چه نوع دکتری بیماری های خود ایمنی را درمان می کند؟

یک بیماری خودایمنی زمانی رخ می دهد که بدن شما توانایی تشخیص سلول های طبیعی و غیر طبیعی را از دست می دهد و به اشتباه به سلول های سالم حمله می کند.

بیش از ۸۰ نوع بیماری خودایمنی وجود دارد و هیچ پزشکی وجود ندارد که بتواند انواع بیماری های خود ایمنی را درمان کند.

اینکه به کدام پزشک نیاز دارید بستگی به این دارد که کدام سیستم بدن تحت تأثیر بیماری خودایمنی خاص شما قرار گرفته است. شما معمولاً از پزشک مراقبت های اولیه خود به متخصص ارجاع می دهید.

روماتولوژیست

روماتولوژیست آرتریت و سایر بیماری‌های روماتیسمی، بیماری‌های خودایمنی و التهابی را درمان می‌کند که می‌توانند باعث حمله سیستم ایمنی به مفاصل، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها یا اندام‌های آن شوند.

چه نوع دکتری بیماری های خود ایمنی را درمان می کند؟

روماتولوژیست ها شرایط خود ایمنی زیر را درمان می کنند:

پس از ۷ سال تحصیل در دانشکده پزشکی و سه سال آموزش در زمینه داخلی یا اطفال، روماتولوژیست ها دو تا سه سال دیگر را به آموزش تخصصی روماتولوژی اختصاص می دهند.

اکثر روماتولوژیست هایی که قصد دارند بیماران را درمان کنند، گواهی هیئت مدیره را دریافت می کنند. آنها در امتحانی که توسط هیئت پزشکی داخلی آمریکا برگزار می شود برای دریافت گواهی شرکت می کنند.

متخصص غدد

غدد درون ریز مطالعه بیماری ها و شرایط مرتبط با هورمون ها است. پزشکان این تخصص در ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات مربوط به سطوح غیر طبیعی هورمون ها در بدن آموزش می بینند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث درد و لرز شکم من می شود؟

متخصصان غدد درون ریز بسیاری از بیماری های خود ایمنی را درمان می کنند، از جمله:

یک متخصص غدد ابتدا در زمینه داخلی، زنان یا اطفال قبل از تخصص در غدد آموزش دیده است. آموزش معمولی آنها شامل ۷ سال دانشکده پزشکی، سه سال رزیدنتی و دو تا سه سال کمک هزینه تحصیلی در غدد درون ریز است. آنها در غدد درون ریز، دیابت و متابولیسم از طریق هیئت پزشکی داخلی آمریکا گواهی هیئت مدیره دریافت می کنند.

متخصص گوارش

متخصصان گوارش در درمان بیماری های گوارشی و کبدی، از جمله پولیپ و سرطان روده بزرگ، هپاتیت، رفلاکس معده به مری (سوزش سر دل)، بیماری زخم معده، کولیت، بیماری کیسه صفرا و مجاری صفراوی، مشکلات تغذیه ای، سندرم روده تحریک پذیر و پانکراتیت تخصص دارند.

شرایط خود ایمنی که متخصص گوارش درمان می کند عبارتند از:

یک متخصص گوارش ابتدا باید یک دوره رزیدنتی داخلی سه ساله را بگذراند و سپس واجد شرایط آموزش تخصصی اضافی از طریق فلوشیپ در زمینه گوارش است. این فلوشیپ عموماً دو تا سه سال است، بنابراین تا زمانی که متخصصین گوارش دوره آموزشی خود را به پایان رسانده اند، پنج تا شش سال تحصیلات تخصصی اضافی بعد از دانشکده پزشکی داشته اند.

آموزش فلوشیپ به یک پزشک بعد از نام آنها عنوان “FACG” یا “FACP” می دهد که نشان می دهد آنها عضو کالج آمریکایی گوارش (FACG) یا عضو کالج پزشکان آمریکایی (FACP) هستند.

متخصص پوست

متخصص پوست، پزشکی است که برای درمان بیماری هایی که پوست، مو و ناخن ها را تحت تاثیر قرار می دهند آموزش های ویژه دیده است. متخصصان پوست ممکن است دارای یک تخصص فرعی مانند پزشکی، جراحی، زیبایی یا آسیب شناسی پوست باشند.

بیشتر بخوانید
داروهای پیشگیری از سرماخوردگی که توسط علم ثابت شده است

بیماری های پوستی خود ایمنی که متخصص پوست ممکن است درمان کند عبارتند از:

متخصصین پوست پس از ۷ سال در دانشکده پزشکی شرکت می کنند و یک برنامه رزیدنتی سه ساله در رشته پوست را تکمیل می کنند. پس از گذراندن موفقیت آمیز دوره های رزیدنتی در زمینه پوست، متخصص پوست می تواند از طریق هیئت مدیره پوست آمریکا، هیئت استئوپاتی پوست آمریکا، یا کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا، گواهی نامه بورد دریافت کند.

ایمونولوژیست

ایمونولوژیست که بیشتر به عنوان آلرژیست شناخته می شود، پزشکی است که برای تشخیص و درمان آلرژی، آسم و سایر اختلالات ایمنی مانند اختلالات نقص ایمنی اولیه آموزش دیده است. آنها در بیماری هایی که بر سیستم ایمنی تأثیر می گذارند تخصص دارند.

شرایط خود ایمنی که متخصص آلرژی یا ایمونولوژیست درمان می کند شامل نقص ایمنی اولیه و سندرم های خود التهابی است.

پزشکان پس از گذراندن ۷ سال دانشکده پزشکی و فارغ التحصیلی با مدرک پزشکی، سه سال آموزش پزشکی داخلی یا اطفال را می گذرانند و باید در آزمون هیئت پزشکی داخلی آمریکا (ABIM) یا هیئت پزشکی اطفال آمریکا (ABP) قبول شوند. کسانی که علاقه مند به تبدیل شدن به یک متخصص آلرژی یا ایمونولوژیست هستند، حداقل دو سال دیگر از طریق یک بورس تحصیلی در یک برنامه آموزشی آلرژی یا ایمونولوژی تحصیل می کنند.

بیشتر بخوانید
چگونه التهاب را قبل از اینکه سلامتی شما را از بین ببرد کاهش دهید؟

برای دریافت گواهینامه هیئت مدیره در این تخصص، پزشکان باید آزمون تاییدیه هیئت آلرژی و ایمونولوژی آمریکا را بگذرانند. سپس آنها به رتبه همکار در AAAAI (FAAAAI) می رسند.

خلاصه

هنگامی که به دنبال ارائه دهنده ای برای درمان یک بیماری خودایمنی هستید، ممکن است از جنبه های مختلف این فرآیند غرق شوید. اگر یک بیماری خودایمنی مداوم دارید، اخیراً تشخیص داده شده است یا مشکوک هستید که ممکن است به آن مبتلا باشید، شما تنها نیستید.

بسیاری از افراد از شرایط خودایمنی رنج می برند. شما هنوز هم می توانید با یک بیماری خودایمنی زندگی کامل و شادی داشته باشید و مراقبت و حمایت مداوم از متخصص و عزیزانتان می تواند تضمین کند که بهترین کیفیت زندگی ممکن را حفظ می کنید.

سوالات متداول

  • متخصص خود ایمنی چه نام دارد؟

   هیچ تخصصی روی تمام اختلالات خودایمنی تمرکز نمی کند. این بیماری ها توسط پزشکانی درمان می شوند که بر روی سیستم های خاص بدن تحت تأثیر تمرکز می کنند. پزشکانی که بیماری های خودایمنی را درمان می کنند می توانند در روماتولوژی، غدد درون ریز، گوارش، پوست یا ایمونولوژی تخصص داشته باشند.

  • آیا متخصصان غدد، اختلالات خود ایمنی را درمان می کنند؟

   بله، متخصصان غدد، اختلالات خود ایمنی سیستم غدد درون ریز را درمان می کنند. سیستم غدد درون ریز شامل:

   • غدد فوق کلیوی
   • تخمدان ها
   • پانکراس
   • غده پاراتیروئید
   • غده پینه آل
   • غده هیپوفیز
   • بیضه ها
   • غده تیروئید

   این غدد هورمون‌ها را ترشح می‌کنند – مواد شیمیایی که از طریق سیستم گردش خون جریان دارند و پیام‌هایی را بین سیستم‌های بدن ارسال می‌کنند.

   دیابت، بیماری تیروئید و اختلالات تخمدان از بیماری های خودایمنی شایعی هستند که متخصصان غدد آن را درمان می کنند.

  • آیا ایمونولوژیست ها اختلالات خود ایمنی را درمان می کنند؟

   گاهی. یک ایمونولوژیست بیشتر به عنوان متخصص آلرژی شناخته می شود. بیماری های خودایمنی که متخصص آلرژی یا ایمونولوژیست درمان می کند به دو دسته تقسیم می شوند: نقص ایمنی اولیه و سندرم های خود التهابی.

   نقص ایمنی اولیه شرایط نادر و مزمنی است که به عنوان خطاهای ذاتی ایمنی نیز شناخته می شود. نقص ایمنی اولیه زمانی رخ می دهد که بخشی از سیستم ایمنی بدن از بین رفته یا به درستی عمل نمی کند.

   سندرم های خود التهابی اختلالات نادری هستند که زمانی رخ می دهند که بدن در خاموش کردن التهاب مشکل دارد. آنها اغلب باعث تب های مکرر و غیر قابل توضیح می شوند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

4 دیدگاه دربارهٔ «چه نوع دکتری بیماری های خود ایمنی را درمان می کند؟;

 1. با سلام من دفع پروتیین و بیماری خودایمنی مینمال چنج دارم سه سال هم هست که تحت نظر نفرولوژیست هستم ایا پزشکمو درست انتخاب کردم؟ دیابت و تیرویید کم کاریم دارم که اونا رو تحت نظر دیابتیست هستم

  پاسخ
 2. بسیار عالی بود ممنون از راهنمایی شما خیلی وقتها شخص بابروزعلائم نمیداند به کدام دکتر مراجعه کند شما مشکل را حل کردید ✌️

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه