چه زمانی باید کولونوسکوپی کرد

کولونوسکوپی یک آزمایش رایج برای کشف انواع مشکلات گوارشی است. اکثر مردم آن را به دلیل استفاده از آن در تشخیص سرطان کولورکتال و یافتن و درمان تومورهای پیش سرطانی می شناسند. با این حال، برخی از “آمادگی” مورد نیاز برای آزمایش خودداری می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است از ایده استفاده از یک دوربین کوچک برای نگاه کردن به داخل روده بزرگ خود ناراحت باشند. در حالی که کولونوسکوپی بهترین ابزار موجود برای یافتن سرطان کولورکتال است، اما تنها در صورتی موثر است که آزمایش انجام شود. زمانی که سرطان کولورکتال زود تشخیص داده شود، نرخ بقای ۹۰ درصدی دارد.

بنابراین چه زمانی باید در مورد انجام کولونوسکوپی با پزشک خود صحبت کنید؟

کولونوسکوپی چیست؟

در طول کولونوسکوپی، بیمار معمولاً تحت آرام‌بخشی قرار می‌گیرد و از یک دوربین کوچک برای بررسی کل کولون و رکتوم برای بررسی پولیپ یا هر ناهنجاری دیگر استفاده می‌شود. تست یک روش نسبتاً ساده است که معمولاً کمتر از ۳۰ دقیقه طول می کشد.

بیمار باید قبل از عمل با نوشیدن محلول روده خود را به طور کامل تخلیه کند. تکمیل مقدمات به پزشکان بهترین شانس را برای یافتن سرطان و درمان ضایعات پیش سرطانی به نام پولیپ می دهد. اکثر سرطان های روده بزرگ به صورت پولیپ شروع می شوند. اگر آمادگی شما کامل نباشد، احتمالاً از شما خواسته می شود که کولونوسکوپی خود را مجدداً برنامه ریزی کنید.

چه زمانی باید کولونوسکوپی کرد

دکتر ژان ناپس، جراح کولورکتال در هیوستون متدیست می گوید: کولونوسکوپی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه نیز عمل می کند. اگر چیزی شبیه پولیپ پیدا کنیم، می‌توانیم فورا آن را برداریم.»

بیشتر بخوانید
گرمازدگی: علائم، علل، درمان، پیشگیری

علیرغم آنچه ممکن است شنیده باشید، آماده سازی کولونوسکوپی نباید تجربه وحشتناکی باشد. هنگام برنامه ریزی برای کولونوسکوپی، با پزشک خود در مورد راه هایی که می توانید آمادگی را آسان تر کنید، صحبت کنید. چه نوشیدن نیمی از محلول آماده سازی در روز قبل و نیمی از روز کولونوسکوپی، نوشیدن آن به صورت سرد، یا استفاده از پودر نوشیدنی طعم‌دار مانند کریستال لایت، پزشک شما احتمالاً تمام ترفندهای آماده سازی را تا حد ممکن آسان می‌داند.

پس از کولونوسکوپی، دکتر ناپس تاکید می کند که بیماران می توانند همان روز به خانه بروند و بلافاصله رژیم غذایی و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند.

چرا (و چه زمانی) به کولونوسکوپی نیاز دارید؟

۴۵ ساله شدی

انجمن سرطان آمریکا و کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده توصیه می کنند که افراد با خطر متوسط ​​سرطان روده بزرگ غربالگری را از سن ۴۵ سالگی شروع کنند. علاوه بر کولونوسکوپی، آزمایش های غربالگری سرطان روده بزرگ دیگری نیز وجود دارد که افراد در معرض خطر متوسط ​​می توانند انجام دهند، از جمله:

 • آزمایش DNA مدفوع – نمونه ای از مدفوع شما برای جهش های ژنتیکی و محصولات خونی در مدفوع بررسی می شود.
 • سی تی کولونوگرافی (کولونوسکوپی مجازی) – اشعه ایکس و سی تی اسکن برای تهیه تصاویر از داخل کولون و رکتوم استفاده می شود.
 • آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT) یا آزمایش خون مخفی مدفوع مبتنی بر گایاک (gFOBT) – نمونه ای از مدفوع شما برای خون پنهان بررسی می شود.
 • سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر، بسیار شبیه کولونوسکوپی – پزشکان از دستگاهی برای بررسی داخل رکتوم و پایین روده بزرگ استفاده می کنند.
بیشتر بخوانید
تزریق وریدی ویتامین چیست و چگونه کار می کند؟

با پزشک خود در مورد خطر فردی خود و نوع غربالگری که با آن راحت تر هستید صحبت کنید. اما توجه به این نکته مهم است که کولونوسکوپی استاندارد طلایی برای غربالگری سرطان کولورکتال در نظر گرفته می شود.

دکتر کنپس تاکید کرد: یک روش ۲۰ دقیقه ای می تواند از غم و اندوه زیادی در مسیر جلوگیری کند.

شما در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستید

برخی از شرایط و سابقه پزشکی افراد را بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال قرار می دهد. اگر در معرض خطر بالاتری هستید، ممکن است مجبور شوید اولین کولونوسکوپی خود را قبل از ۴۵ سالگی انجام دهید. ممکن است در معرض خطر بالاتری باشید اگر:

 • سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال دارید: اگر والدین یا خواهر و برادر شما قبل از ۵۰ سالگی تشخیص داده شده باشند، شما در معرض خطر بیشتری قرار دارید. افرادی که سابقه خانوادگی دارند باید اولین کولونوسکوپی خود را در سن ۴۰ یا ۱۰ سالگی قبل از سن تشخیص اعضای خانواده خود انجام دهند. (اگر والدین شما در ۴۲ سالگی تشخیص داده شده اند، باید غربالگری خود را از ۳۲ سالگی شروع کنید.)
 • شما بیماری التهابی روده (IBD) را تجربه می کنید: بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد. افراد مبتلا به IBD ممکن است نیاز به انجام کولونوسکوپی غربالگری سرطان روده بزرگ ۸ تا ۱۰ سال پس از تشخیص خود داشته باشند و بسته به مدت زمانی که با IBD زندگی کرده اند، هر دو تا سه سال یک بار پیگیری کنند.
 • سابقه پولیپ یا تشخیص قبلی سرطان کولورکتال دارید: اگر تا به حال پولیپ‌ها را در طول کولونوسکوپی برداشته‌اید یا قبلاً تشخیص سرطان کولورکتال داشته‌اید، ممکن است پزشک شما انجام کولونوسکوپی را هر سال یا تا پنج سال بین کولونوسکوپی توصیه کند.
 • شما یک بیماری ژنتیکی مانند پولیپ آدنوماتوز خانوادگی (FAP) یا سندرم لینچ دارید که سرطان روده بزرگ غیر پولیپوز ارثی (HNPCC) نیز نامیده می شود: افراد مبتلا به این شرایط ممکن است مجبور شوند اولین کولونوسکوپی خود را در سنین ۱۰ تا ۱۲ سالگی انجام دهند و بسته به عوامل خطر فردی هر یک تا دو سال یک بار غربالگری را ادامه دهند.
بیشتر بخوانید
ضربان قلب چربی سوز: هر آنچه که باید بدانید

علائم گوارشی دارید

در حالی که غربالگری سرطان کولون معمولاً دلیلی است که کسی کولونوسکوپی می‌کند، این آزمایش برای غربالگری انواع بیماری‌های گوارشی نیز استفاده می‌شود. کولونوسکوپی به عنوان آزمایش برای شرایط زیر استفاده می شود:

 • خونریزی در دستگاه گوارش
 • دیورتیکولیت، کیسه های التهاب در دستگاه گوارش
 • هموروئید
 • بیماری های التهابی روده، از جمله بیماری کرون و کولیت اولسراتیو
 • سندرم روده تحریک‌پذیر
 • تنگی ها (نواحی باریک روده بزرگ)
 • زخم ها
بیشتر بخوانید
آیا تنقیه ها ایمن هستند؟ انواع، مزایا و مضرات

بیماری های دستگاه گوارش می توانند علائم مشترکی با سرطان روده بزرگ داشته باشند. بنابراین بهتر است که ایمن باشید و برای درک علائمی که دارید با پزشک خود صحبت کنید. اگر هر یک از این موارد را تجربه کردید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید:

 • درد شکم، نفخ یا کرامپ
 • مدفوع قرمز روشن یا سیاه
 • تغییر در ظاهر مدفوع
 • تغییر در عادات روده، مانند یبوست جدید یا اسهال
 • فرسودگی
 • کاهش وزن بی دلیل

دکتر Knapps می گوید: “اغلب افراد علائم سرطان روده بزرگ را تا زمانی که خیلی دیر نشده است نادیده می گیرند.” آنها از دست دادن خون را به یک هموروئید یا چیزی که خورده اند نسبت می دهند. اما وقتی علائم مزمن تر شد، باید توسط پزشک معاینه شوید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه