چرا مراجعه به یک روانشناس خوب ضروری است؟

این روزها با توجه به فشار زندگی و دغدغه‌های هر روزه، بیماری‌های روحی و روانی گسترش پیدا کرده است. این موضوع خصوصا در شهرهای بزرگی مثل تهران خودنمایی می‌کند؛ بنابراین شناخت روانشناس خوب در تهران با قیمت مناسب، از اهمیت زیادی برخوردار است.

این مسأله را باید در نظر داشت که با توجه به اینکه روح و روان آدم‌ها، بیشتر در معرض آسیب است؛ بنابراین مراجعه به یک روانشناس مجرب اهمیت بالایی دارد. ما در این مقاله به ویژگی‌های یک روانشناس خوب خواهیم پرداخت تا شما را در انتخاب بهترین روانشناس خوب در تهران با قیمت مناسب کمک کند. در ادامه همراه ما باشید.

چرا باید به روانشناس مراجعه کرد؟

همانطور که گفتیم فشارهای زندگی امروز شهری، به حدی زیاد شده است که بیشتر افراد آستانه تحمل پایینی در برابر این فشارهای روحی و روانی دارند و ممکن است آستانه تحمل پایینی داشته باشند. همچنین به راحتی دچار آسیب‌های روحی جدی مانند افسردگی و اضطراب شوند.

به همین دلیل شناختن و یافتن یک روانشناس خوب در تهران با قیمت مناسب، برای مردم این شهر که هر روز با نگرانی‌های تازه‌ای روبه‌رو هستند، دارای اهمیت است. جدا از این مسأله که پیدا کردن یک روانشناس که دارای علم و تخصص لازم باشد، کاری سخت است. با توجه به اینکه هزینه‌های مراجعه نیز بسیار گران‌قیمت است، پس پیدا کردن روانشناس خوبی که ضمن دارا بودن دانش کافی، هزینه مناسبی از بیمار بگیرد هم مهم است.

البته باید بدانید به محض اینکه احساس کردید دچار اضطراب یا افسردگی حاد شده‌اید، باید در سریع‌ترین زمان ممکن تا وقتی دچار آسیب‌های جدی غیر قابل برگشت نشده باشید، به یک روانشناس خوب مراجعه کنید.

۸ ویژگی اصلی که یک روانشناس باید داشته باشد!

دانستن اینکه چه ویژگی‌هایی در یک روانشناس مهم‌تر است، می‌تواند ارزشمند باشد. چه به دنبال درمان باشید، چه در حال کاوش یک حرفه در روانشناسی یا هر دو باشید؛ روانشناسان موفق بسیاری از ویژگی‌های بین فردی را دارند. آن‌ها صمیمی، دلگرم‌کننده هستند و روی حال خوب شما تمرکز می‌کنند.

برای شناخت یک روانشناس خوب در تهران با قیمت مناسب، باید به ویژگی‌هایی که ما در ادامه به آن می‌پردازیم، توجه داشته باشید.

اشتیاق برای یادگیری

تعهد به یادگیری مادام‌العمر مشخصه یک روانشناس تواناست. از آنجایی که ایده‌ها و رویکردهای درمانی جدید به طور مداوم ظهور می‌کنند، آن‌ها باید با شرکت در سمینارها، بررسی یافته‌های تحقیقات مبتنی بر شواهد و مشورت با همکاران، حرفه خود را حفظ کنند.

اگر روانشناس آمادگی کافی برای کار با نوع خاصی از مشتری یا موقعیت را نداشته باشد، تمایل کمک به افراد می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد و توصیه‌های نامناسب یا تشخیص نادرست می‌تواند به شدت به مشتری آسیب برساند.

یکدلی

روانشناسان احساس همدلی و نگرانی واقعی دارند. آن‌ها متوجه تفاوت‌های ظریف در لحن صدا و زبان بدن می‌شوند. آن‌ها مهارت‌هایی مانند گوش دادن فعال و تأمل مراجع را تشویق می‌کنند تا افراد، افکار، احساسات و باورهای سرکوب شده خود را به اشتراک بگذارند. همچنین آن‌ها با درک و پذیرش احساسات قدرتمندی که تخلیه می‌شوند، ارتباط برقرار می‌کنند.

توانایی حل مسئله

با اینکه روانشناسان از قدرت توانایی حل مسئله به خوبی برخوردار هستند، صبورانه منتظر می‌مانند تا بیمار صحبت کند، مشکلات را شناسایی کند و دلایل نارضایتی از شرایط زندگی را بیان کند. اهداف مورد بحث قرار می‌گیرد و یک طرح درمانی ایجاد می‌شود که مراحل بعدی درمان را مشخص می‌کند.

یک روانشناس خوب در تهران با قیمت مناسب نیز باید به خوبی از قدرت توانایی حل مسئله برخوردار باشد.

رعایت حد و مرز خود

روانشناسان به مرزها پایبند هستند و هرگز از خط رابطه حرفه‌ای و درمانی عبور نمی‌کنند. آن‌ها فاصله شخصی مناسب را حفظ می‌کنند. پس از ساعت‌هایی که روان‌شناس در دسترس نیست، به مراجعان دستورالعمل‌هایی برای درخواست کمک داده می‌شود.

رازداری

مراجعه‌کنندگان متوجه می‌شوند که آیا یک روانشناس قابل اعتماد است یا خیر؛ چرا که آن‌ها با تاکید بر رازداری نشان می‌دهند که می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد. به عنوان بخشی از دریافت اولیه، مشتریان از حقوق حریم خصوصی خود مطلع می‌شوند. روانشناسان به مراجعین خود اطمینان می‌دهند که آزادانه افکار و احساسات خود را بدون قضاوت به اشتراک بگذارند.

صبوری

روانشناسان واقع‌گرا هستند که تشخیص می‌دهند که رفتارهای طولانی مدت و ناسازگار را نمی‌توان به سرعت فراموش کرد. به جای اینکه به مراجعه‌کننده بگویند چه چیزی را باید تغییر دهد و چگونه آن را تغییر دهد، با صبر و حوصله او را در فرآیند خودیابی راهنمایی می‌کنند.

حساسیت بین فرهنگی

خودآگاهی و تعهد به تنوع، نمونه یک روانشناس خوب است. آن‌ها آگاه و دارای دانش کافی هستند؛ علاوه بر این، دارای ساختارهای اجتماعی مانند نژاد و قدرت بوده و سعی می‌کنند همیشه درک کنند. آن‌ها تعصبات شخصی خود را می‌شناسند و با آن‌ها مقابله می‌کنند و در عین حال تلاش می‌کنند در عمل خود منصفانه، عادلانه و فراگیر باشند.

این موضوع در انتخاب روانشناس خوب در تهران با قیمت مناسب، تاثیرگذار است؛ زیرا در این شهر افکار با اعتقادات و تفکرهای مختلف زندگی می‌کنند.

مهارت‌های تحلیلی

یکی از ویژگی‌های مهم روانشناس، مهارت‌های تحلیلی است. برای اینکه هر مشاور سلامت روانی بتواند به مراجعان خود کمک کند، آن‌ها باید اطلاعاتی را که جمع‌آوری می‌کنند، استنتاج، تجزیه و تحلیل و بررسی کنند. روانشناس بودن چیزی فراتر از گوش دادن به مشکلات مردم است. متخصص سلامت روان باید داده‌هایی را در مورد فرد یا خانواده‌ای که به دنبال کمک هستند، جمع‌آوری کند و از آن اطلاعات برای کمک به ایجاد راه‌حل‌هایی جهت تغییر استفاده کند.

مهارت‌های مشاهده‌ای

دیده‌‌بان بودن یک ویژگی خوب برای یک روانشناس است. بیشتر تمرینات روانشناختی فراتر از صحبت کردن و انجام مشاهدات دقیق است. اکثر روانشناسان می‌توانند اطلاعات زیادی در مورد یک فرد یا خانواده به سادگی با مشاهده تعاملات آن‌ها جمع‌آوری کنند. چیزهایی مانند زبان بدن، حالات چهره و رفتار می‌توانند داستانی بسیار بزرگ‌تر از کلمات را بیان کنند. درواقع روانشناسان بالینی می‌توانند مراجعه‌کننده را با استفاده از منابع متعدد اطلاعاتی ارزیابی کنند.

شاخه‌های تخصصی روان‌شناسان و مشاوران

برای مراجعه به یک روانشناس خوب در تهران با قیمت مناسب باید بدانید که آن‌ها انواع مختلفی دارند. در حالی که هر یک از این زمینه‌ها ممکن است مزیت‌های خاصی داشته باشد که از نظر اهمیت برجسته باشند، ویژگی‌های بسیاری وجود دارد که در هر زمینه از روانشناسی مهم هستند و باید توجه ویژه‌ای به هر کدام از آن‌ها داشت.

انواع مشاغل مرتبط به این رشته عبارت‌اند از:

 • بالینی
 • سازمانی صنعتی
 • پژوهشی
 • مشاوره
 • رشد
 • قانونی
 • سازمانی
 • مدرسه
 • خانواده
 • توانبخشی
 • خانواده درمانگران
 • مشاوران سلامت روان
 • متخصصان سلامت روان

چگونگی مراجعه به یک روانشناس خوب در تهران با قیمت مناسب

شما به عنوان یک مراجعه‌کننده و شخصی که درگیر آسیب‌های روحی است، با اطلاع از ویژگی‌های یک روانشناس خوب می‌توانید به بهترین این افراد مراجعه کنید. البته علاوه بر تمامی این امتیازات، آن‌ها باید در تعیین هزینه‌های وقت مراجعه‌کننده طبق مصوبه‌های تعیین شده توسط سازمان نظام روانشناسی، درمان‌های لازم را انجام دهند.

گروه روانپزشکی و روانشناسان ویان، با مدیریت دکتر سامرند سلیمی از بهترین‌ گروه روانشناس خوب در تهران با قیمت مناسب است. این گروه خدمات مشاوره‌ای چون مشاوره کودک و نوجوان، مشاوره ازدواج، مشاوره زوج درمانی، مشاوره خانواده، مشاوره افسردگی، مشاوره استرس، مشاوره وسواس فکری، مشاوره اعتماد به نفس دارند. همچنین این کلینیک یک مرکز روانشناسی تخصصی و فوق تخصصی است که بهترین خدمات را به مراجعه‌کنندگان خود ارائه می‌دهد‌.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
بیشتر بخوانید
ترک اعتیاد در کمپ چند روز طول می کشد؟
دیدگاهتان را بنویسید