چه چیزی باعث ادرار دردناک می شود؟

ممکن است به دلیل عفونت، تحریک ناشی از محصولات بهداشتی، سنگ کلیه یا سایر شرایط پزشکی، از جمله التهاب مجرای ادرار یا پروستات، ادرار دردناکی را تجربه کنید.

ادرار دردناک (دیسوریا) یک اصطلاح گسترده است که ناراحتی در هنگام دفع ادرار را توصیف می کند. این درد ممکن است از مثانه، مجرای ادرار یا پرینه منشاء بگیرد. مجرای ادرار لوله ای است که ادرار را به خارج از بدن شما حمل می کند.

در کسانی که آلت تناسلی دارند، ناحیه بین کیسه بیضه و مقعد به عنوان پرینه شناخته می شود. در افرادی که واژن دارند، پرینه ناحیه بین مقعد و دهانه واژن است.

ادرار دردناک بسیار شایع است. درد، سوزش یا سوزش می تواند نشان دهنده تعدادی از شرایط پزشکی باشد.

علت ادرار دردناک چیست؟

عفونت های دستگاه ادراری

ادرار دردناک یکی از علائم شایع عفونت دستگاه ادراری (UTI) است. UTI می تواند نتیجه یک عفونت باکتریایی باشد. همچنین می تواند به دلیل التهاب دستگاه ادراری باشد.

مجرای ادرار، مثانه، حالب ها و کلیه ها مجاری ادراری شما را تشکیل می دهند. حالب ها لوله هایی هستند که ادرار را از کلیه ها به مثانه می برند. التهاب در هر یک از این اندام ها می تواند باعث درد در هنگام ادرار شود.

زنان احتمال بیشتری برای UTI نسبت به مردان دارند. این به این دلیل است که مجرای ادرار در افرادی که واژن دارند کوتاهتر است. مجرای ادرار کوتاهتر به این معنی است که باکتریها مسافت کمتری برای رسیدن به مثانه دارند.

بیشتر بخوانید
12 ماده غذایی پر فسفر

افرادی که باردار یا یائسه هستند نیز در معرض خطر ابتلا به عفونت های ادراری هستند.

عفونت های مقاربتی (STIs)

همچنین در صورت ابتلا به عفونت مقاربتی (STI) ممکن است هنگام ادرار کردن درد داشته باشید. برخی از بیماری های مقاربتی که ممکن است باعث ادرار دردناک شوند عبارتند از تبخال تناسلی، سوزاک و کلامیدیا.

غربالگری برای بیماری های مقاربتی مهم است، به خصوص به این دلیل که همیشه علائمی ندارند. بسیاری از افرادی که از نظر جنسی فعال هستند باید برای بیماری های مقاربتی آزمایش شوند.

پروستاتیت

سایر شرایط پزشکی می تواند باعث ادرار دردناک شود. افراد مبتلا به پروستات ممکن است به دلیل پروستاتیت ادرار دردناکی را تجربه کنند. این وضعیت التهاب غده پروستات است. این عامل اصلی سوزش، سوزش و ناراحتی ادرار است.

سیستیت

علت دیگر ادرار دردناک سیستیت یا التهاب پوشش مثانه است. سیستیت بینابینی (IC) همچنین به عنوان سندرم مثانه دردناک شناخته می شود. این شایع ترین نوع سیستیت است. علائم IC شامل درد و حساسیت در ناحیه مثانه و لگن است.

در برخی موارد، پرتودرمانی می تواند باعث درد مثانه و ادرار شود. این وضعیت به عنوان سیستیت پرتویی شناخته می شود.

اورتریت

اورتریت نشان می دهد که مجرای ادرار ملتهب شده است که معمولاً به دلیل عفونت باکتریایی است. اورتریت اغلب باعث درد در هنگام ادرار می شود و همچنین می تواند باعث افزایش میل به ادرار شود.

بیشتر بخوانید
چرا ادرار من بوی آمونیاک می دهد؟

اپیدیدیمیت

ادرار دردناک همچنین می تواند ناشی از اپیدیدیمیت یا التهاب اپیدیدیم در کسانی که آلت تناسلی دارند باشد. اپیدیدیم در پشت بیضه ها قرار دارد و اسپرم را از بیضه ها ذخیره و حرکت می دهد.

بیماری التهابی لگن (PID)

PID می تواند لوله های فالوپ، تخمدان ها، دهانه رحم و رحم را تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند باعث درد در شکم، رابطه جنسی دردناک و ادرار دردناک از جمله علائم دیگر شود.

PID یک عفونت جدی است که معمولاً توسط یک عفونت باکتریایی اولیه در واژن ایجاد می شود که سپس به اندام های تولید مثل منتقل می شود.

اوروپاتی انسدادی

اوروپاتی انسدادی زمانی است که انسداد در حالب، مثانه یا مجرای ادرار باعث برگشت ادرار به کلیه ها می شود. علل متفاوت است، اما مهم است که در صورت بروز علائم به دنبال کمک پزشکی باشید.

شرایط دیگر، تنگی مجرای ادرار، می‌تواند باعث باریک شدن مجرای ادراری شود و مشکلات مشابهی با ادرار و درد ایجاد کند.

سنگ کلیه

اگر سنگ کلیه دارید ممکن است در ادرار کردن راحت مشکل داشته باشید. سنگ های کلیه توده هایی از مواد سخت شده هستند که در مجاری ادراری قرار دارند.

داروها

برخی از داروها، مانند داروهایی که برای درمان سرطان و برخی آنتی بیوتیک ها هستند، می توانند به عنوان یک عارضه جانبی ادرار دردناک داشته باشند. در مورد عوارض جانبی داروهایی که ممکن است مصرف کنید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
چرا ادرار من سبز است؟

محصولات بهداشتی

گاهی اوقات ادرار دردناک به دلیل عفونت نیست. همچنین می تواند ناشی از محصولاتی باشد که در نواحی تناسلی استفاده می کنید. صابون ها، لوسیون ها و حمام های حباب دار می توانند بافت های واژن را تحریک کنند.

رنگ های موجود در شوینده های لباسشویی و سایر محصولات بهداشتی نیز می توانند باعث تحریک و ادرار دردناک شوند.

گزینه های درمانی برای ادرار دردناک چیست؟

تعیین علت درد اولین قدم قبل از درمان خواهد بود.

پزشک ممکن است دارو تجویز کند برای درمان ادرار دردناک آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت های ادراری، برخی عفونت های باکتریایی و برخی بیماری های مقاربتی را درمان کنند. همچنین ممکن است پزشک برای آرام کردن مثانه تحریک شده به شما دارویی بدهد.

ادرار دردناک ناشی از عفونت باکتریایی معمولاً پس از شروع مصرف دارو به سرعت بهبود می یابد. همیشه دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید.

درد همراه با برخی از عفونت ها، مانند سیستیت بینابینی، ممکن است برای درمان چالش برانگیزتر باشد. نتایج حاصل از درمان دارویی ممکن است کندتر باشد. ممکن است مجبور شوید تا ۴ ماه قبل از شروع احساس بهتر دارو مصرف کنید.

بیشتر بخوانید
ادرار تیره: علل، پیشگیری و زمان مراجعه به کمک

چگونه می توانم از ادرار دردناک جلوگیری کنم؟

تغییراتی وجود دارد که می توانید در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا به کاهش علائم کمک کنید.

 • از مواد شوینده لباس های معطر و لوازم بهداشتی دوری کنید تا خطر تحریک شما کاهش یابد.
 • در طول فعالیت جنسی از کاندوم یا سایر روش های مانع استفاده کنید.
 • رژیم غذایی خود را برای حذف غذاها و نوشیدنی هایی که می توانند مثانه را تحریک کنند (مانند غذاهای بسیار اسیدی، کافئین و الکل).
 • به خوبی هیدراته بمانید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید:

 • اگر درد مداوم یا طولانی مدت باشد
 • اگر باردار هستید
 • درد همراه با تب است
 • اگر ترشح از آلت تناسلی یا واژن خود را تجربه کنید
 • اگر ادرار شما بوی دیگری دارد، خون دارد یا کدر است
 • اگر درد با درد شکم همراه باشد
 • در صورت دفع سنگ مثانه یا کلیه

پزشک شما ممکن است در مورد علائم دیگر سؤال کند و برای کمک به تعیین علت درد، از آزمایشگاه درخواست کند.
Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه