چرا پریود من اینقدر کم است؟

مردم اغلب متوجه می شوند که جریان قاعدگی آنها از ماه به ماه متفاوت است و برخی از ماه ها به سادگی سبک تر از ماه های دیگر هستند.

در برخی موارد، پریود سبک می تواند به دلیل استرس یا کاهش وزن باشد. همچنین می تواند حاملگی یا یک بیماری مرتبط با هورمون را نشان دهد.

به طور مشابه، یک فرد ممکن است لکه بینی یا ترشحات رنگی داشته باشد که اشتباه می کند برای دوره ای.

چرا پریود من اینقدر کم است؟

برای آشنایی با برخی از علل احتمالی پریودهای خفیف، نحوه شناسایی آنها و زمان تماس با پزشک، ادامه مطلب را بخوانید.

علل پریود سبک

جریان قاعدگی هر فرد برای او فردی است. طبیعی است که این جریان ماهانه تغییر کند و همچنین می تواند در طول زمان تغییر کند. به عنوان مثال، ممکن است پریود یک فرد با افزایش سن سنگین تر یا سبک تر شود.

برخی از علل احتمالی پریودهای سبک شامل موارد زیر است.

سن

جریان پریود می تواند در طول زندگی فرد متفاوت باشد. به عنوان مثال، زمانی که فرد برای اولین بار پریود خود را شروع می کند، جریان آن معمولاً سبک تر است و ممکن است فقط شامل لکه بینی باشد. زمانی که فرد در دهه ۲۰ و ۳۰ زندگی خود است، عادت ماهانه منظم تر می شود.

بیشتر بخوانید
گرفتگی در هنگام تخمک گذاری - علائم، درمان

در اواخر دهه ۳۰ و ۴۰ سالگی، افراد ممکن است دچار پریودهای سنگین تر و کوتاه تر شوند. همچنین ممکن است ماه‌ها بدون پریود باشند و بعداً پریود سنگین‌تری داشته باشند. پس از آن پریودها اغلب در طول یائسگی سبک تر و نامنظم تر می شوند.

عدم تخمک گذاری

گاهی اوقات، فرد به دلیل اینکه بدنش تخمک آزاد نمی کند، پریودهای نامنظم دارد. این به عنوان عدم تخمک گذاری شناخته می شود و می تواند منجر به پریودهای سبک تر یا نامنظم شود.

علاوه بر این، برخی افراد نارسایی اولیه تخمدان دارند. این به زمانی اشاره دارد که تخمدان های آنها قبل از یائسگی به درستی کار نمی کنند.

وزن بدن تغییر می کند

افرادی که دچار کمبود وزن هستند یا به سرعت وزن زیادی از دست می دهند ممکن است متوجه شوند که دوره های قاعدگی آنها بسیار سبک است یا به طور کلی متوقف می شود. این تغییر اتفاق می افتد زیرا سطح چربی بدن آنها خیلی کم می شود که می تواند تخمک گذاری را متوقف کند.

ورزش بیش از حد و اختلالات خوردن نیز می تواند باعث شود پریودهای فرد سبک تر شود یا به طور کلی متوقف شود.

بارداری

در دوران بارداری، عادت ماهانه فرد معمولا متوقف می شود. با این حال، افراد ممکن است خونریزی لانه گزینی را با یک دوره سبک اشتباه بگیرند. این مقدار کمی لکه بینی است که زمانی اتفاق می افتد که تخمک به دیواره رحم می چسبد.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره پوشش آندومتر

اگر فردی بعد از قاعدگی از دست رفته لکه بینی داشته باشد، ممکن است بخواهد آزمایش بارداری انجام دهد.

شرایط پزشکی

مسلم – قطعی شرایط پزشکی که بر هورمون های فرد تأثیر می گذارد، می تواند بر چرخه قاعدگی نیز تأثیر بگذارد. این شرایط عبارتند از:

 • اختلال عملکرد تیروئید
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • قبل از یائسگی
 • سندرم کوشینگ

فشار

دوره های طولانی استرس می تواند بر هورمون های بدن تأثیر بگذارد که می تواند چرخه منظم قاعدگی را مختل کند. انجام اقداماتی برای مدیریت استرس می تواند به بازگشت قاعدگی فرد به حالت عادی کمک کند.

علائم پریود سبک

بیشتر دوره های قاعدگی شامل حدود ۲-۳ قاشق غذاخوری از خون می شود.

با این حال، تنوع زیادی در بین افراد وجود دارد، و تعیین میزان خونی که یک فرد واقعاً از دست می دهد دشوار است.

اگر قاعدگی‌هایش سبک‌تر از حد معمول است، شخص باید یادداشت کند. آنها می توانند این کار را با پیگیری تعداد تامپون یا پدهایی که استفاده می کنند یا ردیابی میزان خون جمع آوری شده در یک فنجان قاعدگی انجام دهند.

موارد زیر ممکن است نشان دهنده یک دوره نور باشد:

 • دوره ای که مدت آن کوتاه تر از حد معمول برای فرد است
 • تغییرات پد یا تامپون کمتر از حد معمول
 • بدون جریان معمولی سنگین برای ۱-۲ روز اول، اما یک جریان ثابت و سبک
 • خونریزی که شبیه لکه بینی در طی چند روز به جای یک جریان ثابت است
بیشتر بخوانید
بزرگی لب یا لابیای واژن چیست و آیا طبیعی است؟

گاهی اوقات، یک دوره سبک ممکن است باعث کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی، مانند کاهش کمردرد، گرفتگی رحم، یا تغییر خلق و خو شود.

پریودهای سبک و کنترل بارداری

هنگامی که یک فرد شروع به استفاده از کنترل بارداری هورمونی می کند، آنها ممکن است متوجه شود که قاعدگی آنها سبک تر شود.

این کاهش در جریان خون ممکن است به این دلیل باشد که دوزهای هورمونی در قرص های ضد بارداری کم است و رحم را برای ایجاد یک پوشش ضخیم تحریک نمی کند. در نتیجه، ممکن است یک فرد پریود سبکی داشته باشد، زیرا حداقل پوشش داخلی رحم برای ریزش وجود دارد.

این ممکن است در افرادی که از دستگاه هورمونی داخل رحمی، ایمپلنت ضد بارداری یا تزریق استفاده می کنند نیز رخ دهد، زیرا این موارد باعث نازک شدن پوشش رحم می شوند.

افراد ممکن است لکه بینی اولیه را بین دوره های قاعدگی تجربه کنند زیرا هورمون ها شروع به تنظیم دوره های آنها می کنند.

در موارد خاص، پزشک ممکن است توصیه کند که فردی که پریودهای خفیف دارد، از کنترل بارداری استفاده کند تا به تنظیم چرخه خود کمک کند. برخی از انواع پیشگیری از بارداری حاوی هورمون هایی هستند که می توانند به یکنواخت شدن چرخه فرد کمک کنند.

عوامل خطر

گاهی اوقات، افرادی که هیچ فاکتور خطر شناخته شده ای ندارند، ممکن است پریودهای خفیف داشته باشند. با این حال، برخی از عوامل باعث می شود دوره های نوری بیشتر شود.

بیشتر بخوانید
درمان سرطان سینه: ماستکتومی، شیمی درمانی و ...

برخی از عوامل خطر احتمالی برای یک دوره سبک عبارتند از:

 • سن: افراد جوان معمولا قاعدگی های سبک تری دارند.
 • شیردهی: این روند طبیعی ممکن است بازگشت پریودهای پس از زایمان را به تاخیر بیندازد یا در زمان شروع مجدد پریودهای سبک تر شود.
 • استرس: استرس زیاد در زندگی افراد می تواند بر سطح هورمون در بدن او تأثیر بگذارد.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک: برخی از شرایط تولید مثلی، مانند PCOS، می توانند بر سطح هورمون ها و جریان قاعدگی تأثیر بگذارند.

ممکن است فردی بخواهد با پزشک در مورد عوامل خطر فردی صحبت کند که ممکن است بر شدت قاعدگی آنها تأثیر بگذارد.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

داشتن قاعدگی سبک معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، اگر فردی به طور مداوم پریودهای خفیف دارد یا به طور کلی پریود نمی شود، باید با پزشک صحبت کند.

همچنین در صورتی که دوره کم پریود با علائم دیگری مانند درد لگن که باعث نگرانی می شود، همزمان باشد، فرد باید با پزشک تماس بگیرد.

خلاصه

در بیشتر موارد، پریود سبک دلیلی برای نگرانی نیست.

عوامل متعددی مانند رژیم غذایی، ورزش، قرص‌های ضدبارداری و شرایط سلامتی می‌توانند باعث پریود سبک شوند.

مهمتر از همه این است که فرد به بدن خود گوش دهد. اگر کسی در مورد مدت زمان جریان خون قاعدگی خود نگران است، باید برای شفاف سازی و اطمینان با پزشک صحبت کند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه