عدم تحمل سرما زمانی است که شما به شدت به دمای سرد حساس هستید. عدم تحمل سرما شدیدتر از احساس سرمای معمولی است که در یک روز خنک بیرون از منزل هستید.

برخی از افراد مستعد احساس سرما هستند، به خصوص کسانی که مشکلات سلامتی مزمن یا چربی کمی دارند.

اگر عدم تحمل سرما دارید، احتمالاً زمانی که اطرافیانتان راحت هستند یا حتی خیلی گرم هستند، از سرما شکایت خواهید کرد. به سادگی افزودن لایه های اضافی لباس ممکن است احساس سردی شما را تسکین ندهد.

همچنین ممکن است در قسمت‌های خاصی از بدن، مانند دست‌ها، حساسیت به سرما را تجربه کنید.

اگر سابقه عدم تحمل سرما را ندارید و مشکل احساس سرما ادامه دارد، برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید. درمان شما به تشخیص شما بستگی دارد.

چه چیزی باعث عدم تحمل سرما می شود؟

دمای بدن شما توسط چندین سیستم مختلف تنظیم می شود. بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس به عنوان ترموستات بدن برای تنظیم دمای بدن شما عمل می کند. پیام هایی را به بدن ارسال می کند که تولید گرما یا راه هایی برای خنک شدن را تنظیم می کند.

بیشتر بخوانید
آیا داروهای تاریخ مصرف گذشته مضر هستند؟

هیپوتالاموس همچنین غده تیروئید را برای افزایش یا کاهش متابولیسم بدن شما هدایت می کند. تیروئید بخش مهمی از این مقررات است. برای سوزاندن کالری در بدن برای ایجاد گرما و سوخت باید به درستی عمل کند.

جریان خون شما که به پخش گرما کمک می کند و چربی بدن شما که به حفظ آن کمک می کند نیز مهم هستند. عدم تحمل سرما می تواند نتیجه مشکلات یکی یا ترکیبی از این فرآیندها باشد.

عدم تحمل سرما همچنین ممکن است به دلیل سلامت کلی ضعیف باشد، یا می تواند نشانه ای از شرایط مختلف سلامتی باشد، از جمله:

 • کم خونی. این وضعیت زمانی ایجاد می شود که شما فاقد گلبول های قرمز سالم هستید.
 • بی اشتهایی. این اختلال خوردن منجر به از دست دادن چربی بدن می شود.
 • کم کاری تیروئید. این اختلال زمانی رخ می دهد که تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید نمی سازد.
 • مشکلات عروق خونی (عروقی). این اختلالات (مانند پدیده رینود) جریان خون را در اندام های شما محدود می کند.
 • اختلالات هیپوتالاموس. این ناحیه از مغز هورمون هایی تولید می کند که دمای بدن را کنترل می کنند.
 • فیبرومیالژیا. این وضعیت مزمن باعث درد و ناراحتی در سطح بدن می شود.
بیشتر بخوانید
درمان های طبیعی و خانگی زونا

پوستی که قبلاً آسیب دیده است، مانند سرمازدگی، ممکن است حتی پس از بهبودی آسیب به سرما حساس بماند.

تشخیص عدم تحمل سرما

اگر این یک علامت جدید است و بهتر نمی شود، باید برای معاینه کامل پزشکی وقت بگیرید. پزشک سابقه پزشکی شما را می گیرد و از شما سوالاتی می پرسد، مانند موارد زیر:

 • آیا شرایطی دارید که قبلاً تشخیص داده شده بود؟
 • آیا از داروها یا مکمل ها با نسخه یا بدون نسخه استفاده می کنید؟
 • چه زمانی شروع به تجربه عدم تحمل سرما کردید؟
 • آیا علائم شما بدتر می شود؟
 • آیا مواقعی وجود دارد که از سرد بودن شکایت می کنید در حالی که اطرافیان شما این کار را نمی کنند؟
 • آیا علائم دیگری دارید؟
 • آیا خوب غذا می خورید و به طور منظم ورزش می کنید؟

بسته به نتیجه معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است آزمایش‌های اضافی از جمله آزمایش خون و آزمایش سطح هورمون را برای تعیین اینکه آیا شما بیماری‌های زمینه‌ای دارید یا خیر، تجویز کند.

درمان عدم تحمل سرما

عدم تحمل سرما یک بیماری نیست، بلکه نشانه یک بیماری زمینه ای است. درمان شما کاملاً به تشخیصی که از پزشکتان دریافت می کنید بستگی دارد. علل عدم تحمل سرما که ممکن است تحت درمان قرار بگیرید عبارتند از:

بیشتر بخوانید
غرق شدن در آب برای نوزادان و کودکان

کم خونی

اگر کم خونی دارید، درمان بر اساس علت کم خونی است. این ممکن است شامل مصرف مکمل های آهن باشد.

بی اشتهایی

درمان بی اشتهایی یک فرآیند طولانی مدت است.

ممکن است از داروها برای رفع علائم خاص استفاده شود. حمایت یک تیم پزشکی کامل از جمله متخصصان تغذیه و سبک زندگی سالم به طور کلی مورد نیاز است. همچنین توصیه می شود که با مشاوران روانشناسی و گروه های حمایتی کار کنید.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید با هورمون های مصنوعی خوراکی که روزانه مصرف می شوند درمان می شود. درمان معمولاً مادام العمر است، اما ممکن است هر از گاهی دوزها تنظیم شوند.

مشکلات عروقی

مشکلات عروقی را می توان به روش های مختلفی درمان کرد که بستگی به علت آن دارد. در موارد شدید ممکن است از جراحی و دارو استفاده شود.

اختلالات هیپوتالاموس

اختلالات هیپوتالاموس بر اساس علت خاص درمان خواهد شد. درمان شامل جراحی یا پرتودرمانی برای تومورها، جایگزینی هورمون، یا اقداماتی برای توقف خونریزی یا عفونت است.

بیشتر بخوانید
کریپتوسپوریدیوز

فیبرومیالژیا

درمان فیبرومیالژیا به طور کلی در جهت تسکین علائم شما است. گزینه ها شامل داروهای درد، فیزیوتراپی و درمان شناختی رفتاری است. گروه های پشتیبانی توصیه می شود.

دورنمای عدم تحمل سرما چیست؟

اگر از عدم تحمل سرما رنج می برید، مطمئن شوید که در هوای سرد لباس مناسب بپوشید. برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض سرما، لایه های گرم بپوشید و قسمت هایی را که حساس ترین هستند پوشیده نگه دارید. در روزهای بسیار سرد، تا حد امکان در داخل خانه بمانید.

اگر فکر می کنید که ممکن است از عدم تحمل سرما یا بیماری دیگری رنج می برید، با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند تشخیص دهند که آیا شما یک مشکل پزشکی زمینه ای دارید یا خیر و شما را شروع به درمان کنند.
Source link