چرا ممکن است بعد از انگشت کردن خونریزی می کنم؟

فرد ممکن است پس از شرکت در برخی از فعالیت های جنسی که واژن را درگیر می کند خونریزی کند. اینها شامل انگشت گذاری می شود که نوعی تحریک دستی زمانی است که فرد دیگری انگشتان خود را وارد واژن می کند.

هنگامی که فرد از نظر جنسی تحریک می شود، جریان خون به واژن افزایش می یابد. در نتیجه، فرد در معرض خطر بیشتری برای خونریزی ناشی از آسیب های جزئی، مانند خراش ناخن یا تحریک دهانه رحم قرار دارد.

اگر خونریزی خفیف باشد و علائم دیگری وجود نداشته باشد، نیازی به وحشت نیست.

در این مقاله به برخی از دلایلی که ممکن است فرد پس از انگشت گذاری دچار خونریزی شود، می پردازیم. ما همچنین توضیح می دهیم که چه زمانی فردی باید به پزشک مراجعه کند و چه چیزی می تواند به جلوگیری از این خونریزی کمک کند.

چرا ممکن است بعد از انگشت گذاری خونریزی کنم؟medicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

علل

برخی از شایع ترین علل خونریزی در حین یا بعد از انگشت گذاری عبارتند از:

جراحات جزئی

در طول فعالیت جنسی، افزایش جریان خون به واژن باعث متورم شدن بافت و تغییر شکل آن می شود.

افزایش جریان خون  به واژن هنگامی که فرد برانگیخته می شود باعث متورم شدن بافت و تغییر شکل آن می شود.

این افزایش جریان خون همچنین خطر خونریزی ناشی از آسیب یا تحریک جزئی را که بر بافت ظریف واژن تأثیر می گذارد، افزایش می دهد.

یک زن ممکن است قبل از خونریزی خفیف احساس درد یا سوزش خفیف کند.

اگر خونریزی شدید باشد یا درد شدید باشد یا بیش از چند ساعت طول بکشد، آسیب می تواند جدی تر باشد.

تحریک دهانه رحم

دهانه رحم قسمت پایینی رحم است و یک گذرگاه باریک بین رحم و واژن ایجاد می کند. موقعیت آن در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند و در واژن بالا یا پایین می رود. در مواقعی که واژن پایین تر است، انگشتان عمیق ممکن است آن را تحریک کند و باعث خونریزی خفیف شود.

همچنین ممکن است دهانه رحم ملتهب شود که به آن بیماری دهانه رحم گفته می شود. اگرچه بسیاری از بیماری ها ممکن است باعث  التهاب دهانه رحم شوند ،  عفونت های مقاربتی  (STIs) شایع ترین مقصر هستند.

فرد مبتلا به دهانه رحم ممکن است علائم زیر را مشاهده کند:

 • خونریزی حین یا بعد از رابطه جنسی یا انگشت گذاری
 • درد دهانه رحم
 • سوزش یا خارش واژن
 • ترشحات غیر معمول واژن

در دوران بارداری، رگ‌های خونی بیشتری در دهانه رحم ایجاد می‌شود که  احتمال  خونریزی فرد را از تحریک بیشتر می‌کند. خونریزی بسیار خفیف از انگشتان دست در دوران بارداری معمولا به دلیل تحریک دهانه رحم است نه یک مشکل جدی سلامتی.

با این حال، مهم است که در مورد هرگونه خونریزی در دوران بارداری با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

قاعدگی و لکه بینی قبل از قاعدگی

گاهی اوقات، خونریزی پس از انگشت یا تماس جنسی دیگر تصادفی است. علت می تواند قاعدگی ماهانه یا لکه بینی قبل از قاعدگی باشد.

زمانی که قاعدگی شروع می شود، مدتی طول می کشد تا خون از رحم، از طریق دهانه رحم، به واژن و خارج از بدن برود. فعالیت جنسی ممکن است باعث شود فرد قبل از اینکه متوجه لکه بینی قبل از قاعدگی شود یا خون پریود شود، زیرا ممکن است شریک زندگی او با دهانه رحم یا خون قاعدگی تماس بگیرد.

خشکی واژن

بافت خشک واژن می تواند به دلیل تحریک پس از انگشت گذاری خونریزی کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، فرد ممکن است متوجه شود که تماس جنسی دردناک یا ناراحت کننده است و شریک زندگی آنها ممکن است گزارش دهد که واژن آنها احساس خشکی می کند.

برخی از علل رایج خشکی واژن عبارتند از:

یک رویکرد عجولانه به رابطه جنسی که زمان کافی را برای روان شدن واژن نمی دهد

بیماری های مقاربتی و عفونت های واژن

رد مبتلا به STI ممکن است درد لگن یا ترشحات غیرمعمول واژن را تجربه کند.

بیماری های مقاربتی مختلف  ممکن است  با آسیب رساندن به بافت واژن باعث خونریزی شوند . این آسیب می تواند بافت را حساس تر کند و خطر خونریزی پس از انگشت گذاری را افزایش دهد.

بیماری های مقاربتی همیشه علائمی ایجاد نمی کنند. اگر خونریزی واژینال یک فرد به دلیل یک بیماری مقاربتی باشد، ممکن است این تنها علامتی باشد که تجربه می کند. با این حال، برخی از افراد ممکن است علائم و نشانه های دیگری نیز داشته باشند، مانند:

 • درد لگن
 • درد در حین فعالیت جنسی
 • درد هنگام ادرار کردن
 • ترشحات غیر معمول واژن
 • ناباروری

سایر عفونت‌ها، مانند عفونت‌های قارچی و  واژینوز باکتریایی ، ممکن است باعث احساس سوزش یا خارش در واژن یا ترشحات غیرمعمول واژن شوند. برخی از افراد نیز پس از تماس جنسی دچار خونریزی می شوند.

یک پزشک می تواند به راحتی عفونت های واژن را تشخیص داده و درمان کند، بنابراین بهتر است در صورت بروز هر یک از این علائم دیگر، یک قرار ملاقات تعیین کنید.

پولیپ دهانه رحم

پولیپ های دهانه رحم رشد روی دهانه رحم هستند. آنها معمولا کوچک هستند، اما برخی بزرگتر می شوند و ممکن است فرد یا شریک زندگی آنها در طول تماس جنسی آنها را احساس کند.

بیشتر پولیپ های دهانه رحم سرطانی نیستند و هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. برای برخی از افراد، تحریک پولیپ دهانه رحم در حین انگشت گذاری یا سایر فعالیت های جنسی ممکن است باعث خونریزی آنها شود.

پزشکان به طور کامل نمی‌دانند که چه چیزی باعث پولیپ دهانه رحم می‌شود، اما معتقدند که عوامل مختلفی – از جمله عفونت‌ها، مشکلات عروق خونی،  التهاب مزمن ، و پاسخ‌های غیرمعمول به هورمون‌ها – ممکن است نقش داشته باشند. اگرچه پولیپ یک اورژانس نیست، اما برای پزشک مهم است که رشد را بررسی کند.

ترومای جدی

آسیب جدی به واژن یا دهانه رحم ممکن است باعث خونریزی شدید شود. بدون درمان، این آسیب ها می توانند منجر به عفونت یا درد مزمن شوند. در جدی ترین موارد، چنین صدماتی حتی می تواند کشنده باشد.

بعید است که انگشت به تنهایی باعث آسیب جدی شود. با این حال، تجاوز جنسی خشونت آمیز ممکن است باعث صدمات تروماتیک شدید شود. پس از هر آسیب قابل توجهی به واژن یا خونریزی که متوقف نمی شود، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

سرطان

به ندرت  ، خونریزی پس از انگشت گذاری ممکن است نشانه  سرطان باشد  – معمولاً  سرطان دهانه رحم .

افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم ممکن است درد لگن را تجربه کنند یا ممکن است بعد از یائسگی متوجه خونریزی واژینال شوند. انجام منظم غربالگری سرطان دهانه رحم، از جمله تست پاپ اسمیر، می تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در افراد کاهش دهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

فردی که پس از انگشت گذاری متوجه خونریزی می شود باید در نوبت بعدی پزشکی خود به پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی دیگر اطلاع دهد.

تا زمانی که خونریزی کم است، با هر جلسه رابطه جنسی بدتر نمی شود، و با علائم دیگر همراه نیست، خوب است که برای بررسی آن تا یک معاینه منظم صبر کنید.

با این حال، فرد باید برای هر یک از موارد زیر با پزشک قرار ملاقات بگذارد:

 • خونریزی که همراه با علائم دیگر مانند خارش، سوزش یا درد رخ می دهد
 • درد در هنگام مقاربت
 • خونریزی و پریود نشدن
 • خونریزی در دوران بارداری
 • خونریزی با شریک جنسی جدید یا بعد از رابطه جنسی محافظت نشده

اگر فرد هر یک از موارد زیر را تجربه کرد، باید به اورژانس مراجعه کند:

 • خونریزی بسیار شدید در دوران بارداری
 • درد یا گرفتگی همراه با خونریزی در دوران بارداری
 • خونریزی به دنبال هر نوع تجاوز جنسی
 • خونریزی بسیار شدید یا پس از چند دقیقه قطع نمی شود
 • خونریزی به دنبال آسیب دیدگی
 • خونریزی همراه با درد شدید
 • تب  یا  سایر علائم عفونت

نکات پیشگیری و سلامت

پزشک زن در مطب در حال صحبت با بیمار
اگر فردی علائم غیرعادی یا دردناکی داشت، باید با پزشک صحبت کند.

برای کاهش خطر خونریزی در حین و بعد از تماس جنسی، فرد می تواند موارد زیر را امتحان کند:

 • درخواست از شریک زندگی برای توقف، کاهش سرعت، یا تغییر تماس خود را در صورت احساس دردناک انگشت
 • انتظار برای احساس برانگیختگی کامل قبل از شروع تماس جنسی، از جمله انگشت گذاری
 • اطمینان حاصل شود که شرکا ناخن های خود را کوتاه می کنند
 • نظارت بر چرخه های ماهانه آنها برای دانستن اینکه چه زمانی ممکن است قاعدگی آنها قریب الوقوع باشد و به آنها کمک کند تصمیم بگیرند که آیا می خواهند تماس جنسی داشته باشند یا خیر.
 • انجام آزمایشات STI منظم
 • صحبت با پزشک در مورد علائم غیر معمول یا دردناک
 • اگر خشکی واژن را تجربه می کنند، قبل از انگشت گذاری از روان کننده استفاده کنند

خلاصه

خونریزی در حین انگشت گذاری برای برخی افراد رایج است، اما برای فرد مهم است که بدن خود و علائم معمول آن را بشناسد.

برخی افراد متوجه می شوند که در حین رابطه جنسی قبل از شروع قاعدگی یا اگر به اندازه کافی روغن کاری نشده باشند، خونریزی می کنند. برای این افراد، این علامت طبیعی است و بعید است که نشانه ای از یک بیماری جدی باشد.

با این حال، تغییر در این الگوی علائم – مانند خونریزی در طول چرخه – ممکن است یک علامت هشدار اولیه از یک مشکل باشد.

تشخیص علت خونریزی تنها بر اساس این علامت غیرممکن است. افرادی که نگران خونریزی هستند یا متوجه می شوند که الگوی معمول خونریزی آنها تغییر کرده است، باید به پزشک مراجعه کنند.

در بسیاری از موارد، پزشک ممکن است اطمینان دهد که خونریزی دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، اگر خونریزی نشان دهنده مشکل جدی تری باشد، تشخیص زودهنگام و درمان کلیدی است.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه