تخمک گذاری آزاد شدن تخمک از تخمدان است. معمولاً حدود ۱۲ تا ۱۶ روز قبل از پریود بعدی اتفاق می افتد. برخی از افراد ممکن است در این زمان در قسمت پایین شکم خود احساس درد کنند و ترشحات فرد ممکن است رنگ و قوام آن تغییر کند.

ردیابی آن می تواند بخش مهمی از آگاهی از باروری باشد.

در طول تخمک گذاری، بخشی از تخمدان به نام فولیکول تخمدان، تخمک را تخلیه می کند. تخمک به عنوان تخمک، تخمک یا گامت ماده نیز شناخته می شود. تنها پس از رسیدن به بلوغ آزاد می شود.

سپس تخمک به سمت لوله فالوپ حرکت می کند، جایی که ممکن است با یک اسپرم مواجه شود و بارور شود.

When do I ovulate, how do I know, and what does it feel like?

بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس تخمک گذاری و ترشح هورمون ها را در طول چرخه قاعدگی کنترل می کند. هیپوتالاموس سیگنال هایی را ارسال می کند که به لوب قدامی و غده هیپوفیز دستور می دهد تا هورمون لوتئینیزه کننده و هورمون محرک فولیکول (FSH) ترشح کند.

دانستن اینکه چه زمانی تخمک گذاری ممکن است اتفاق بیفتد می تواند مفید باشد، زیرا در این زمان احتمال بارداری بیشتر است.

نشانه ها

دستگاه تناسلی زنان سیگنال هایی را ارسال می کند که تخمک گذاری اتفاق می افتد. این شامل:

 • مخاط دهانه رحم شبیه سفیده تخم مرغ می شود
 • افزایش دمای بدن
 • در برخی موارد، درد

یک فرد همچنین ممکن است تجربه کند :

 • نفخ
 • حساسیت سینه
 • گرفتگی عضلات
 • لکه بینی
 • افزایش میل جنسی

مخاط دهانه رحم در طول چرخه قاعدگی چهار مرحله کلی را طی می کند . در زمان های کمتر بارور ضخیم و چسبناک است. با افزایش سطح استروژن، حجم آن افزایش می یابد و شبیه سفیده تخم مرغ می شود. این حرکت اسپرم را راحت تر می کند.

برای بررسی مرحله مخاط، فرد می تواند مقداری را روی یک بافت نگاه کند یا قوام آن را با انگشت آزمایش کند.

در طول تخمک گذاری، ممکن است کمی افزایش دمای بدن نیز وجود داشته باشد. این توسط هورمون پروژسترون هدایت می شود که بدن هنگام آزاد کردن تخمک ترشح می کند. دما ممکن است بین ۰.۵ تا ۱ درجه فارنهایت افزایش یابد و تا پایان دوره باروری بالا بماند.

یک فرد می تواند یک دماسنج پایه را به صورت آنلاین یا در داروخانه خریداری کند تا این افزایش را بررسی کند. خوانش‌ها در صورتی دقیق‌تر هستند که فرد آن‌ها را هر روز در زمان مشخصی انجام دهد.

با این حال، عوامل زیادی می توانند بر روی خوانش دما تأثیر بگذارند، مانند بیماری، مصرف الکل، و تغییر در روش پیشگیری از بارداری. به همین دلیل، پایش دما به تنهایی روش قابل اعتمادی برای جلوگیری یا افزایش احتمال لقاح نیست.

برخی از افراد ممکن است در هنگام تخمک گذاری در ناحیه زیر شکم خود درد داشته باشند. به این درد میتل اشمرز می گویند. ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

درد تخمک گذاری ممکن است یک درد شدید و ناگهانی یا یک درد مبهم باشد. بسته به اینکه کدام تخمدان تخمک را آزاد می کند، می تواند در هر دو طرف شکم رخ دهد. همچنین ممکن است خونریزی واژینال جزئی یا لکه بینی وجود داشته باشد.

با این حال، درد در ناحیه ممکن است ناشی از یک مشکل دیگر سلامتی، مانند آندومتریوز یا عفونت مقاربتی باشد. یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند به تعیین علت زمینه ای کمک کند.

زمان تخمک گذاری و نحوه ردیابی آن

تخمک گذاری معمولا ۱۰ تا ۱۶ روز قبل از شروع قاعدگی اتفاق می افتد. برخی از افراد می توانند دوره های اوج باروری خود را با ردیابی چرخه های خود تعیین کنند. این روش تقویم تخمک گذاری برای پیش بینی باروری نامیده می شود.

روش تقویم چندین مرحله دارد :

 • مرحله ۱: چرخه قاعدگی را برای ۸ تا ۱۲ ماه دنبال کنید. یک سیکل از روز اول یک پریود تا اولین روز پریود بعدی است. چرخه متوسط ​​۲۸ روز است ، اما ممکن است به کوتاهی ۲۴ روز یا تا ۳۸ روز طول بکشد.
 • مرحله ۲: از تعداد روزهای کوتاه ترین سیکل قاعدگی ۱۸ کم کنید.
 • مرحله ۳: از تعداد روزهای طولانی ترین سیکل قاعدگی ۱۱ کم کنید.
 • مرحله ۴: با استفاده از یک تقویم، شروع دوره بعدی را علامت بزنید. با تعداد روزهای محاسبه شده در مرحله ۲ جلوتر بشمارید. این زمانی است که اوج باروری شروع می شود. اوج باروری در تعداد روزهای محاسبه شده در مرحله ۳ به پایان می رسد.

اگر نتیجه محاسبه در مرحله ۲ ۸ روز و نتیجه مرحله ۳ ۱۹ روز بود، پنجره باروری ۸ روز پس از شروع دوره بعدی شروع می شود و پس از ۱۹ روز به پایان می رسد.

چندین وب سایت و برنامه می توانند در این ردیابی کمک کنند. این برنامه‌های زیر رایگان هستند و رتبه‌بندی کاربران بالایی دارند:

پیگیری چرخه قاعدگی همچنین می تواند به افراد کمک کند تا هر گونه بی نظمی را متوجه شوند.

در عوض ممکن است یک فرد ترجیح دهد باروری خود را با استفاده از کیت پیش بینی تخمک گذاری از داروخانه ردیابی کند. اینها می توانند افزایش هورمون لوتئینیزه کننده در ادرار را که درست قبل از تخمک گذاری اتفاق می افتد، تشخیص دهند.

تخمک گذاری معمولاً پس از یائسگی متوقف می شود که به طور متوسط ​​در حدود ۵۱ سالگی شروع می شود . قاعدگی ممکن است در سال های منتهی به یائسگی نامنظم تر شود. به این دوره پیش یائسگی می گویند.

باروری در مقابل تخمک گذاری

تخمک گذاری و باروری ارتباط نزدیکی با هم دارند، اما متفاوت هستند.

تخمک گذاری زمانی است که تخمک از تخمدان آزاد می شود. بارداری زمانی آغاز می شود که تخمک توسط اسپرم بارور شود. سپس تخمک بارور شده به لایه داخلی رحم می چسبد.

باروری احتمال باردار شدن را توصیف می کند. دانستن اینکه چه زمانی در چرخه قاعدگی احتمال بارداری بیشتر است می تواند مفید باشد. بسته به میل فرد، ممکن است تصمیم بگیرد که در این دوران رابطه جنسی داشته باشد یا از آن اجتناب کند.

بارداری ممکن است از ۵ روز قبل از تخمک گذاری تا یک روز پس از آن رخ دهد. این به این دلیل است که اسپرم می تواند تا ۵ روز در واژن زندگی کند و تخمک می تواند حدود ۲۴ ساعت پس از آزاد شدن آن زنده بماند.

مراحل چرخه قاعدگی

چرخه قاعدگی به طور متوسط ​​۲۸ روز طول می کشد و می توان آن را به سه مرحله تقسیم کرد:

 1. فاز دور تخمک گذاری یا فولیکولار: لایه ای از سلول ها در اطراف تخمک شروع به بزرگ شدن می کند و بیشتر شبیه موکوس می شود. پوشش داخلی رحم شروع به ضخیم شدن می کند.
 2. مرحله تخمک گذاری: تخمک و شبکه سلولی آن از طریق سوراخی که توسط آنزیم ها تشکیل شده است، تخمدان را ترک کرده و به لوله فالوپ می رود. این نیز دوره باروری است و معمولاً ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می کشد .
 3. مرحله پس از تخمک گذاری یا لوتئال: بدن هورمون لوتئینه کننده ترشح می کند. یک تخمک بارور شده در رحم کاشته می شود، در حالی که تخمک بارور نشده به آرامی تولید هورمون را متوقف می کند و در عرض ۲۴ ساعت حل می شود.

اگر بارداری وجود نداشته باشد، پوشش داخلی رحم شروع به شکستن می کند و برای خروج از بدن در طول قاعدگی آماده می شود.

نحوه تست تخمک گذاری

آزمایش‌های خانگی معمولاً سطح هورمون در ادرار را اندازه‌گیری می‌کنند، در حالی که پزشک ممکن است از آزمایش ادرار و خون استفاده کند.

 • هورمون رنگدانه ساز. سطح آن حدود ۳۶ ساعت قبل از تخمک گذاری به سرعت افزایش می یابد و آزمایش ادرار در خانه می تواند این افزایش را تشخیص دهد.
 • استرون-۳-گلوکورونید (E3G). سطح E3G زمانی که استروژن تجزیه می شود افزایش می یابد. این تقریباً همزمان با تخمک گذاری اتفاق می افتد. آزمایش ادرار تجاری ممکن است سطح هورمون لوتئینیزه کننده و E3G را اندازه گیری کند.
 • پروژسترون در زمان تخمک گذاری سطوح بالاتری از پروژسترون وجود دارد، زیرا رحم برای تخمک بارور شده آماده می شود. انجام آزمایش خون برای پروژسترون در کلینیک می تواند تخمک گذاری را تایید کند. همچنین یک آزمایش تجاری برای پروژسترون ادرار وجود دارد که ممکن است به عنوان “پرگناندیول-۳-گلوکورونید” در برچسب ظاهر شود.

هنگام استفاده از تست در خانه، مهم است که دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید تا نتایج دقیق دریافت کنید.

تخمک گذاری بعد از سقط بارداری

بعد از سقط بارداری باید به چیزهای زیادی فکر کرد که می تواند اثرات روحی و جسمی داشته باشد.

برای جلوگیری از عفونت، فرد باید تا زمانی که دیگر علائم فیزیکی نداشته باشد از رابطه جنسی خودداری کند.

قاعدگی می تواند ۱ تا ۲ ماه پس از از دست دادن بارداری دوباره شروع شود ، اما سیکل ها ممکن است برای چندین ماه دیگر نامنظم باشند. برای آسان‌تر کردن محاسبه تاریخ، برخی افراد تصمیم می‌گیرند تا حداقل یک بار صبر کنند تا دوباره باردار شوند.

اگر فردی هر یک از موارد زیر را تجربه کرده است، ممکن است ایده خوبی باشد که قبل از اقدام به بارداری مجدد با یک پزشک صحبت کند :

 • حاملگی خارج رحمی
 • بارداری مولار
 • از دست دادن اواخر بارداری
 • از دست دادن حاملگی های متعدد

امکان باردار شدن مجدد به زودی پس از سقط جنین وجود دارد.

شرایط سلامتی که بر تخمک گذاری تأثیر می گذارد

هر چیزی که در تخمک گذاری اختلال ایجاد کند ممکن است منجر به ناباروری یا مشکل در بارداری شود. برخی از شایع ترین علل در زیر آمده است.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

همچنین به عنوان PCOS شناخته می شود، این باعث ایجاد تخمدان های بزرگ می شود که اغلب دارای کیست های کوچک و پر از مایع هستند. می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود که می تواند تخمک گذاری را مختل کند.

سایر علائم می تواند شامل مقاومت به انسولین، چاقی، رشد نامنظم مو و آکنه باشد.

این وضعیت یکی از علل اصلی ناباروری در زنان است که ۶ تا ۱۲ درصد از افراد در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد.

اختلال عملکرد هیپوتالاموس

این ناشی از اختلال در تولید FSH و هورمون لوتئینه کننده است که باعث تحریک تخمک گذاری می شود. می تواند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهد.

سیکل های قاعدگی نامنظم و آمنوره که به معنای عدم قاعدگی است، در افراد مبتلا به اختلال عملکرد هیپوتالاموس شایع است.

علل می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • استرس بیش از حد فیزیکی یا عاطفی
 • ورزش بیش از حد
 • وزن بسیار بالا یا پایین بدن و افزایش یا کاهش وزن قابل توجه
 • تومورهای هیپوتالاموس

نارسایی زودرس تخمدان

این اصطلاح توقف زودهنگام تولید تخم مرغ به دلیل کاهش سطح استروژن را توصیف می کند.

ممکن است ناشی از یک بیماری خودایمنی، ناهنجاری های ژنتیکی یا سموم محیطی باشد و معمولاً قبل از ۴۰ سالگی اتفاق می افتد .

پرولاکتین اضافی

اگر فردی از داروهای خاصی استفاده کند یا در غده هیپوفیز خود که هورمون تولید می کند دچار اختلال باشد، ممکن است بدن مقادیر زیادی پرولاکتین تولید کند.

این به نوبه خود می تواند باعث کاهش تولید استروژن شود.

پرولاکتین اضافی که هیپرپرولاکتینمی نیز نامیده می شود، یک علت کمتر شایع اختلال تخمک گذاری است.

القای تخمک گذاری

داروهای باروری می توانند تخمک گذاری را تحریک کنند. اگر تخمک گذاری فرد متوقف شده باشد، پزشکان ممکن است موارد زیر را تجویز کنند :

 • کلومیفن سیترات (کلومید): این داروی خوراکی ترشح FSH و هورمون لوتئینیزه کننده هیپوفیز را افزایش می دهد و فولیکول های تخمدان را تحریک می کند.
 • لتروزول (Femara): این ماده با کاهش موقتی سطح هورمون پروژسترون برای تحریک تولید تخمک عمل می کند.
 • گنادوتروپین یائسگی انسان (Repronex، Menopur، Pergonal) و FSH (Gonal-F، Follistim): این داروهای تزریقی تخمدان ها را برای تولید چندین تخمک تحریک می کنند.
 • گنادوتروپین جفتی انسان (Profasi، Pregnyl): این به بالغ شدن تخمک ها کمک می کند و باعث آزاد شدن آنها می شود.
 • متفورمین (گلوکوفاژ): این می تواند مقاومت به انسولین را درمان کند و شانس تخمک گذاری را در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک افزایش دهد.
 • بروموکریپتین (پارلودل) و کابرگولین (دوستینکس): اینها می توانند هیپرپرولاکتینمی را درمان کنند.

مصرف داروهای باروری می تواند احتمال چند قلوزایی مانند دوقلو یا سه قلو را افزایش دهد.

داروهای فوق نیز ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند، از جمله:

 • درد شکم
 • گرگرفتگی
 • جریان شدید قاعدگی
 • حساسیت سینه
 • خشکی واژن
 • افزایش ادرار
 • لکه بینی
 • بیخوابی
 • نوسانات خلقی

اگر هر یک از اینها نگران کننده یا آزاردهنده باشد، پزشک ممکن است تغییر رویکرد دیگری را توصیه کند.