سکته مغزی به ویژه در افراد مسن شایع است. آنها می توانند باعث آسیب دائمی مغز و ناتوانی طولانی مدت شوند و ممکن است امید به زندگی شما را کاهش دهند.

برخی از افراد پس از سکته مغزی می توانند بهبودی کامل پیدا کنند و سال ها زنده بمانند. برای برخی دیگر، عوارض سکته مغزی تأثیر آشکاری بر کیفیت زندگی و امید به زندگی آنها دارد.

طبیعی است که بدانیم بعد از سکته چه آینده ای در انتظار است. این مقاله به بررسی امید به زندگی پس از سکته مغزی و عواملی که بر چشم انداز شما تأثیر می گذارد می پردازد.

چشم انداز و امید به زندگی پس از سکته مغزی

امید به زندگی شما بعد از سکته چقدر است؟

امید به زندگی پس از سکته مغزی از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

چندین مطالعه بزرگ بقای سکته مغزی را بررسی کرده اند. در حالی که اکثر آنها نتایج مشابهی پیدا می کنند، نتایج معمولاً به دلیل سنین مختلف شرکت کنندگان یا انواع سکته های مغزی موجود در هر مطالعه یکسان نیستند. با این حال، تحقیقات جهانی می تواند به برخی از روندها اشاره کند.

سکته مغزی باعث کاهش امید به زندگی می شود

مطالعه ۲۰۲۲ از جمله بیش از ۳۰۰۰۰۰ نفر در استرالیا و نیوزلند دریافتند که داشتن هر نوع سکته مغزی با کاهش ۵.۵ ساله امید به زندگی همراه است.

افرادی که دچار سکته هموراژیک شده بودند به طور متوسط ​​۷.۴ سال امید به زندگی را از دست دادند.

حدود نیمی از افراد حداقل ۵ سال پس از سکته مغزی ایسکمیک زنده می مانند

یک بزرگ مطالعه سوئدی ۲۰۱۹ از جمله افرادی که حداقل ۳۰ روز پس از اولین سکته زنده ماندند، نرخ بقای ۵ ساله ۴۹.۴٪ را برای کسانی که سکته مغزی ایسکمیک داشتند، یافتند.

بیشتر بخوانید
آگنوزیای ادراکی چیست؟

برای افرادی که خونریزی داخل مغزی داشتند، میزان بقای ۵ ساله ۳۷.۸٪ بود.

مطالعه آلمانی ۲۰۱۹ پس از ۵ سال نتایج مشابهی پیدا کرد. در آن مطالعه، از هر ۱۱ نفر ۱ نفر در عرض ۹۰ روز پس از سکته اولیه و حدود ۱ نفر از هر ۶ نفر در طول یک سال جان خود را از دست می دهند.

بزرگسالان زیر ۵۰ سال حداقل تا ۱۵ سال پس از سکته مغزی در معرض خطر مرگ و میر بیشتری هستند

نویسندگان مطالعه هلندی ۲۰۱۹ نتایج طولانی مدت را در افراد ۱۸ تا ۴۹ ساله که حداقل ۳۰ روز پس از اولین سکته زنده ماندند، بررسی کرد. آنها دریافتند که این افراد در مقایسه با جمعیت بزرگتر، ۵.۵ برابر بیشتر در معرض خطر مرگ در ۱۵ سال قرار دارند.

به خاطر داشته باشید که این یافته ها بر اساس میانگین ها هستند و طیف وسیعی از تنوع در نتایج فردی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیدگاه خود، با پزشک خود صحبت کنید.

بهبودی پس از سکته چقدر طول می کشد؟

می تواند ماه ها تا سال ها برای بهبودی پس از سکته مغزی طول بکشد برخی از افراد ممکن است هرگز به طور کامل بهبود پیدا نکنند.

اما حتی اگر تمام توانایی های قبلی خود را به دست نیاورید، توانبخشی سکته مغزی می تواند به شما کمک کند تا استقلال و کیفیت زندگی خود را به حداکثر برسانید.

توانبخشی معمولاً بلافاصله پس از تثبیت وضعیت شما در بیمارستان آغاز می شود.

در مورد آنچه در طول بهبودی سکته مغزی باید انتظار داشته باشید بیشتر بدانید.

بیشتر بخوانید
هماتوم اپیدورال

خطر سکته مغزی مکرر

سکته مغزی خطر سکته مغزی در آینده را افزایش می دهد.  مطالعه آلمانی ۲۰۱۹ خطرات زیر را در سکته دوم یافتند:

 • ۱.۲٪ در ۳۰ روز
 • ۳.۴٪ در ۹۰ روز
 • ۷.۴ درصد در عرض ۱ سال
 • ۱۹.۴٪ در عرض ۵ سال

عوارض شایع بعد از سکته چیست؟

سکته مغزی می تواند باعث ایجاد طیف گسترده ای از عوارض شود. آنچه رخ می دهد بستگی به نوع سکته مغزی، ناحیه(های) مغز آسیب دیده و شدت سکته دارد.

برخی از عوارض رایج عبارتند از:

 • تغییرات رفتاری
 • اختلالات شناختی
 • افسردگی
 • مشکل در صحبت کردن (آفازی)
 • مشکل در بلع (دیسفاژی)
 • خستگی و ضعف
 • از دست دادن حافظه
 • تغییرات خلق و خوی
 • درد
 • فلج شدن
 • تغییرات حسی و بینایی
 • اسپاستیسیتی

بلافاصله پس از سکته مغزی، ممکن است مشخص نباشد که کدام عارضه با گذشت زمان برطرف می شود و کدام یک دائمی خواهد بود.

چه عواملی بر بهبود سکته مغزی تأثیر می گذارد؟

بهبودی پس از سکته مغزی یک فرآیند کاملا شخصی است که به مجموعه ای از عوامل منحصر به فرد در موقعیت شما بستگی دارد. به سختی می توان گفت دقیقا چقدر طول می کشد و چه توانایی هایی را دوباره به دست خواهید آورد. این فرآیند لزوماً خطی نیز نیست.

پزشک شما می تواند دیدگاه شخصی تری ارائه دهد. آنها ممکن است در نظر بگیرند:

 • سن شما: افراد جوان تر تمایل به داشتن یک چشم انداز بهتر بعد از سکته مغزی نسبت به افراد مسن
 • نوع سکته: سکته مغزی ایسکمیک معمولاً بادیدگاه مثبت تر نسبت به سکته های هموراژیک
 • محل سکته: سکته هایی که بر ساقه مغز تاثیر می گذارند عوارض شدیدتر است
 • شدت سکته: سکته مغزی بزرگ که بسیاری از نواحی مغز را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند منجر به ناتوانی یا مرگ قابل توجهی نسبت به سکته مغزی شود که ناحیه کوچکی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • زمان درمان: افرادی که در داخل تحت درمان قرار می گیرند ۳ ساعت از شروع علائم سکته مغزی ایسکمیک شانس بهبودی بیشتری دارند.
 • سلامتی شما قبل از سکته: داشتن بیماری های مزمن اضافی، مانند فشار خون بالا یا دیابت، می تواند بدتر شود
 • اگر سکته دیگری داشته اید:  مطالعه ۲۰۲۲ از دانمارک نشان می دهد که خطر مرگ با سکته های مکرر افزایش می یابد.
 • سیستم حمایت اجتماعی شما: به گفته a. افرادی که دارای شبکه های حمایت اجتماعی قوی هستند ممکن است پس از سکته به فعالیت های قبلی خود بازگردند مطالعه ۲۰۱۹.
 • نگرش و انگیزه شما: بهبود سکته مغزی شما همچنین به توانایی شما برای شرکت در درمان های توصیه شده و ایجاد تغییرات خاص در سبک زندگی بستگی دارد.
بیشتر بخوانید
در صورت ابتلا به صرع چه زمانی رانندگی صحیح است؟

میزان بقای سکته مغزی بر اساس سن

افراد مسن تر تمایل به بقای کمتری پس از سکته دارند. مطالعه فرانسوی ۲۰۱۹ نرخ بقای نسبی (RS) زیر را برای افرادی که سکته مغزی ایسکمیک، رایج‌ترین نوع سکته، داشتند، یافت. نرخ RS درصدی از افراد مبتلا به سکته مغزی است که در مقایسه با افرادی که سکته مغزی نکرده‌اند، هنوز زنده هستند.

سن RS 1 ساله (%) RS 5 ساله (%) RS 10 ساله (%)
زیر ۶۵ سال ۹۳.۷ ۸۷.۷ ۸۲.۸
۶۵-۸۰ سال ۸۶.۰ ۷۴.۶ ۵۸.۲
۸۰-۸۵ سال ۷۶.۸ ۶۴.۶ ۴۶.۸
بیش از ۸۵ سال ۶۴.۰ ۴۹.۸ ۳۴.۲

آیا بعد از سکته می توانید یک زندگی عادی داشته باشید؟

این امکان وجود دارد که پس از سکته به زندگی عادی خود بازگردید. اما حتی اگر تمام توانایی های خود را به دست آورید، ممکن است نیاز به تغییر رژیم غذایی، ورزش بیشتر یا مصرف دارو داشته باشید. همچنین ممکن است متوجه شوید که سکته مغزی بر دیدگاه و اولویت های شما تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث بی حسی صورت من می شود؟ 9 علت احتمالی

آیا امکان بهبودی کامل از سکته وجود دارد؟

بسیاری از افراد پس از سکته مغزی بهبودی کامل پیدا می کنند. مهم است که در اسرع وقت به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید و برنامه توانبخشی خود را تا جایی که می توانید دنبال کنید.

در ۳ روز اول پس از سکته چه اتفاقی می افتد؟

در ۳ روز اول پس از سکته مغزی، در حال بهبودی در بیمارستان خواهید بود. در طول این مدت، تیم مراقبت از سلامتی شما نظارت می کند و در عین حال اطلاعات بیشتری در مورد عوارض سکته مغزی شما جمع آوری می کند. ممکن است تحت آزمایش قرار بگیرید و درمان های جدیدی را شروع کنید.

خلاصه

سکته مغزی می تواند امید به زندگی شما را کاهش دهد. اما تغییرات فردی زیادی در آنچه پس از سکته ممکن است وجود دارد.

برخی از عواملی که بر بهبودی شما تأثیر می‌گذارند، خارج از کنترل شما هستند، مانند سن و نوع سکته مغزی. عوامل دیگر، مانند تمایل شما به اتخاذ تغییرات سبک زندگی و مشارکت در توانبخشی، می تواند دیدگاه شما را بهبود بخشد.

اگرچه نمی‌توان دقیقاً گفت چند سال زندگی می‌کنید، تیم مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند به شما در درک آنچه در آینده انتظار دارید کمک کند.