کره بادام زمینی یک غذای همه کاره است که هم خوشمزه و هم خوشمزه استسالم. می توانید آن را به عنوان میان وعده یا وعده غذایی میل کنید. یک قاشق کره بادام زمینی ترد را روی یک چوب کرفس بریزید یا برای ناهار یک ساندویچ کره بادام زمینی، ژله و موز درست کنید.

مهم نیست که چگونه آن را پخش کنید، کره بادام زمینی لذت بخش است و می تواند جزء اصلی هر رژیم غذایی سالم باشد.

مشکل این است که نمی تواند باشد. به این دلیل است که در مورد ۳ میلیون مردم ایالات متحده به بادام زمینی و آجیل درختی حساسیت دارند. در واقع، آلرژی به بادام زمینی شایع ترین آلرژی در میان کودکان آلرژیک غذایی است.

اما تحقیقات اخیر نشان داده است که قرار گرفتن زودهنگام در معرض بادام زمینی می تواند به طور قابل توجهی احتمال ابتلای کودک شما به آلرژی به آجیل را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
نکات مراقبت از خود برای والدین کودک دارای بلوغ زودرس مرکزی

چه زمانی کره بادام زمینی را معرفی کنیم

آکادمی آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی توصیه می کند کره بادام زمینی را فقط پس از اینکه سایر غذاهای جامد به طور ایمن و بدون هیچ گونه علائم آلرژی به او خوردند، به او معرفی کنید. این ممکن است بین ۶ تا ۸ ماهگی اتفاق بیفتد.

از دادن بادام زمینی کامل یا تکه های بادام زمینی به کودکان زیر ۴ سال خودداری کنید. بادام زمینی می تواند خطر خفگی باشد.

عوامل خطر آلرژی

بادام زمینی هستند در بین هشت غذا که ۹۰ درصد از واکنش های آلرژی غذایی را تشکیل می دهند. آلرژی به بادام زمینی که معمولا در دوران کودکی ایجاد می شود، می تواند مادام العمر باشد. اگر آلرژی به بادام زمینی را پشت سر گذاشتید، باز هم احتمال بازگشت آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید
دردهای رشد در کودکان: علل، علائم و درمان

کودکان مبتلا به سایر آلرژی های غذایی در معرض خطر ابتلا به آلرژی به بادام زمینی هستند. همین امر در مورد کودکان خانواده هایی که آلرژی غذایی در آنها شایع است نیز صدق می کند. به کودکانی که تست آلرژی به بادام زمینی مثبت شده است، هرگز نباید بادام زمینی داده شود.

همچنین اگر فکر می کنید که کره بادام زمینی در معرض خطر آلرژی قرار دارد، هنگام معرفی کره بادام زمینی به کودک خود باید با احتیاط عمل کنید. ابتدا با پزشک خود صحبت کنید و در مورد آزمایش آلرژی بپرسید. اگر مطمئن هستید که می خواهید بادام زمینی معرفی کنید، ممکن است ایده عاقلانه ای باشد که وقتی در مطب هستید به کودک خود کره بادام زمینی بدهید.

بیشتر بخوانید
هیدرونفروز جنینی: علل و درمان

واکنش های آلرژیک

راه های مختلفی برای تشخیص حساسیت غذایی وجود دارد. ممکن است کودک شما تجربه کند:

 • کهیر (نقاط قرمزی که شبیه نیش پشه است)
 • عطسه و/یا خس خس سینه
 • مشکلات تنفسی
 • ورم
 • بثورات خارش دار
 • سفتی گلو
 • ورم
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • پوست رنگپریده
 • علائم گردش خون
 • سبکی سر
 • از دست دادن هوشیاری

واکنش های آلرژی غذایی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. آنها همچنین می توانند مدت کوتاهی پس از مصرف غذا رخ دهند. به طور معمول، کودک شما یک واکنش آلرژیک را در یک نقطه از بدن خود تجربه می کند. اما اگر کودک شما از آنافیلاکسی رنج می برد، یک واکنش آلرژیک جدی و تهدید کننده زندگی ناشی از غذاهایی مانند بادام زمینی، علائم متعددی را به طور همزمان تجربه می کند. آنافیلاکسی نیاز به مراقبت فوری پزشکی در نزدیکترین اورژانس دارد.

بیشتر بخوانید
چگونه سکسکه نوزاد را متوقف کنیم، چه کارهایی را نباید انجام داد و نکات پیشگیری از آن

اگر کودک شما از واکنش آلرژیک شدید رنج می برد، باید به متخصص اطفال (و احتمالاً یک متخصص آلرژی) مراجعه کند تا به تعیین علت و درمان آلرژی کمک کند.

کره بادام زمینی برای کودک

شما باید کره بادام زمینی را برای نوزادان سرو کنید که نرم و رقیق باشد. خوردن کره بادام زمینی غلیظ ممکن است برای کودک سخت باشد. اگر خیلی غلیظ باشد که نمی توان آن را قورت داد، می تواند خطر خفگی باشد.

از خرید کره بادام زمینی کلفت و سرو بادام زمینی واقعی خودداری کنید. هر دوی اینها می تواند باعث خفگی کودک شما شود. برای نازک شدن بافت کره بادام زمینی، با کمی آب مخلوط کنید تا بیشتر شبیه خمیر آب شده باشد.