چغندر و تغییر رنگ ادرار

ممکن است متوجه شوید که وقتی چغندر می خورید، ادرار قرمز رنگ به دنبال دارد.

آنچه در طول روز می نوشید می تواند بر میزان دفع ادرار شما تأثیر بگذارد، اما آنچه می خورید نیز می تواند بر رنگ آن تأثیر بگذارد. ممکن است متوجه شوید که وقتی چغندر می خورید، ادرار قرمز رنگ به دنبال دارد. خوردن چغندر می تواند رنگ ادرار شما را به صورتی یا قرمز تغییر دهد، بنابراین اگر متوجه یک رنگ غیرعادی شدید نگران نباشید.

با این حال، اگر ادرار قرمز دارید و چغندر در منو نبود، با پزشک خود صحبت کنید. این می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای مانند عفونت کلیه، سرطان یا اختلالات لخته شدن خون باشد. همچنین می تواند یک عارضه جانبی موقت فعالیت هایی مانند ورزش شدید باشد.

بیشتر بخوانید
چه غذاهایی برای کلیه ها مفید است؟

با توجه به رنگ زرد نی رنگ طبیعی ادرار است کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده. رنگ زرد دقیق ادرار شما به میزان مایع مصرفی شما در طول روز بستگی دارد. مایعات کمتر منجر به ادرار زرد تیره می شود.

چغندر و تغییر رنگ ادرار |  قوی زنده

اگر مقادیر زیادی ویتامین B کمپلکس یا کاروتن مصرف کنید، ادرار نیز می‌تواند به رنگ زرد یا نارنجی تیره‌تر تبدیل شود یا می‌تواند از عوارض جانبی برخی داروها مانند وارفارین باشد. رنگ های مصنوعی در غذا می تواند باعث ادرار آبی یا سبز شود و ادرار شیری معمولاً به دلیل عفونت دستگاه ادراری یا باکتری های دیگر در ادرار است.

بیشتر بخوانید
چرا ادرار در دوران بارداری بوی آمونیاک می دهد؟

به گفته جان اچ مک‌دونالد، اگر چغندر مصرف می‌کنید و ادرار قرمز رنگی ایجاد می‌شود، به آن حالتی به نام چغندر می‌گویند که بی‌خطر است. با این حال، این می تواند نگران کننده باشد، زیرا چغندر می تواند به نظر برسد که در ادرار خون وجود دارد.

همه افراد بعد از خوردن چغندر تغییر رنگ ادرار را تجربه نمی کنند. رنگ صورتی یا قرمز دقیق ادرار پس از خوردن چغندر نیز می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد.

بر اساس مقاله ای که در آگوست ۲۰۱۷ منتشر شد، ترکیب موجود در چغندر که مسئول تغییر رنگ ادرار است، آنتوسیانین است، این یک رنگدانه رنگی است که به چغندر رنگ قرمز روشن می دهد و می تواند از طریق ادرار دفع شود و آن را قرمز کند. تحقیقات غذا و تغذیه.

بتالین یکی دیگر از رنگدانه های رنگی در چغندر است که می تواند از طریق ادرار دفع شود دفتر علم و جامعه مک گیل. در حالی که خود چغندر خوش خیم است، دفع ادرار قرمز یا صورتی پس از خوردن چغندر می تواند ناشی از کمبود متابولیسم آهن باشد.

بیشتر بخوانید
چرا ادرار من کف آلود است؟

به دکتر مراجعه کنید

اگر اخیرا چغندر خورده اید، به احتمال زیاد ادرار قرمز شما به این دلیل است. با این حال، اگر چغندر نخورده اید، کشف ادرار قرمز یا صورتی نیاز به تماس فوری با پزشک دارد. وجود گلبول‌های قرمز خون در ادرار می‌تواند باعث قرمز شدن آن شود و می‌تواند ناشی از مشکلات کلیوی یا سیستم کلیوی باشد.

بیشتر بخوانید
چای سبز و سنگ کلیه

عفونت دستگاه ادراری، سنگ ادراری یا سایر اختلالات ادراری نیز می تواند باعث قرمزی یا صورتی ادرار شود. مسمومیت مزمن با سرب یا جیوه شرایط دیگری هستند که می توانند باعث قرمزی یا صورتی ادرار شوند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه