عامل اصلی که بر قد افراد تاثیر می گذارد DNA آنهاست. با این حال، عوامل دیگری از جمله هورمون ها و شرایط پزشکی می توانند بر قد در طول رشد تأثیر بگذارند.

دانشمندان بر این باورند که DNA مسئول حدود ۸۰ درصد قد افراد است. به عنوان مثال، این بدان معناست که افراد قد بلند تمایل دارند فرزندانی داشته باشند که آنها نیز قد بلند می شوند.

افراد معمولاً تا سن ۱۸ سالگی رشد می کنند. قبل از آن، طیف وسیعی از عوامل محیطی می تواند بر قد آنها تأثیر بگذارد.

این مقاله عواملی را که بر قد افراد تأثیر می‌گذارند، روش‌هایی که افراد می‌توانند در طول رشد قد خود را افزایش دهند و اینکه آیا بزرگسالان می‌توانند قد خود را افزایش دهند یا خیر، مورد بحث قرار می‌دهد.

What factors influence a person's height?

نحوه افزایش قد در طول رشد

افراد نمی توانند بیشتر عواملی را که بر قد آنها تأثیر می گذارد کنترل کنند. این به این دلیل است که DNA این عوامل را تعیین می کند و نمی توانند تغییر کنند.

با این حال، عواملی وجود دارند که می توانند رشد را در دوران کودکی و بلوغ افزایش یا کاهش دهند. کودکان و نوجوانان در حال رشد می توانند اقداماتی را برای به حداکثر رساندن قد بزرگسالان خود انجام دهند.

این عوامل عبارتند از:

تضمین تغذیه خوب

تغذیه نقش بسیار مهمی در رشد دارد. کودکانی که تغذیه مناسبی ندارند ممکن است به اندازه کودکانی که تغذیه کافی دارند قد نداشته باشند.

متخصصان تغذیه توصیه می کنند که کودکان و جوانان از یک رژیم غذایی متنوع و متعادل همراه با مقدار زیادی میوه و سبزیجات استفاده کنند. این تضمین می کند که آنها تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد را دریافت می کنند.

پروتئین و کلسیم به ویژه برای سلامت و رشد استخوان مهم هستند. برخی از غذاهای غنی از پروتئین عبارتند از :

 • گوشت
 • طیور
 • غذای دریایی
 • تخم مرغ
 • حبوبات
 • آجیل و دانه ها
 • سبزیجات سرشار از پروتئین، مانند اسفناج، مارچوبه و سبزی

برخی از غذاهای غنی از کلسیم عبارتند از :

 • ماست
 • شیر
 • پنیر
 • کلم بروکلی
 • کلم پیچ
 • سویا
 • پرتقال ها
 • ساردین
 • ماهی سالمون

اطمینان از تغذیه خوب در دوران بارداری برای سلامت استخوان و رشد جنین نیز مهم است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کند که افراد باردار از غذاهای مختلفی استفاده کنند، مانند:

 • سبزیجات نارنجی و سبز
 • میوه
 • لبنیات پاستوریزه
 • لوبیا
 • آجیل
 • گوشت
 • ماهی

خواب کافی

خواب باعث رشد و نمو در کودکان و نوجوانان می شود. در طول خواب عمیق، بدن هورمون های مورد نیاز برای رشد را آزاد می کند. بنابراین خواب کافی ممکن است باعث رشد مطلوب شود.

نخوابیدن کافی در یک دوره زمانی طولانی ممکن است در رشد سالم اختلال ایجاد کند، مشکلات سلامتی دیگری ایجاد کند و توانایی کودک برای تمرکز، یادگیری و مشارکت در زندگی را مختل کند.

ورزش منظم

ورزش منظم برای رشد بدنی مناسب مهم است، زیرا از سلامت استخوان ها و بافت های عضلانی حمایت می کند.

به عنوان مثال، بازی در خارج از منزل یا انجام ورزش می تواند استخوان ها را سالم تر، متراکم تر و قوی تر کند. بنابراین ورزش برای همه، از جمله کودکان در حال رشد و افرادی که باردار هستند، مفید است.

چه عواملی بر قد تاثیر می گذارد؟

نوزادان و کودکان به طور مداوم رشد می کنند. این به دلیل تغییرات در صفحات رشد در استخوان های بلند بازوها و پاهای آنهاست. همانطور که صفحات رشد استخوان جدید می سازند، استخوان های بلند بلندتر می شوند و کودک بلندتر می شود.

در سال اول زندگی، نوزادان معمولاً ۵۰ درصد رشد می کنند . بین سنین ۲ تا ۵ سالگی، کودکان معمولاً سالانه ۲.۵ تا ۳.۵ اینچ (اینچ) یا ۶.۳ تا ۸.۹ سانتی متر (سانتی متر) رشد می کنند.

در سن ۱۰ سالگی، کودکان معمولاً هر سال ۲.۵ اینچ یا ۶.۳ سانتی متر رشد می کنند. در دوران نوجوانی که تقریباً از ۱۱ سالگی تا ۲۱ سالگی طول می کشد، نوجوانان به ۱۵ تا ۲۰ درصد نهایی قد بزرگسالان خود می رسند.

پس از این، صفحات رشد استخوان جدید را متوقف می کنند و رشد فرد متوقف می شود. به دلیل فرآیندهای معمول پیری، افراد با افزایش سن به تدریج شروع به کاهش قد می کنند.

عوامل زیر می توانند بر قد افراد تأثیر بگذارند:

DNA

DNA عامل اصلی تعیین کننده قد افراد است. دانشمندان بیش از ۷۰۰ نوع ژن مختلف را شناسایی کرده اند که قد را تعیین می کنند. برخی از این ژن ها بر صفحات رشد تأثیر می گذارند و برخی دیگر بر تولید هورمون های رشد تأثیر می گذارند.

محدوده قد طبیعی برای افراد با پیشینه های قومی مختلف متفاوت است و DNA عامل اصلی تعیین کننده است.

برخی از شرایط ژنتیکی، از جمله سندرم داون و سندرم مارفان نیز می توانند بر قد بزرگسالان تأثیر بگذارند.

هورمون ها

بدن هورمون هایی تولید می کند که به صفحات رشد دستور می دهد تا استخوان جدید بسازند. این هورمون ها عبارتند از:

 • هورمون های رشد: این هورمون ها در غده هیپوفیز ساخته می شوند و مهم ترین هورمون رشد هستند. برخی از شرایط سلامتی می‌توانند میزان هورمون‌های رشد را که بدن می‌سازد محدود کنند و این می‌تواند بر قد تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، کودکان مبتلا به یک بیماری ژنتیکی نادر به نام کمبود مادرزادی هورمون رشد با سرعت بسیار کمتری نسبت به سایر کودکان رشد می کنند.
 • هورمون های تیروئید: غده تیروئید هورمون هایی می سازد که بر رشد تأثیر می گذارند.
 • هورمون های جنسی: تستوسترون و استروژن برای رشد در دوران بلوغ بسیار مهم هستند.

میانگین قد بر اساس جنس و سن

نرها معمولاً قد بلندتر از ماده ها هستند. پسران نوجوان معمولاً در شروع بلوغ، حدود ۲ سال پس از همتایان مونث خود، جهش رشد عمده ای خواهند داشت، اما ممکن است برای مدت طولانی تری نسبت به زنان به رشد خود ادامه دهند.

زنان معمولاً یک جهش رشد را تجربه می‌کنند که پس از شروع چرخه قاعدگی کاهش می‌یابد، که به طور متوسط ​​در سن ۱۲.۵ سالگی رخ می‌دهد.

بر اساس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، در ایالات متحده، میانگین قد مردان بالغ ۵.۷ فوت (فوت)، یا ۱۷۵.۲ سانتی متر، و متوسط ​​قد زنان ۵.۳ فوت یا ۱۶۱.۲ سانتی متر است.

نمودار زیر میانگین قد مردان و زنان را از کودکی تا بزرگسالی نشان می دهد :

سن بر حسب سال قد مرد (صدک ۵۰) قد زن (صدک ۵۰)
۲ ۲.۸ فوت (۸۶.۵ سانتی متر) ۲.۸ فوت (۸۴.۹ سانتی متر)
۵ ۳.۶ فوت (۱۰۹.۲ سانتی متر) ۳.۵ فوت (۱۰۷.۹ سانتی متر)
۱۰ ۴.۵ فوت (۱۳۸.۸ سانتی متر) ۴.۵ فوت (۱۳۸.۲ سانتی متر)
۱۵ ۵.۶ فوت (۱۷۰.۱ سانتی متر) ۵.۳ فوت (۱۶۱.۹ سانتی متر)
۲۰ ۵.۸ فوت (۱۷۶.۸ سانتی متر) ۵.۳ فوت (۱۶۳.۳ سانتی متر)

آیا بزرگسالان می توانند قد خود را افزایش دهند؟

زمانی که فرد بلوغ را پشت سر گذاشت، صفحات رشد استخوان جدید را متوقف می کنند . آنها با هم ترکیب می شوند و رشد فرد متوقف می شود. این بدان معناست که وقتی فردی به بزرگسالی می رسد، نمی تواند قد خود را افزایش دهد.

با در نظر گرفتن وضعیت بدنی مناسب و قوی و درگیر نگه داشتن عضلات پشت و مرکزی می تواند به فرد اجازه دهد صاف تر بایستد و قد بلندتر به نظر برسد.

آیا تستوسترون شما را قد بلندتر می کند؟

هنگامی که کودکان به سنین نوجوانی می رسند، افزایش تولید هورمون های جنسی استروژن و تستوسترون را تجربه می کنند. این جهش بلوغ را شروع می کند.

بلوغ علاوه بر رشد اندام های جنسی، باعث یک جهش رشد عمومی نیز می شود که با افزایش قد به پایان می رسد. اگر نوجوانی بلوغ دیررس را تجربه کند، ممکن است با توجه به سن خود رشد مناسبی نداشته باشد.

دلایل زیادی برای تاخیر در رشد وجود دارد. این شامل هیپوگنادیسم است که به طور مزمن تستوسترون پایین است. این وضعیت می تواند بلوغ و جهش رشد مرتبط با آن را به تاخیر بیندازد.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در حال حاضر فقط مکمل تستوسترون را برای مردان نوجوانی تایید می کند که دارای یک بیماری تشخیص داده شده پزشکی هستند که باعث کاهش تستوسترون مانند هیپوگنادیسم یا بلوغ تاخیری به دلایل دیگر می شود.

دو فرمولاسیون تایید شده برای این منظور تستوسترون انانتات و پلت تستوسترون هستند.

خلاصه

DNA قد فرد را تعیین می کند. با این حال، عوامل محیطی، مانند تغذیه و ورزش، می توانند رشد را در طول رشد تحت تاثیر قرار دهند.

همانطور که کودکان بزرگتر می شوند، به تغذیه خوب و ورزش فراوان نیاز دارند تا به بدنشان کمک کند تا هورمون های مورد نیاز رشد را بسازد. نوجوانان در دوران بلوغ یک جهش رشد را تجربه خواهند کرد. پس از آن رشد استخوان هایشان متوقف می شود و دیگر بلندتر نمی شوند.

هورمون های رشدی وجود دارد که فرد می تواند برای افزایش قد از آنها استفاده کند. با این حال، FDA این را فقط برای افرادی با شرایط پزشکی خاص تایید کرده است.

اگر فردی نگران است که قدش خیلی پایین است، باید برای ارزیابی و تعیین درمان با پزشک تماس بگیرد.