون فقرات شما را فراهم می کنند.

آسیب یا ضعف عضلانی در پشت می تواند منجر به تراز نادرست ستون فقرات شود. این می تواند منجر به بلندتر شدن یک طرف ستون فقرات شود که می تواند باعث کشش بیش از حد عضلات و بافت های همبند آن سمت شود.

نتیجه یک ظاهر افست یا کج در سیکس پک شماست.

اگر علت اختلال عملکرد عضلانی باشد، ممکن است متوجه شوید که یک شانه بالاتر از دیگری است. همچنین ممکن است کمردرد داشته باشید.

عدم تعادل در تمرینات ورزشی

آموزش نامتعادل می تواند منجر به این شود که یک طرف هسته شما بیشتر از طرف دیگر کار کند.

پژوهش برای حمایت از رشد ماهیچه های غیریکنواخت در افرادی که ورزش هایی را که عمدتاً یک طرفه هستند وجود دارد، مانند تنیس یا گلف انجام می دهند. ماهیچه‌های قسمتی که بیش از حد کار می‌کنند، ضخیم‌تر می‌شوند.

همین امر می تواند در تمرینات با وزنه و تقویت بدن نیز اتفاق بیفتد اگر هنگام انجام کارهای شکمی از یک طرف بیشتر از طرف دیگر طرفداری کنید. انجام این کار حتی بدون اینکه متوجه شوید امکان پذیر است. توجه بیشتر به وضعیت و تکنیک می تواند کمک کننده باشد.

بیشتر بخوانید
آیا به اندازه کافی ورزش می کنم؟

شکم ناهموار ناشی از اسکولیوز

اسکولیوز انحنای غیر طبیعی ستون فقرات است. در اسکولیوز، ستون فقرات می تواند منحنی S یا C شکل بگیرد. انحنای آن معمولاً درست قبل از بلوغ ایجاد می شود و اغلب خفیف است، اما با گذشت زمان می تواند شدیدتر شود.

اسکولیوز باعث می شود که یک شانه و لگن بالاتر از دیگری به نظر برسند که می تواند باعث ناهمواری عضلات شکم شود. وجود دارد شواهد و مدارک که اسکولیوز باعث عدم تقارن در برخی از عضلات شکم، مانند عضلات عرضی شکم می شود، البته نه به طور خاص در عضلات راست شکمی.

اگر اسکولیوز دارید، ممکن است متوجه شوید که یک تیغه شانه برجسته تر از دیگری است. کمردرد و مشکلات تنفسی نیز بسته به شدت انحنا ممکن است.

درمان ناهموار شکم

داشتن شکم ناهموار معمولاً بیشتر یک نگرانی زیبایی است تا پزشکی. نیازی به درمان ندارد مگر اینکه ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد.

اگر تمرین نامتعادل یا چربی اضافی دلیل آن باشد، برخی از تمرینات ممکن است به صاف کردن عضلات شکم شما کمک کند. جراحی پلاستیک نیز ممکن است یک گزینه باشد.

تمرینات

ممکن است بتوانید با ورزش کردن هر دو طرف هسته خود به صورت جداگانه، مقداری عدم تقارن را اصلاح کنید.

نکته کلیدی این است که از تمریناتی استفاده کنید که شکم را بلندتر می کند و آنهایی که ستون فقرات شما را مجبور می کند در مقابل چرخش مقاومت کند. وضعیت بدن و تکنیک کلید هستند، بنابراین در حین انجام تمرینات، شانه های خود را عقب و پایین نگه دارید.

بیشتر بخوانید
ورزش‌ها و تمرینات تقویتی برای کتف

در اینجا سه ​​تمرین برای شکم ناهموار آورده شده است:

  • تخته کناری. به پهلو دراز بکشید و ساعد خود را مستقیماً زیر شانه روی زمین قرار دهید. لگن خود را به سمت بالا و پایین فشار دهید و تا جایی که می توانید نگه دارید و بدن خود را صاف نگه دارید. تکرار.
  • حمل چمدان دمبل. وزنه ای را انتخاب کنید که به اندازه کافی سنگین باشد تا چالش ایجاد کند و آن را روی زمین در کنار پای خود قرار دهید. در لگن و زانو خم شوید و قفسه سینه خود را بالا نگه دارید تا با یک دست وزنه را بردارید. حالت صاف خود را حفظ کنید و قبل از اینکه آن را روی زمین بگذارید و با دست دیگر آن را تکرار کنید تا جایی که می توانید وزن را حمل کنید.
  • خرده چوب. برای انجام این تمرین می توانید از کابل، کتل بل یا توپ پزشکی استفاده کنید. بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و از هر دو دست برای نگه داشتن کابل، کتل بل یا توپ پزشکی بالای یک شانه استفاده کنید. در حالی که بازوهای خود را صاف دراز کرده اید، بدون اینکه بالاتنه خود را بچرخانید، به صورت مورب در سرتاسر نیم تنه تا زانوی مقابل به سمت پایین بکشید.
بیشتر بخوانید
بهترین تمرینات پا برای داشتن پاهای سالم چیست؟

جراحی شکم ناهموار

روش‌های جراحی زیبایی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد تا شکم شما متقارن‌تر به نظر برسد. لیپوساکشن را می توان برای برداشتن چربی اضافی از نواحی که ممکن است شکم شما را ناهموار نشان دهد و ظاهری کانتورتر ایجاد کرد، استفاده کرد.

لیپوساکشن با وضوح بالا ۴D VASER روشی است که با استخراج چربی و قرار دادن مجدد آن در ناحیه شکم برای مجسمه سازی انجام می شود. چربی مانند خاک رس برای ایجاد ظاهری مشخص و حجاری شده استفاده می شود که می تواند ظاهر سیکس پک شما را بهبود بخشد و حتی ظاهر آن را افزایش دهد.

خلاصه

حتی بدنسازانی که سال‌ها را به مجسمه‌سازی بدن خود اختصاص داده‌اند، معمولاً شکم‌های متزلزل یا ناهموار دارند.

درست مانند رنگ چشم و شکل انگشتان پا، شکم شما نیز توسط ژنتیک تعیین می شود و شما می توانید در مورد آن به غیر از جراحی زیبایی کاری انجام دهید.

اگر ظاهر شما باعث ناراحتی شما می شود، با پزشک صحبت کنید. در غیر این صورت، داشتن سیکس پک – مهم نیست چقدر ناهموار – چیزی است که باید به آن افتخار کرد.