چشم‌های نامتقارن بیشتر از چشم‌های دقیقاً متقارن معمول هستند. آنها ممکن است به دلایل زیادی از ژنتیک گرفته تا آسیب ایجاد شوند و به طور کلی نیازی به درمان ندارند.

داشتن چشم های نامتقارن کاملا طبیعی است و به ندرت باعث نگرانی می شود. عدم تقارن صورت بسیار رایج است و داشتن اجزای صورت کاملاً متقارن عادی نیست. در حالی که ممکن است برای شما قابل توجه باشد، چشم های نامتفارن به ندرت برای دیگران قابل توجه است.

چشم ها ممکن است به دلیل تغییرات پوستی که به عنوان بخشی طبیعی از پیری اتفاق می افتد نامتقارن به نظر برسند. به ندرت، چشم های نامتقارن ممکن است ناشی از یک بیماری باشد.

علت

ژنتیک یکی از دلایل رایج نامتقارن بودن چشم ها است. دقیقاً مانند سایر ویژگی های صورت شما، احتمالاً ویژگی هایی مشابه ویژگی های والدین و سایر اعضای خانواده دارید. اگر دقت کنید، به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که دیگران در خانواده شما نیز یک چشمشان بالاتر از دیگری است.

چشم های نامتقارن: علل و درمانhealthline.comhttps://www.healthline.com › به عنوان...

موارد زیر سایر علل احتمالی نامتقارن چشم و علائم آن است.

انوفتالموس

انوفتالموس جابجایی خلفی چشم است و زمانی اتفاق می‌افتد که یک آسیب یا شرایط پزشکی فضای پشت چشم را تغییر می‌دهد و باعث فرورفتگی چشم می‌شود. این می تواند به طور ناگهانی یا به تدریج در طی سال ها اتفاق بیفتد.

تروما شایع ترین علت انوفتالموس است، مانند ضربه به صورت یا ضربه زدن به صورت در هنگام تصادف. همچنین می تواند به دلیل تعدادی از شرایط پزشکی، از جمله مواردی که حفره سینوسی پشت چشم را تحت تاثیر قرار می دهد، ایجاد شود.

برخی از افراد هیچ علامتی جز فرورفتگی یا افتادگی یک چشم را تجربه نمی کنند. بسته به علت، ممکن است احساس کشش زیر چشم، مشکلات سینوسی یا درد صورت را نیز مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید
چشمهای نامتقارن: قرینه نبودن چشم

شرایطی که می تواند باعث انوفتالموس شود عبارتند از:

 • سینوزیت مزمن ماگزیلاری
 • سندرم سینوس خاموش
 • بیماری پاژه
 • تومورهای سینوس فک بالا
 • نقایص استخوانی

پتوز

این حالت افتادگی پلک نیز نامیده می شود، این وضعیت می تواند در بدو تولد وجود داشته باشد (مادرزادی) یا بعداً (اکتسابی) ایجاد شود. پتوز در افراد مسن شایع تر است. زمانی اتفاق می‌افتد که عضله بالابرنده که پلک شما را بالا نگه می‌دارد، کشیده یا از پلک جدا می‌شود و باعث افتادگی آن می‌شود. باعث ظاهر شدن چشم های نامتقارن می شود، بنابراین یک چشم پایین تر از دیگری به نظر می رسد.

در برخی افراد پتوز هر دو چشم را درگیر می کند. پیری شایع ترین علت پتوز است، اما می تواند ناشی از شرایط عصبی، تومورها و سکته نیز باشد.

اگر پلک به اندازه ای افتاد که بینایی شما را مختل کند، جراحی برای اصلاح آن توصیه می شود. در صورت تمایل می توان جراحی را به دلایل زیبایی نیز انجام داد.

پروپتوز

پروپتوز که ممکن است به آن اگزوفتالموس نیز گفته شود، بیرون زدگی یا برآمدگی یک یا هر دو چشم است. بیماری گریوز شایع ترین علت در بزرگسالان است. بافت های پشت و اطراف چشم را متورم می کند و کره چشم را به جلو می راند. به ندرت، پروپتوز همچنین می تواند در اثر عفونت، تومور یا خونریزی ایجاد شود.

همراه با تغییر در ظاهر چشم، ممکن است متوجه شوید:

 • چشم درد
 • نبض در چشم برجسته
 • تب
 • مشکلات بینایی

عدم تقارن طبیعی صورت

داشتن اجزای صورت کاملاً متقارن بسیار نادر است. اکثر افراد دارای عدم تقارن متفاوت در ویژگی های صورت هستند که طبیعی تلقی می شود. این نیز بر اساس سن، جنسیت و قومیت شما متفاوت است.

بیشتر بخوانید
چشمان زرد: علل و درمان

عدم تقارن طبیعی صورت می تواند باعث شود یک چشم بالاتر یا پایین تر از دیگری به نظر برسد. گاهی اوقات چشم های نامتقارن نیست، بلکه ابروهای نامتقارن یا شکل بینی شما باعث می شود که چشمان شما نامتقارن به نظر برسند.

افزایش سن نیز یکی از دلایل رایج عدم تقارن صورت است. با افزایش سن، پوست و بافت‌های نرم خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند که باعث می‌شود پوست اطراف اجزای صورت‌مان آویزان شود.

مروری بر مطالعات در سال ۲۰۱۷ با استفاده از مدل‌های نیمه صورت، که چهره «تغییر نشده» فرد را در کنار تقارن کامل سمت راست و تقارن کامل سمت چپ نشان می‌دهند، دریافته‌اند که تقارن کامل صورت به‌عنوان نگران‌کننده و غیرجذاب تلقی می‌شود. برخی از عدم تقارن های صورت نه تنها طبیعی است، بلکه مطلوب تر نیز در نظر گرفته می شود.

درمان نامتقارنی چشم

درمان چشم های نامتقارن معمولاً مورد نیاز نیست. مگر اینکه یک بیماری زمینه ای وجود داشته باشد که نیاز به درمان داشته باشد یا عدم تقارن بینایی شما را مختل کند، درمان یک اولویت شخصی است.

کارهایی وجود دارد که می‌توان برای متقارن‌تر نشان دادن چشم‌هایتان انجام داد، از ترفندهای آرایشی که می‌توانید در خانه امتحان کنید تا روش‌های جراحی و غیرجراحی زیبایی.

آرایش

ممکن است بتوانید از آرایش استفاده کنید تا چشمان خود را متقارن تر نشان دهید. کانتورینگ، هایلایت و سایر تکنیک ها را می توان برای برجسته تر کردن برخی ویژگی ها برای ایجاد ظاهری متعادل استفاده کرد.

یک مداد یا پودر ابرو می تواند به یکنواخت شدن ظاهر ابروها کمک کند، که ممکن است چشمان شما را یکدست نشان دهد.

بیشتر بخوانید
آب مروارید - علائم و علل

آموزش های ویدئویی آنلاین برای کمک به شما در انجام این کار وجود دارد. بسیاری از فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی دارای آرایشگران و متخصصان آرایشی هستند که می‌توانند به شما نحوه استفاده از محصولات برای بهبود ویژگی‌های خود را نشان دهند.

لیفت ابرو

که به آن جوانسازی پیشانی یا لیفت پیشانی نیز می گویند، لیفت ابرو یک عمل زیبایی برای بالا بردن ابروهای شما است. در حالی که تحت بیهوشی عمومی است توسط جراح زیبایی انجام می شود. تکنیک های جراحی مختلفی وجود دارد که می توان برای انجام لیفت ابرو استفاده کرد، از جمله:

 • لیفت ابرو تاجی
 • لیفت آندوسکوپی ابرو
 • لیفت ابرو خط مو

مانند هر عمل جراحی، خطرات بالقوه ای از جمله عفونت، خونریزی و زخم وجود دارد.

بوتاکس

بوتاکس گاهی اوقات می تواند به عنوان یک راه حل موقت برای چشم های نامتقارن استفاده شود. در بسیاری از مواقع این ابروهای فرد نامتقارن است و باعث می شود چشم ها نامتقارن به نظر برسند. عدم تقارن ابرو شایع است. بوتاکس یک گزینه غیر جراحی برای لیفت ابرو است.

بوتاکس که یک شل‌کننده عضلانی تزریقی است، می‌تواند در ناحیه اطراف ابرو تزریق شود تا به ایجاد حالت تعادل کمک کند. نتایج به طور کلی حدود چهار ماه باقی می ماند.

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی جراحی زیبایی است که برای اصلاح نامتقارنی پلک ها استفاده می شود. این روش چشم‌های شما را متقارن نمی‌کند، اما می‌تواند آن‌ها را حتی اگر چربی یا پوست اضافی باعث نامتقارن نشان دادن چشم‌های شما شود، ظاهر می‌کند.

در طی این عمل، بافت اضافی مانند چربی، ماهیچه و پوست از پلک بالا یا پایین برداشته می شود. کبودی و تورم شایع است و تقریباً دو هفته طول می کشد. اسکارهای برش ممکن است چندین ماه طول بکشد تا محو شوند.

بیشتر بخوانید
آیا پرش چشم کمبود ویتامین است؟ علل، علائم، درمان

جراحی اربیتال

جراحی اربیتال جراحی اربیت است که حفره چشم شماست. مدار از چهار دیواره استخوان، کره چشم، عضلات چشم، عصب بینایی و چربی تشکیل شده است.

روش های جراحی مختلفی وجود دارد که برای درمان تروما و شرایط پزشکی موثر بر این فضا استفاده می شود. این می‌تواند شامل جراحی برای ترمیم شکستگی‌ها یا برداشتن تومورها، یا جراحی رفع فشار اربیتال باشد که برای درمان اگزوفتالموس ناشی از بیماری گریوز و عفونت‌ها استفاده می‌شود.

هیچ کاری نکن

درمان لازم نیست، مگر اینکه چشم های نامتقارن ناشی از یک بیماری پزشکی یا ایجاد مشکلات بینایی باشد. در این مورد، درمان برای اهداف زیبایی و بر اساس انتخاب شخصی است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر مشکلات بینایی یا علائم دیگری مانند درد چشم، تورم یا احساس نبض در یک چشم را تجربه می‌کنید، در مورد ارجاع به چشم پزشک با پزشک مشورت کنید. اگر ظاهر چشم شما به دلیل ضربه یا آسیبی که سر یا صورت شما را درگیر کرده است تغییر کرده است، به اورژانس مراجعه کنید.

 خلاصه

چشم های نامتقارن طبیعی تلقی می شود و به ندرت یک نگرانی پزشکی است. ما بیشتر از خودمان انتقاد داریم، اما به احتمال زیاد هیچ کس دیگری متوجه این عدم تقارن نشده است. اگر در مورد علت عدم تقارن خود نگران هستید یا علائم دیگری را تجربه می کنید، با پزشک صحبت کنید.
Source link