با در نظر گرفتن این موضوع، جای تعجب نیست ۲۷ درصد زنان باردار در دوران بارداری خود دچار سقوط می شوند. خوشبختانه، بدن شما چندین محافظ برای محافظت در برابر آسیب دارد. این شامل محافظت از مایع آمنیوتیک و عضلات قوی در رحم است.

افتادن ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. اما اگر زمانی اتفاق می افتد که شما دو نفر شده اید، در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید بدانید.

عوارض احتمالی

رحم شما احتمالاً در اثر افتادن خفیف هیچ آسیب دائمی یا ضربه ای متحمل نمی شود. اما اگر سقوط بسیار سخت باشد یا با زاویه خاصی برخورد کند، ممکن است عوارضی را تجربه کنید.

نمونه هایی از عوارض احتمالی مربوط به زمین خوردن عبارتند از:

 • جدا شدن جفت
 • شکستگی استخوان در یک مادر باردار
 • تغییر وضعیت ذهنی
 • آسیب جمجمه جنین
بیشتر بخوانید
10 نکته مراقبت پس از زایمان برای هر مادر

دور و بر ۱۰ درصد زنانی که در دوران بارداری زمین می خورند به دنبال مراقبت های پزشکی هستند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

در بیشتر مواقع، یک زمین خوردن جزئی برای ایجاد مشکل برای شما و/یا کودکتان کافی نیست. اما برخی علائم وجود دارد که نشان می دهد ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشید. این شامل:

 • شما زمین خوردن داشتید که منجر به ضربه مستقیم به شکمتان شد.
 • شما در حال نشت مایع آمنیوتیک و/یا خونریزی واژن هستید.
 • شما درد شدیدی را تجربه می کنید، به خصوص در لگن، معده یا رحم.
 • شما انقباضات سریع تری را تجربه می کنید یا شروع به انقباض می کنید.
 • متوجه می‌شوید که کودکتان به دفعات حرکت نمی‌کند.

اگر این علائم یا علائم دیگری را تجربه کردید که ممکن است شما را نگران کند، با پزشک خود تماس بگیرید یا به دنبال درمان فوری پزشکی باشید.

آزمایش برای آسیب دیدگی

اگر زمین خوردن را تجربه کردید، اولین کاری که پزشک انجام می دهد این است که شما را از نظر هرگونه آسیبی که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد بررسی کند. این می تواند شامل شکستگی یا رگ به رگ شدن استخوان یا هر گونه آسیب به قفسه سینه باشد که بر تنفس شما تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید
ترشحات واژن: علل، درمان

پس از آن، پزشک کودک شما را ارزیابی می کند. برخی از آزمایشاتی که ممکن است از آنها استفاده کنند شامل اندازه گیری صدای قلب جنین با استفاده از داپلر یا سونوگرافی است.

پزشک شما همچنین از شما خواهد پرسید که آیا متوجه تغییراتی شده اید که می تواند نشان دهنده نگرانی برای کودک شما باشد، مانند انقباضات، خونریزی رحم یا حساسیت رحم.

پزشک شما ممکن است از نظارت الکترونیکی مداوم جنین استفاده کند. این انقباضاتی که ممکن است داشته باشید و همچنین ضربان قلب کودک شما را کنترل می کند. با این اطلاعات، پزشک شما می تواند تشخیص دهد که آیا شما با عوارضی مانند جدا شدن جفت یا ضربان قلب آهسته مواجه هستید یا خیر.

بیشتر بخوانید
چه کنیم که به زگیل تناسلی مبتلا نشویم

آزمایش خون، به ویژه برای شمارش خون و گروه خونی نیز ممکن است توصیه شود. این به این دلیل است که زنانی که دارای گروه خونی Rh منفی هستند ممکن است در معرض خطر خونریزی داخلی باشند که می‌تواند بر جنین آنها تأثیر بگذارد. گاهی اوقات، پزشکان برای کاهش احتمال آسیب دیدگی، تزریق واکسن معروف به Rho-GAM را توصیه می کنند.

جلوگیری از سقوط در آینده

همیشه نمی‌توانید از افتادن‌ها جلوگیری کنید، اما اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از سقوط در آینده انجام دهید. این مراحل را انجام دهید تا خود را روی دو پا نگه دارید:

 • برای جلوگیری از لیز خوردن، سطوح را به دقت نگاه کنید که دارای آب یا مایعات دیگر هستند.
 • کفش هایی بپوشید که دارای دسته یا سطحی نشوند.
 • از کفش‌های پاشنه بلند یا «گوه‌ای» که در هنگام پوشیدن به راحتی در آن فرو می‌روید خودداری کنید.
 • هنگام پایین آمدن از پله ها، از اقدامات ایمنی مانند نگه داشتن نرده های دستی استفاده کنید.
 • از حمل بارهای سنگین که شما را از دیدن پاهایتان باز می دارد خودداری کنید.
 • تا حد امکان روی سطوح هموار راه بروید و از راه رفتن روی مناطق چمنی خودداری کنید.
بیشتر بخوانید
چگونه بعد از برداشت تخمک از یبوست خلاص شویم؟

از ترس زمین خوردن نباید از فعالیت بدنی پرهیز کنید. در عوض، فعالیت‌هایی را روی سطوح حتی مانند تردمیل یا پیست امتحان کنید.

خلاصه

در طول دوران بارداری، پزشک به نظارت بر جایگیری جنین و همچنین جفت ادامه خواهد داد. دریافت منظم مراقبت های دوران بارداری و مدیریت هر گونه شرایطی که ممکن است در طول بارداری شما ایجاد شود می تواند به شما کمک کند تا یک نوزاد سالم به دنیا بیاورید.

اگر بعد از زمین خوردن نگران سلامتی خود هستید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا به دنبال درمان فوری پزشکی باشید.