چرا قسمت بیرونی پای من درد می کند و چه کاری می توانم انجام دهم؟

درد جانبی پا دردی است که در امتداد قسمت خارجی پا و مچ پا ایجاد می شود. این می تواند قبل، در حین یا بعد از فعالیت هایی مانند راه رفتن رخ دهد و می تواند ایستادن یا حرکت را دشوار کند. علل احتمالی شامل التهاب مفاصل یا تاندون و شکستگی های کوچک است.

درد جانبی پا می تواند علائم مختلفی ایجاد کند که بیشتر آنها بستگی به این دارد که کدام قسمت از پا درگیر شده است.

شایع ترین علائم عبارتند از:

 • درد در قسمت بیرونی مچ پا
 • بی ثباتی پا
 • تورم
 • لطافت
 • مشکل در راه رفتن
 • حساسیت به پیچ خوردگی مچ پا
 • مشکل در ایستادن روی پا

علل چیست؟

درد جانبی پا می تواند دلایل زیادی داشته باشد. اکثر آنها از شرایطی ناشی می شوند که درمان نشده اند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • التهاب مفصل مچ پا و بافت اسکار
 • آرتروز
 • وجود ترک های بسیار ریز در استخوان های پا و مچ پا
 • التهاب تاندون
 • اعصاب کشیده، پاره یا فشرده شده (به ویژه آنهایی که از مچ پا عبور می کنند)

شرایط زیر منجر به درد جانبی پا می شود:

چرا قسمت بیرونی پای من درد می کند و چه کاری می توانم انجام دهم؟

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا یک آسیب رباط در پا، بدون دررفتگی یا شکستگی است. این یکی از دلایل اصلی درد جانبی پا است، با ۸۵ درصد پیچ خوردگی مچ پا که منجر به درد جانبی پا می شود.

سندرم کوبوئید

سندرم کوبوئید دررفتگی جزئی یکی از استخوان های جانبی پا است که به نام استخوان مکعبی شناخته می شود. این آسیب ممکن است به دلیل کشش بیش از حد یا وزن زیاد روی استخوان رخ دهد.

بیشتر بخوانید
طب سوزنی چگونه کار می کند؟

این سندروم معمولاً زمانی رخ می‌دهد که فرد بیش از حد ورزش و فعالیت بدنی انجام می‌دهد بدون اینکه زمان ریکاوری بین جلسات تمرینی وجود داشته باشد. گاهی اوقات، پوشیدن کفش های تنگ نیز می تواند باعث سندرم مکعب شود.

سندرم کوبوئید یک علت غیر معمول درد جانبی پا است که اغلب تشخیص داده نمی شود. می تواند علائم طولانی مدتی مانند درد، ضعف و حساسیت ایجاد کند.

پینه پا

شخصی که در بیرون جلوی چمن بونیون را در کنار پا نشان می دهد. ممکن است باعث درد جانبی پا شود.

بونیون ها یک نقص استخوانی هستند که باعث می شود شست پا به سمت داخل بچرخد و به انگشتان دیگر اشاره کند. در نتیجه، افراد هنگام راه رفتن یا ایستادن بیشتر وزن بدن خود را روی قسمت جانبی پا قرار می دهند که باعث درد می شود.

بونیون ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی یا کفش نامناسبی که انگشتان پا را فشرده می کند، ایجاد شود. در موارد شدید، ممکن است جراحی برای برداشتن بونیون و تنظیم مجدد انگشتان پا ضروری باشد.

تاندونیت پرونئال

تاندونیت پرونئال در نتیجه تنش مکرر تاندون های پرونئال رخ می دهد. این دو تاندون از پشت ساق پا، روی لبه خارجی مچ پا بیرون می‌آیند و در نقاط مختلف سمت جانبی پا متصل می‌شوند.

این وضعیت باعث تورم یا ملتهب شدن تاندون های پرونئال و در نتیجه درد در سمت جانبی پا و پاشنه می شود.

بیشتر بخوانید
معده درد شدیدی که می آید و می رود: 10 مورد از علل..

فردی که بیش از حد می دود یا پای خود را به طور غیر طبیعی قرار می دهد ممکن است دچار تاندونیت پرونئال شود. همچنین ممکن است پس از پیچ خوردگی مچ پا رخ دهد.

شکستگی استرس

شکستگی‌های استرسی شکستگی‌های کوچکی در یکی از استخوان‌های بیرونی پا (موسوم به متاتارس)، به دلیل ورزش‌های مکرر و ورزش‌های بدنی هستند. علائم این آسیب ممکن است در ابتدا خفیف باشد اما به تدریج بدتر می شود.

پینه و میخچه

میخچه و پینه در سمت جانبی پا ایجاد می شود. آنها اغلب در نتیجه تولید لایه های پوستی متعدد بدن برای محافظت از پا در برابر استرس و اصطکاک مکرر ایجاد می شوند. اگرچه پینه معمولاً بدون درد است، میخچه می تواند به عمق پوست نفوذ کند و دردناک باشد.

آرتروز

آرتریت بیماری است که وقتی مفصل پا را تحت تاثیر قرار می دهد باعث درد جانبی پا می شود. آرتریت روماتوئید شایع ترین نوع آرتریت است.

ائتلاف تارسال

ائتلاف تارسال یک بیماری مادرزادی است، به این معنی که در بدو تولد وجود دارد. ائتلاف تارسال زمانی اتفاق می افتد که استخوان های تارسال نزدیک به پشت پا به درستی به هم متصل نمی شوند. این ارتباط غیرمعمول بین دو استخوان اغلب منجر به سفتی و درد در پا می شود.

ائتلاف تارسال یک وضعیت نادر است. به گفته آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، حدود از هر ۱۰۰ ۱ مردم این شرایط را دارند

گزینه های مداوا چه هست؟

درد جانبی پا ممکن است برای مدتی باقی بماند و نیاز به درمان داشته باشد.

بیشتر بخوانید
تنش گردن: علل، علائم و درمان

تسکین فوری

زنی که با پای پیاده ماساژ فیزیوتراپی انجام می دهد.
استراحت و بالا بردن پا ممکن است به کاهش درد پا کمک کند.

با پیروی از روش RICE، فرد می تواند درد خفیف جانبی پا را نسبتاً سریع تسکین دهد:

 • به پا استراحت دهید
 • پا را برای دوره های منظم ۲۰ دقیقه ای هر کدام یخ کنید
 • پا را با یک باند الاستیک فشرده کنید
 • پا را بالاتر از سطح قلب قرار دهید

دارو

برای موارد خفیف درد جانبی پا، فرد می تواند استراحت کند و از داروهای بدون نسخه برای کاهش تورم و تسکین درد استفاده کند. در موارد شدیدتر، پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی تجویز کند.

فیزیوتراپی

اگر داروها مؤثر نباشند، فیزیوتراپی ممکن است ضروری باشد. هدف این نوع درمان شل کردن عضلات، بهبود جریان خون و کمک به بهبودی مناسب پا است. پزشک همچنین ممکن است تثبیت کننده هایی را برای حمایت و محافظت از مچ پا توصیه کند.

درمان های جایگزین

در صورت آسیب به بافت های نرم تر مچ پا و پا، پزشک ممکن است استروئیدها را توصیه کند.

در صورت آسیب به استخوان، پزشک ممکن است بی حرکت کردن پا را توصیه کند.

درمان های دیگری که ممکن است در کنار داروها مورد استفاده قرار گیرد شامل تحریک الکتریکی، لیزر یا نور درمانی یا جراحی در موارد نادر و شدید است.

بیشتر بخوانید
شیر و پوکی استخوان - آیا محصولات لبنی واقعا برای استخوان های شما مفید هستند؟

تشخیص

برای تشخیص درد جانبی پا، پزشک احتمالاً معاینه فیزیکی پا را انجام خواهد داد. پزشک تحرک و ثبات پا را بررسی می کند. پزشک همچنین به دنبال نواحی متورم، بدشکلی یا جراحات پا و علائم درد خواهد بود.

پزشک همچنین ممکن است معاینات تشخیصی را برای کمک به تعیین علت درد پا توصیه کند. اینها ممکن است شامل یک اسکن اشعه ایکس یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) باشد.

خلاصه

بیشتر موارد درد جانبی پا ناشی از شرایط خفیف قبلی است که در صورت عدم درمان می تواند در طول زمان بدتر شود. در شدیدترین موارد، افراد زمانی که پاهای خود را حرکت می دهند یا عمودی می ایستند، درد را تجربه می کنند.

در مواردی که عصب فشرده شده باعث درد جانبی پا می شود، ممکن است فرد مقداری یا تمام حساسیت پای خود را از دست بدهد.

فرد می تواند با اقدامات پیشگیرانه اولیه مانند استراحت از درد جانبی پا جلوگیری کند. پوشیدن کفش هایی که دارای قوس پا هستند نیز می تواند هنگام راه رفتن، دویدن، دویدن یا دوچرخه سواری مفید باشد.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه