چرا لب هایم می سوزد؟

احساس سوزن سوزن شدن روی لب ها ممکن است نشان دهنده بیماری های مختلف باشد، از ترک خوردگی لب تا سکته مغزی. عفونت های ویروسی و واکنش های آلرژیک از علل شایع هستند.

ما ۱۰ علت بی‌حسی را که بر لب‌ها تأثیر می‌گذارد، بررسی می‌کنیم، از جمله اینکه چه علائمی نشان‌دهنده یک اورژانس پزشکی است و چه زمانی باید از پزشک مشاوره گرفت.

بررسی اجمالی

نمای نزدیک از لب های زنانه آب و هوای سرد یا پوست حساس اغلب دلیل سوزن سوزن شدن موقت لب ها است.

احساسات در بدن از طریق سیستم عصبی بدن که از اعصاب و سلول ها تشکیل شده است، منتقل می شود.

مغز و نخاع سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می دهند و بقیه بدن سیستم عصبی محیطی را تشکیل می دهند.

نوروپاتی محیطی به آسیب عصبی در سیستم عصبی محیطی اشاره دارد. یک علامت رایج بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن است. تمام قسمت های بدن، از جمله لب ها، می توانند تحت تاثیر قرار گیرند.

نوروپاتی محیطی معمولاً علت گزگز لب ها نیست. بیشتر اوقات، شرایط موقتی که روی لب ها تأثیر می گذارد، مانند پوست حساس یا هوای سرد مقصر هستند.

اینکه چگونه ناگهانی سوزن سوزن شدن لب ایجاد می شود و آیا علائم دیگری نیز وجود دارد یا خیر، می تواند سرنخ هایی را در مورد علت و شدت آن به فرد بدهد.

ده دلیل سوزن سوزن شدن لب ها

طیف وسیعی از شرایط وجود دارد که می تواند باعث گزگز یا بی حسی لب شود، از جمله:

۱. آلرژی

استفاده از یک مومیایی لب با فرمول ساده روی لب های ترک خورده، هرگونه تحریک بیشتر را محدود می کند.

یک واکنش آلرژیک که بر لب ها تأثیر می گذارد معمولاً به صورت تورم زیر پوست ظاهر می شود که به آن آنژیوادم معروف است.

اغلب به دلیل حساسیت به غذا یا دارو ایجاد می شود. یک فرد می تواند با پیگیری محرک های احتمالی به پزشک متخصص کمک کند تا آلرژی را تشخیص دهد.

در صورت بروز واکنش شدید، فرد باید از علائم آنافیلاکسی نیز آگاه باشد. در صورتی که فردی دچار مشکل تنفسی، احساس ضعف یا فروپاشی شود، به مراقبت های پزشکی فوری نیاز است.

بیشتر بخوانید
8 علت برآمدگی زبان

۲. لب های ترک خورده

لب های ترک خورده یا ترک خورده اغلب زخم یا سوزن سوزن هستند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که لب ها در طول زمستان، در آب و هوای گرم بسیار خشک شوند، یا اگر فردی به بیماری پوستی مانند اگزما مبتلا باشد.

استفاده از بالم لب های مرطوب کننده می تواند پوست را نرم تر کرده و از ترک خوردن یا شکافتن آن جلوگیری کند. انواع مختلفی از بالم لب در دسترس است.

فردی که قبلاً لب های ترک خورده و دردناک دارد باید از فرمول ساده مانند ژل نفتی استفاده کند که حاوی هیچ ماده ای نباشد که باعث تحریک بیشتر شود.

۳. تبخال

اولین علامت تبخال احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش در اطراف دهان و لب ها است که سپس به زخم های کوچک پر از مایع تبدیل می شود.

تبخال ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است که بسیار عفونی است و از طریق تماس نزدیک مانند بوسیدن از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. این ویروس معمولاً غیرفعال است، اما ممکن است هر از گاهی به شکل تبخال ظاهر شود.

زخم های سرد معمولاً بدون درمان ۷ تا ۱۰ روز بهبود می یابند، اما استفاده از کرم ضد ویروس به محض احساس سوزن سوزن شدن لب ها ممکن است به تسریع روند بهبودی کمک کند. برخی از درمان های تبخال ممکن است باشد.

۴. زونا

اکثر کودکان در برخی مواقع آبله مرغان را تجربه خواهند کرد. با این حال، پس از بهبودی، ویروس در بدن غیر فعال می ماند. بعداً در زندگی، می تواند دوباره به صورت زونا ظاهر شود، عفونتی که باعث خارش، سوزش، یا احساس سوزن سوزن شدن در پوست و همچنین تاول های دردناک یا بثورات پوستی می شود.

زونا می تواند هر قسمت از بدن از جمله لب ها را درگیر کند و اولین علامت آن اغلب گزگز یا سوزش است. به دنبال آن تاول های پر از مایع روی پوست ایجاد می شود که ممکن است خود به خود یا به صورت خوشه ای ظاهر شوند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث درد دهان شما شود و چه کاری می توانید انجام دهید؟

داروهای ضد ویروسی می توانند درد را کاهش دهند و به بهبود تاول ها کمک کنند، به خصوص اگر به محض ظاهر شدن علائم مصرف شوند. آرامش، کاهش استرس، و قرار دادن یک پارچه خنک و مرطوب روی تاول ها می تواند به کاهش علائم کمک کند.

۵. آسیب عصبی

نوروپاتی می تواند در اثر آسیب فیزیکی به پوست، مانند سوختگی ایجاد شود.

اگر لب ها در معرض گرما یا سرمای شدید قرار بگیرند، آفتاب سوخته باشند یا با مواد سمی مانند سفید کننده در تماس باشند، ممکن است به اعصاب آسیب برساند و منجر به گزگز، بی حسی و درد شود.

۶. سکته مغزی

سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است که در اثر قطع جریان خون به مغز ایجاد می شود. علائم سکته مغزی خیلی سریع ظاهر می شوند، بنابراین اگر کسی هر یک از علائم زیر را داشت، باید به دنبال کمک اورژانسی باشد:

  • بی حسی یا ضعف ناگهانی در یک طرف بدن
  • از دست دادن تعادل یا سرگیجه
  • گیجی یا مشکل در صحبت کردن
  • سردرد شدید بدون دلیل مشخص
  • افتادگی صورت، دهان یا چشم در یک طرف

۷. ضربه به عصب جمجمه

اعصاب جمجمه ای از مغز به سر و صورت کشیده شده و حرکت و احساس را کنترل می کنند.

آسیب به مغز، مانند ضربه مغزی، می تواند به این اعصاب آسیب برساند و بر عملکرد آنها تأثیر بگذارد.

عصب سه قلو یکی از اعصاب جمجمه ای است که مسئول آن است احساس در صورت. اگر آسیب دیده باشد، می تواند باعث از دست دادن حس در صورت شود، از جمله گزگز یا بی حسی در لب ها.

بیشتر بخوانید
قیمت ایمپلنت فوری چقدر است ؟

آسیب سر از هر نوعی می تواند جدی باشد و همیشه باید توسط یک متخصص پزشکی بررسی شود.

۸. حمله پانیک

یکی از علائم حمله پانیک می تواند احساس سوزن سوزن شدن باشد. اگر سوزن سوزن شدن لب ها با علائمی مانند تنگی نفس، ضربان قلب تند یا لرزش اندام ها همراه باشد، ممکن است نشانه ای از تجربه حمله پانیک یا در شرف داشتن یک حمله پانیک باشد.

حمله پانیک می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، اما معمولاً فقط ۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد. اگر حملات پانیک به طور مرتب اتفاق می افتد، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید، زیرا آنها می توانند در مورد درمان و پشتیبانی مشاوره دهند.

۹. لوپوس

لوپوس یک بیماری سیستم ایمنی است که می تواند بسیاری از قسمت های بدن از جمله اعصاب را تحت تاثیر قرار دهد. اگر بافت اطراف اعصاب متورم باشد، فشار ممکن است بر توانایی اعصاب برای انتقال اطلاعات تأثیر بگذارد.

تشخیص لوپوس به دلیل تعداد علائم بسیار دشوار است. سایر علائمی که می تواند نشان دهنده آسیب به سیستم عصبی باشد شامل مشکلات بینایی، سرگیجه، درد در صورت، یا افتادگی پلک است.

۱۰. پدیده رینود

این وضعیت بر جریان خون به دورترین نقاط بدن مانند دست ها و پاها تأثیر می گذارد، اما می تواند لب ها و زبان را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

رگ های خونی با کوچک شدن به سرما یا استرس پاسخ می دهند که باعث احساس سرمای شدید، گزگز یا بی حسی می شود. همچنین ممکن است قسمت آسیب دیده بدن را سفید یا آبی کند.

فردی که به پدیده رینود مبتلا است باید مراقب باشد که گرم و خشک بماند، استرس را کاهش دهد و در صورت لزوم سیگار را ترک کند تا علائم خود را کاهش دهد.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی بود

 تست آلرژی به شناسایی علت واکنش آلرژیک کمک می کند.

اگر کسی علائم سکته مغزی را نشان داد، با شماره اورژانس محلی تماس بگیرید. جستجوی درمان فوری برای محدود کردن آسیبی که سکته مغزی می تواند به مغز و بدن وارد کند، مهم است.

بیشتر بخوانید
اباتمنت ایمپلنت دندان

متخصص آلرژی یا ایمونولوژیست می‌تواند آلرژی را تشخیص دهد و به فرد کمک کند تا محرک‌های واکنش آلرژیک را درک کند، مانند غذا یا نوشیدنی که باید از آن اجتناب کرد.

در صورت آلرژی شدید، ممکن است فردی علائم شوک آنافیلاکتیک را نشان دهد. اگر فردی مشکل تنفسی داشته باشد، گلویش متورم شود، در بلعیدن مشکل داشته باشد، دچار کهیر شود یا گرفتگی معده داشته باشد، به مراقبت های پزشکی اورژانسی نیاز است.

علائم بیماری های کمتر شایع مرتبط با گزگز لب، مانند لوپوس، زونا یا پدیده رینود باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی بررسی شود. تشخیص صحیح بهترین راه برای شروع درمان و پیشگیری از گزگز لب است.

خلاصه

شایع ترین دلایل سوزن سوزن شدن لب ها آسیب فیزیکی به لب ها، ویروس هایی که روی پوست تاثیر می گذارند و واکنش های آلرژیک است. همه این علل باید به راحتی قابل تشخیص و درمان در خانه باشند، اگرچه ممکن است نیاز به داروهای تجویزی باشد.

شرایط پزشکی جدی تر با سوزن سوزن شدن لب ها همراه است و آگاهی از علائم اضافی می تواند به فرد کمک کند تا تشخیص زودهنگام و درمان را دریافت کند.

دانستن علائم هشدار دهنده سکته مغزی یا یک واکنش آلرژیک شدید می تواند یک زندگی را نجات دهد و اثرات اورژانس پزشکی را محدود کند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه