چه چیزی باعث خونریزی بین قاعدگی می شود؟

خونریزی بعد از قاعدگی معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اگر جریان خون سبک باشد، به آن “لکه بینی” می گویند. خونریزی بین قاعدگی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله تغییرات هورمونی و آسیب.

خونریزی بین قاعدگی به هر خونریزیی اطلاق می شود که پس از پایان دوره یا قبل از شروع پریود اتفاق می افتد. وقتی این اتفاق می‌افتد، ممکن است فرد متوجه لکه‌های قهوه‌ای روشن در لباس زیر خود یا جریان سنگینی شبیه به یک دوره معمول شود.

در این مقاله به علل احتمالی خونریزی بین قاعدگی، راه های ممکن برای جلوگیری از لکه بینی و زمان مراجعه به پزشک می پردازیم.

علل خونریزی بین قاعدگی

 دلایل مختلفی برای خونریزی پیشروی ممکن است وجود داشته باشد که بیشتر آنها جای نگرانی ندارند.

اصطلاح پزشکی برای خونریزی بین قاعدگی متروراژی است. همچنین به عنوان لکه بینی یا خونریزی ناگهانی شناخته می شود.

چه چیزی باعث خونریزی بین قاعدگی می شود؟

چرخه قاعدگی به فاصله زمانی بین اولین روز یک قاعدگی تا اولین روز از روز بعد اشاره دارد. این چرخه معمولاً بین ۲۵ تا ۳۰ روز طول می کشد اما می تواند طولانی تر یا کوتاه تر باشد.

پریود به زمانی اطلاق می شود که خانم ها هر ماه خونریزی می کنند که معمولا بین ۲ تا ۷ روز طول می کشد. قاعدگی برای هر زن متفاوت است.

دلایل مختلفی برای خونریزی بین قاعدگی وجود دارد:

داروهای ضد بارداری هورمونی

داروهای ضد بارداری هورمونی یکی از علل شایع خونریزی واژینال بین دوره های قاعدگی هستند. اگر آنها باعث خونریزی نامنظم شوند، معمولاً فقط در ۳ ماه اول استفاده از ضد بارداری رخ می دهد.

چند نمونه از داروهای ضد بارداری هورمونی عبارتند از:

  • دستگاه داخل رحمی (IUD)
  • پچ ضد بارداری
  • حلقه واژینال
  • قرص های پیشگیری از بارداری
  • ایمپلنت ضد بارداری

اگر خونریزی بین پریودها بسیار شدید است یا بیش از ۳ ماه طول می کشد، ممکن است ایده خوبی باشد که به دنبال مشاوره پزشکی باشید. تغییر به یک نوع جایگزین از پیشگیری از بارداری اغلب می تواند خونریزی اولیه را متوقف کند.

بیشتر بخوانید
نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه چگونه است؟

در صورتی که فرد پیشگیری از بارداری هورمونی خود را طبق دستورالعمل مصرف نکند، خونریزی بین پریودها ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال، یک زن ممکن است یک قرص ضد بارداری مصرف نکند، یا مشکلی با چسب ضد بارداری داشته باشد. این گاهی اوقات می تواند باعث لکه بینی شود.

پیشگیری از بارداری اورژانسی

استفاده از اورژانس پیشگیری از بارداری نیز ممکن است باعث خونریزی شود. این در مورد هر دو نوع پیشگیری از بارداری اورژانسی صدق می کند: قرص صبح بعد و آی یو دی.

خونریزی لانه گزینی

برخی از زنان مدت کوتاهی پس از باردار شدن، لکه بینی را تجربه می کنند که نشان دهنده لحظه لانه گزینی تخمک بارور شده در پوشش داخلی رحم است. به این خونریزی لانه گزینی می گویند. همچنین ممکن است یک گرفتگی خفیف در رحم احساس کنند.

سقط جنین

خونریزی بین دوره های قاعدگی یکی از علائم اولیه سقط جنین است. سقط جنین ممکن است در هر زمانی از بارداری اتفاق بیفتد و ممکن است قبل از اینکه زن متوجه بارداری خود شود اتفاق بیفتد.

خاتمه دادن

بسیاری از افراد پس از ختم یا سقط جنین دچار خونریزی می شوند. لکه بینی ممکن است تا چند هفته پس از انجام یک عمل در کلینیک یا مصرف قرص سقط جنین ادامه یابد. اگر خونریزی بسیار شدید است، به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

عفونت های مقاربتی (STIs)

برخی از عفونت های مقاربتی (STIs) می توانند باعث خونریزی واژینال شوند. کلامیدیا یک مثال معمولی است. کلامیدیا علاوه بر لکه بینی بین پریودها می تواند باعث خونریزی در حین یا بعد از رابطه جنسی شود.

جراحت

اگر پوست یا بافت واژن آسیب ببیند، ممکن است خونریزی کند. رایج ترین راه برای این اتفاق در هنگام رابطه جنسی دخول است. اگر واژن خشک باشد احتمال آن بسیار بیشتر است.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد عفونت واژن بدانید

بدن یک روان کننده طبیعی تولید می کند که واژن را برای رابطه جنسی نفوذی آماده می کند. خشکی واژن می تواند ناشی از عوامل بسیاری از جمله کمبود برانگیختگی، تغییر سطح هورمون ها به دلیل یائسگی، دیابت یا درمان سرطان باشد.

یائسگی یا قبل از یائسگی

یائسگی معمولاً بین سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی اتفاق می افتد. به عنوان زمانی مشخص می شود که در آن زن به مدت ۱ سال پریود نشده است.

قبل از یائسگی دوره منتهی به یائسگی است. این می تواند تا ۱۰ سال ادامه یابد زیرا سطح هورمون ها در بدن تغییر می کند.

سطوح هورمونی اغلب در دوران پیش از یائسگی ناپایدار است. این می تواند باعث قاعدگی نامنظم، لکه بینی و خونریزی شدید شود.

پولیپ در دهانه رحم یا واژن

پولیپ ها رشدهای کوچکی هستند. آنها می توانند در رحم یا روی دهانه رحم، که ساختار بین واژن و رحم است، ایجاد شوند. در برخی موارد، پولیپ ها می توانند باعث خونریزی شوند و ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشند.

سرطان های خاص

در بیشتر موارد، خونریزی بین قاعدگی دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، خونریزی واژینال بین پریودها یکی از علائم احتمالی انواع خاصی از سرطان است. سرطان دهانه رحم می تواند زنان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. بیشتر در زنان فعال جنسی بین سنین ۳۰ تا ۴۵ مشاهده می شود.

خونریزی بین قاعدگی یا بعد از رابطه جنسی معمولا اولین علامت سرطان دهانه رحم است. سایر علائم اولیه شامل درد یا ناراحتی هنگام رابطه جنسی یا ترشحات بدبوی واژن است.

سرطان رحم یا رحم معمولا در زنان بالای ۵۰ سال رخ می دهد. خونریزی واژینال نیز یکی از علائم اولیه این نوع سرطان است، به خصوص اگر خونریزی پس از یائسگی رخ دهد.

سرطان رحم بیشتر زنانی را که به یائسگی رسیده اند مبتلا می کند. یعنی دیگر پریود نمی شوند. به همین دلیل، هرگونه خونریزی واژینال پس از یائسگی باید غیرعادی باشد.

بیشتر بخوانید
آیا نفخ بعد از زایمان طبیعی است؟

اگر زنان به یائسگی نرسیده باشند، ممکن است بین دوره های قاعدگی خونریزی اتفاق بیفتد. گاهی اوقات خونریزی شدیدتر از حد معمول است. علائم کمتر شایع شامل درد در حین رابطه جنسی یا درد در ناحیه شکم است.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی است که می تواند باعث قاعدگی نامنظم و همچنین خونریزی بین دوره ها شود. علائم دیگر شامل مشکلات باروری، افزایش وزن و پوست چرب یا آکنه است.

اندومتریوز یا آدنومیوز

شرایط مزمنی که رحم را تحت تاثیر قرار می دهد، مانند آندومتریوز یا آدنومیوز، می تواند باعث خونریزی یا لکه بینی بین دوره های قاعدگی شود. این شرایط همچنین ممکن است باعث قاعدگی های سنگین یا دردناک و گرفتگی در بین دوره ها شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر خونریزی واژینال بین پریودها شدید یا مداوم باشد، یک زن باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد.

آگاهی از سایر علائم مربوط به لکه بینی بین قاعدگی می تواند به پزشک کمک کند تا یک مشکل پزشکی زمینه ای را تشخیص دهد.

اگر خانمی اخیراً شروع به مصرف یک ضد بارداری هورمونی کرده باشد، خونریزی ممکن است پس از ۳-۶ ماه برطرف شود. اگر نشد، به پزشک تجویز کننده مراجعه کنید. ممکن است برای جلوگیری از این مشکل، روش های پیشگیری از بارداری را تغییر دهید.

بیماری های مقاربتی مسری هستند و می توانند مشکلات سلامتی طولانی مدت ایجاد کنند. اگر فردی مشکوک به STI باشد که باعث خونریزی واژینال شده است، باید برای آزمایش و درمان به پزشک متخصص مراجعه کند. اکثر بیماری های مقاربتی معمولا با آنتی بیوتیک ها قابل درمان هستند.

درمان و پیشگیری

ثبت هرگونه خونریزی بین پریودها می تواند به پزشک در تشخیص کمک کند.

درمان به علت زمینه ای بستگی دارد. پیگیری زمان وقوع خونریزی، مدت زمان طولانی و میزان خون از دست رفته می تواند به پزشک در تشخیص علت کمک کند.

بیشتر بخوانید
سیگار کشیدن در دوران شیردهی چقدر مضر است؟

آزمایش سرطان دهانه رحم، که به عنوان غربالگری یا پاپ اسمیر شناخته می شود، هر چیزی غیرعادی را در بافت دهانه رحم بررسی می کند. را انجمن سرطان آمریکا توصیه می شود که زنان باید غربالگری دهانه رحم را از سن ۲۱ سالگی شروع کنند.

پارگی های کوچک و خونریزی می تواند در اثر آسیب به پوست خشک واژن ایجاد شود. استفاده از روان کننده مصنوعی و اطمینان از برانگیختگی قبل از رابطه جنسی می تواند از آسیب به واژن در طول فعالیت جنسی جلوگیری کند.

هیچ درمانی برای PCOS وجود ندارد، اما می توان علائم را مدیریت کرد. درمان می تواند شامل کاهش وزن، مصرف داروهای ضد بارداری هورمونی و استفاده از درمان های متابولیک باشد.

عوارض

خونریزی واژینال بین پریودها می تواند باعث اضطراب یا استرس شود. همچنین بسته به علت ممکن است دردناک یا ناراحت کننده باشد.

هرکسی که مشکلات سلامت زمینه ای مانند STI را تجربه می کند، باید در اسرع وقت به دنبال درمان باشد. در موارد شدید، STI می تواند مشکلاتی را در باروری ایجاد کند.

تشخیص زودهنگام سرطان شانس موفقیت درمان و بهبودی فرد را افزایش می دهد.

چشم انداز

داروهای ضد بارداری هورمونی یکی از علل شایع خونریزی نامنظم هستند.

شایع ترین دلایل خونریزی واژینال بین دوره های قاعدگی، داروهای ضد بارداری هورمونی یا تغییرات مربوط به یائسگی است.

غربالگری منظم دهانه رحم بخشی ضروری از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه است که می تواند به یافتن زودهنگام سلول های غیرعادی کمک کند.

آگاهی از سایر علائم و مشاوره پزشکی می تواند به پزشک کمک کند تا یک مشکل سلامتی احتمالی را تشخیص دهد یا رد کند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه