چه چیزی باعث ایجاد برجستگی در کره چشم می شود؟

اکثر برجستگی های روی کره چشم، زائده های نسبتاً بی ضرری هستند که ناخنک و پینگکولا نامیده می شوند. پینگکولا یک توده برجسته و زرد رنگ است که ممکن است حاوی پروتئین، چربی یا کلسیم باشد. ناخنک رشد بافتی است که ممکن است از پینگکولا شروع شود.

این توده ها معمولاً از تحریک طولانی مدت چشم و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) ناشی می شوند.

برآمدگی روی کره چشم می تواند هشدار دهنده باشد، اما بسیاری از آنها بی ضرر و بدون درد هستند. با این حال، هر گونه آسیب به چشم می تواند بینایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین مراقبت پزشکی ضروری است  .

فقط برخی شرایط پزشکی باعث ایجاد توده یا برجستگی در خود کره چشم می شود. با این حال، برخی از آسیب‌های ناحیه اطراف می‌تواند باعث ایجاد برجستگی در کره چشم شود، به خصوص اگر آسیب زیر پلک باشد یا فرد به خوبی نبیند.

چه چیزی باعث ایجاد برجستگی در کره چشم می شود؟

بیشتر برجستگی ها روی کره چشم نسبتا بی ضرر هستند رشدی به نام ناخنک و پینگکولا که در اثر تحریک طولانی مدت چشم ایجاد می شود.

در این مقاله با این و انواع دیگر برآمدگی های کره چشم آشنا شوید. همچنین نحوه تشخیص و درمان این برجستگی ها را شرح می دهیم.

انواع و علل

 از آنجایی که ناخنک رشد می کند، می تواند دیدن آن را برای فرد دشوارتر کند.

بیشتر توده ها یا برآمدگی های روی چشم در اثر تحریک ایجاد می شوند. عوامل زیر ممکن است باعث تحریک چشم شوند:

 • آرایش
 • عکس العمل های آلرژیتیک
 • مژه های افتاده
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب
 • شن

فرد می تواند نوع برجستگی کره چشم خود را با توجه به شکل و رنگ آن تشخیص دهد.

رایج ترین انواع برآمدگی ها عبارتند از:

چربی

این برجستگی ها شکل نامنظمی دارند و تمایل به سفید یا زرد دارند. آنها به دلیل رسوبات چربی یا پروتئین ایجاد می شوند و معمولاً در قسمت سفید کره چشم نزدیک به بینی قرار دارند.

بیشتر بخوانید
هیالوز سیارکی: علائم، علل، و درمان.

ترکیبی از خشکی چشم و اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند باعث ایجاد پینگکولا شود. اگر فردی اغلب در معرض باد، گرد و غبار و آفتاب بیش از حد قرار گیرد،  احتمال بیشتری این برجستگی ها در موج سواران و سایر افرادی که اغلب اوقات خود را در آب و هوای بادی یا شنی می گذرانند، به ویژه آسیب پذیر هستند وجود دارد.

ناخنک

ناخنک ممکن است به صورت پینگکولا شروع شود یا به خودی خود رشد کند. این نوع برآمدگی ضخیم تر است و روی قرنیه، لایه بیرونی شفاف کره چشم قرار دارد. ناخنک اغلب مثلثی شکل است و ممکن است زرد، صورتی یا قرمز باشد.

همانطور که برجستگی بزرگ می شود، می تواند دیدن را دشوار کند. فرد مبتلا به ناخنک ممکن است احساس کند چیزی در چشمش گیر کرده است.

این توده ها نیز در اثر خشکی چشم و اشعه ماوراء بنفش ایجاد می شوند. این مسائل اغلب در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض باد، گرد و غبار یا شن و نور خورشید ایجاد می شود.

شالازیا و گل سرخ

گل مژه روی پلکبه اشتراک گذاری در Pinterest: ممکن است به نظر برسد که گل مژه متورم روی کره چشم در حال رشد است.

شالازیا و گل مژه برآمدگی هایی هستند که در اثر التهاب ایجاد می شوند. آنها در امتداد پلک ظاهر می شوند، اما زمانی که متورم می شوند یا در زیر پلک قرار می گیرند، ممکن است به نظر برسند که روی کره چشم رشد می کنند. این برجستگی ها ممکن است قرمز، صورتی یا همرنگ پلک باشند.

گل مژه که هوردئولوم نیز نامیده می شود، معمولاً به دلیل عفونت ایجاد می شود، اما شالازیون اغلب به دلیل مسدود شدن غده ایجاد می شود. شالازیا معمولاً درد ندارد، اما گل‌پشتی‌ها می‌توانند بسیار حساس باشند و هنگام باز کردن چشم درد ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید
قوز قرنیه - علائم و علل

افراد با بلفاریت، وضعیتی که شامل سوزش و التهاب چشم است، ممکن است آسیب پذیرتر باشد. همچنین، در صورتی که فردی به این برجستگی ها مبتلا شود، ممکن است بیشتر باشد:

 • استفاده مکرر از لوازم آرایشی برای چشم
 • واکنش های آلرژیک مربوط به چشم ها دارند
 • چشمانشان را بیش از حد مالش دهند
 • برای مدت طولانی از لنزهای تماسی استفاده کنید

مشکلات زیر نیز می تواند باعث ایجاد توده در کره چشم شود:

قرنیه خراشیده شده

مانند سایر نواحی بدن، چشم می تواند در پاسخ به آسیب متورم و ملتهب شود. ضربه زدن به چشم می تواند قرنیه را خراش دهد که ممکن است باعث تورم چشم و قرمز شدن و تحریک شدن آن شود.

سرطان چشم

توده ها و برجستگی ها می توانند باعث ترس از سرطان شوند. سرطان چشم نادر است و کمترین علت ایجاد برآمدگی در کره چشم است.

سرطان می تواند در بسیاری از قسمت های چشم ایجاد شود. این رایج ترین نوع سرطان چشم ملانوم داخل چشمی است که ابتدا سلول های رنگدانه چشم را تحت تاثیر قرار می دهد. در مقایسه با سایر سرطان های پوست، ملانوم داخل چشمی نادر است.

یکی از علائم اولیه ممکن است ظاهر یک لکه قهوه ای تیره یا سیاه در عنبیه باشد که قسمت رنگی چشم است.

برخی از افراد مبتلا به سرطان چشم نیز دچار جدا شدن شبکیه می شوند که می تواند به چشم آسیب برساند و بینایی را مهار کند.

علت سرطان چشم ناشناخته است، اما برخی جهش های ژنتیکی ممکن است خطر را افزایش دهند. همچنین افرادی با پوست روشن و چشمان روشن ممکن است آسیب پذیرتر باشند.

تشخیص

 یک اپتومتریست ممکن است علت برآمدگی کره چشم را به دلیل ظاهر آن تشخیص دهد.

یک چشم پزشک – چشم پزشک یا اپتومتریست – اغلب می تواند علت برآمدگی کره چشم را تنها بر اساس ظاهر آن تشخیص دهد. پینگکولا و ناخنک به راحتی قابل تشخیص هستند و قرنیه خراشیده معمولاً علت مشخصی مانند آسیب دیدگی دارد. شالازیا و گل مژه ممکن است مانند جوش های روی پلک به نظر برسند.

بیشتر بخوانید
بلفاروپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟

تشخیص ملانوم و سایر انواع سرطان اغلب دشوارتر است. پزشک با معاینه بصری شروع می کند و ممکن است آزمایشاتی را تجویز کند.

یک پزشک اغلب در مورد:

 • مشکلات یا آسیب های اخیر چشمی
 • اینکه آیا یک شخص از کنتاکت استفاده می کند
 • زمان صرف شده در خارج از خانه، به ویژه در شرایط خشک
 • استفاده از لوازم آرایشی، اکستنشن مژه و سایر محصولاتی که می توانند چشم را تحریک کنند

درمان

همه توده های چشم نیاز به درمان ندارند و اغلب می توان علائم را در خانه مدیریت کرد. بسته به علت، درمان ها عبارتند از:

چربی و ناخنک

اشک مصنوعی یا قطره چشم می تواند به کاهش علائم هر دو نوع رشد کمک کند. همچنین محافظت از چشم در برابر گرد و غبار و سایر عوامل تحریک کننده مهم است.

اگر رشدی باعث درد شود یا دیدن را دشوار کند، پزشک ممکن است قطره های چشمی حاوی استروئید تجویز کند. اگر کار نکرد، جراحی می تواند رشد را از بین ببرد.

استفاده از عینک آفتابی، دوری از مناطق پر گرد و غبار و روغن کاری چشم ها می تواند از بازگشت این ضایعات جلوگیری کند.

شالازیا و گل سرخ

شالازیا و گل مژه اغلب پس از چند روز یا چند هفته خود به خود ناپدید می شوند. استفاده از کمپرس گرم چند بار در روز می تواند روند بهبود را تسریع کند.

این توده ها ممکن است متورم شوند، باز شوند و تخلیه شوند، اما مهم است که آنها را فشرده نکنید. اگر گل مژه عفونی دردناک باشد یا دید را مهار کند، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

بیشتر بخوانید
علل شایع قرمزی چشم

در موارد نادر شالازیا مداوم، پزشک ممکن است تزریق استروئید را توصیه کند. یا ممکن است پزشک با یک روش در مطب آنها را با جراحی خارج کند.

سرطان چشم

درمان بسته به مرحله سرطان و محل آن متفاوت است. پزشک ممکن است دارو، پرتو درمانی، شیمی درمانی و جراحی را توصیه کند.

صدمات چشمی

استفاده از اشک مصنوعی و محافظت از چشم در برابر نور خورشید می تواند به بهبود آسیب کمک کند. فردی که قرنیه خراشیده دارد باید از استفاده از لوازم آرایشی یا لوازم آرایش چشم خودداری کند و در مقابل تمایل به مالیدن چشم در هنگام احساس خارش مقاومت کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای پیشگیری یا درمان عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

چشم پزشک به راحتی می تواند علت بیشتر برآمدگی های چشمی را تشخیص دهد. درمان به طور معمول ساده است، بسته به علت، اما ضروری است که به دنبال درمان فوری برای جلوگیری از بدتر شدن مشکل باشید. این امر به ویژه در صورتی صادق است که برآمدگی پس از آسیب ظاهر شود.

مراقبت صحیح از چشم کلید اصلی است. چشم در برابر آسیب آسیب پذیر است و آسیب های جدی می تواند بینایی را تحت تأثیر قرار دهد. اگر فردی تحت درمان قرار گرفته است، باید از پزشک در مورد راه های جلوگیری از مشکلات بعدی سوال کند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه