از لحاظ تاریخی، لوپوس باعث مرگ افراد جوان، عمدتاً به دلیل نارسایی کلیه می‌شد. امروز با درمان دقیق ۸۰ تا ۹۰ درصد افراد مبتلا به لوپوس می توانند انتظار داشته باشند که یک عمر طبیعی داشته باشند.

دکتر Olivia Ghaw، استادیار پزشکی، بخش روماتولوژی در دانشکده پزشکی Icahn در کوه سینا، در مصاحبه با Healthline گفت: “ما دریافتیم که با درمان، بیماران لوپوس می توانند طولانی تر زندگی کنند.” “آنها می توانند با ناتوانی و بیماری کمتری زندگی کنند.”

عود

لوپوس معمولا مقداری التهاب ایجاد می کند. گاهی اوقات لوپوس می تواند شعله ور شود و علائم را بدتر کند. شعله ور شدن می تواند شامل درد مفاصل، بثورات پوستی و مشکلات ارگانی، به ویژه در کلیه ها باشد.

داروها و تغییر شیوه زندگی می توانند شعله ور شدن را کنترل کنند و از آسیب ماندگار به اندام ها جلوگیری کنند. برای رفع این علائم باید با پزشک خود همکاری نزدیک داشته باشید.

کلیه ها

کلیه ها اندام هایی هستند که بیشتر تحت تاثیر لوپوس قرار می گیرند. التهاب طولانی مدت در کلیه ها باعث آسیب می شود. اگر کلیه به اندازه کافی زخم شود، عملکرد خود را از دست می دهد.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد پریکاردیت لوپوس باید بدانید

با تشخیص زودهنگام عود و درمان آن با داروهای مناسب، می توانید کلیه های خود را از آسیب محافظت کنید.

قلب

اکنون که لوپوس شدید به طور تهاجمی درمان می‌شود، مردم دیگر بر اثر خود لوپوس یا نارسایی کلیه نمی‌میرند. با این حال، افراد مبتلا به لوپوس هنوز در معرض افزایش خطر بیماری قلبی هستند.

لوپوس می تواند باعث التهاب قلب شود و در نتیجه باعث افزایش میزان حملات قلبی و بیماری شریان شود، حتی در بیماران جوان در دهه ۲۰ زندگی. التهاب پوشش اطراف قلب نیز می تواند باعث درد قفسه سینه (پریکاردیت) شود.

خون

افراد مبتلا به لوپوس احتمال بیشتری برای ابتلا به کم خونی یا لخته شدن خون دارند. برخی از افراد مبتلا به لوپوس همچنین دارای سندرم آنتی بادی آنتی فسفولیپید (APS) هستند. APS خطر ایجاد لخته خون و سقط جنین را افزایش می دهد.

لخته های خون می توانند در هر جایی از بدن از جمله ریه ها، پاها یا حتی مغز ایجاد شوند.

مغز

گاهی اوقات، التهاب در مغز رخ می دهد. این می تواند باعث سردرد، مشکلات ذهنی مانند از دست دادن حافظه یا تمرکز ضعیف، تشنج، مننژیت یا حتی کما شود.

برخی از بیماران لوپوس نیز تغییراتی را در خلق و خوی خود تجربه می کنند، به ویژه با تحریک پذیری، افسردگی و اضطراب.

بیشتر بخوانید
آیا لوپوس کشنده است؟

ریه ها

برخی از بیماران لوپوس دچار التهاب در پوشش اطراف ریه می شوند. به این پلوریت می گویند. هنگام استنشاق باعث درد شدید قفسه سینه می شود.

اگر التهاب به خود ریه ها سرایت کند، می توانند زخم شوند. اسکار ریه میزان اکسیژنی را که جریان خون جذب می کند کاهش می دهد.

مفاصل

افراد مبتلا به لوپوس معمولاً آرتریت التهابی دارند. آنها صبح با سفتی و تورم در مفاصل خود، معمولا در مفاصل کوچک دست، از خواب بیدار می شوند. Ghaw گفت: “گاهی اوقات درد می تواند بسیار ناتوان کننده باشد.”

بر خلاف سایر اشکال آرتریت، آرتریت التهابی ناشی از لوپوس به ندرت دست ها را تغییر شکل می دهد.

دستگاه گوارش

التهاب ناشی از لوپوس می تواند به دستگاه گوارش گسترش یابد و به اندام هایی مانند پانکراس و کبد ضربه بزند.

لوپوس همچنین می تواند باعث نشت پروتئین روده شود. این آنتروپاتی از دست دادن پروتئین نامیده می شود. این وضعیت باعث اسهال می شود و میزان جذب مواد مغذی را کاهش می دهد.

عفونت

همان داروهایی که از حمله سیستم ایمنی به بدن جلوگیری می کنند، توانایی آن را برای مبارزه با عفونت ها نیز مختل می کنند. افراد مبتلا به لوپوس به شدت مستعد ابتلا به عفونت ها از جمله عفونت های پوستی و عفونت های مجاری ادراری هستند. آنها حتی ممکن است به سپسیس مبتلا شوند که در آن عفونت از طریق جریان خون در کل بدن پخش می شود.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث لوپوس می شود؟

گاو می گوید: «از آنجایی که سیستم ایمنی بدن توسط داروها ضعیف می شود، بدن قادر به مقابله با یک عفونت ساده نیست و یک عفونت ساده می تواند به یک عفونت پیچیده تبدیل شود و منجر به مرگ شود.

س:

چه راه هایی وجود دارد که یک فرد مبتلا به لوپوس می تواند از عفونت جلوگیری کند یا از شدید شدن عفونت موجود جلوگیری کند؟

ناشناس

آ:

مهم است که عفونت را زود تشخیص دهید. اگر عفونت دارید، حتما استراحت کنید، یک رژیم غذایی تمیز داشته باشید و استرس خود را مدیریت کنید. اگر علائم ادامه یافت، به پزشک مراجعه کنید تا مشخص شود که آیا به آنتی بیوتیک نیاز دارید یا خیر. طبق توصیه پزشک از کمترین دوز و کوتاه ترین دوره ممکن داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده کنید. واکسن پنوموکوک همچنین می تواند به پیشگیری از برخی عفونت ها کمک کند.

نانسی کارترون، MD، FACRپاسخ ها بیانگر نظرات کارشناسان پزشکی ما است. تمام محتوا کاملاً اطلاعاتی است و نباید توصیه پزشکی در نظر گرفته شود.

بارداری

زنان مبتلا به لوپوس برای باردار شدن مشکلی ندارند. با این حال، باردار شدن زمانی که لوپوس آرام است، اغلب منجر به بارداری سالم‌تر می‌شود. لوپوس باعث ایجاد خطر زایمان زودرس می شود. اگر آنتی بادی هایی مانند SSA (Ro) یا فسفولیپید وجود داشته باشد، زنان توسط متخصصان بارداری پرخطر برای جلوگیری از عوارض معاینه خواهند شد.

بیشتر بخوانید
لوپوس و قرار گرفتن در معرض نور خورشید: عوارض جانبی

از آنجایی که لوپوس تحت تأثیر هورمون های جنسی زنانه است، بارداری می تواند بر شدت لوپوس زنان تأثیر بگذارد. به گفته گاو، حدود یک سوم از بیماران لوپوس در دوران بارداری شعله ور می شوند، یک سوم هیچ تغییری را تجربه نمی کنند و یک سوم در واقع شاهد بهبود علائم خود هستند.

تغییر سبک زندگی

برخی تغییرات سبک زندگی می تواند به بهبود نتایج لوپوس کمک کند. بزرگترین خطر بیماری قلبی عروقی است و به همین دلیل Ghaw خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب را توصیه می کند.

ترک سیگار و کاهش وزن در صورت اضافه وزن هر دو منجر به نتایج بسیار بهتری می شوند. ورزش منظم و کم تاثیر نیز به سلامت مفاصل و همچنین کاهش وزن کمک می کند.

گاو گفت: “مردم باید با روماتولوژیست خود در تماس و ارتباط بسیار خوبی باشند.” «پیشگیری از عوارض لوپوس به جای درمان بعد از آن بسیار ساده تر است. امیدواریم با اصلاح سبک زندگی و اصلاحات صحیح، بتوانند خطر این عوارض را در آینده کاهش دهند.»