احساس خارش یا سوزش در ناحیه پرینه می تواند باعث ناراحتی شدید شود که نشستن و خوابیدن را دشوار می کند.

علل بالقوه از عفونت تا آسیب عصبی متغیر است و گاهی اوقات علت ناشناخته است. خوشبختانه، بسیاری از رویکردهای پیشگیرانه و درمانی وجود دارد که می تواند به کاهش خارش پرینه کمک کند.

بیاموزید که چه چیزی ممکن است باعث خارش پرینه شود و چگونه آن را درمان کنید.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشم؟

در حالی که ما برخی از درمان‌های عمومی را در خانه ارائه می‌کنیم، در جستجوی مراقبت‌های پزشکی تردید نکنید. پزشک می تواند علت را تشخیص دهد و درمان هدفمندی را ارائه دهد که شرایط زمینه ای را برطرف کرده و ناراحتی را کاهش می دهد.

پرینه چیست؟

پرینه ناحیه ای از پوست بین واژن و مقعد در زنان و کیسه بیضه و مقعد در مردان است.

چه چیزی باعث خارش پرینه می شود و چگونه آن را درمان کنید

در زنان، پرینه یک پوشش محافظ برای عضلات پرینه است که با سایر عضلات و رباط های کلیدی کار می کند. اندام های لگن را در جای خود نگه دارید. اندام های لگنی شامل مثانه، رکتوم، واژن و رحم است. همچنین عروق خونی در زیر پرینه وجود دارد.

در مردان، پرینه از عضلات زیرین کف لگن و عروق خونی نیز محافظت می کند. پرینه همچنین مسئول پوشاندن اعصابی است که بدن مرد از آن برای دفع ادرار یا نعوظ استفاده می کند.

این ناحیه به دلایل مختلف، از تحریک پوست گرفته تا شرایط پزشکی زمینه‌ای، منبع شایع خارش و ناراحتی در هر دو جنس است.

بیشتر بخوانید
کهیر کولینرژیک

چه چیزی باعث خارش (یا سوزش) در پرینه می شود؟

در اینجا علل شایع سوزش یا خارش در پرینه وجود دارد.

خارش مقعد

خارش آنی عارضه ای است که می تواند در هر دو جنس رخ دهد، اما در مردان شایع تر است. این بیماری باعث ایجاد احساس خارش در ناحیه مقعد می شود که می تواند یک اتفاق حاد یا مزمن باشد.

خارش حاد (خارش) ممکن است به دلیل درماتیت تماسی، مانند یک شوینده یا صابون جدید لباسشویی، یا عفونت قارچی یا باکتریایی باشد. اپیلاسیون سوختگی و جراحات ناشی از اصلاح نیز می تواند باعث این بیماری شود.

خارش مزمن آنی در مردان می تواند دلایل زیادی داشته باشد. اینها شامل درماتیت آتوپیک، دیابت، کارسینوم سلول بازال و علل دیگر است. گاهی اوقات، علت ایدیوپاتیک است، به این معنی که پزشک نمی تواند علت زمینه ای را شناسایی کند.

عفونت مقاربتی

خارش در ناحیه مقعد و پرینه می تواند یک علامت عفونت مقاربتی (STI) باشد. شرایطی که می تواند باعث این علامت شود عبارتند از:

 • تبخال مقعدی
 • زگیل مقعدی
 • سوزاک
 • شپش شرمگاهی

این شرایط همیشه باعث ایجاد علائمی نمی شوند که به راحتی می توانید مشاهده کنید. به همین دلیل بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

پزشک می‌تواند یک معاینه فیزیکی و آزمایش برای تعیین محتمل‌ترین علت انجام دهد. برای هر بیماری درمانی وجود دارد که می‌تواند علائم شما و احتمال انتقال بیماری به شریک جنسی را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
13 علت تاول

جراحات استرادل

آسیب های استرادل آنهایی هستند که از تجربه ضربه به نواحی بین ران ها از جمله پرینه رخ می دهند. این ممکن است در اثر افتادن روی میله دوچرخه، حصار، تجهیزات ورزشگاه یا لبه وان رخ دهد.

این نوع آسیب می تواند باعث سوزش در پرینه به دلیل آسیب عصبی یا تورم در ناحیه ای شود که بر اعصاب تأثیر می گذارد. در حالت ایده آل، این آسیب و علائم آن با ۲ تا ۳ روز استراحت، کمپرس سرد در نواحی آسیب دیده و مصرف مسکن های بدون نسخه برطرف می شود.

علل موثر بر زنان

برخی از خارش و درد پرینه ممکن است به طور خاص زنان را تحت تاثیر قرار دهد. نمونه هایی از این موارد عبارتند از:

 • درد پس از اپیزیوتومی/پارگی اپیزیوتومی یک برش جراحی است که برای تسهیل زایمان در صورتی که دهانه واژن به اندازه کافی بزرگ نباشد ایجاد می شود. برخی از زنان که پس از زایمان تحت اپیزیوتومی یا پارگی قرار گیرند می تواند آسیب عصبی، اختلالات کف لگن، و مشکلات دفع مدفوع، به ویژه بلافاصله پس از زایمان را تجربه کند. اینها می توانند پرینه را تحت تأثیر قرار دهند و در طول فرآیند بهبودی منجر به خارش یا سوزش شوند.
 • عفونت های مخمری زنان به ویژه در برابر عفونت های قارچی آسیب پذیر هستند که رشد بیش از حد قارچ است کاندیدا. علائم شامل خارش واژن است که می تواند به ناحیه پرینه گسترش یابد، درد هنگام رابطه جنسی و درد هنگام ادرار. پزشکان می توانند عفونت های قارچی را از طریق تجویز داروهای ضد قارچ خوراکی یا موضعی درمان کنند.
 • نازک شدن بافت های مرتبط با هورمون. هنگامی که یک زن وارد یائسگی می شود، کاهش طبیعی استروژن می تواند منجر به نازک شدن بافت در واژن و ناحیه پرینه شود. این ممکن است ناحیه را در برابر خارش آسیب پذیرتر کند.
بیشتر بخوانید
درمان لک و جوش صورت با بهترین محصولات مراقبت پوستی

اینها تنها نمونه هایی از خارش یا سوزش پرینه هستند که زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر نگران هستید که ممکن است شرایط مرتبط دیگری داشته باشید، با پزشک خود تماس بگیرید.

علل موثر بر مردان

برخی از علل سوزش و خارش پرینه ممکن است به طور خاص بر مردان تأثیر بگذارد. این شامل:

 • سابقه جراحی اگر مردی تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد، مانند برداشتن پروستات یا ترمیم تنگی مجرای ادرار، ممکن است جراح او برای دسترسی به نواحی کلیدی، پرینه را بریده باشد. اگر جراحی به اعصاب آسیب برساند، این می تواند منجر به خارش و سوزش شود.
 • قانقاریای فورنیه اگرچه یک اتفاق نادر است، اما این عفونت جدی در ناحیه تناسلی مردانه از جمله پرینه رخ می دهد. این عارضه می تواند ناشی از ضربه، سابقه جراحی یا به عنوان یک اثر پس از عفونت دیگر (مانند عفونت مجاری ادرار) باشد.
بیشتر بخوانید
آکنه بزرگسالان: من یک دهه از بلوغ می گذرم - چرا من هنوز جوش میزنم؟

دوچرخه، موتور سیکلت یا اسب سواری مزمن نیز می تواند باعث آسیب مزمن به اعصاب پرینه شود.

بهترین راه برای جلوگیری از خارش در پرینه چیست؟

در حالی که همیشه نمی توان از خارش در پرینه جلوگیری کرد، برخی اقدامات وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال بروز خارش انجام دهید. این شامل:

 • از مالش شدید هنگام تمیز کردن ناحیه مقعد پس از اجابت مزاج خودداری کنید.
 • بلافاصله بعد از ورزش لباس زیر را عوض کنید تا تحریک عرق ناحیه پرینه کاهش یابد.
 • برای کاهش بروز یبوست از یک رژیم غذایی با فیبر بالا استفاده کنید و مقدار زیادی آب بنوشید.
 • هنگام حمام یا دوش گرفتن از آب گرم استفاده نکنید.
 • برای تمیز کردن ناحیه تناسلی از پاک کننده های ملایم و بدون عطر استفاده کنید.

از پزشک خود بپرسید که آیا روش های پیشگیرانه خاصی وجود دارد که می توانید با توجه به علت اصلی ناراحتی پرینه خود از آنها استفاده کنید.

خلاصه

خارش پرینه ممکن است موضوعی ناراحت کننده برای صحبت در مورد آن باشد، اما اغلب تجربه آن ناراحت کننده تر است.

اگر روش‌های پیشگیرانه یا درمان‌های خانگی کمکی نکردند (یا نگران عفونت هستید)، با پزشک صحبت کنید. آنها می توانند به تعیین علل بالقوه کمک کنند و به شما کمک کنند احساس راحتی بیشتری داشته باشید.