کلیه ها مواد زائد خون را فیلتر کرده و از طریق ادرار به خارج از بدن می فرستند. آنها همچنین مسئول متعادل کردن سطح مایعات و الکترولیت ها هستند.

کلیه ها این وظایف را بدون کمک خارجی انجام می دهند. شرایط متعددی مانند دیابت و فشار خون بالا ممکن است بر عملکرد آنها تأثیر بگذارد.

در نهایت، آسیب کلیه ممکن است منجر به بیماری مزمن کلیه (CKD) شود. همانطور که نویسندگان مقاله ۲۰۱۶رژیم غذایی مهم‌ترین عامل خطر مرگ و ناتوانی مرتبط با بیماری مزمن کلیه است و تغییرات رژیم غذایی را به بخشی کلیدی از درمان تبدیل می‌کند.

چه غذاهایی برای کلیه ها مفید است؟

پیروی از یک برنامه غذایی سالم برای کلیه ها ممکن است به عملکرد صحیح کلیه ها کمک کند و از آسیب به این اندام ها جلوگیری کند. با این حال، اگرچه برخی از غذاها به طور کلی به حمایت از کلیه سالم کمک می کنند، اما همه آنها برای افراد مبتلا به CKD مناسب نیستند.

در این مقاله ۶ غذای مفید برای کلیه ها و ۸ غذای مناسب برای بیماری مزمن کلیه مورد بحث قرار می گیرد.

۱. آب

آب یکی از مهمترین نوشیدنی برای بدن سلول ها از آب برای انتقال سموم به جریان خون استفاده می کنند.

سپس کلیه ها از آب برای فیلتر کردن این سموم و ایجاد ادراری استفاده می کنند که آنها را از بدن خارج می کند. مصرف ناکافی آب نیز می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد.

فرد می تواند هر زمان که احساس تشنگی کرد با نوشیدن الکل از این عملکردها پشتیبانی کند. مردم همچنین می توانند بخشی از آب مصرفی روزانه خود را از غذاهای مختلف مانند میوه ها و سبزیجات دریافت کنند.

۲. ماهی

ماهی قزل آلا، ماهی تن و دیگر ماهی های چرب آب سرد که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، می توانند مکمل های مفیدی برای هر رژیم غذایی باشند.

بدن نمی تواند بسازد اسیدهای چرب امگا ۳، به این معنی که آنها باید از رژیم غذایی فرد تامین شوند. ماهی های چرب منبع طبیعی این چربی های سالم هستند.

به عنوان انجمن قلب آمریکا (AHA) توجه داشته باشید، چربی های امگا ۳ ممکن است کمی فشار خون را کاهش دهند. از آنجایی که فشار خون بالا یک عامل خطر برای بیماری کلیوی است، یافتن راه های طبیعی برای کاهش آن ممکن است به محافظت از کلیه ها کمک کند.

بیشتر بخوانید
غذاهای پر پتاسیم که باید در بیماری کلیوی اجتناب کنید

۳. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین شبیه سیب زمینی سفید است، اما فیبر اضافی آن ممکن است باعث کندتر شدن آن ها شود و در نتیجه سطح قند خون کمتر شود. سیب زمینی شیرین همچنین حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مانند پتاسیم است که ممکن است به تعادل سطح سدیم در بدن و کاهش اثر آن بر کلیه ها کمک کند.

با این حال، به عنوان سیب زمینی شیرین پتاسیم بالا است ، افرادی که CKD دارند یا تحت دیالیز هستند ممکن است بخواهند مصرف این سبزی را محدود کنند تا بر اساس دستورالعمل های متخصص مراقبت های بهداشتی، میزان پتاسیم دریافتی خود را کاهش دهند.

۴. سبزی با برگ های تیره

سبزی‌های دارای برگ‌های تیره مانند اسفناج، کلم پیچ و شاتوت از مواد غذایی اصلی هستند که حاوی طیف گسترده‌ای از ویتامین‌ها، فیبرها و مواد معدنی هستند. بسیاری از آنها همچنین حاوی ترکیبات محافظ مانند آنتی اکسیدان هستند.

با این حال، این غذاها همچنین دارای پتاسیم بالایی هستند، بنابراین آنها ممکن است برای افرادی که رژیم غذایی محدود دارند مناسب نباشد .

۵. توت ها

توت‌های تیره که شامل توت‌فرنگی، زغال اخته و تمشک می‌شوند، منبع عالی بسیاری از مواد مغذی مفید و ترکیبات آنتی‌اکسیدانی هستند. اینها ممکن است به محافظت از سلول های بدن در برابر آسیب کمک کنند.

توت ها احتمالاً گزینه بهتری نسبت به سایر غذاهای شیرین برای ارضای ولع شیرین هستند.

۶. سیب

سیب یک میان وعده سالم است که شامل یک فیبر مهم به نام پکتین. پکتین ممکن است به کاهش برخی از عوامل خطر آسیب کلیه، مانند سطح قند خون و کلسترول بالا کمک کند.

سیب همچنین اغلب می تواند میل به شیرینی را برطرف کند.

۸ غذا برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه

در حالی که غذاهای فوق ممکن است به طور کلی از یک کلیه سالم حمایت کنند، اما همیشه بهترین انتخاب برای افراد مبتلا به CKD نیستند.

متخصصان مراقبت های بهداشتی به طور معمول توصیه می کنند که افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه مواد معدنی مانند سدیم، پتاسیم و فسفر را که کلیه ها پردازش می کنند، محدود یا دوری کنند.

موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی (NIDDK) توصیه می کند که افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه روزانه کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم مصرف کنند.

با پیشرفت بیماری مزمن کلیه، ممکن است افراد نیاز به محدود کردن دریافت فسفر خود داشته باشند، زیرا این ماده معدنی می تواند در خون افراد مبتلا به این بیماری تجمع یابد.

انتخاب مقدار مناسب پتاسیم برای افراد مبتلا به CKD نیز مهم است، زیرا زمانی که سطح پتاسیم بیش از حد بالا یا پایین می‌رود، ممکن است مشکلاتی رخ دهد.

بیشتر بخوانید
آزمایش ادرار الکتروفورز پروتئینی

افراد مبتلا به CKD ممکن است نیاز به خوردن غذاهای سالم داشته باشند که در حد هدف روزانه آنها برای این مواد معدنی باشد اما همچنان مواد مغذی دیگری را برای بدن فراهم کند.

همچنین ممکن است برای افراد مبتلا به CKD مهم باشد که مصرف پروتئین خود را کاهش دهند و فقط مقادیر کمی پروتئین را در وعده های غذایی خود بگنجانند. هنگامی که بدن از پروتئین استفاده می کند، به مواد زائد تبدیل می شود که کلیه ها باید آن را فیلتر کنند.

به عنوان مطالعه ۲۰۱۷ توجه داشته باشید، خوردن یک رژیم غذایی با پروتئین کمتر ممکن است در برابر عوارض CKD، مانند اسیدوز متابولیک، که با بدتر شدن عملکرد کلیه رخ می دهد، محافظت کند. محققان نشان دادند که خوردن یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات و پروتئین کم ممکن است به کاهش این خطرات کمک کند. پروتئین هنوز یک درشت مغذی مهم است، به ویژه برای جلوگیری از از دست دادن عضلات با افزایش سن.

به دلایل مختلف دیگر، افراد مبتلا به CKD باید مستقیماً با یک متخصص تغذیه همکاری کنند تا یک برنامه غذایی مناسب که نیازهای آنها را برآورده می کند ایجاد کنند.

۱. کلم

کلم سبزی برگ دار است که ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه مفید باشد. پتاسیم آن نسبتا کم و سدیم بسیار کمی دارد، با این حال حاوی ترکیبات و ویتامین های مفید زیادی نیز می باشد.

۲. فلفل دلمه ای قرمز

فلفل دلمه ای قرمز علاوه بر داشتن مواد معدنی بسیار کم مانند سدیم و پتاسیم، حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی مفیدی است که ممکن است از سلول ها در برابر آسیب محافظت کند.

۳. سیر

سیر یک چاشنی عالی برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه است. این می تواند به غذاهای دیگر طعم رضایت بخش تر و کامل تری بدهد که ممکن است نیاز به نمک اضافی را کاهش دهد. سیر همچنین دارای طیف وسیعی از فواید سلامتی است.

۴. گل کلم

گل کلم یک سبزی همه کاره برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه است. با آماده سازی مناسب، جایگزین خوبی برای غذاهایی مانند برنج، پوره سیب زمینی و حتی پوسته پیتزا می شود.

گل کلم همچنین حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی است بدون اینکه سدیم، پتاسیم یا فسفر بیش از حد تولید کند.

۵. آروگولا

افراد مبتلا به CKD ممکن است مجبور باشند از بسیاری از سبزیجات اجتناب کنند، اما آروگولا می تواند جایگزین خوبی باشد. آروگولا به طور کلی نسبت به سایر سبزیجات دارای پتاسیم کمتری است، اما همچنان حاوی فیبر و سایر مواد مغذی مفید است.

۶. توت ها

میوه های زیر می توانند یک میان وعده شیرین سالم برای افراد مبتلا به CKD باشند:

 • کران بری
 • توت فرنگی
 • بلوبری
 • تمشک
 • انگور قرمز
 • گیلاس
بیشتر بخوانید
هیپوسپادیاس | ناهنجاری مجرای ادرار و آلت تناسلی

مهم است که این میوه ها را به بیش از یک یا  ۱/۲ فنجان محدود کنید خدمت کردن خوردن وعده های بزرگتر می تواند باعث شود که دیگر گزینه های کم پتاسیم نباشند.

۷. روغن زیتون

روغن زیتون به دلیل نوع چربی موجود در آن ممکن است بهترین روغن پخت و پز باشد. روغن زیتون سرشار از اسید اولئیک است که یک اسید چرب تک غیراشباع است که ممکن است به کاهش التهاب در بدن کمک کند.

۸. سفیده تخم مرغ

تخم مرغ یک پروتئین ساده است، اما زرده آن دارای فسفر بسیار بالایی است. افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه می توانند املت یا تخم مرغ همزده را فقط با استفاده از سفیده تخم مرغ درست کنند.

غذاهایی که برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه باید اجتناب شود یا محدود شود

برای افراد مبتلا به CKD، پردازش برخی غذاها برای بدن دشوار است و ممکن است فشار بیشتری بر کلیه ها وارد کند. این شامل:

 • سیب زمینی سفید
 • گوشت قرمز
 • محصولات لبنی
 • نوشیدنی های شیرین
 • آووکادو
 • موز
 • مواد غذایی کنسرو شده
 • غذاهای ترشی
 • الکل
 • زرده تخم مرغ

غذاهایی که برای سلامت کلیه باید محدود یا اجتناب کرد

غذاهای مختلفی وجود دارد که افراد ممکن است بخواهند اگر بخواهند سلامت کلیه خود را بهبود بخشند یا از آسیب به این اندام ها جلوگیری کنند، آنها را محدود یا از آنها اجتناب کنند.

این موارد شامل موارد زیر است:

غذاهای غنی از فسفر

فسفر بیش از حد می تواند بر کلیه ها فشار وارد کند. مطالعات نشان داده است ارتباط بین مصرف زیاد فسفر و افزایش خطر آسیب طولانی مدت به کلیه ها وجود دارد.

با این حال، شواهد کافی برای اثبات اینکه فسفر باعث این آسیب می شود وجود ندارد، بنابراین تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع ضروری است.

برای افرادی که به دنبال کاهش مصرف فسفر خود هستند، غذاهای سرشار از فسفر عبارتند از:

 • گوشت
 • محصولات لبنی
 • دانه
 • بیشتر غلات
 • حبوبات
 • آجیل
 • ماهی

با این حال، همه نیازی به محدود کردن مصرف فسفر خود ندارند. آنها باید در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی با یک متخصص تغذیه صحبت کنند.

گوشت قرمز

ممکن است پردازش برخی از انواع پروتئین برای کلیه ها یا بدن به طور کلی سخت تر باشد. اینها شامل گوشت قرمز است.

تحقیقات نشان داده است افرادی که گوشت قرمز زیاد می خورند در مقایسه با افرادی که گوشت قرمز کمتری می خورند، در معرض خطر مرحله نهایی بیماری کلیوی هستند. با این حال، نیاز به مطالعات بیشتری برای بررسی این موضوع وجود دارد.

سوالات متداول

در اینجا چند سوال متداول در مورد کلیه ها و رژیم غذایی وجود دارد.

بیشتر بخوانید
علت احتباس ادراری چیست و چگونه درمان می شود؟

با نارسایی کلیه چه می توانید بخورید؟

مصرف غذاهای تازه ممکن است برای سلامت کلیه ها مفید باشد، زیرا می تواند به فرد کمک کند از سدیم اضافی جلوگیری کند. غذاهای سالم برای قلب نیز ممکن است کمک کند. اینها شامل تکه های بدون چربی گوشت، ماهی، لوبیا و پنیر و ماست کم چرب یا بدون چربی است.

در صورت نارسایی کلیه چه چیزی نخورید؟

اگر فردی مبتلا به نارسایی کلیه است، بهتر است از مصرف غذاهای حاوی سدیم پرهیز شود. غذاهای فرآوری شده، بسته بندی شده و کنسرو شده اغلب سرشار از سدیم هستند. خواندن برچسب های تغذیه می تواند به فرد کمک کند میزان سدیم مصرفی خود را کنترل کند.

همچنین ممکن است فرد نیاز به کاهش مصرف فسفر داشته باشد. غذاهای کم فسفر عبارتند از میوه ها و سبزیجات تازه، نان، برنج، پاستا، برنج و غلات ذرت و شیر برنج که غنی نشده است.

چه میوه ای به کلیه ها کمک می کند؟

بر اساس بنیاد ملی کلیه میوه هایی که ممکن است برای سلامت کلیه مفید باشند عبارتند از انار، آووکادو، توت فرنگی، زغال اخته، گیلاس، سیب و مرکبات.

برای تقویت کلیه ها چه بخورم؟

غذاهایی که ممکن است به تقویت سلامت کلیه کمک کنند شامل پنیر کم فسفر، ماهی، سبزیجات ریشه دار، بروکلی، لوبیا، دانه ها، آجیل، سبزیجات برگ دار، غلات کامل، گیاهان دارویی، تخم مرغ و صدف هستند.

برای ترمیم کلیه ها چه غذاهایی می توانید بخورید؟

هیچ غذایی نمی تواند آسیب کلیه را ترمیم کند. با این حال، مصرف یک رژیم غذایی سالم برای کلیه می تواند به کاهش خطر آسیب بیشتر کمک کند. این شامل مصرف میوه ها و سبزیجات تازه، غلات کامل و ماهی است. فرد همچنین می تواند برچسب های تغذیه را بخواند تا غذاهایی را انتخاب کند که سدیم و فسفر کمی دارند.

خلاصه

کلیه ها نقش مهمی در تصفیه خون و دفع مواد زائد در ادرار دارند. بسیاری از غذاها ممکن است به حمایت از یک کلیه سالم کمک کنند و از آسیب به این اندام جلوگیری کنند.

با این حال، افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی ممکن است نیاز به پیروی از مجموعه متفاوتی از قوانین رژیم غذایی برای محافظت از کلیه های خود در برابر آسیب بیشتر داشته باشند.

همیشه ایده خوبی است که قبل از تغییر رژیم غذایی با یک متخصص تغذیه مجاز صحبت کنید.