کف دست شما ممکن است به دلایل مختلفی مانند خشکی پوست، آلرژی یا بیماری پوستی مانند پسوریازیس خارش کند. به ندرت، ممکن است نشانه چیز جدی تری مانند دیابت باشد.

خارش کف دست مطمئنا آزاردهنده است. آنها می توانند شما را دیوانه کنند وقتی خارش سوزاننده و تحریک کننده متوقف نشود. اما خارش کف دست به ندرت نشانه ای از یک مشکل بزرگتر و جدی تر است.

این خبر خوب است. خبر بد این است که خارش کف دست می تواند نشانه ای از یک بیماری مزمن پوستی باشد که نیاز به درمان مکرر دارد.

شناسایی عواملی که باعث خارش کف دست شما می شود، چه چیزی به توقف خارش کمک می کند و هر علامت دیگری که رخ می دهد می تواند به شما و پزشکتان در تشخیص آنچه اتفاق می افتد کمک کند. هنگامی که تشخیص داده شد، درمان می تواند شروع شود و در بیشتر موارد، تسکین سریع ایجاد می کند.

چرا من خارش کف دست دارم؟

علل خارش کف دست

شرایط مختلفی ممکن است مسئول خارش کف دست باشد. این شامل:

پوست خشک. هوای زمستان باعث خشکی پوست می شود. پوست خشک می تواند تحریک کننده باشد و باعث خارش شود.

آسیب پوست. برخی مواد شیمیایی یا مواد می توانند پوست حساس دستان شما را تحریک کنند. اسکراب یا مسواک زدن نیز می تواند پوست شما را تحریک کند. این می تواند باعث خشکی، لایه برداری و خارش شود.

بیشتر بخوانید
آیا می توانید در حین شنا به تبخال مبتلا شوید؟

واکنش آلرژیک. اگر به چیزی که لمس می کنید آلرژی دارید، ممکن است دچار خارش کف دست شوید. خارش ممکن است بلافاصله شروع نشود. در برخی موارد، ممکن است تا چند ساعت پس از تماس با ماده حساسیت زا، خارش نداشته باشید.

پسوریازیس. این بیماری شایع پوستی باعث رشد کنترل نشده سلول های پوست می شود. این افزایش سرعت به این معنی است که سلول های پوست نمی توانند به طور طبیعی از بین بروند. در عوض، سلول های اضافی پوست روی سطح پوست شما انباشته می شوند. علاوه بر خارش، پسوریازیس می تواند باعث ایجاد موارد زیر شود:

 • تاول های قرمز، گاهی اوقات با فلس های سفید نقره ای
 • مفاصل دردناک و متورم
 • پوست ترک خورده که ممکن است خونریزی کند
 • درد در مفاصل مجاور

پسوریازیس مزمن است، اما ممکن است به جای شیوع مداوم، فقط حملات نادر یا موقتی را با این بیماری تجربه کنید. معمولاً کف دست را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

اگزما. درماتیت آتوپیک یا همان طور که گاهی اوقات به آن اگزما می گویند، وضعیتی است که باعث خارش پوست شما می شود. ممکن است باعث ایجاد لکه های رنگی پوست در ناحیه آسیب دیده شود. برخی از آنها قرمز و برخی دیگر ممکن است قهوه ای تیره یا تقریبا خاکستری باشند. برخی از افراد برجستگی های کوچکی ایجاد می کنند که از پوست بیرون می آیند. این برجستگی ها ممکن است ترکیده و مایع نشت کند. پوست نیز ممکن است خشک باشد. که می تواند منجر به ترک خوردن و حتی خونریزی شود. مانند پسوریازیس، شیوع اگزما ممکن است بیاید و از بین برود. ممکن است برای چند روز یا چند هفته علائم داشته باشید و سپس تا چند ماه آن را تجربه نکنید.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره سندروم موهای غیر قابل شانه زدن

دیابت. نادر است، اما دیابت می تواند باعث خارش کف دست شود. دیابت می تواند باعث گردش خون ضعیف شود و گردش خون ضعیف می تواند منجر به خارش پوست شود. با این حال، بیشتر افراد مبتلا به خارش ناشی از دیابت، خارش را در پاهای خود بیشتر از دستان خود تجربه می کنند.

علائم اضافی

خارش کف دست همیشه به تنهایی نشانه یک مشکل نیست. گاهی اوقات، کف دست شما فقط خارش می کند.

اما در مواقع دیگر، ممکن است نشانه ای از یک مشکل پوستی باشد. علائمی فراتر از خارش کف دست ممکن است به شما در تعیین علت خارش کمک کند. اگر علاوه بر خارش کف دست، یکی از این علائم را نیز تجربه می کنید، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید:

 • پوست قرمز و ملتهب با یا بدون پوسته های ضخیم و خشک
 • فلس های نقره ای-سفید
 • خونریزی یا ترک خوردن پوست
 • تاول های کوچکی که نشت می کنند یا می ترکند
 • کهیر
 • کندوها
 • سوزش یا سوزش پوست
بیشتر بخوانید
علت سوزن سوزن شدن پشت

چشم انداز

خارش کف دست به ندرت یک بیماری مزمن است. در بیشتر موارد، پس از شناسایی علت و انتخاب درمان، خارش متوقف می شود.

اگر خارش مزمن‌تر باشد – برای مثال، به دلیل ابتلا به پسوریازیس که عود می‌کند و دست شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد – برخی از گزینه‌های درمانی ممکن است به شما کمک کنند تا تسکین پیدا کنید. مطمئناً آزاردهنده است، اما خارش کف دست به هیچ وجه تهدید کننده زندگی نیست.

پس از شناسایی علت، مطمئن شوید که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از عوامل خطر اضافی که ممکن است خارش را افزایش دهند، انجام می دهید. همچنین، حتماً از روش‌های پیشگیرانه استفاده کنید که ممکن است قبل از شروع هرگونه خارش، آن را متوقف کند.

بیشتر بخوانید
علت ایجاد توده سفت زیر پوست چیست؟

جلوگیری

جلوگیری از خارش کف دست می تواند به سادگی مراقبت از پوست شما باشد. در اینجا چند نکته وجود دارد.

هیدراته بمانید. بدن خود را از داخل به بیرون مرطوب کنید. آب فراوان بنوشید و غذاهای غنی از آب بخورید.

از لوسیون استفاده کنید. لوسیون های ضخیم و مرطوب کننده هایی که به پوست کمک می کنند احساس راحتی و رطوبت بیشتری داشته باشند. این ممکن است از خشک شدن و خارش پوست جلوگیری کند.

از دستان خود محافظت کنید. اگر پوست شما حساس است، سعی کنید هر زمان که قصد دارید با مواد شیمیایی یا محلول هایی که ممکن است پوست شما را تحریک کنند، از دستان خود محافظت کنید. تلاش کردن دستکش لاتکس برای مایعات دستکش‌های نخی ضخیم ممکن است برای فعالیت‌های روزانه در سرما و برای جابجایی مواد خشک مفید باشند.

از پاک کننده های خشن و صابون ها خودداری کنید. آنها می توانند تحریک کننده باشند.

Source link