چه غذاهایی باعث کاهش تستوسترون می شوند؟

برخی از غذاها از جمله سویا، لبنیات و چربی های خاص ممکن است سطح تستوسترون را در بدن کاهش دهند.

با این حال، فرد می تواند سطح تستوسترون را به طور طبیعی با ورزش منظم و حفظ وزن سالم افزایش دهد.

غذایی که یک فرد می خورد می تواند بر بسیاری از جنبه های سلامتی او تأثیر بگذارد، نه فقط بر روی دور کمر. غذا به سلول‌ها نیرو می‌دهد و ممکن است بر برخی از اجزای دیگر بدن، از جمله هورمون‌ها، مانند تستوسترون، تأثیر بگذارد.

مصرف بیش از حد برخی از غذاها ممکن است هورمون های بدن را از تعادل خارج کند یا استفاده صحیح از هورمون ها را برای بدن دشوارتر کند.

غذاهایی که ممکن است تستوسترون را کاهش دهند

ادامام و آبجو روی میز غذاهایی هستند که تستوسترون را از بین می برند
سویا و الکل ممکن است تستوسترون را کاهش دهند.

تستوسترون یکی از اصلی ترین هورمون های جنسی در بدن است. اگرچه مردان تستوسترون بیشتری تولید می کنند، اما برای زنان نیز هورمون مهمی است. تستوسترون باعث افزایش توده عضلانی، توده استخوانی، موهای بدن می شود و بر تولید مثل تأثیر می گذارد.

به طور معمول، بدن یک کار موثر در تنظیم هورمون ها و حفظ سطح تستوسترون در جایی که باید باشد انجام می دهد.

با این حال، برخی از غذاها ممکن است با عدم تعادل در سطح هورمون در این فرآیند اختلال ایجاد کنند. افرادی که نگران سطح تستوسترون خود هستند ممکن است از غذاهای زیر اجتناب کنند.

۱. محصولات سویا

غذاهای سویا، مانند توفو، ادامام و پروتئین سویا، حاوی فیتواستروژن هستند. این ترکیبات از نظر فیزیکی شبیه به استروژن در بدن هستند و عملکرد مشابهی دارند.

بیشتر بخوانید
آزمایش خون برای اختلال نعوظ

مطالعه در مجله علم پزشکی آلمان اشاره می کند که اگرچه دانشمندان تحقیقات زیادی در مورد سویا انجام داده اند، اما هنوز آن را به طور کامل درک نکرده اند.

این مقاله خاطرنشان می کند که بسیاری از مطالعات ارتباطی بین مصرف محصولات سویا و تغییر سطح تستوسترون یا استروژن سرم پیدا نکرده اند. با این حال، مطالعه دیگری نشان داد که حساسیت سینه و غلظت استروژن پس از قطع مصرف سویا توسط مردی به حالت عادی بازگشت.

محققان پیشنهاد کردند که فیتواستروژن‌های موجود در سویا ممکن است بدون تغییر سطح هورمون‌های بدن بر بدن تأثیر بگذارند، که می‌تواند باعث علائم استروژن بالا شود.

محققان برای شناسایی اثرات دقیق سویا در بدن باید تحقیقات با کیفیت بیشتری را در مردان و زنان انجام دهند.

۲. محصولات لبنی

بسیاری از افرادی که به دنبال افزایش سطح تستوسترون خود هستند ممکن است از مصرف محصولات لبنی اجتناب کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که برخی از شیر گاو حاوی هورمون های مصنوعی یا طبیعی است که ممکن است بر سطح تستوسترون فرد تأثیر بگذارد.

همچنین، خوراک دام ممکن است حاوی سویا باشد که می تواند سطح استروژن را در شیر گاو افزایش دهد.

۳. الکل

هر کسی که در مورد سطح تستوسترون خود نگرانی دارد ممکن است نوشیدن الکل را ترک یا محدود کند. این ممکن است به ویژه برای مردان صادق باشد.

بیشتر بخوانید
درمان هیپوگنادیسم: درمان جایگزین هورمونی (HRT)

در حالی که برخی از مطالعات شواهدی را نشان می‌دهند که مقدار کمی الکل باعث افزایش سطح تستوسترون در مردان می‌شود، اما معمولاً اینطور نیست. به عنوان یک مطالعه ارسال شده به بررسی فعلی سوء مصرف مواد مخدر توجه داشته باشید، نوشیدن زیاد یا نوشیدن منظم الکل در دوره های طولانی باعث کاهش تستوسترون در مردان می شود.

این مقاله همچنین خاطرنشان می کند که مصرف الکل باعث افزایش سطح تستوسترون در زنان می شود.

۴. نعناع

مطالعات نشان می دهد که نعناع ممکن است سطح تستوسترون را کاهش دهد.

نعناع و نعناع ممکن است یک چای آرام بخش باشند، اما منتول موجود در نعناع ممکن است سطح تستوسترون را کاهش دهد.

طبق یک مقاله مطالعاتی در بولتن پیشرفته داروییدانشمندان موش های ماده مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) را با اسانس نعناع درمان کردند تا اثرات آن را بر این اختلال آزمایش کنند. محققان خاطرنشان کردند که اسانس نعناع باعث کاهش سطح تستوسترون در این موش ها می شود.

یک بررسی ارسال شده به طب مکمل و جایگزین BMC همچنین اشاره کرد که برخی شواهد با کیفیت بالا وجود دارد که نشان می دهد نعناع سطح تستوسترون را در زنان مبتلا به PCOS کاهش می دهد. با این حال، شواهد باکیفیت کافی در مورد تأثیر این گیاه به طور کلی وجود ندارد.

بیشتر تحقیقات در مورد این موضوع بر روی مدل های حیوانی یا زنان متمرکز است. مطالعات آینده باید اثرات نعناع را در هر دو جنس بررسی کنند تا تصویر کلی بهتری به دست آورند.

بیشتر بخوانید
آلت تناسلی داغ: علل، علائم و آلت تناسلی در تابستان

۵. نان، شیرینی و دسر

مطالعه در مجله مواد مغذی رژیم غذایی سرشار از نان، شیرینی و سایر دسرها را با سطوح پایین تستوسترون در مردان تایوانی مرتبط دانست. عوامل اضافی شامل مصرف زیاد لبنیات، خوردن منظم بیرون از خانه و نخوردن کافی سبزیجات سبز تیره بود.

بر اساس این مقاله، این مردان همچنین کاهش توده عضلانی و افزایش چربی بدن داشتند.

۶. ریشه شیرین بیان

یک مطالعه در تحقیقات پزشکی یکپارچه اشاره می کند که ریشه شیرین بیان می تواند تستوسترون را در زنان سالم در طول دوره های قاعدگی کاهش دهد. مطالعات حیوانی همچنین نشان می دهد که مکمل شیرین بیان می تواند سطح تستوسترون را کاهش دهد.

در حالت ایده‌آل، هر مطالعه آتی به بررسی اثرات شیرین بیان بر هر دو جنس می‌پردازد تا درک بهتری از نحوه عملکرد این گیاه به طور کلی داشته باشد.

۷. چربی های خاص

نوع چربی که فرد می خورد نیز ممکن است بر سطح تستوسترون و عملکرد او تأثیر بگذارد. مطالعه ای در مجله آسیایی آندرولوژی به الگوهای غذایی مردان جوان و سالم از نظر سطح هورمون و عملکرد بیضه نگاه کرد.

تحقیقات آنها نشان داد که خوردن چربی های ترانس ممکن است سطح تستوسترون را در بدن کاهش دهد. آنها همچنین دریافتند که اسیدهای چرب امگا ۶ بیش از حد باعث کاهش اندازه و عملکرد بیضه می شود.

با این حال، خوردن مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا ۳ اشباع نشده ممکن است اندازه بیضه را افزایش دهد و عملکرد را بهبود بخشد. محققان خواستار انجام مطالعات بیشتر برای تایید یافته های خود شدند، اما افرادی که نگران سطح تستوسترون خود هستند ممکن است بخواهند از چربی های ترانس اجتناب کنند و چربی های امگا ۶ را محدود کنند.

بیشتر بخوانید
واریکوسل

عوامل دیگر

فردی که سیگار می کشد ممکن است دچار عدم تعادل هورمونی شود.

عوامل دیگری که ممکن است بر عدم تعادل هورمونی یا تستوسترون پایین تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • سالخورده
 • یک سبک زندگی بی تحرک
 • مصرف مزمن مواد مخدر، تنباکو و ماری جوانا
 • چاقی
 • دیابت

راه های افزایش طبیعی تستوسترون

همچنین ممکن است راه‌هایی برای افزایش طبیعی تستوسترون وجود داشته باشد، از جمله:

 • خوردن یک رژیم غذایی متعادل تر با تمرکز بر غذاهای تازه
 • اجتناب از پرخوری
 • اجتناب از چاقی
 • انجام ورزش منظم
 • هر شب خواب کافی

خلاصه

رژیم غذایی و ورزش نقش اساسی در حفظ سلامتی و متعادل نگه داشتن هورمون ها دارند. برخی از غذاها مانند لبنیات، چربی ها و سویا ممکن است سطح تستوسترون را در بدن کاهش دهند. هر کسی که در مورد سطح تستوسترون خود نگرانی دارد ممکن است بخواهد از این غذاها اجتناب کند.

Source link

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «چه غذاهایی باعث کاهش تستوسترون می شوند؟;

 1. سلام آقای دکتر بنده ۲الی ۳روز است که توانایی جنسیم را از دست دادم وهر چند میل جنسی دارم ولی توانایی جنسی ندارم بنده ۶۴ستل دارم وخجالت می کشتم آیا از آمپول تستسترون می توانم استفاده کنم چطور بنده همکار بهورز هستم اگرراههپمایم کنی یا داروبنویسی شماره کارت ومباغ را عنایت فرمائید واریز کنم متشکرم نوروزی هستم با کدملی ۱۷۲۸۱۴۹۲۲۳

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه