چه چیزی باعث ایجاد قی چشم می شود؟

هنگامی که مخاط در چشم خشک می شود، می تواند این ماده را ایجاد کند .

مخاط به محافظت از چشم در برابر لکه‌های کثیفی، مواد شیمیایی مضر و سایر مواد خارجی کمک می‌کند. قی چشمی بی ضرر هستند، اما تغییرات در ترشحات چشم می تواند سرنخ هایی از نگرانی های سلامتی فرد را نشان دهد.

قی چشم چیست؟

اگرچه تجمع مخاط در چشم اغلب بی ضرر است، اما گاهی اوقات ممکن است نشان دهنده تغییرات در سلامتی باشد.

قی چشم به تجمع مخاط در چشم اشاره دارند.

چه چیزی باعث ایجاد چشم در چشم می شود؟

در طول روز، هر بار که یک فرد پلک می‌زند، چشم‌ها ترشحات رمی را که تولید کرده است دفع می‌کنند. از آنجایی که چشم ها این مخاط را در مقادیر کم تولید می کنند، اکثر مردم هرگز متوجه آن نمی شوند.

در شب، زمانی که فرد پلک نمی‌زند، مخاط می‌تواند ایجاد شود. پلک ها بسته به آنها اجازه می دهد تا در امتداد مژه ها و در مجاری اشک جمع شود.

علل

هر کس مخاطی را تولید می کند که باعث تحریک چشم می شود. این در چشم های سالم طبیعی است. با این حال، برخی تغییرات در شیوه زندگی یا سلامت چشم ممکن است باعث شود چشم ها مخاط اضافی تولید کنند. این تغییرات همچنین می تواند احتمال چسبیدن روم به چشم را افزایش دهد.

علل مخاط بیش از حد عبارتند از:

 • محصولات چشمی: برخی از محصولات چشمی، مانند لوازم آرایشی یا لنزهای تماسی، ممکن است چشم را تحریک کرده و باعث تولید مخاط بیشتر در آنها شود.
 • کثیفی و گرد و غبار در نزدیکی چشم: زمانی که چشم‌ها زباله‌هایی در اطراف خود جمع می‌کنند، مانند زمانی که فرد بدون ریمل می‌خوابد، ممکن است تحریک شود. چشم ها مخاط اضافی تولید می کنند که می تواند در چشم ها و مژه ها گیر کند.
 • تغییرات آب و هوا یا آب و هوا: برخی افراد در زمان های خاصی از سال ترشحات بیشتری تولید می کنند، مانند فصل آلرژی یا هوای سرد.
بیشتر بخوانید
بلفاروپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟

روم سالم شفاف یا زرد روشن است. ممکن است بعد از خواب سفت، لجن‌دار یا نازک باشد، اما نباید در طول روز قابل توجه باشد.

اگر مخاط بسیار غلیظ، سبز، زرد تیره یا همراه با درد یا قرمزی در چشم باشد، می تواند نشانه عفونت چشم باشد. هر فردی که این علائم را دارد باید سریعا به چشم پزشک مراجعه کند.

انواع ترشحات چشمی

Pink چشم یا ملتحمه ممکن است باعث ترشح یا تحریک شود.

علاوه بر مخاط سالم، انواع دیگری از ترشحات چشمی نیز وجود دارد. برخی از عفونت ها و شرایط سلامت چشم ممکن است باعث ترشح غیرطبیعی یا دردناک چشم شوند.

انواع ترشحات چشمی عبارتند از:

 • ورم ملتحمه یا چشم صورتی: چشم صورتی باعث قرمزی و تحریک چشم می شود. ممکن است ترشحات سبز، سفید یا زرد وجود داشته باشد. برخی افراد احساس می کنند چیزی در چشم گیر کرده است. این می تواند در اثر باکتری، ویروس یا یک واکنش آلرژیک ایجاد شود.
 • ورم ملتحمه باکتریایی یا سایر عفونت های چشمی: برخی از اشکال ملتحمه باکتریایی هستند و به آنتی بیوتیک نیاز دارند. این عفونت ها می توانند چشم را صورتی و متورم، دردناک و ممکن است باعث تب شوند.
 • گل مژه یا شالازیون: گل مژه و شالازیا غدد مسدود شده در پلک ها هستند. آنها معمولا باعث تورم یا توده می شوند. آنها می توانند دردناک و خارش دار باشند اما معمولاً با کمپرس گرم خود به خود از بین می روند.
 • آسیب چشم: آسیب به چشم، مانند قرنیه خراشیده، می تواند باعث تورم و خارش چشم شود. ممکن است احساس کنید که چیزی در چشم وجود دارد. اگر آسیب عفونی شود، ممکن است ترشحات غلیظ وجود داشته باشد.
 • مسدود شدن مجرای اشک: این می تواند باعث ایجاد مخاط چسبناک و غلیظ چشم شود و ممکن است دردناک باشد.
 • یک شی در چشم: لنزهای تماسی ممکن است خشک شوند و در چشم گیر کنند و ممکن است نزدیک بالای پلک غلت بزنند. مژه یا شی کوچک دیگر نیز می تواند چشم را تحریک کند. چشم بسیار آبکی و حساس می شود و ممکن است به نور حساس باشد و مخاط تولید کند.
بیشتر بخوانید
قرص ویتامین برای تقویت چشم چی مناسبه؟

ترشحات چشمی و قی در نوزادان

نوزادان مخاط چشم تولید می کنند و ممکن است دچار عفونت چشم شوند. با این حال، نوزادی که ترشحات چشمی مشابه ترشحات یک بزرگسال دارد، معمولا سالم است.

 نوزادان تازه متولد شده مجاری اشکی دارند که به طور کامل توسعه نیافته اند. این می تواند باعث مسدود شدن مجاری شود. نوزادانی که مجرای اشک بسته شده اند ممکن است در تمام طول روز و نه فقط زمانی که از خواب بیدار می شوند، مخاط سبز یا زرد داشته باشند. این را معمولاً می توان در خانه با کمپرس گرم مدیریت کرد.

بیشتر بخوانید
چرا چشمام میسوزه؟

اگر چشم حساس، قرمز یا متورم شود، ممکن است نوزاد عفونت داشته باشد و باید به پزشک مراجعه کند.

کودکانی که مجرای اشکی مسدود شده آنها تا اولین تولدشان بهبود نمی یابد ممکن است برای باز کردن مجرای اشک جراحی نیاز داشته باشند.

خلاص شدن از شر مخاط در چشم

استفاده از قطره های چشمی ممکن است به درمان و پیشگیری از بیماری های چشمی ناشی از خشکی چشم کمک کند.

بهداشت خوب چشم، از جمله پاک کردن آرایش در شب و تمیز نگه داشتن چشم ها با پاک کردن چشم های بسته با یک پارچه تمیز و گرم، می تواند به کاهش ترشحات چشم کمک کند.

در افراد مبتلا به خشکی چشم، قطره چشم نیز ممکن است کمک کند.

افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند و می خواهند لنزهای چشمی خود را کاهش دهند، باید لنزهای تماسی خود را در شب حذف کنند. آنها همچنین باید طبق دستور چشم پزشک خود تماس های خود را تعویض کرده و از محلول های مناسب برای تمیز کردن لنزهای خود استفاده کنند.

برخی از افراد بعد از خواب بیشتر متوجه چروک شدن چشم می شوند. یک کمپرس گرم روی چشم ها به مدت ۳ تا ۵ دقیقه می تواند به شل شدن مخاط کمک کند.

اگر ترشحات کافی برای بسته شدن پلک ها در صبح وجود داشته باشد، فرد باید با چشم پزشک صحبت کند تا عفونت را رد کند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد انواع برآمدگی پلک باید بدانید

چشم انداز

قی چشم طبیعی هستند و نشانه ای نیستند که چیزی اشتباه است. برخی از عفونت های چشمی نیز علائم مشابهی ایجاد می کنند، بنابراین مهم است که تفاوت بین ترشحات طبیعی و مضر چشم را بدانید.

درمان سریع عفونت چشم می تواند از بدتر شدن آن جلوگیری کند. حتی ممکن است بینایی فرد را نجات دهد.

برخی از علائمی که نشان می دهد ترشحات چشمی می تواند مشکل ساز باشد عبارتند از:

 • تغییر ناگهانی ترشحات
 • ترشح دردناک
 • چشم های قرمز
 • ترشحات پس از آسیب چشم
 • درد در چشم
 • حساسیت به نور
 • تغییرات در بینایی

چشم ها باید دائماً از خود در برابر مواد مهاجم از جمله گرد و غبار، شوره، ریمل و موهای حیوانات خانگی محافظت کنند. با تولید ترشحات سالم، چشم ها خود را تمیز می کنند و خطر عفونت را کاهش می دهند.

یک فرد می تواند با نظارت بر ترشحات چشم به سلامت چشم های خود کمک کند. دانستن اینکه چه چیزی طبیعی است می تواند به افراد در تصمیم گیری در مورد زمان مراجعه به چشم پزشک کمک کند.

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید